Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

director la stat !

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
Salut tuturor

Eu nu stiu in ce masura e mai bine sa lucrezi la stat sau la "privat", dar iata o dovada despre ce inseamna sa-ti faci bine treaba ca si director al unei firme e stat, director care (in treacat fie spus) e propus pentru promovare...
Directorul mentionat lucreaza la un centru de recuperare a bolnavilor psihici (spital de nebuni) din judetul Suceava este avertizat asupra unor furturi ce se intampla de multa vreme in unitatea pe care o conduce si pentru ca nu se intampla nimic, i se scrie pe Facebook un mesaj mai detaliat despre ce se intampla acolo si despre unele zvonuri care circula prin unitate de mult timp. Oricum, treburile fiind bine organizate, trebuia un pic de curatenie pe acolo. Acum, ce sa spun, autorul mesajului de pe Facebook se dovedeste a fi un bun cunoscator al mersului trenurilor din unitatea respectiva si scrie mesajul (destul de lung, dealtfel) intr-o nota usor zeflemitoare sau umoristica, neaducand insa atingere suspusei persoane a directorului; pentru edificare voi reda mai jos si mesajul asa cum a fost salvat de un prieten al meu. Ce face domnul director ? Face o sedinta secreta in care prezinta celor vizati mesajul de pe Facebook, apoi... surpriza ! cauta turnatorul pentru a-l desfiinta ! Si imediat il gaseste in persoana sotului uneia dintre angajatele unitatii pe care o conduce, fara insa a avea NICI O PROBA impotriva lui; o cheama pe respectiva angajata (care este singura ce intr-adevar duce greul in sectia in care lucreaza), o pune in tema ca e vinovata, atat ea cat si sotul acesteia (care nu lucreaza acolo si nici in alta parte fiind in incapacitate de munca datorata unui handicap de gr. I ) si apoi o muta pe aceasta la un loc de munca mult inferior, urmand sa-i faca viata amara si apoi sa o demita ! De mentionat si faptul ca cei doi soti nu au internet si nici cont de Facebook; de asemeni de mentinoat ca aceasta angajata era singura ce inca nu se manjise dupa 13 ani de munca exemplara in respectiva unitate; tot aici trebuie spus ca toata masinaria de furat este formata din doar cativa oameni si (strigator la cer !!!) sunt focusati pe furat alimentele destinate bolnavilor de acolo ! Acuma, de, se stie ca la stat merge treaba pe furat dar ca sa furi mancarea de la gura unor bolnavi psihici care nu sunt capabili sa se ajute pe ei insisi in nici un fel... ; poate fi pusa in rand cu crima o asemenea fapta... Pe scurt, treba ar fi asa: daca cineva striga "prindeti hotul", nu cautam hotul ci-l pocnim pe cel ce-a strigat si-l protejam pe hot; doar ca in cazul de fata cei invinuiti nu au nici ovina si nu-i crede nimeni...
Trist ce se intampla in tara asta... si ne mai intrebam de ce suntem unde suntem....

De ce am postat aici ? In speranta ca, legal, se va gasi cineva sa ajute atat pe cei doi napastuiti cat si pe bolnavii care sunt furati fara nici o jena. Atasez si copia mesajului de pe Facebook, asa cum am spus mai sus pentru ca e interesant si edificator.

Attached Files



#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Iar tu știi toate detaliile astea... de unde?
Ce probe poți aduce?

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cred ca se va rezolva nimic, nefiind dovezi solide. Iar ca sa te apuci sa faci "politie" sa cauti dupa data, ora, IP etc ca sa ajungi la "vinovat" si eventual si test cu detecotiurl de minciuni, cu mers pe la Politie si dat cu subsemnatul si stat si astept pana se face ancheta, cu timp, bani si nervi tocati prin tribunale in caz de proces... Cei doi vizati, par si ei desul de amarati (cu o situatie delicata).

Mie mi se pare insa un pic suspect cum, daca cei doi nu ai internet si nici cont de Facebook. Atunci cine a scris asa ceva?

#4
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Nu ma mira! Asa a fost, asa este si asa o sa fie! Se castiga doar pe spinarea celor care sunt in suferinta!  :death:
Dar daca nu pui o sursa de unde ai materialul, cred ca o sa se stearga topicul creat!

#5
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009
sursa e reprezentata de invinuiti
nu mi-au spus-o in scopul de a posta aici, suntem buni prieteni, atat
nu e vorba de dovezi din partea mea ci despre ce ar fi de facut in asemenea cazuri )nu cred ca e unicat acest caz)

Edited by D1Gi, 15 April 2011 - 14:57.


#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005
Și pe ce temei a mutat-o la "un loc de muncă mult inferior".
Care-ar fi ăsta, cu ce diferă față de ce făcea până atunci etc?

#7
D1Gi

D1Gi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 14.07.2009

View Postsfantu.dracu, on 15th April 2011, 16:09, said:

Și pe ce temei a mutat-o la "un loc de muncă mult inferior".
Care-ar fi ăsta, cu ce diferă față de ce făcea până atunci etc?
Fara temaei ! Cine-i sef, e sef ! Nu-i trebuie justificare. Treaba-i ca nu inteleg cat de mult se poate abuza de o functie, asta in primul rand; iar apoi, nu inteleg urmatorul lucru: daca auzi "prindeti hotul !", tu cauti sa-l rupi pe cel ce striga, sau vrei sa vezi cine e hotul ????!
Mnea, poate ca nu-s eu din epoca asta...    Bag seama ca se intreaba unii si altii de unde stiu, cine a spus, de ce a parat, etc....; nu zice nimeni ca NU E ASTA CALEA CORECTA ! ; Prima data vad daca e intemeiata reclamatia/ afirmatia, verific treaba cu furatul, apoi cu paratul; dar se vede ca ne maritam soarta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate