Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Canon EOS 600d vs. Nikon d90

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
depinde de utilizare. Un fotograf de peisaj va vrea tot timpul DR mare la ISO mic, ISO mare nu prea foloseste. In alte cazuri e fix pe dos. Iti alegi unealta in functie de ce vrei sa faci cu ea.

#38
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
600d nu are ecran suplimentar, chestia asta mi se pare nasoala. Si sa spui ca o camera trebuie manevrata cu o mana- iar ma face sa dau pe spate. Mi-ar place uneori sa am 3 maini, sa pot tine un flash suplimentar. Modul in care manevrez d90 si viteza cu care o fac nu m-ar determina sa aleg altceva FARA ecran suplimentar, indiferent cat de performant ar fi senzorul. Camerele cu senzori performanti au oricum ecran suplimentar si ergonomie sporita. Si ca fapt divers http://www.dxomark.c.....brand2)/Nikon.

Auzi, camera sa arate bine.profi. Puii mei, nu stiu cati de pe forumul asta au scule profi si se pot auto-intitula profesionisti. Eu unul nu fac parte (din pacate) din acea categorie. Dar altii isi atribuie cu mare usurinta aceasta titulatura.

Edited by Lucian_M, 02 May 2011 - 09:55.


#39
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in martie cand am venit de la Sinaia, am mers in compartiment cu unul din cei 4 (dupa spusele lui) fotografi profesionisti din bucuresti.
in viziunea lui un fotograf profesionist are contracte cu diverse publicatii & other stuff...
nu e on topic, dar e ceva de meditat putin.

#40
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai, dupa posibilitati. Definitia unui fotograf profesionist e alta, nu intram in amanunte.

#41
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Cam asta e un fotograf profesionist, unul pe care se poata baza lumea sa faca poze la un anumit moment si care primesti si bani pentru asta.

#42
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Ma rog, la mine definitia pentru profesionist e un pic mai larga. Pe langa faptul ca se intretine din fotografie pentru ca livreaza la timp, la pretul si la calitatea ceruta... eu as mai adauga o calitate: atitudinea de profesionist.

Daca as fi un client al unui fotograf profesionist, as avea un confort suplimentar daca as sti ca asta nu-si petrece orele de odihna activa spurcandu-se pe net cu bisericutele concurente, ci mai degraba ca isi imbunatateste tehnica (de fotografie, de procesare, de printare etc).

Din punctul asta de vedere, exista putini fotografi cu un comportament profesionist in Romania.

#43
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postshmu, on 29th April 2011, 00:43, said:

daca vrei mai mult poze pe auto si filmare, mergi pe canon.
daca vrei sa inveti sa faci foto cu setari semiautomate sau manuale, sa-ti iasa poza cum vrei tu si nu cum vrea aparatul, atunci ia D90.

Lol, atenție doritori, 600D e o mică compactă, fără moduri creative, doar cu Auto și filmare.  :naughty:

Am văzut și eu pe net demonstrații de forță cu noul senzor Sony, îndeosebi pe Pentax K5. Subexpuneri de 8-9-10 EV la 80ISO, apoi prelucrări în ACR sau LR, cu Exposure, Fill Light și Brightness la 100%, mamă ce DR! Când în viața reală subexpui cu mai mult de 2 EV că doar nu faci poze doar în contralumină? Prefer 1 stop DR mai mic decât front focusul sau petele lui K5/Kr (pe ultimul l-am cumpărat chiar și l-am expediat înapoi cu tot DR-ul lui mai bun și AF-ul de kko). Despre Nikon nu știu prea multe, de fapt nici nu prea mă interesează, atât timp cât rezultatele în viața reală sunt aproape identice.

#44
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View Postrealdexter, on 1st May 2011, 15:30, said:

Amuzant cum multi inca mai cred ca unul e mai bun decat altul, si cumparand oricare din ele e posibil sa arunce banii pe fereastra.
Oricum, cum am mai spus si cu alte ocazii, in Romania e greu de recomandat altceva decat Nikon, datorita preturilor.
Exact, cu oricare poti face poze la fel de bune. De aici si urmatorul criteriu de alegere al camerei, designul. Eu nu m-as simti in regula cu un nikon, dar nici cu un canon entry level.

#45
pilcarter

pilcarter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.02.2011
dar un sony a55? ce pareri aveti?

#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Topicul e extrem de potrivit. Mai incearca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate