Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

din Pentax Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ma scuzati ca ma amestec din nou, eu nefiind posesor de Pentax. Intru de pe aceste forumuri, pentru ca ma astept la discutii tehnice din care sa invat folosind experienta directa a posesorilor de alte modele / sisteme, sa estimez mai bine limitarile sistemului meu, sa invat trucuri, sa prind idei utile si, de ce nu, sa apreciez daca se intrezareste necesitatea unei schimbari la propriul echipament. Din pacate, daca pe forumurile Canon lumea este foarte cuminte si apar postari din an in pasti, la Nikon este putin mai galagie, dar sunt si informatii la obiect, in schimb la topicele de Pentax e ca la birt la ora inchiderii: toata lumea vorbeste orice, fie ca se pricepe, fie ca nu se pricepe, off-topicul este rege si este aproape imposibil sa mai gasesti informatii utile.
De ce oare?
Probleme sunt si la Canon, poate si na Nikon, dar nimeni nu o ia pe crazy in halul asta. Va rog, din respecti pentru cititori, daca nu aveti nimic de comunicat, nu mai umpleti inutil zeci de pagini.

La obiect: problema stabilizarii nu este atat de simpla precum se citeste pe Internet (n f-stopuri), unde gasim mai mult elemente de marketing. Eficienta unui sistem de stabilizare este relativa, greu de estimat, un sistem de stabilizare nu este nicidecum perfect. El este un ajutor in ATENUAREA miscarilor camerei in timpul declansarii, orice sistem electromecanic actionand cu o anumita intarziere la stimuli, nu va compensa exact si integral deplasarea aparatului. Vorbind de multi MP, o fotografie de calitate va fi intotdeauna rezultatul unei stabilizari mecanice, ca rezultanta a experientei fotografului cumulata cu unelte adecvate si metode de fotografiere care sa reduca vibratiile la declansare. Vorbim de stabilizare in primul rand la subiecte statice, unde este aproape intotdeauna posibila stabilizarea mecanica, nu vorbim de stabilizare la pasari in zbor. De aceea consider ca, spre deosebire de autofocus, subiectul este marginal, interesand doar aria fotografiei mai putin pretentioase.

Edited by DSops, 21 June 2011 - 08:46.


#38
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
De ce nu incercati sa va limitati la informatii relevante. Mistouri, ironii, aluzii, insulte, acuzatii de minciuna sunt usor de facut si reprezinta poluare.
Sunt cativa useri care nu fac altceva decat sa stea si sa astepte o oportunitate de a mai arunca o nada de flame doar doar o iesi o oportunitate nou de rafuiala.
Ce aveti? De unde atata dorinta de cearta? Daca aveti ceva personal de impartit incercati in privat. Asta e un thread in care nu se mai intelege nimic si orice urma de informatie utila este acoperita de o gramada de nimicuri.

Edited by idaho333, 21 June 2011 - 08:44.


#39
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postidaho333, on 23rd June 2011, 08:33, said:


Ăsta le va da clasă la toate că va face focus corect.  :naughty:

#40
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Mda, ursamajor, o alta zi - aceeasi placa :puke:

#41
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 09:08, said:

Mda, ursamajor, o alta zi - aceeasi placa :puke:

Ce să-i faci dacă n-ai vaci, mulge oile și taci.
Doar de curiozitate am mai aruncat câte un ochi pe "forumul inteligenței pure". Dezamăgire totală pe-acolo. Kr-ul e cel mai mare eșec (nu singurul) din ultima vreme al pentax. Pe mine m-au ban-at că le-am criticat AF-ul. Acum, e plin de topicuri pe această temă: UNU, DOI, TREI, PATRU. Astea, numai pe prima pagină. Nu mă mai obosesc și pe altele.
Nu spun că vreo câțiva se plâng că le-au și crăpat. Sau de faptul că-l compară cu 550D și ghici! Kr-ul e muuult peste... Loool!

PS: să te-ajute Ăl-de-sus să te-apuce borâtul în realitate, că prea te dai în spectacol pe-aici cu emoticonul ăla. Și tu mă-ngrețoșezi destul prin talibanismul tău evident, dar eu mă limitez la vorbe.

#42
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
Te-au banat pentru trolling? Ce surpriza...

#43
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Așa spun talibanii ca tine și ca mulți alții de pe forumul sus-amintit, evident mare parte habarniști. Eu îi spun atitudine de client imparțial și responsabil, prin atenționarea altora de a nu cumpăra rebuturi. Și o s-o fac până Kr va fi scos din producție. Așa că cruță-te...  :peacefingers:

#44
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004
"Taliban este termenul utilizat pentru o persoană care aparține unei mișcări musulmane sunnite și fundamentaliste, răspândite în Pakistan și mai ales în Afghanistan. Termenul este folosit și pentru denumirea acestei mișcări politico-religioase."
Sa vedem... musulman nu sunt, cu atat mai mult sunnit. N-am pus in viata mea piciorul in Pakistan sau Afganistan, nici nu intentionez. Nu apartin de nici o miscare politico-religioasa. Asa ca te-as ruga sa nu ma mai numesti taliban; e o gluma proasta.

Te-as ruga si sa nu mai confunzi trolling-ul cu "atitudine de client impartial si responsabil" - o alta gluma proasta. Esti doar un troll de duzina care arunca cu rahat intr-un brand oarecare; pacat ca pe Softpedia ti se permite.

Edited by Kunzite, 23 June 2011 - 10:02.


#45
bantos

bantos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2007
Ursamajor, esti comic!!!

#46
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 11:01, said:

"Taliban este termenul utilizat pentru o persoană care aparține unei mișcări musulmane sunnite și fundamentaliste, răspândite în Pakistan și mai ales în Afghanistan. Termenul este folosit și pentru denumirea acestei mișcări politico-religioase."
Sa vedem... musulman nu sunt, cu atat mai mult sunnit. N-am pus in viata mea piciorul in Pakistan sau Afganistan, nici nu intentionez. Nu apartin de nici o miscare politico-religioasa. Asa ca te-as ruga sa nu ma mai numesti taliban; e o gluma proasta.

Erudiția nu ți se potrivește, tu ești calat pe pentax. Ai înțeles tu foarte bine sensul cuvântului taliban, că nu ești așa bleguț. ;)

Dar, încă o dată, eu vin cu argumente, linkuri, tu cu ce vii în afară de a mă face troll?

#47
aspirina

aspirina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 05.10.2005
Ca de obicei cand pentax mai scoate cate o dracie scumpa (si in mare masura inutila) se incing spiritele pe aici  :P (inca savurez paginile care au urmat anuntului ptr GPS).
Cea mai faina parere mi se pare a fi asta: Pentax makes a new mirrorless suicide system
"I know Pentax will announce a more serious APS-C mirrorless system in autumn but isn?t that ?Q? system way overpriced? And isn?t Pentax wasting to much of their (few) resources?"

@bantos
A cui clona esti maica ?

Edited by aspirina, 23 June 2011 - 10:13.


#48
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postaspirina, on 23rd June 2011, 11:11, said:

Ca de obicei cand pentax mai scoate cate o dracie scumpa (si in mare masura inutila) se incing spiritele pe aici.

Aaa, nu, eu am postat ca o consecință a noului firmware 1.10 pentru Kr, care n-a rezolvat problema front focusului vizibil în lumină artificială și extrem în tungsten. Și nici n-o va rezolva vreodată.  :naughty:

#49
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004

View Postbantos, on 23rd June 2011, 11:04, said:

Ursamajor, esti comic!!!
IMO e trist. Foarte trist, cum un om in toata firea isi gaseste o asemenea ocupatie.


View Postursamajor, on 23rd June 2011, 11:07, said:

Dar, încă o dată, eu vin cu argumente, linkuri, tu cu ce vii în afară de a mă face troll?
Minti, cuvantul "argument" iti e strain.
Minti si cand pretinzi ca eu n-as avea argumente. Am, ca intotdeauna: #3334, #3331, #3328, #3326, #3322...

Edited by Kunzite, 23 June 2011 - 10:23.


#50
bantos

bantos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2007
Banuiam ca este un flacaneata care n are ce face , dar asa daca-i om in toata firea cine stie ce frustrari o avea.....

#51
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 11:20, said:

IMO e trist. Foarte trist, cum un om in toata firea isi gaseste o asemenea ocupatie.

Minti, cuvantul "argument" iti e strain.
Minti si cand pretinzi ca eu n-as avea argumente. Am, ca intotdeauna: #3334, #3331, #3328, #3326, #3322...

Nu umbla cu sentimentalisme că și tu ești destul de copt, biologic vorbind, subliniez.

Păi dacă argumentele tale sunt postările mele, unde te trimit pe forumul fanboy-lor, care recunosc eșecul Kr, atunci e QED: n-ai niciun argument.
Apropo, care e opinia ta despre AF-ul safox9, în afară de faptul că se descurcă bine în miezul zilei? Ce poți să spui (în afară că-s troll) ca să înfirmi un studiu documentat ca al lui falconeye și zecile de topicuri despre deficiențele AF ale pentax, sistem DE BAZĂ al unei camere foto? Și nu mă refer la camera ta, K5, ci la cele două ce folosesc safox9. Evident, nu poți spune nimic, că n-ai ce. Habar n-ai ce înseamnă o discuție cu argumente. Știi doar să jignești (deși pe mine mă lasă rece ce vine dinspre tine) și te autoconvingi că procedezi cum trebuie când mai vine câte-un răspândac care-ți ia partea.

PS: arată-mi unul în afară de tine care să fie extaziat de suportul GPS-ului în locul corectării problemelor de AF, vis-a-vis de firmware-ul 1.10, pe care l-au așteptat de-au înnebunit posesorii de Kr cantonați pe forumul inteligenților. Bine că m-am dezmeticit la timp...

#52
bantos

bantos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2007

View Postaspirina, on 23rd June 2011, 11:11, said:

@bantos
A cui clona esti maica ?


Esti extrem de inteligent.

#53
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 12.06.2004

View Postursamajor, on 23rd June 2011, 12:05, said:

Nu umbla cu sentimentalisme că și tu ești destul de copt, biologic vorbind, subliniez.

Păi dacă argumentele tale sunt postările mele, unde te trimit pe forumul fanboy-lor, care recunosc eșecul Kr, atunci e QED: n-ai niciun argument.
Apropo, care e opinia ta despre AF-ul safox9, în afară de faptul că se descurcă bine în miezul zilei? Ce poți să spui (în afară că-s troll) ca să înfirmi un studiu documentat ca al lui falconeye și zecile de topicuri despre deficiențele AF ale pentax, sistem DE BAZĂ al unei camere foto? Și nu mă refer la camera ta, K5, ci la cele două ce folosesc safox9. Evident, nu poți spune nimic, că n-ai ce. Habar n-ai ce înseamnă o discuție cu argumente. Știi doar să jignești (deși pe mine mă lasă rece ce vine dinspre tine) și te autoconvingi că procedezi cum trebuie când mai vine câte-un răspândac care-ți ia partea.

PS: arată-mi unul în afară de tine care să fie extaziat de suportul GPS-ului în locul corectării problemelor de AF, vis-a-vis de firmware-ul 1.10, pe care l-au așteptat de-au înnebunit posesorii de Kr cantonați pe forumul inteligenților. Bine că m-am dezmeticit la timp...
Ah, da, incerci "subtil" un ad hominem, si te mai plangi ca te-as insulta... asa, baiete, compenseaza prin tupeu si nesimtire!

Ti-a trecut oare prin cap ca din acel post (unicul din cele indicate in care apareau asemenea link-uri) poate ma refeream la "Ce să-i faci dacă n-ai vaci, mulge oile și taci." si alte asemenea exprimari duioase, precum si la materia maronie pe care te scremi s-o arunci pe topicurile Pentax?
Ti-a trecut oare prin cap ca nu toti cei de pe acel forum (pe care l-ai "botezat" pentru indrazneala de a te bana) sunt "fanboys"?
Ti-a trecut oare prin cap ca daca-mi ignori argumentele asta nu inseamna ca ele nu exista, si daca intervii pe topicurile Pentax doar ca sa starnesti flame - te-am numit troll de duzina pentru ca nici macar nu incerci sa fii subtil, asta si gratie tolerantei incredibile a "moderatorilor" fata de un asemenea comportament) degeaba incerci sa-ti cauti scuze?
Ti-a trecut oare prin cap ca eu, avand ani de experienta cu Pentax, am mai multe de spus decat unul ca tine - care-a avut un K-r cu obiectivul de kit pentru 10 zile?
Ti-a trecut oare prin cap ca nu se pune problema ca suportul pentru GPS ar veni in locul fixului pentru AF?
Ti-a trecut oare prin cap ca atunci cand ai aparatul respectiv nu trebuie sa citesti teste si forumuri ca sa-ti dai seama cum se comporta?

Cat despre studiul lui falconeye, ma faci sa rad. Chiar esti incapabil sa realizezi problemele acestuia?
- e facut pe un aparat, si acela din primele serii. Se stie ca nu toate K-5-urile se comporta la fel.
- nu exista un studiu similar realizat pe aparatele concurentei (deci nu avem o referinta). Acelasi lucru pentru shutter blur.
- e foarte tehnic si dificil de inteles / transpus in practica (sunt convins ca tu n-ai facut nici un efort in acest sens).

#54
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostKunzite, on 23rd June 2011, 12:41, said:

- e facut pe un aparat, si acela din primele serii. Se stie ca nu toate K-5-urile se comporta la fel.
- nu exista un studiu similar realizat pe aparatele concurentei (deci nu avem o referinta). Acelasi lucru pentru shutter blur.
- e foarte tehnic si dificil de inteles / transpus in practica (sunt convins ca tu n-ai facut nici un efort in acest sens).

E foarte rău pentru Pentax că fiecare aparat are, chipurile, personalitatea lui. Va să zică, aveți unicate pe mâini. ;)
Studiul lui falconeye e foarte clar și deloc greu de înțeles. Sunt prezentate abaterile de la focusul corect în diverse tipuri de lumină, nu doar în tungsten. În susținerea lui vin și alții cu probleme similare. Dar nu mă mai obosesc să caut topicurile respective, că n-am intenția de a te convinge. Mai degrabă îl conving pe băsescu să demisioneze.
Rămâi în continuare fără argumente referitoare la provocările ce ți le-am lansat. N-ai spus nimic în afară de "eczeme vocale" ca acelea de mai sus. În afară de popularizarea anumitor "noutăți", nu știi NIMIC.

Da, se subînțelege că pe forumul ăla sunt și oameni ponderați și destul de bine informați despre hibele Pentax, dar nu se mai văd de agresivii fanboys. Tu iei și înțelegi lucrurile în valoare absolută. Vezi doar în alb și negru. Gri-ul pentru tine nu există.

PS: avea dreptate Vyruz, ai nevoie de alte treburi, că dialogul nu e pentru tine. Regret că ți-am luat apărarea atunci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate