Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3367
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Cine pleaca in thassos pe 1 septembrie daca e sa ne strangem mai multe masini ,trecem mai usor de politistii bulgari

De câte ori am trecut prin BG, sau când am fost direct în BG, nu am avut probleme cu poliția...
Pardon!
O singură dată, dar motivat... am depășit într-o curbă la stânga și în rampă...
Altfel, dacă mergi cu bun simț, nu ai probleme....
Deși limitele de viteză sunt identice ca cele din RO, poți să le depășești, dar nu cu mult....
Nu în ultimul rând: anul trecut, la jumătatea lui august mă întorceam din GR și am ajuns din urmă două mașini de RO (B) și pentru că nu aveam detector de radar, am mers în spatele lor o perioadă (până l-a oprit pentru radar pe primul și a stat cu el și al doilea).... așa că... nu văd cum poți scăpa de polițiștii bulgari dacă se merge în "gașcă"!!!


#3368
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

 FireSky, on Mar 22 2009, 09:15, said:

Stiti vreo firmade la care sa iau doar transport cu autocarul pana in Thassos/ Corfu?

Vreau si eu, va rog!

#3369
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006
QUOTE (FireSky @ Mar 22 2009, 09:15) [url="http://forum.softpedia.com/index.php?act=findpost&pid=6217628"][/url]Stiti vreo firmade la care sa iau doar transport cu autocarul pana in Thassos/ Corfu?[/quote]

Vreau si eu, va rog!


Incercati Eurpa Travel, Christian Tour sau Max57 International, in anii trecuti ofereau la preturi cuprinse intre 100-120 euro dus-intors

#3370
forza-stiinta

forza-stiinta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 20.05.2007
1. si chiar asa "albastra" este marea acolo? Ca in pozele din reclame?
2. locuri cu wifi sunt?

#3371
barbudan

barbudan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.06.2008

 blue_wings, on Jan 10 2009, 16:41, said:

Asta e topicul despre Thassos, nu despre Croatia.

Cateva intrebari...intre Skala Panagia si Makryammos sunt pe coasta niste plaje (in dreptul carierelor de marmura). Se poate ajunge acolo cu masina? Dar cu ATV-ul sau bicicleta? Pe unde? Cum?

Catre vf. Ipsarion se poate urca cu ATV sau bicicleta din Skala Potamia?

Catre piscina naturala cum se poate ajunge? Dadea cineva pe acest topic o harta cu pozitionarea ei, insa din satelit, pe Google Earth eu am identificat ceva ce pare a fi piscina naturala mai la nord un kilometru...si se vede si un drum de acces...

LA pozitia 1 este ceea ce am identificat a fi piscina naturala.
La pozitia 2 ar fi ceea ce indica harta desenata de cineva de pe acest topic.

Deci, cine poate da detalii precise?

Cred ca ai dreptate privind marcajul tau cu nr.1 Eu vara trecuta am pierdut o zi ghidandu-ma dupa cele date pe internet de diversi. Si anume m-am dus cu masina urcand un deal abrupt cu drum pietruit. Am lasat masina in buza unei livezi de maslini. de acolo am luat-o la picior catre stanci. Ajungand pe stanci privind marea in fata am luat-o la dreapta pana la acea plaja mica vizibila pe Google E. ca un intrand in forma de U. De acolo am luat-o la stanga mergand vreo doua ore pe stanci . Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asta in slapi sau sandale...eu eram in sandale iar de la transpiratie piciorul sarea din sanda si te taiai. Privelistea dementiala dar alpinismul plus scaietii plus caldura iti cam taie tot cheful. Cred ca m-am apropiat mult de zona marcata de tine dar bine ca nu am continuat pt ca la intoarcere nu am nimerit fix locul prin care am iesit din livada. Se intuneca si eu bantuiam printre maslini si tot dadeam de gard. Eram ca intr-un labirint. Ma foloseam de telecomanda de la masina (tip pager) pt a cauta pozitionarea masinii. De multe ori nu mergea din cauza dealului pe care il urcam sau de multe ori auzeam raspunsul masinii dar sunetul era reflectat si ma dezorienta. Am pierdut alte doua ore prin livada intalnind numai garduri si cel mai naspa era ca intrasem pe niste proprietati pazite de caine gen dingo :)) Am ajuns la masina pe bezna epuizat la maxim, mirosind a sudoare, plin de praf si cu taieturi pe picioare de la genunchi in jos.
Din ce vad din poza ta acum mi-e clar unde este iar drumul pe care-l vezi chiar exista si stiu si care este. Acel drum pleaca din soseaua de coasta. Intr-o curba pe partea coastei se afla o benzinarie. Din curtea benzinariei coboara un drum in panta...chiar ma miram ca urcand acel drum trebuia sa dai cedeaza fara vizibilitate in sosea si tinand masina inclinata rau. Plus ca din acea pozitie privind in stanga si dand cedeaza nu vezi decat parapetul...trebuie sa scoti orbeste botul masinii in prima (singura banda) banda a soselei si daca dai de un roman ce se crede shumi e cam urat.
Vin si vara asta in Thassos asa ca presimt ca o sa revin cu poze de la piscina naturala :)

P.S. Nu va bazati pe informatii de la greci ca 90%habar nu au :)

 forza-stiinta, on Apr 17 2009, 19:29, said:

1. si chiar asa "albastra" este marea acolo? Ca in pozele din reclame?
2. locuri cu wifi sunt?

Eu am tot vazut terase cafenea cu afis mare free-wifi. Desi aveam laptopu u mine nu am fost la o cafea si o navigare pe net. Practic daca stateai si faceai consumatie primeai un password pt internet

#3372
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

 forza-stiinta, on Apr 17 2009, 17:29, said:

1. si chiar asa "albastra" este marea acolo? Ca in pozele din reclame?
2. locuri cu wifi sunt?
Marea e f albastra ca in poze, are tot felul de nuante si culori. Dar depinde f mult de perioada, de anotimp, de multe....uneori e fff albastra, turcoaz, bleumarine, alteori e un pic mai pala dar frmoasaaaa!!!!

#3373
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Am inteles ca in Thassos sunt si plaje cu nisip alb.
Cei care ati vizitat mai mult din insula, imi puteti spune unde gasesc plaje cu nisip alb si fin?? Eu sunt innebunita dupa nisipul alb.
Si inca ceva: in apa sunt in general pietre sau nisip?

Mersi

#3374
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007
Nu am apucat sa citesc tot dar...spuneti-mi va rog o agentie touroperatoare pe Thassos si daca la inceputul lui iunie se poate face lejer baie pentru ca nu mai rezist pana mai tarziu...Mersi.

#3375
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

 mihapavel, on Apr 19 2009, 20:58, said:

Nu am apucat sa citesc tot dar...spuneti-mi va rog o agentie touroperatoare pe Thassos si daca la inceputul lui iunie se poate face lejer baie pentru ca nu mai rezist pana mai tarziu...Mersi.


Se poate face baie dar nu chiar lejer, trebuie sa inoti.
Cauta EuropaTravel sau ChristianTour.

#3376
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

 grumette40, on Apr 19 2009, 19:04, said:

Am inteles ca in Thassos sunt si plaje cu nisip alb.
Cei care ati vizitat mai mult din insula, imi puteti spune unde gasesc plaje cu nisip alb si fin?? Eu sunt innebunita dupa nisipul alb.
Si inca ceva: in apa sunt in general pietre sau nisip?

Mersi


Cumva Golden Beach in partea de est a insulei (Skala Potamia) ?  :rolleyes:
Il rog pe Grecu' sa ma corecteze...

#3377
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

 grumette40, on Apr 19 2009, 20:04, said:

Am inteles ca in Thassos sunt si plaje cu nisip alb.
Cei care ati vizitat mai mult din insula, imi puteti spune unde gasesc plaje cu nisip alb si fin?? Eu sunt innebunita dupa nisipul alb.
Si inca ceva: in apa sunt in general pietre sau nisip?

Mersi

Salut,

Am fost pe o astfel de plaja cu nisip alb, format din praf de marmura !

Problema este ca am acostat acolo, doar pentru circa 15 minute, la sfarsitul unei excursii de o zi cu vaporul in jurul insulei.
Deci singura abordare posibila a fost dinspre mare. Pe uscat, in dreptul plajei respective, era o constructie abandonata, imprejmuita cu sarma ghimpata.
Ca localizare a acestei plaje absolut superbe ar fi, cum se spune putin mai sus, langa Makriammos si carierele de piatra.

Locul era absolut straniu, intr-un golf destul de pronuntat, in forma de U, inconjurat de stanci care ieseau mult din mare si acoperite de vegetatie.
Din pacate, din loc in loc, pe fundul apei (formata tot din praf de marmura alba) erau aruncate materiale de constructie provenite, probabil, de la cladirea imensa abandonata de pe mal...

Chiar sunt curios daca acum (eu am fost in Thasos in septembrie 2007) s-a mai intamplat ceva cu acea constructie de langa plaja cu nisip alb si daca se poate ajunge si pe uscat acolo.


spam.spam

P.S. In Thassos, pe fundul apei ai urmatoarele posibilitati:
- sunt si pietre si nisip,
- sau numai nisip,
- sau numai pietre,
depinde de plaja pe care te afli.

Despre ce gasesti pe fiecare plaja in parte poti afla citind si celelalte pagini ale acestui topic.

#3378
takkmann

takkmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 29.09.2008

 grumette40, on Apr 19 2009, 20:04, said:

Am inteles ca in Thassos sunt si plaje cu nisip alb.
Cei care ati vizitat mai mult din insula, imi puteti spune unde gasesc plaje cu nisip alb si fin?? Eu sunt innebunita dupa nisipul alb.
Si inca ceva: in apa sunt in general pietre sau nisip?

Mersi


Nisip alb si fin gaseseti pe plajele din Psili Amos si  Paradise Beach;

Edited by criss_65, 20 April 2009 - 08:15.


#3379
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007

 ryky, on Apr 19 2009, 23:42, said:

Se poate face baie dar nu chiar lejer, trebuie sa inoti
Cauta EuropaTravel sau ChristianTour.
Ma refeream la temperatura apei. Mersi oricum.

#3380
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Spuneti-mi va rog cum e vremea in septembire.
In Creta si Corfu cand am fost era foarte cald si in septembrie insa Thassos fiind in Nord nu prea stiu la ce sa ma astept.

#3381
miky67

miky67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.03.2009
salut
Cine a fost in Scala Panagia , cum este plaja, cu nisip sau pietre, despre vila Arsenis a auzit cineva ceva ?  ;)

#3382
scotty

scotty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.08.2005
Stiti cumva daca se pot inchiria ambarcatiuni  de mici dimensiuni (6-8 pers)? Vreau sa merg in Limenas si, fiind port, ma gandesc ca ar trebui sa se inchirieze barci cu motor (cu sau fara "sofer" :) )

#3383
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

 miky67, on Apr 20 2009, 16:40, said:

salut
Cine a fost in Scala Panagia , cum este plaja, cu nisip sau pietre, despre vila Arsenis a auzit cineva ceva ?  ;)
este superba, cea mai frumoasa plaja din thassos
de vila nu stiu nimic, dar plaja........merita toti banii

#3384
claudiabozdoc

claudiabozdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.02.2009

 grumette40, on Apr 20 2009, 15:28, said:

Spuneti-mi va rog cum e vremea in septembire.
In Creta si Corfu cand am fost era foarte cald si in septembrie insa Thassos fiind in Nord nu prea stiu la ce sa ma astept.

Eu am fost anul trecut de pe 4 pana pe 13 septembrie si am avut parte de o vreme numai buna, chiar caniculara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate