Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3403
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
in 2007 si 2008 am fost in Thassos

Tur: Bucuresti - Giurgiu - Bjala - Stara Zagora - Harmanli - Svelingrad - Ormenio (intrare in Grecia)  - Keramoti Feery
Plecare la ora Bucuresti 03 AM - vama Giurgiu 04 AM - Trecatoarea Sipca 09AM - Ormenio Vama 12AM - Keramoti Feery 15-16PM

Retur: Kavala - Seres - Kulata - Sofia - Giurgiu - Bucuresti

Doar in 2007 am intalnit pe tur un singur echipaj de politie deoarece in Pasul Sipca erau atelaje cu gabarit depasit iar in acea zona sunt serpentine.
La retur au fost cel putin 7-8 echipaje si un radar tip pistol in Grecia.

In Bulgaria nu am avut nici cel mai mic incident, ba chiar am fost ajutat de soferii profesionisti care treceau peste limita de viteza. Era de ajus sa stai in spatele lui la o viteza de max 100km/ora in zone cu limitare mult mai mica.

Edited by concurent, 22 April 2009 - 14:12.


#3404
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008
Eu n-as merge pe Veliko turnovo-stara zagora , ci as alege urmatorul traseu prin bg :

Russe - Razgrad - Targovishte -Omurtag - Kotel - centura Yambol - Elhovo -Svilengrad -Ormenio ..... ups e mai scurt , si e si mai gol , toti care merg spre turcia o iau pe aici traseul fiind mult mai lejer se poate goni tare si echipaje de politie putine sau deloc . Pe de alta parte nu mergi prin munti ci mai mult pe la deal .
Bine unii dintre voi deontologii daca intelegeti vor spune ca drumul cel mai scurt e cel cunoscut , ok asa e , dar daca mergi prima data pe aici nu cunosc nici un drum  , deci cel mai scurt e cel mai scurt.
Cred ca prin Nova zagora ar fi mai scurt dar inca nu e deschis.

#3405
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007
Nici eu nu inteleg cum se pot ratacii unii, chiar si atunci cand sunt a doua oara pe traseul respectiv
Drumurile foarte scurte sunt de multe ori fara indicatoare de orientare, iar Bulgaria este recunoscuta pentru asa ceva.
Trimite-i pe la Coana Svetlana si isi vor petrece concediul in Bulgaria la tarif de grecia sau Turcia   :naughty:

#3406
Siandra

Siandra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.06.2008
A fost cineva la hotelul Ethria din Limenas? As dori sa stiu daca este ok.

#3407
paul_alex20

paul_alex20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2007
Am o mare rugaminte pentru cei care au mai fost la hotel Vournelis, . Daca se poate si detalii despre mancarea din Limenas(preturi pers/zi  ).
Iar pentru cei care au mai fost pe insula, oare cum este in perioada 27 Mai-7 iunie, e destul de calda apa pentru a face baie? Stiu ca au mai fost posturi legat de acest hotel insa daca se poate as vrea mai multe detalii. Plecam in 27 Mai prin Christian Tour si nu stiu la ce sa ma astept:)
Am fost cu alta agentie BestReisen si au fost foarte ok.

Cu respect,

#3408
brutus179

brutus179

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2008
Salutare, am citit mult din ce s-a scris pe aici, am stat si pe alte site-uri forumuri si ne-am decis sa mergem in Thassos vara asta (noi 2 si copilul care implineste 5 ani). Vara trecuta am fost la Nei Pori (Olympic Beach) si ne-am simtit excelent, dar vrem sa vedem mai mult/multe. Noi vrem odihna si o plaja frumoasa si m-am orientat spre Skala Potamia - nu stiu daca am ales bine- si as avea o intrebare pentru cei ce au mai fost acolo si anume pe la ce ora se lasa umbra muntelui peste plaja? (mergem la sfarsitul lui iulie)
A mai fost cineva la Studios Herih? Dar la Enplo Studios? de la ambele am obtinut o oferta buna si nu stiu ce sa aleg.

Edited by brutus179, 25 April 2009 - 14:10.


#3409
cupcake

cupcake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2009
salutare !



anul asta in iulie vreau sa plec in grecia,in insula thassos,in skala rachoni,cu masina personala si as vrea sa aflu care ar fi cel mai indicat drum,eu plec din bucuresti,stie cineva o ruta buna?nu neaparat cea mai scurta dar sa fie ok.plus daca a fost careva pe acolo,poate imi da si mie niste informatii despre pretul la cazare,restaurante si alte atractii.


multumesc anticipat!

#3410
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006
De orientat, te-ai orientat bine ca locatie, dar ca perioada ma tem ca o sa fie cam cald. Eu am fost acolo acum 3 ani si sper sa merg si anul acesta. Eu am fost la studio Dimitra si a fost in regula.

 brutus179, on Apr 25 2009, 15:09, said:

Salutare, am citit mult din ce s-a scris pe aici, am stat si pe alte site-uri forumuri si ne-am decis sa mergem in Thassos vara asta (noi 2 si copilul care implineste 5 ani). Vara trecuta am fost la Nei Pori (Olympic Beach) si ne-am simtit excelent, dar vrem sa vedem mai mult/multe. Noi vrem odihna si o plaja frumoasa si m-am orientat spre Skala Potamia - nu stiu daca am ales bine- si as avea o intrebare pentru cei ce au mai fost acolo si anume pe la ce ora se lasa umbra muntelui peste plaja? (mergem la sfarsitul lui iulie)
A mai fost cineva la Studios Herih? Dar la Enplo Studios? de la ambele am obtinut o oferta buna si nu stiu ce sa aleg.


#3411
brutus179

brutus179

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2008

 gabird, on Apr 25 2009, 22:21, said:

De orientat, te-ai orientat bine ca locatie, dar ca perioada ma tem ca o sa fie cam cald. Eu am fost acolo acum 3 ani si sper sa merg si anul acesta. Eu am fost la studio Dimitra si a fost in regula.
Imi dau seama ca o sa fie cald, dar atunci imi pot lua concediu... Am vazut ca s-a scris de bine despre Dimitra, dar baietelul are o problema la un piciorus si trebuie sa fiu cat mai aproape de plaja. Poti te rog sa-mi spui ce am intrebat si in primul post, si anume pe la ce ora coboara umbra pe plaja?

#3412
peter the bullet

peter the bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.07.2007

 brutus179, on Apr 25 2009, 21:25, said:

Imi dau seama ca o sa fie cald, dar atunci imi pot lua concediu... Am vazut ca s-a scris de bine despre Dimitra, dar baietelul are o problema la un piciorus si trebuie sa fiu cat mai aproape de plaja. Poti te rog sa-mi spui ce am intrebat si in primul post, si anume pe la ce ora coboara umbra pe plaja?

In iulie umbra coboara pe plaja din Skala Potamia dupa ora 18:30. La intrarea pe plaja in partea dreapta gasesti umbra unor copaci incepand cu ora 11. Poti opta pentru sezlong ( 2 Euro ) sau gratis pe nisip  ;) .

#3413
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 ionescunic, on Apr 22 2009, 20:26, said:

Eu n-as merge pe Veliko turnovo-stara zagora , ci as alege urmatorul traseu prin bg :

Russe - Razgrad - Targovishte -Omurtag - Kotel - centura Yambol - Elhovo -Svilengrad -Ormenio ..... ups e mai scurt , si e si mai gol , toti care merg spre turcia o iau pe aici traseul fiind mult mai lejer

Pare ok traseul, dar care este starea drumului in general?

#3414
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Eu n-as merge pe Veliko turnovo-stara zagora , ci as alege urmatorul traseu prin BG:

Russe - Razgrad - Targovishte -Omurtag - Kotel - centura Yambol - Elhovo -Svilengrad -Ormenio ..... ups e mai scurt , si e si mai gol , toti care merg spre Turcia o iau pe aici traseul fiind mult mai lejer se poate goni tare si echipaje de politie putine sau deloc .

Ăsta este drumul cel mai scurt pentru Turcia...
Eu recomand alt drum pentru Thasos: Ruse-Gabrovo-Kazanlak-Stara Zagora-Haskovo-Kardjali-Komotini-Keramoti.
Cu privire la poliția rutieră din BG, n-aș spune că lipsește de pe acest traseu... pur și simplu poți avea noroc sau nu... la fel ca și în RO!


#3415
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008
Am mai intrebat si pe alt topic: poti cobori de la Kardjali spre Komotini (prin Momcilgrad - Tzarino - Nimfea????)
Eu pe hartile pe care le am nu vad punct de trecere a frontierei pe acolo...
Ai parcurs acest drum recomandat de tine?

#3416
brutus179

brutus179

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2008
Multumesc pentru raspunsuri, despre cele doua locatii (Enplo si Herih) sau altele aproape de plaja in Skala Potamia nu stie nimeni nimic?

#3417
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Skala Potamia zici ? Noi mergem la Vila Dimitra... in zona... Deci in caz ca nu stii prea multe despre cele doua locatii si nu ai apucat sa iei "bilete", iti recomand aceasta vila. Are inclusiv internet wireles...  :)

#3418
brutus179

brutus179

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2008
Am scris un pic mai sus, imi place ce am citit despre Dimitra, in plus o sa vin cu un grup de braileni care vor sta acolo, numai ca eu vreau ceva mai aproape de plaja pt motivul pe care l-am spus deja mai devreme.

#3419
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 brutus179, on Apr 26 2009, 22:16, said:

Am scris un pic mai sus, imi place ce am citit despre Dimitra, in plus o sa vin cu un grup de braileni care vor sta acolo, numai ca eu vreau ceva mai aproape de plaja pt motivul pe care l-am spus deja mai devreme.

Salut,

Din experienta noastra (si noi am fost cu copil mic in Thassos) iti pot spune ca ai ales bine Skala Potamia.
Cat priveste dorinta ta de a gasi o vila cat mai aproape de plaja, se poate rezolva si asta (da cautare pe net Skala Potamia si gasesti destule locatii), dar mai trebuie sa tii cont ca chiar langa plaja sunt in general si restaurante, asa ca poti alege o vila super aproape de plaja si sa constati ca esti "parfumat" si poluat fonic de vreun restaurant.
Noi alesesem initial hotel Korina (care nu este nici el chiar pe plaja, dar are piscina proprie si terenuri de sport), dar pana la urma am stat in alta statiune si am venit de 2-3 ori la Skala Potamia pentru plaja si marea de aici.

Succes mai departe,

spam.spam

#3420
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

 copjob2000, on Apr 26 2009, 15:15, said:

Eu n-as merge pe Veliko turnovo-stara zagora , ci as alege urmatorul traseu prin BG:

Russe - Razgrad - Targovishte -Omurtag - Kotel - centura Yambol - Elhovo -Svilengrad -Ormenio ..... ups e mai scurt , si e si mai gol , toti care merg spre Turcia o iau pe aici traseul fiind mult mai lejer se poate goni tare si echipaje de politie putine sau deloc .

Ăsta este drumul cel mai scurt pentru Turcia...
Eu recomand alt drum pentru Thasos: Ruse-Gabrovo-Kazanlak-Stara Zagora-Haskovo-Kardjali-Komotini-Keramoti.
Cu privire la poliția rutieră din BG, n-aș spune că lipsește de pe acest traseu... pur și simplu poți avea noroc sau nu... la fel ca și în RO!
Ok inteleg ca recomanzi traseul pe care il cunosti dar ce nu inteleg e ca toti care au fost pe aici (veliko-stara zagora) au facut mult mai mult si pe dincolo se face mult mai putin , colegu concurent recunoaste cu franchete ca iau luat 8 h sa traverseze bulgaria cu tot cu vami , pai mi se pare cam mult chiar si pentru sofia , deci cum o fi 8 ore prin veliko sau 5 ore maxim prin elhovo??????
Nu va mai suparati pe mine si incercati sa ma combateti cu argumente si nu cu diverse abureli , gen coana svetlana ca nu ma intereseaza si nici pe altcineva nu cred , deci : argumente astept.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate