Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

costuri pentru casa la rosu, bursa constructiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
systempcm

systempcm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2005
nu mai inteleg nimic cu preturile astea in constructii. intr-o saptamana vreau sa incep o casa si sa o termin la rosu pana in dec. 80 mp parter +80 mp etaj. din cele 6 oferte pe care le-am avut, una nu se potrivea cu alta la preturi( e drept ca se stie lucrul asta), dar vreau sa stiu si eu un pret corect.

bursa constructiilor spune ceva?

o mare problema am cu cofrajele: 260 mp. Unul cere 450,000/mp cu TVA altul 280,000. ce se tot freaca atat cu cheresteaua eu nu inteleg.

ma poate ajuta sa vad ce se intampla cu preturile?

a...cat este un diriginte de santier pe luna 200 EUR, 400 EUR? un sfat apreciez!

#2
mikamiss

mikamiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.09.2005
salut!

te inteleg,
eu mai am putin si-mi termin casa ...
eu am facut altfel, am angajat un inginer constructor si am tratat toate treburile cu el! astfel am ajuns sa cumparam noi toate materiale necesare iar el ne-a taxat lucrarea la mp. de exemplu casa la rosu pe care o avem am platit-o la constructor cu 40E/mp, manopera! noi am cumparat lemnul pt cofrage, fierul, iar fundatia si planseele le-am pus de la carpat beton.


systempcm, on Sep 5 2005, 21:19, said:

nu mai inteleg nimic cu preturile astea in constructii. intr-o saptamana vreau sa incep o casa si sa o termin la rosu pana in dec. 80 mp parter +80 mp etaj. din cele 6 oferte pe care le-am avut, una nu se potrivea cu alta la preturi( e drept ca se stie lucrul asta), dar vreau sa stiu si eu un pret corect.

bursa constructiilor spune ceva?

o mare problema am cu cofrajele: 260 mp. Unul cere 450,000/mp cu TVA altul 280,000. ce se tot freaca atat cu cheresteaua eu nu inteleg.

ma poate ajuta sa vad ce se intampla cu preturile?

a...cat este un diriginte de santier pe luna 200 EUR, 400 EUR? un sfat apreciez!

<{POST_SNAPBACK}>



#3
IoanaB

IoanaB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.08.2005
Diriginte de santier - 100 euro/luna  (si noi am zis ca s-ar fi putut si mai jos, dar asa a fost sa fie!).
Succes!

#4
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004
maxim un salariu mediu pe economie  ,care brut in monetul de fata este 9210000 lei vechi . Conteaza si de cate ori vine , daca vine doar sa-ti semneze hartiile si nu-i ii controleaza , trebuie sa fie o suma la toata lucrarea , nu pe luna. Daca insa sta tot timpul acolo si ii verifica ( nu cre sa existe unul ) si nu pune mana de loc la munca nu stiu ce sa zic .

#5
sony2005

sony2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 03.07.2005

View PostIoanaB, on Sep 9 2005, 21:49, said:

Diriginte de santier - 100 euro/luna  (si noi am zis ca s-ar fi putut si mai jos, dar asa a fost sa fie!).
Succes!
oameni buni! stiti ca aceasta functie nu exista in nomenclatorul de meserii si unele institutii de stat te folosesc ca diriginte de santier dar te platesc ca inginer??????????? faceti ceva

#6
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
daca ma poate ajuta cineva, cu aproximatie macar, vreau pret la:

fier striat fi 18, 16, 12, fier colac fi 8, plase de fi 8 si 6.

mersi

AZI !

Edited by Kidu, 30 May 2006 - 19:42.


#7
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Eu o sa-i contactez pe astia in acelasi scop.

#8
bogdan1309

bogdan1309

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2005

View PostDana_H, on May 30 2006, 20:26, said:

Eu o sa-i contactez pe astia in acelasi scop.


Sarut mana

citesc si eu de mult 'sa construim o casa', dar sunt in stadiul in care, cu terenul luat de mult, de-abia ma apuc de proiect+constructie;

din nefericire, trebuie sa ma misc f f repede din 2 motive - unul de 5 luni si unul de 3 ani

pot sa aflu si eu cu ce arhitect/echipa mergeti la treaba?

ce ati facut - daca am retinut bine - cu fundatia - stalpi sau perna?

multumesc anticipat  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:  :worthy:

daca e prea putin comun pentru post pe forum, dati-mi va rog un PM sau email.

#9
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Buna Bogdan,


Sa-ti traiasca motivele  :D

Cu fundatia am rezolvat-o, in sensul ca structuristul & geologul au cazut la pace pentru perna de balast+radier, altfel cred ca dormeam direct pe fundatie  :D A fost tricky, pentru ca geologul care mi-a facut studiul geo lucra la o firma care se ocupa cu fundatii pe piloti, deci...hm...conflict de interese se cheama.  :naughty:

Pentru echipa... momentan de abia am luat proiectul complet (arh, rezistenta, instalatii de varii feluri) si incep crosul cu dosarele in brate pe la diversi...la ora asta nu pot spune nimic. :huh:

Pentru arhitect...nu fac reclama aici :D , vezi pe PM. Inainte de a-l aborda, trebuie sa-ti spun ca am mai fost la 5 arhitecti inaintea lui, iti sta mintea in loc cum te pot trata unii... De asemenea, m-am dus la dumnealui cu niste idei bine infipte in cap despre ceea ce voiam  - le-a dat o forma super, de asa maniera ca pana si sefa mea (care-si face si ea casa, har Domnului ca e deja la acoperis, altfel vedeam o copie .... :D ) m-a bazait la cap cu desenele.

#10
offset_man

offset_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.05.2006

View PostDana_H, on May 31 2006, 15:16, said:

Buna Bogdan,
S.....

Sarut mana,
am alt id acu' - ca Admin a zis ca nu se poate modifica numele;
multumesc pentru urari  :D  :D ; m-am vorbit doar la telefon cu cristi, de vazut cred ca maine;

intrebam de oameni pentru ca - la solutia caramida portanta+stalpisori, pe care toti o cam fac prin Bucuresti,
mi se pare ca oamenii-s la fel de importanti ca si proiectul and this is not at all cool! :wallbash:
m-am gandit si la solutii alternative - dar cred ca tot pe clasic o sa merg si eu;

super ca te-ai linistit cu fundatia :coolspeak: ; o problema cih de care am auzit si se pare ca e urata treaba cu stalpii,
asa ca e bine cu perna.

probabil ca o sa ma bombani daca o sa te mai bat la cap cu intrebari - dar simpatizez oamenii destepti.
succese cu negocierile si mai da-mi si mie un PM cand cazi la pace

multumesc anticipat :arigato:

#11
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Cu fundatia o sa ma linistesc atunci cand o sa vad devizul... :huh:

Merci de compliment, dar eu ma consider o biata oaie in turma celor pasibili sa fie jupuiti de constructori. Macar incerc sa-mi vand scump pielea :drac: dar daca pot, o sa te ajut cu ce stiu si eu. Cred ca exista totusi pe forumul asta oameni mai calificati decat mine sa-ti raspunda la intrebari :confuzzled:

Da, oamenii sunt la fel de importanti...ia-o simplu: de exemplu, degeaba cumperi tu caramida Porotherm, daca nea de-ti faca zidul il face cu 'burta"... :cursing:

Despre rest...bafta si calmante cu pumnul, ca o sa ai nevoie.  :console: Eu am avut deja azi un meci cu o tanti de la PS2, din pacate exact aia de care depinde autorizatia de constructie - macar m-am racorit si i-am zis ce-am avut pe suflet (in limitele politetii, desigur), dar asta nu rezolva problemele si incompetenta unora care semneaza cu ambele maini fara sa citeasca ce  :cursing:

#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
:D  voi va faceti casele in mlastini sa aveti nevoie de piloti forati??? ori faceti "casute" P+20???
Pe un teren normal, casa P+1 sau mansardata fundatia se face cam la 1 metru adincime de la cota terenului(cota de inghet).
La baza, un strat de 3-5 cm de beton de egalizare, pe care se vor pune carcasele de armatura.
@DanaH - perna de balast si radier general??? ce natura are terenul ala ?
De obicei, fundatiile astea se fac pe conturul peretilor de rezistenta, iar la interior se face umplutura.
Spor la treaba!

Edited by Evergreen, 12 July 2006 - 15:26.


#13
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Evergreen, daca doresti detalii poti sa cauti prin posturi. Inainte de a emite opinii "avizate", poti pune intrebari, daca te intereseaza sa ajuti si vrei sa-ti faci o idee exacta despre ce este vorba.

Evident, poti face casa chiar si fara beton de egalizare...cu conditia s-o vinzi (la pret triplu de preferat) si sa nu fii pe aproape cand trece un camion greu prin preajma, ca de cutremur nu mai pomenesc...:drac:

Edited by Dana_H, 12 July 2006 - 21:27.


#14
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
alea sint detalii?? imi pare rau...
Daca ai fi mers minim cinci ani in Bdul Lacul Tei nr. 124, ai fi aflat ca ce spun eu e avizat, in urma detaliilor. si da, chiar asta imi era intentia, sa ajut. Si ai dreptate, poti sa faci fundatia si fara beton de egalizare...pui hirtie Kraft si balast compactat.

Sper ca nu esti convinsa de faptul ca neavind betonul ala de egalizare la casa o sa ti se darime la primul cutremur........

Astept sa spui ce volume de balast si beton ai, precum si ce structura are terenul, cit de adinca e sapatura, detalii la obiect.
Daca lumea care cere informatii aici, vrea sa faca casa pentru vinzare, sa spuna asa pt ca se pot face multe penrtu a scadea devizul :D

Edited by Evergreen, 12 July 2006 - 22:46.


#15
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
:lol: Eu nu-s constructor (pe vremea cand am facut eu studiile facultatea aia avea o reputatie...no comment  :P ), dar hai sa-ti ofer totusi un scurt sumar:
- terenul: Fundeni, vis-a-vis de Institutul Oncologic. Daca esti asa bun, n-ar mai trebui sa adaug nimic, ar trebui sa tragi singur concluziile din ceea ce am zis. <_<
- structura - cu demisol. Sapatura se va efectua pana la 2,90 adancime, FYI la 1,40 (iarna) - 1.80(vara) e primul strat de apa freatica.

Astept cu interes sugestii  :D

P.S. Ca sa scad devizul de tot, nu se poate sa inlocuiesc betonul cu altceva ?! Chirpici, de exemplu.... :w00t:  :lol:

Edited by Dana_H, 13 July 2006 - 07:41.


#16
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
Facultatea are aceeasi reputatie (cred eu) pentru ca intra sute si mii in anul 1 si ies zeci. Nu ma pretind asa de bun (nu-s nici prost dar nici destept / sint ca orice om :P ) ca sa imi zici acu adresa si eu sa stiu natura litologica a terenului (daca e sa glumim pot sa iti zic ca la 500 metri mai departe de tine e un teren mai bun pentru fundare). Daca tin bine minte in vremurile de mult apuse acolo se aruncau gunoaie, sau e zona unde erau sere si gradini?

Daca e apa asa de sus s-au gindit bine oamenii sa faci fundatia pe piloti forati pina in stratul sanatos, numai ca nu e sanatos pentru buzunar, si atunci e buna solutia lor cu perna de balast (sa scada nivelul apei...chestii de capilaritate etc.)si radier general pentru incinta care se afla sub nivelul apei. Demisolul tau ar trebui facut dintr-o bucata, cu membrana hidroizolatoare, lipita cu simtul raspunderii, atit pe fund cit si pe laterale, iar la interior exista diverse produse care se dau pe pereti cu bidineaua de exemplu raminind ca sticla dupa ce se usuca.(un produs care imi vine in cap acum e facut de Mapei)
Dupa toate astea ai sa fii sigura ca nu vei avea infiltratii, igrasie.

Daca renunti la demisol scapi de toate astea, dar parca trebuie sa ai musai ALA (adapost anti-atomic, spanac pe varza)

Ce e FYI (intre timp reputatia scolii a scazut si nu am auzit de prescurtarea asta)
apa e la -1,40 iarna si -1,80 vara

Daca faci captarea de apa din put, mergi pina la urmatorul strat de apa; de la asta din primul strat, dupa 10 ani de utilizare, o sa aveti solzi, pene sau mai stiu eu ce minuni (e infecta)

Devizul il scazi definitiv daca iti vei lua un cort; daca si asa e scump folia de plastic se vinde la kg :P

Alte detalii ori intrebari??

Edited by Evergreen, 13 July 2006 - 11:57.


#17
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Multumesc pentru "binecuvantare"  :D ,a cum te-ai prins ce si cum cu radierul. Zona e aia cu gradini (or fi fost si sere, da-n cadastru figureaza si acuma drept "gradina de legume"  :lol: )


LOOOOOL...ma refeream la apa doar dpdv al fundatiei. Putul e la vreo 70 m, tocmai ca sa nu ma asigur c-o sa colectez gunoaiele de pe o raza de X kilometri.

Daca incepeai postul tau asa, era mult mai bine decat cu mistocareala. Fara suparare, dar am platit un proiect complet, nu sunt genul care "las-ca stiu eu"  <_<

#18
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,925
  • Înscris: 09.12.2004
mistocareala nu era, pentru ca nimeni nu adopta solutia aia la o casa normala(cu pilotii)
asa ceva am facut pe celebrul bulevard, spre B.V., la 2 cladiri, ce e drept cu vreo 4/5 etaje, foraje la 15 m, din care am scos un namol de zici ca eram la Techirghiol.
Cred ca ai platit proiect pt ca e nevoie, numai ca sint tot felul de modalitati de incarcare a notei,  pe care clientii nu le stiu.

DT - Daca Tine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate