Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Editură și drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Lepidus

Lepidus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2011
Bună ziua.

Problema mea este următoarea: recent, o editură mi-a publicat o carte pe care mi-a expediat-o la domiciliu în câteva exemplare. Fiind nemulțumit de calitatea acesteia, am decis să merg la o altă editură, pentru republicare, însă acolo mi s-a comunicat faptul că în lipsa unui acord de editare din partea primei edituri, nu se poate republica.

După ce am explicat reprezentantului celei de-a doua edituri faptul că eu nu am semnat nimic cu prima editură, ci doar am trimis online manuscrisul primind apoi câteva exemplare acasă, și că sunt dispus să schimb titlul cărții modificând simultan și câteva pasaje din text pentru a primi un nou cod ISBN, am avut parte de o atitudine mai dispusă spre publicare, dar totuși acesta mi-a spus că ar fi bine să cer primei edituri un acord de editare, pentru a evita eventuale neplăceri.

Mi-a mai spus faptul că prima editură poate, în afară de exemplarele pe care mi le-a trimis, să mai tipărească încă 2000 de exemplare fără ca eu să știu, profitând astfel de munca mea. Repet - nu am semnat niciun document cu prima editură, nu am primit nicio factură pentru banii pe care i-am plătit pentru exemplare; nu am nicio obligație față de prima editură. Și deși am specificat reprezentantului celei de-a doua edituri aceste aspecte, el mi-a spus că descrierea CIP a cărții s-a realizat prin intermediul primei edituri, iar de aceea el nu poate face nimic fără acordul acesteia.

Acum întreb: simplul fapt că descrierea CIP s-a realizat prin intermediul primei edituri, îi acordă acesteia drept exclusiv de tipărire a cărții mele?
Dacă, de exemplu, aș oferi în scris permisiune celei de-a doua edituri pentru republicare, atunci aceasta ar fi absolvită în mod automat de orice vină?

Vă rog să îmi spuneți care este procedura în asemenea cazuri, am nevoie de un sfat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate