Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 

Kyokushin vs Aikido

- - - - -
  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#37
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Eu am o teorie personala in cea ce priveste artele martiale vs. sporturi de lupta (asta nu ma face un geniu).
Artele martiale nu au cum sa fie doar un balet , au sute de ani de dezvoltare si aplicare in lupta (unele , nu toate au atitia ani). Daca nu erau eficiente nu le mai folosea nimeni , erau ingropate de mult . Dar , au un mare neajuns. Nu folosesc corpul si miscarea umana la modul la care au fost gindite de natura. Nu sint ergonomice , trebuie sa inveti cam multe "scalambaieli" ciudate. De aia am zis mai sus , daca ai 5 ani si te antrenezi ca la Shaolin , zilnic , fara grija mincarii , cazarii , imbracamintei , etc , s-ar putea ca pe la 30 de ani sa fi deprins niste miscari absolut devastatoare. Dar cine are acest timp ?
Sporturile de lupta se invata usor , comparativ cu artele martiale. Lovesti la modul natural , exact cum ai lovi pe strada , doar ca muuuuult mai bine. Se bazeaza pe miscarea naturala a corpului. Nu trebuie sa dezvolti gheara de tigru ca sa dai un KO. Ce cred eu ca le lipseste este lupta cu mai multi indivizi , care in Arte Martiale , daca vrei , poti s-o inveti la greu si lupta impotriva armelor.
Pt. autografe si injuraturi , revin mai tirziu.

Edited by LILDEBUL, 10 March 2011 - 16:28.


#38
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Eu am cam pierdut firul discutiei, discutam ca Aikido este ceva recomandat mai mult pentru autoaparare, ca este facut mai mult ca ceva complementar altui sport, sau discutam ca Aikido este soft, Aikido merge la femeile care sunt atacate, sa poata sa respinga un atac, sa traga de timp, sa loveasca cu forta minima, dar sa obtina maximul.
Pentru barbat se recomanda ceva full contact , ceva mai agresiv, sa te învete cu lupta, sa te învete sa treci peste problemele luptei, deja aici discutam ca mai orice mojic stie sa se bata cât de cât, nu se pune problema ca te ataca unul sa îti fure un portofel, aici se discuta despre lupta barbateasca, nu prea mai ai ce sa faci cu cu Aikido, asa cum nu suntem în filme, sa îl opresti, sa îl cumintesti, în realitate doar bataia cuminteste, oricum toate se petrec mult prea repede, nu mai ai timp sa gândesti ca la sala.
LILDEBUL - Mai toate sporturile îti antreneaza miscarile naturale, sa îti vina în obisnuinta, sa te feresti repede, sa îti creezi o rezistenta, sa nu pici la primul pumn, apoi sa lovesti direct pe tinta, crezi ca eu stau sa ma joc cu cineva, lovesc direct pe zonele care pica, nu am timp sa fac pe grozavul, sa ma lupt mai mult ca aia din Capoeira.
Tu ai un avantaj clar în fata unuia care nu face nici macar un sport, tu întelegi în ce fel te va afecta un pumn la figura, chiar daca face vreo paguba  = de asteptat, continui lupta, în schimb unul neantrenat = speriat cum primeste primul pumn la barbie, dai una peste ochii, asa cum un pumn la corp = unic în felul lui, nu te panichezi ca s-a rupt ceva la fiecare lovitura, în schimb unul neantrenat = terorizat de gândul asta, vorbim de sport pentru barbat, îl faci pentru ceva anume, nu îl faci sa ca da bine vreo lovitura, eu am învatat multe pentru picioare, îmi placeau cum aratau executate, dar în realitate am lovit pe unul în autobuz cu piciorul, am stat 3 zile pe bara, am dau ceva în lateral, adica exact ce stiam ca nu se face, pe moment eram mai atent sa nu ma pocneasca ala pe mine, oricum avea un 10 ani mai mult ca mine, l-am cumintit, nu se astepta sa intre în vreo bataie, l-am curentat, a plecat bombanind în spate, eu pe loc nu am avut nimica, apoi peste cateva minute când mi-a trecut adrenalina, 3 zile nu am putut sa fac nici macar o flotare, totul din cauza ca am facut o greseala de începator, asta este diferenta dintre unul antrenat, dar antrenat pentru ceva mai agresiv, apoi altul antrenat pentru ceva soft, eu nu am nevoie sa ma atace unul, pot sa fiu eu destul de agresiv pe atac, apoi pot sa ma lupt, nu am nevoie sa trag de timp, sa astept sa intervina careva, chiar daca te ataca 2-3(zicem ca suntem in filme, deja avem 2-3 care vor sa ne cafteasca), slabe sanse sa le faci ceva, dar daca faci alergare, daca esti antrenat = macar ai o ALTA sansa, dar daca esti un burtos, ceva îmi zice ca mai bine stai pe loc si începi cu scuzele.
Eu am o vârsta, dar inca nu am vazut o lupta data intre doua persoane care practica sportul(ma refer sa îsi împarta ceva pe strada), treaba asta te educa, crezi ca pe mine nu m-am cumintit, sunt mult mai atent, stiu ca pot dau la vreunul un pumn, pica ala cu capul pe beton = puscarie, pentru ce, ce câstig, in schimb neprovocate am mai avut, sunt un om activ, ma expun, inevitabil intru in contact cu enorm de multe persoane tampite.

Edited by Aether, 10 March 2011 - 18:34.


#39
Eddie90

Eddie90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.12.2009
interesant !

#40
armain

armain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 10.09.2009

View PostAether, on 10th March 2011, 18:33, said:

Eu am cam pierdut firul discutiei, discutam ca Aikido este ceva recomandat mai mult pentru autoaparare, ca este facut mai mult ca ceva complementar altui sport, sau discutam ca Aikido este soft, Aikido merge la femeile care sunt atacate, sa poata sa respinga un atac, sa traga de timp, sa loveasca cu forta minima, dar sa obtina maximul.
Ai oarecum dreptate, nu uitati ca si Ueshiba si elevii lui mai buni veneau deja cu o pregatire prealabila temeinica in jujitsu, kendo, karate, etc, erau pluri-discipilinari. Care ar fi situatia daca cineva practica doar exclusiv aikido, ramane de discutat.

#41
wolfyx17

wolfyx17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 02.12.2010
Aikido e mai mult asa cand imbatranesti si n-ai ce face.

#42
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Daca ai imbatrinit , cind mai ai timp sa inveti Aikido ? Esti deja batrin , nu mai timp , chef si talent.

#43
asta1

asta1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2011

View PostLILDEBUL, on 12th April 2011, 20:16, said:

Daca ai imbatrinit , cind mai ai timp sa inveti Aikido ? Esti deja batrin , nu mai timp , chef si talent.

N-ai ce sa inveti la Aikido...

#44
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011

View Postasta1, on 12th April 2011, 22:53, said:

N-ai ce sa inveti la Aikido...
Poti sa inveti ceva si de la "Perversul de pe Tirgu Ocna" , poti sa inveti din orice.
Pe vremuri , adica cam cind Potopoul matura planeta , practicam Shotokan si consideram ca-i miezu' problemei. Orice procedeu care nu era facut ca in Shotokan era o blasfemie. Asta pina am trecut la Kyokushin. Acuma Kyokushin era miezu' , dar eram FOARTE avantajat de mobilitatea si din loviturile de picior pe care le exersasem foarte mult in Shotokan. Si tot asa. Ca dupa aia am inceput sa dau lovituri de brate care nu erau in nici una dintre cele 2 Arte Martiale , sa fac sac. La final , am invatat sa si fug , lucru folositor uneori.

Edited by LILDEBUL, 13 April 2011 - 07:02.


#45
ag19tol

ag19tol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.12.2009
Am facut si K si acum fac si aikido.La 36 ani si 120 kg..................!Maestrul are 3 dani,nu cred ca ati vrea sa-l loviti!in orice ,,schema" sau procedeu ,in aikido poti alterna cu lovituri de pumn.Dar totul se bazeaza pe repetarea miscarilor astfel incat reactionezi instinctual.Asta daca practici ceva timp.Parerea mea este ca in K trebuie sa ai oase tari,imi aduc aminte ca aveam tibiile ciur de la lovituri date in coate sa tibie-tibie.Inveti sa dai cu pumnul,dar nu vei rezista la pumn pt ca sunt interzise loviturile cu pumnul in fata.Asadar daca nu iei,cum te obisnuiesti cand vei lua?Am ramas cu multe invataminte din K insa personal mai bine iau o palma decat da dau cu capul de borduri toti tampitii si apoi sa stau la ,,Facultate".
In ceea ce priveste antrenamentele:in K 2 ore conditie fizica si lupta la oglinda apoi 30 min lupta usoara.In aikido 1 ora cam 2 scheme repetate pana lesini de cazaturi si proiectari.
De pus in practica pot spune ca volumul impresioneaza............dar am doborat 2 persoane care incercau sa ma puna jos.Cu miscari oarecum din aikido..........!Cel mai important lucru este sa dezechilibrezi adversarul apoi te joci cu el.

#46
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

View Postag19tol, on 10th August 2011, 21:34, said:

Inveti sa dai cu pumnul,dar nu vei rezista la pumn pt ca sunt interzise loviturile cu pumnul in fata.Asadar daca nu iei,cum te obisnuiesti cand vei lua?
Lasa ca iei tu la aikido pumni in fata :)))

#47
ag19tol

ag19tol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.12.2009
Mai vedeti un antrenament Da Silva parca ,cu Steven Segal.Silva parca este si campion in MMA.Deci aikido varza pt batrani? :naughty:

#48
MihailBratilescu

MihailBratilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.08.2011

View PostEddie90, on 9th March 2011, 22:01, said:

Vreau opinia voastra :) !!!

AIKIDO

#49
tudor_bjj

tudor_bjj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 01.05.2007

View Postag19tol, on 14th August 2011, 12:13, said:

Mai vedeti un antrenament Da Silva parca ,cu Steven Segal.Silva parca este si campion in MMA.Deci aikido varza pt batrani? :naughty:
Da, e varza.

#50
ag19tol

ag19tol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.12.2009
Ca si concluzie,e ca la romani in trafic: gibonii adora pumnii( k) sau eventual box iar altii o cale mai rafinata.Pe cand discutii de genul:ce este mai cool-aikido sau un boxer cu pistol intr-un gipan?

#51
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Adica ce zici tu acolo ??? Ca daca alegi o cale de a fi invingator intr-un conflict esti gibon ? Si daac alegi ceva mai elevat , genu' Aikido esti un fel de Pruteanu ? Iaca eu prefer sa fiu gibon. Un gibon viu.

#52
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postag19tol, on 17th August 2011, 15:23, said:

Ca si concluzie,e ca la romani in trafic: gibonii adora pumnii( k) sau eventual box iar altii o cale mai rafinata.Pe cand discutii de genul:ce este mai cool-aikido sau un boxer cu pistol intr-un gipan?

Esti prost, imi pare rau dar nu gasesc alte cuvinte la ineptiile astea. Nu exista cale rafinata intr-un conflict, problema e daca scapi nevatamat sau nu, atat si nimic mai mult. Astia ca tine sunt primii care o iau in bot tocmai pentru ca traiesc intr-o lume a lor, in care confunda filmele si maestrii mcdojo cu realitatea.

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSE7EN, on 18th August 2011, 10:00, said:

Nu exista cale rafinata intr-un conflict,

Corect!

Exista doar cai rafinate de a evita un conflict...:)

#54
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
Am si eu o intrebare totusi , de ce spuneti ca la luptele cu 2-3 nu e nici o sansa , sau ca trebuie sa cunosti sporturi din acestea pentru a te auto-apara , si vad cum se discuta despre diverse metode dar , de ce nimeni nu face ceva mai salbatic?

Daca tot a inceput lupta de ce trebuie sa lovesti adversarul nustiu cum in puncte slabe, sa-l imobilizezi , una alta.

Eu pur si simplu m-as apropia extrem de mult , l-as lua de maini cumva m-am tranti pe el , i-as baga degete in ochi , i-as rupe degete , l-as musca de fatza , degete in gura si tras de interiorul obrazului sa se rupa pielea fetzei, chestii mai brutale , sa sara sangele , mutilari adica , de ce nimeni nu apuca ferm mana atacatorului cu care da pumni spre tine si sa o suceasca , muste , indoaie , te concentrezi asupra mainii , tragi de ea , te izbesti cu el in pereti , ceva mai haotic , trebuie sa deschida pumnul odata , insisti asupra mainii , cand deschide pumnul rupi degetele cum te taie capul. De ce sa ma concentrez asupra corpului , sa incerc sa dau cu pumnu la tinta nustiu ce punct slab...mai bine sar la picior , indoi , rup , important sa il trantesc pe jos , dupa aia , schilodire. Sa nu mai vorbesc de organele genitale , lovite desigur cu putere , trase / smulse , bla bla.

Daca tot e ori eu ori ei .... why be gentelman ?

Mie-mi e frica ca asa voi face fara sa ma controlez daca intru in vreun conflict.

(am 1.93 , 87kg)

E ceva general acceptat sa nu se practice chestii din astea? adica....acord intre borfasi si cei atacati?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate