Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6341 replies to this topic

#4357
bachisgeorge

bachisgeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 25.02.2014
care sunt aspectele la care nu trebuie sa faci compromisuri

#4358
trottinel

trottinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 09.03.2012
Am semanat 12 ha. Mai am 78:((. Astazi si maine s-au anuntat ploi de peste 30 litri. Deci pauza pana miercuri. Sper miercuri sa reusesc un 10 ha semanat, joi si vineri se anunta ploi din nou. Incredibil...

#4359
catalinchis

catalinchis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.07.2014
Despre soiul renan nu imi spuneti nimic? La ce m-as putea astepta?

#4360
paulpetrila

paulpetrila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 02.05.2012

View Posttrottinel, on 11 octombrie 2015 - 08:39, said:

Am semanat 12 ha. Mai am 78:((. Astazi si maine s-au anuntat ploi de peste 30 litri. Deci pauza pana miercuri. Sper miercuri sa reusesc un 10 ha semanat, joi si vineri se anunta ploi din nou. Incredibil...

Si eu am apucat noaptea trecuta 10 ha... Nu se poate usca pana ploua iar. Mi-e frica sa nu raman cu samanta in saci.

#4361
Mirciu23

Mirciu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.06.2015

View Postcatalinchis, on 11 octombrie 2015 - 08:40, said:

Despre soiul renan nu imi spuneti nimic? La ce m-as putea astepta?

Grau semitardiv aristat, este bine sa fie semanat timpuriu, are o rezistenta buna la majoritatea bolilor foliare si toleranta medie la rugina galbena si fuzarioza la spic. Are o capacitate mare de infratire si trece iarna usor chiar daca este o iarna grea. Are un continut ridicat de gluten aproximativ de 28-30. Daca se seamana la timpul potrivit este recomandata o densitate de 300bg/m2, adica 160-200kg/ha, iar daca se intarzie semanatul se poate mari cu 25% cantitatea de samanta. Productia se situeaza pe la 6500-7000 kg/ha in conditii optime. Pretul de achizitie in Bihor este de 2,1 lei/kg cu plata pe loc sau 2,4 lei/kg cu plata la recoltare. Personal nu am folsit acest soi de grau. Bafta....

Edited by Mirciu23, 11 October 2015 - 09:43.


#4362
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Eu am terminat de semanat am tras duminica trecuta  toata ziua pana pe la 2 noaptea apoi luni veni ploaia noroc ca a dat doar 8 litri si marti am inceput iar cu semanatu pana joi .
Am avut noroc ca am pregatit din timp patul germinativ
Anu trecut am semanat 10 h cu Migu  din cauza ploilor am mers cu 300kg pe hectar am scos 6.5 tone si era sa ajunga scrum din cauza "lanterne zburatoare" am gasit 4 bucati in lanu de grau

Edited by Garcione1984, 11 October 2015 - 10:58.


#4363
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014

View PostGarcione1984, on 11 octombrie 2015 - 10:46, said:

"lanterne zburatoare"
Ce-s alea? Lampioane?

#4364
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Da lampioane e o moda pe la arad si prinde si la satele invecinate ,teoretic pica cand se termina flacara dar ...

#4365
marian1984

marian1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 02.08.2013
eu aproape am terminat de pus graul. bine, e drept, eu aveam putin de pus. din 15 hectare am pus 13. mai am doua, pe care sper sa pot sa le pun pana in 20 oct. din pacate nu am mai apucat sa mai dau nimic pt fertilizare la semanat, ca aici au tot fost ploi si abia-abia am gasit ferestre pt semanat.

aveam preagite 100 de kg de nitrocalcar/ha. oricum, nu eram f sigur ca merita sa le dau acum la semanat in conditiile vremii de acum. dar acum, cum ziceti ca ar fi mai bine sa fac? sa le dau in martie?

#4366
popescumar33

popescumar33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.04.2013
Attached File  semanat grau 037.jpg   478.97K   112 downloadsAttached File  semanat grau 036.jpg   486.4K   107 downloads

#4367
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
samulastra de grau ?

#4368
jan2015

jan2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 08.09.2014
Garcione1984 ai insamantat cu 300kg/ha cu migu si ai scos 6.5 t/ha ? :)) pai spune ce samanta ai bagat, ce tratamente ai dat si cate , si cat ingrasamant ai dat :)) ... si cum se face frate cu migu ca am zis sa incerc si eu odata din curiozitate mai mult !?

marian1984 din ce stiu eu cel mai bine e ca toamna inainte sa insamantezi sa dai cu complex , ca sa ajute planta sa se dezvolte mai bine si sa treaca peste iarna, la sfarsitul iernii sa dai cu uree pe mustul zapezi , iar primavera sa ii dai cu nitrocalcar ... asa ca mai bine daca doar nitrocalcar ai , cred ca e mai efficient sa il dai la iesitul din iarna .... (parerea mea !)

#4369
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Eu am folosit la orz, ovaz si grau Mig-ul cand nu am putut intra cu semanatoarea. Deobicei insamantez  Boema, Dropia nu a prea a mers la mine, Glosa merge, dar mai slabut decat Boema. Acum incerc  Izvor pe o bucata. Se face de 7 T/Ha, Boema, aruncat cu Mig-ul la fel ca cel pus cu semanatoarea. Eu folosesc  20 t/Ha balegar macerat de porc sub brazda si 150-200 Kg azot in primavara ( deobicei o singura transa) + foliar + erbicid (Sekator. Trimmer, Rival SuperStar), insecticide si fungicide in vegetatie mai rar. Samanata tratata cu tebuconazol in betoniera. Intre 240 si 300 Kg/Ha este diferenta de un sac de samanta deobicei folosesti putin mai mult daca sunt probleme cu vantul su terenul nu se poate  nivela bine din cauza conditiilor ( ca doar de aia sunt nevoit sa il folosesc).
Parca ma bate gandul sa incerc si ceva Limagrain anul viitor, am vazut prin zona orz si grau de la ei si am vazut ca merg comparabil cu cele romanesti.

#4370
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZvVWLeNjLn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hRYStbelGUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am gasit si cateva filmari de la broscari.

si tot de la broscari semanat orz direct in miriste
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wLIChxp4TRY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4371
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Apoi ma frate....eu cu migu nu vad o varianta prea buna. Ma gandesc ca si distanta aia intre randurile de grau a fost calculata ea de cineva. Plus ca adancimea cand dai cu migu este una cam mare ca vii cu discul in urma si le baga prea adanc, nu stiu ce sa zic...nu ies boabele uchite la recoltare?
Nici uniformitatea nu este una prea buna. Eu mai am 2.5 ha de grau de semanat, dar mai bine seman la sf lui octombrie in conditii bune, decat sa fac cacaranie cum e prin clipurile alea.
Am semanat si prin decembrie si am facut 4 tone media. Deci...na fiecare cum crede.

#4372
samuel_maj

samuel_maj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.01.2012
Eu nu am semanatoare de paiose, pana acum tot ce am semanat a fost imprastiat cu mana(nu suprafete mari) si incorporat cu discul.  La grau am facut 6,1 To/ha. Este o firma mare la noi care a semanat anul trecut triticalele cu migul de ingrasamant, incorporat cu discul(cauza: sol luto-argilos, care necesit f multa uscare), densitate  buna, doar la capete este putin aiurea.  
La noi ploua de vreo trei saptamani inca nu am reusit sa seaman graul, o parcela este pregatita pe cealalta inca este floarePosted Image , acum  nu stiu ce sa fac planurile pentru toamna asta au fost date pese cap.Posted Image

#4373
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Eu nu cred ca astia au fost nebuni cand au testat si afisat un tabel cu densitati si viteza de deplasare. Mig-ul asta purtat a inlocuit un vechi MA de la un fost IASE-u de 3.5T de MAT cu care am semanat grau cativa ani, dar l-a ajuns batranetea la sasiu. Raportul este de 1:1 din reductor, dar nu am masurat diametrul discului
Attached File  IMG_3179.JPG   414.38K   121 downloads

Eu lucrez cu el la 10 metrii latime ( sau 6 daca deschid doar o fanta) si intradevar capetele ies ori prea prea ori foarte foarte plus catrebuie sa fie drept in  tiranti pentru uniformitate ( ca la azot )

#4374
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Foarte util tabelul acela...are si reglajele pentru rapita.
Cei care au pachete de agromediu pot folosi lejer aceasta metoda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

katalyn03

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate