Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...
 Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay
 Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US
 Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...

Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3331
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008
Noi vrem sa plecam in grecia pe ruta craiova-bechet-....- kavala, unde intentionam sa ne oprim cateva zile apoi sa continuam cu thassos pt o saptamana. Are cineva idee care ar fi cel mai potrivit traseu prin bulgaria /grecia penrtu asa ceva ?

Majoritatea celor care au postat plecau prin bucuresti/giurgiu sau timisoara/sarbi.

Noi plecam din Craiova si intentionam sa iesim pe la bechet spre bulgari: ar fi un ocol nutil sa o luam prin alta parte. Ma ingrijoreaza putin traversarea bulgariei, chiar daca vom fi in jur de 2 masini ( nici unii din noi nu am mai fost acolo).

Astept raspunsurile voastre si multumesc anticipat.

#3332
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007

View Postarizona_dreaming, on Apr 6 2009, 11:28, said:

Noi vrem sa plecam in grecia pe ruta craiova-bechet-....- kavala, unde intentionam sa ne oprim cateva zile apoi sa continuam cu thassos pt o saptamana. Are cineva idee care ar fi cel mai potrivit traseu prin bulgaria /grecia penrtu asa ceva ?

Majoritatea celor care au postat plecau prin bucuresti/giurgiu sau timisoara/sarbi.

Noi plecam din Craiova si intentionam sa iesim pe la bechet spre bulgari: ar fi un ocol nutil sa o luam prin alta parte. Ma ingrijoreaza putin traversarea bulgariei, chiar daca vom fi in jur de 2 masini ( nici unii din noi nu am mai fost acolo).

Astept raspunsurile voastre si multumesc anticipat.

Vezi daca nu te uiti pe viamichelin.com de exemplu?

Singura diferenta intre tine care pleci din Craiova si ceilalti din Buc sau TM este pana la Sofia. Dupa cum vad pe harta singura posibilitate dupa ce treci de la Bechet sa o iei catre Vraca si mai departe catre Sofia. Singura problema este ca viamichelin nu "stie" despre pct de trecere frontiera de la Bechet si te duce pe la Calafat dar ignora problema asta.

Probleme puteti avea la trecerea cu bacul ca poate sa dureze ceva timp iar in Bulgaria o sa fie multa politie dupa Sofia mai ales dar daca va conformati regulilor de circulatie nu vad ce probleme puteti avea.


Concediu placut !

Edited by atupi, 06 April 2009 - 11:56.


#3333
takkmann

takkmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 29.09.2008

View Postarizona_dreaming, on Apr 6 2009, 11:28, said:

Noi vrem sa plecam in grecia pe ruta craiova-bechet-....- kavala, unde intentionam sa ne oprim cateva zile apoi sa continuam cu thassos pt o saptamana. Are cineva idee care ar fi cel mai potrivit traseu prin bulgaria /grecia penrtu asa ceva ?

Majoritatea celor care au postat plecau prin bucuresti/giurgiu sau timisoara/sarbi.

Noi plecam din Craiova si intentionam sa iesim pe la bechet spre bulgari: ar fi un ocol nutil sa o luam prin alta parte. Ma ingrijoreaza putin traversarea bulgariei, chiar daca vom fi in jur de 2 masini ( nici unii din noi nu am mai fost acolo).

Astept raspunsurile voastre si multumesc anticipat.

Craiova-Bechet-Oryahovo-Mizija-Borovan-Vratsa-Mezdra-Botevgrad-Sofia-Studena-Dupnica-Blagoevgrad-Simitli-Kresna-Sandanski-KULATA-Sidirokastro-Seres-Drama-Kavala-Keramoti.

Daca iti ajuta cu ceva te pot invata cum sa treci prin Sofia ( prin oras, nu pe centura ). Eu voi merge pe acest traseu la toamna.
Toate cele bune.

Edited by takkmann, 06 April 2009 - 12:16.


#3334
robstef

robstef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.03.2009

View Postcomisarul, on Apr 5 2009, 23:49, said:

Pai da un buzz cand apari, ca si eu vreau sa te intreb ceva; in alta ordine de idei, cine intreba de Sea Breeze? Si ce anume il interesa?


  eu intrebam de sea breeze. ma intereseaza sa stiu cat mai multe detlii despre aceasta locatie. daca ai detalii te rog sa-mi spui si mie.

#3335
hanui

hanui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
Buna,a mai incercat cineva in primavara asta sa trimita un mail la hotel Mouragio din Skala Potamia?Noi am incercat sa luam legatura si nu ne raspunde nimeni nici la telefon ,oare e prea devreme sa facem rezervari pt la vara?

#3336
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Eu am stat anul trecut in Skala Prinos, statiune mica si linistita, parca era OK Artemis.  Cel mai bun hotel din Prinos, in afara de ala de 4-5 stele de la capatul statiunii, parea Socrates, fix langa mare si avea si un pic de plaja cu nisip.

View Postschultz13, on Apr 3 2009, 23:45, said:

Salut

A fost cineva sau stie amanunte despre Hotel Artemis din Skala Prinos sau Pachis Beach Hotel din Pachis?
Daca da, astept fie PM fie reply.


Amanunte: plaja(marime/nisip-pietre/distanta de hotel/intrare lina sau brusca in mare), taverne,suveniruri,minimarket in apropiere(distante in metri), hotel (AC/TV/balcon), restaurant(calitate-cantitate mancare) sau ce va mai trece prin cap dupa astea enumerate de mine.

Multumesc

Edited by ThAce, 07 April 2009 - 15:12.


#3337
takkmann

takkmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 29.09.2008

View Posthanui, on Apr 7 2009, 15:41, said:

Buna,a mai incercat cineva in primavara asta sa trimita un mail la hotel Mouragio din Skala Potamia?Noi am incercat sa luam legatura si nu ne raspunde nimeni nici la telefon ,oare e prea devreme sa facem rezervari pt la vara?

Buna ziua

Cind cautam noile oferte, asta iarna, pentru anul 2009 cei de la Mouragio, in speta d-na Georgia Gretsikou mi-a raspuns destul de tirziu ( cam la 3 saptamini dupa ce-i trimisesem mail-ul prin care solicitam oferta). Mi-aduc aminte ca a motivat intirzierea pentru faptul ca ei stau in Salonic in extrasezon, insa oferta era similara anului 2008.

Later edit: cautind putin mai atent, cred ca acest numar de telefon iti va fi de folos:
Manager:
Mrs Georgia Gretsikou

Winter contact, Tel.: +30 2310 67878

Edited by takkmann, 07 April 2009 - 16:25.


#3338
soris

soris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2009

View Posthanui, on Apr 7 2009, 14:41, said:

Buna,a mai incercat cineva in primavara asta sa trimita un mail la hotel Mouragio din Skala Potamia?Noi am incercat sa luam legatura si nu ne raspunde nimeni nici la telefon ,oare e prea devreme sa facem rezervari pt la vara?

salut, am primit raspuns de la mouragio pentru luna iunie 40 euro camera. In final am ales emerald hotel prin agentia vilextur

View Postarizona_dreaming, on Apr 6 2009, 10:28, said:

Noi vrem sa plecam in grecia pe ruta craiova-bechet-....- kavala, unde intentionam sa ne oprim cateva zile apoi sa continuam cu thassos pt o saptamana. Are cineva idee care ar fi cel mai potrivit traseu prin bulgaria /grecia penrtu asa ceva ?

Majoritatea celor care au postat plecau prin bucuresti/giurgiu sau timisoara/sarbi.

Noi plecam din Craiova si intentionam sa iesim pe la bechet spre bulgari: ar fi un ocol nutil sa o luam prin alta parte. Ma ingrijoreaza putin traversarea bulgariei, chiar daca vom fi in jur de 2 masini ( nici unii din noi nu am mai fost acolo).

Astept raspunsurile voastre si multumesc anticipat.

buna, noi plecam din calafat in thasos prin severin-serbia- macedonia-grecia.Traseul este mai lung dar nu depinzi de bac si nu ai politia bulgara pusa pe spagi(in 2005 am cotizat 50euro).Dacavrei detalii poti sa-mi scrii pe [email protected].

#3339
hanui

hanui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2008
Multumesc  takkman,soris pt raspunsuri.M-am mai linistit, si noi banuiam ca nu sta acolo decit in sezon.O sa sun din nou peste citeva zile.

#3340
takkmann

takkmann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 29.09.2008

View Posttakkmann, on Apr 7 2009, 16:56, said:

Buna ziua

Cind cautam noile oferte, asta iarna, pentru anul 2009 cei de la Mouragio, in speta d-na Georgia Gretsikou mi-a raspuns destul de tirziu ( cam la 3 saptamini dupa ce-i trimisesem mail-ul prin care solicitam oferta). Mi-aduc aminte ca a motivat intirzierea pentru faptul ca ei stau in Salonic in extrasezon, insa oferta era similara anului 2008.

Later edit: cautind putin mai atent, cred ca acest numar de telefon iti va fi de folos:
Manager:
Mrs Georgia Gretsikou

Winter contact, Tel.: +30 2310 67878


Acesta este telefonul din Salonic al d-nei  Gretsikou  :)

#3341
muscone

muscone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.04.2009
Salut,
as vrea sa stiu si eu daca a stat cineva la ''Sea View Apartament''ca am tot cautat si nu am auzit pe nimeni...este un apartament dragutza ,noua ne a placut...daca stie cineva astept...merciii....si inca ceva da ti si mie cateva repere pentru drum cateva indicii plecam din bucuresti....

#3342
lepetitbijoux

lepetitbijoux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2009
[quote name='soris' date='Apr 7 2009, 17:08' post='6308152']
salut, am primit raspuns de la mouragio pentru luna iunie 40 euro camera. In final am ales emerald hotel prin agentia vilextur



Buna

In ce perioada ai ales sa mergi in Thasos la hotel emerald? Te rog sa postezi impresiile de dupa, eu plec la sf lui august.

#3343
soris

soris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2009
pentru lepetitbijoux
plecam pe 29/06 7 zile

#3344
ninocikap

ninocikap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.03.2009
Buna tuturor,

sunt noua pe aici, am citit aproape tot topicul, dar nu am gasit decat foarte putine referiri la apartamentele Posidonia din Thassos, Skala Potamia. am rezervat acolo in iunie... oicum ne ducem :) dar ma gandeam daca a mai fost cineva acolo, cateva cuvinte despre loc... nu ar strica.

multumesc.

#3345
alina_plush

alina_plush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2009
buna,

doresc sa va impartasesc cateva din impresiile mele in ceea ce priveste insula thassos..cam tarziu e adevarat deoarece vacanta a fost in septembrie 2008..dar mai bine mai tarziu decat niciodata :D
-drumul...am fost cu autocarul ceea ce nu recomand la nimeni..nu poti dormi..nu poti manca linistit..pauzele scurte..s-a intamplat sa se si rataceasca soferul..deci daca aveti masinuta mai bine mergeti cu ea..mai putini nervi..ma putin timp irosit
-insula..la inceput cand am ajuns acolo am fost un pic dezamagita de aspectul rural pe care l-am intalnit..nu stiu de ce dar ma asteptam la altceva nu la curtile acelea unde mai vedeai cate o gaina...cam derapanate unele din ele..arata asa un pic ca la mine la tara..insa dupa 2 zile de stat acolo am inceput sa ma acomodez si am inceput sa privesc partea frumoasa a lucrurilor si anume..peisajul care e minunat...plajele minunate..oamnenii etc
- hotelul ESPERIDES- mi-a lasat o impresie bune..ff curat.... masa de dimineata bogata...piscina curata si incapatoare..personalaul amabil..daca ar fi sa ma intorc in thassos as opta din nou pentru esperides! e un pic cam departe de oras dar cu taxi in 10 min eram acolo!
-plajele-minunate..curate.deloc aglomerate
-shooping-cam slabut la capitolul acesta..adika nu prea gasesti magazine de haine ci mai mult asa numitele tarabe cu suveniruri..pentru shooping insa puteti lua ferry pentru a merge in kavala
-mancare-portile ff mari...rezonabile ca pret avand in vedere cantitatea..diversificata

cam atat daca va mai pot fi de folos cu ceva..cu mare drag
p.s sigur voi mai reveni in thassos macar 1 data in viata asta :P

#3346
libelula222000

libelula222000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.04.2009
salutare tuturor,

de o saptamana citesc topicul asta(cei drept am mai sarit si pagini) si abia astept sa ajung pe aceste meleaguri superbe. .Din tot ce am citit pe forumul acesta, nu am gasit nici o varianta de drum catre Grecia prin estul Bulgariei;eu plec din Constanta si ma gandeam la urmatorul treseu: Constanta -->Negru Voda-->Dobrich-->Varna-->Obzor-->Burgas-->Elhovo-->Harmanli-->Svilengrad-->Ormenio(Vama Grecia)-->Orestiada-->Didimotiho-->Soufli-->Alexandroupoli-->Komotini-->Xanti-->keramoti--FERRY BOAT THASSOS. A mai fost cineva, macar si pe o parte din acest traseu, ca sa-mi spuna cum sunt drumurile? Pana la Varna este oki(am fost anul trecut), dar mai departe...este loterie.. fara sfatul/parearea unora care au mai fost pe acest drum.
     Pentru cazare ma gandeam sa optez pentru Hotel Dimitris din Chrissi Ammoudia, intre Limenas si Skala Potamias. A mai fost cineva la acest hotel? Care sunt conditiile de cazare?
   Pentru amatorii de tranzitat Bulgaria in grup, noi vom pleca pe 21 iulie dimineata, vom fi o masina(skoda octavia) si 4 persone. V-as fi tare recunoscator daca ma puteti ajuta cu informatii despre drum si hotel.

Peace!

#3347
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007

View Postlibelula222000, on Apr 9 2009, 11:09, said:

salutare tuturor,

de o saptamana citesc topicul asta(cei drept am mai sarit si pagini) si abia astept sa ajung pe aceste meleaguri superbe. .Din tot ce am citit pe forumul acesta, nu am gasit nici o varianta de drum catre Grecia prin estul Bulgariei;eu plec din Constanta si ma gandeam la urmatorul treseu: Constanta -->Negru Voda-->Dobrich-->Varna-->Obzor-->Burgas-->Elhovo-->Harmanli-->Svilengrad-->Ormenio(Vama Grecia)-->Orestiada-->Didimotiho-->Soufli-->Alexandroupoli-->Komotini-->Xanti-->keramoti--FERRY BOAT THASSOS. A mai fost cineva, macar si pe o parte din acest traseu, ca sa-mi spuna cum sunt drumurile? Pana la Varna este oki(am fost anul trecut), dar mai departe...este loterie.. fara sfatul/parearea unora care au mai fost pe acest drum.
     Pentru cazare ma gandeam sa optez pentru Hotel Dimitris din Chrissi Ammoudia, intre Limenas si Skala Potamias. A mai fost cineva la acest hotel? Care sunt conditiile de cazare?
   Pentru amatorii de tranzitat Bulgaria in grup, noi vom pleca pe 21 iulie dimineata, vom fi o masina(skoda octavia) si 4 persone. V-as fi tare recunoscator daca ma puteti ajuta cu informatii despre drum si hotel.

Peace!

Desi ar putea sa te mire bulgarii au inceput sa aiba drumuri mai bune decat ale noastre si s-ar putea sa continue asa si cu ceva autostrazi :)
Eu m-am intors din Thassos (acum 2 ani) intrand in Bg prin Ormenio apoi prin Haskovo-Stara Zagora-Sliven-Burgas-... Vama Veche si tin sa-ti spun ca drumul era f bun (drum clasic cu o banda pe sens). Ruta aleasa de tine desi este mai scurta nu stiu in ce stare este dar eu as incerca-o in locul tau. Eu am venit prin Haskovo ptr ca am dormit acolo o noapte.

Acum ma uit pe viamichelin si cred ca ar fi o idee buna sa mergi dupa Dobrici (daca alegi Dobrici) spre vestul bg si nu spre Varna ptr ca drumul acela pe litoralul lor mi se pare cam greoi si aglomerat, e alegerea ta ;)

Dupa parerea mea te vei deplasa mai fluent singurel fara alte masini pe care trebuie sa le astepti (am experimentat concediile in 2-4 masini si sunt obositoare). Pe vremea aia nu am folosit GPS ci numai o harta de hartie din comert.
Concediu placut!

PS E foarte tare reclama: un constantean merge in Thassos :)

Edited by atupi, 09 April 2009 - 11:16.


#3348
libelula222000

libelula222000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.04.2009
multumesc de sfaturi si de informatii atupi...astept cu interes si alte informatii/pareri.

Despre hotel nimic? :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate