Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3421
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Drumul prin Elhovo e ca si cum ai merge pe dealuri.
Prin Stata Zagora treci prin pasul Shipka, la 1400 m, foarte frumos, dar f. ingust, si daca prinzi un camion in fata mergi 1/2 ora in spatele lui pentru cativa km, deci pierzi f mult timp.
Dupa parerea mea seamana cu Gutinul (daca ai fost in Maramures).

E ca si cum ai merge Bucuresti Brasov Bacau (treci mntii de 2 ori) in loc de Bucuresti Buzau Bacau (poate am exagerat putin in comparatie).

#3422
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postionescunic, on Apr 27 2009, 07:38, said:

Ok inteleg ca recomanzi traseul pe care il cunosti dar ce nu inteleg e ca toti care au fost pe aici (veliko-stara zagora) au facut mult mai mult si pe dincolo se face mult mai putin , colegu concurent recunoaste cu franchete ca iau luat 8 h sa traverseze bulgaria cu tot cu vami , pai mi se pare cam mult chiar si pentru sofia , deci cum o fi 8 ore prin veliko sau 5 ore maxim prin elhovo??????
Nu va mai suparati pe mine si incercati sa ma combateti cu argumente si nu cu diverse abureli , gen coana svetlana ca nu ma intereseaza si nici pe altcineva nu cred , deci : argumente astept.
Nu sunt partizanul niciunei dintre variante, nu am fost decat pe cel cu centura Sofiei. Dar daca se spune ca cel prin Stara Zagora e mai bun, atunci oare de ce absolut toate autocarele il prefera pe cel cu centura Sofiei???

#3423
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Eu am fost pe ambele drumuri....pe Sofia mi s-a parut mai lin decat pe Sipca, mai ales pt cei care au rau de masina serpentinele de pe Sipca nu sunt prea placute dar peisajul e mai frumos, e racoare in padure....tirurile o pb ff mare pt cei fara rabdare....si cred ca e mai scurt dar nu sunt f sigura, nu as vrea sa spun prostii. Cred ca traseul Sofia mai sunt pb pe la centura Sofiei, anul trecut ne-au deviat pt ca se lucra si e mai greu daca nu stii si politie mai multa decat pe sipka.
In 3 ani de mers in thassos pe noi nu ne-a oprit nici un echipaj, pe colegii de drum da e cum ai noroc. Anul trecut am plecat chiar cand erau acele proteste pe Sipka, cine isi aduce aminte, si ca in niciun alt an era f multa politie dar aveau treaba cu aia nu cu turistii. In ceilalti ani pe acest traseu (stara zagora) nu prea am vazut politie decat 1 max 2 echipaje.
Aveti grija la drum si in Grecia pt ca in fiecare an se fac lucrari si se deviaza, asa ca daca pleci la drum cu un traseu si o harta pe drum lucrurile se mai schimba. Uitati-va bine la indicatoare, din timp si daca sunt devieri mai bine opriti si mai intrebati ca sa nu va intoarceti din drum.
bafta multa !

#3424
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postgrecul68, on Apr 27 2009, 08:40, said:

Nu sunt partizanul niciunei dintre variante, nu am fost decat pe cel cu centura Sofiei. Dar daca se spune ca cel prin Stara Zagora e mai bun, atunci oare de ce absolut toate autocarele il prefera pe cel cu centura Sofiei???


Ti-as putea da eu cateva variante
1) Din cele mai vechi timpuri, cand inca intram cu viza in UE, spre Grecia se mergea prin Sofia si spre Turcia prin Veliko Tirnovo. Drumul pe care il stii e cel mai scurt. Pe Sofia beneficiezi de autostrada o bucata de vreme, pe cand pe Stara Zagora risti sa stai in spatele tirurilor multa vreme.
2) Agentiile de turism care ofera transport cu autocarul scot mai multi bani din transport decat din cazare si masa.
3) De-a lungul timpului s-au creat unele "afinitati" intre soferii de autocare si proprietarii bulgari ai locurilor de popas de pe traseu. Oricne poate spune ca la dus primul popas in Bulgaria se face la o carciuma in padure, cu o oarecare abatere de la soseaua principala, iar la intors la o carciuma care poate fi recunoscuta foarte usor dupa steagurile arborate si "cascada" de pe un perete cu neoane colorate. Gurile rele spun ca aceasta din urma ar fi proprietatea unui potentat din zona (pare-se seful politiei), iar cei care-si permit sa nu onoreze localul (bunisor dealtfel), cotizeaza pana intr-un kilometru la radar.
4) Free-shopul de la Ormeni este mult mai slabut decat cel din Promachonas.

#3425
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Cand te duci cu masina personala lucrurile sunt simple (in afara de eventuale ghinioane de genul proteste in pasul Shipka sau mai stiu eu ce) ai de ales intre a merge mai mult in BG si mai putin prin Grecia (daca mergi prin Sofia) sau viceversa daca mergi prin Veliko Tarnovo sau ruta de Turcia.

Eu personal am ales ruta prin Veliko si a fost foarte ok preferand sa merg mai mult prin Grecia unde te poti intinde mai bine la drum. Daca m-as mai duce acum in Thassos as merge prin Targovishte pe ruta de Turcia unde se evita pasul Shipka insa mie imi place sa experimentez si nu ma grabesc f tare cand plec intr-un concediu. Si apoi pe Sofia unde sunt multi romani probabil ca si obiceiurile de condus romanesti sa pastreaza deci inca un motiv in plus de evitat. Dar asta este strict parerea mea ;)

#3426
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postlori_2001, on Apr 27 2009, 09:16, said:

Drumul prin Elhovo e ca si cum ai merge pe dealuri.
Prin Stata Zagora treci prin pasul Shipka, la 1400 m, foarte frumos, dar f. ingust, si daca prinzi un camion in fata mergi 1/2 ora in spatele lui pentru cativa km, deci pierzi f mult timp.
Dupa parerea mea seamana cu Gutinul (daca ai fost in Maramures).

E ca si cum ai merge Bucuresti Brasov Bacau (treci mntii de 2 ori) in loc de Bucuresti Buzau Bacau (poate am exagerat putin in comparatie).

da si nu prea! nu am stat in spatele niciunui camion, soferii aia nu au obiceiuri romanesti!  cum se largea un pic drumul, incetineau si se trageau cat mai mult pe dreapta facandu-ti semn sa treci. una peste alta, eu prefer drumul prin sipka, in primul rand pt ca e mult mai liber, in al doilea rand pentru ca e mai scurt. prefer sa merg mai mult la greci....ganduri bune!

daca e cineva amator, pe 2 iulie dimineata (cred ca pe la 02.30) plecam spre thassos din bucuresti.2 masini. eu prefer traseul prin stara zagora, e drumul pe care il stiu mai bine, nu neaparat ca ar fi mai bun sau mai scurt.

#3427
brutus179

brutus179

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2008

View Postspam.spam, on Apr 27 2009, 00:49, said:

Salut,

Din experienta noastra (si noi am fost cu copil mic in Thassos) iti pot spune ca ai ales bine Skala Potamia.
Cat priveste dorinta ta de a gasi o vila cat mai aproape de plaja, se poate rezolva si asta (da cautare pe net Skala Potamia si gasesti destule locatii), dar mai trebuie sa tii cont ca chiar langa plaja sunt in general si restaurante, asa ca poti alege o vila super aproape de plaja si sa constati ca esti "parfumat" si poluat fonic de vreun restaurant.
Noi alesesem initial hotel Korina (care nu este nici el chiar pe plaja, dar are piscina proprie si terenuri de sport), dar pana la urma am stat in alta statiune si am venit de 2-3 ori la Skala Potamia pentru plaja si marea de aici.

Succes mai departe,

spam.spam

M-am gandit si eu la asta, de-asta cand am cautat m-am uitat in fotografii sa aiba termopane si AC ..

#3428
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Poti te rog sa detaliezi ? Poti sa propui o ruta ?
Multumesc frumos.

Traseul optim București-Keramoti este următorul: Ruse-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Stara-Zagora-Haskovo-Momchilgrad-Podkova-Komotini-Xanthi-Keramoti=560 Km îm 1o ore (respectând limitele de viteză-50, 90, 130 km)!

#3429
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007

View Postcopjob2000, on Apr 28 2009, 09:31, said:

Poti te rog sa detaliezi ? Poti sa propui o ruta ?
Multumesc frumos.

Traseul optim București-Keramoti este următorul: Ruse-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Stara-Zagora-Haskovo-Momchilgrad-Podkova-Komotini-Xanthi-Keramoti=560 Km îm 1o ore (respectând limitele de viteză-50, 90, 130 km)!

Drumul asta nu exista inca, va fi gata prin 2010. De la Haskovo se merge catre Ormenio, singurul pct de trecere al frontierei catre Grecia din zona de sud-est a Bulgariei...

Quote

Since July 2006, EGNATIA ODOS A.E. has undertaken the design and construction of two more Vertical Axes:

Α. Komotini – Nimfea – Greek-Bulgarian Borders (Bulgaria – Pan-European Corridor IX)
Β. Xanthi – Echinos – Greek-Bulgarian Borders (Bulgaria)

Stadiul actual al lucrarilor poate fi observat in poza de la linkul urmator:
http://www.egnatia.e..._Status_ENG.jpg

Stadiul lucrarilor la tronsonul A:
http://www.egnatia.e...asp?la=2&id=254

Edited by blue_wings, 28 April 2009 - 09:00.


#3430
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
De ce nu citești cu atenție ce scrie câte unul pe aici?
Eu m-am referit la un alt drum, situat la câteva zeci de kilometri mai spre est și care există de ..... destul de multă vreme ca să apară în sonymap...
Pentru exemplificare și să-ți fie mai ușor atașez partea de sud a drumului....

Attached Files



#3431
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Buna ruta postata de copjob2000 !!! A mers cineva in Grecia urmand acest traseu ? Si vad eu bine doar 560 km ?  :blink: Sigur nu este o greseala ?

#3432
peter the bullet

peter the bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.07.2007

View Postcopjob2000, on Apr 28 2009, 10:50, said:

De ce nu citești cu atenție ce scrie câte unul pe aici?
Eu m-am referit la un alt drum, situat la câteva zeci de kilometri mai spre est și care există de ..... destul de multă vreme ca să apară în sonymap...
Pentru exemplificare și să-ți fie mai ușor atașez partea de sud a drumului....
Ruta nu este buna in acest moment pentru ca este in constructie asa cum este bine explicat mai sus.
De la Komotini este mai scurt drumul pe autostrada spre Keramoti decat cel indicat de tine. Sonymap nu este adus la zi asa ca nu iti indica autostrada construita intre timp.
Poti intra in Grecia prin sud-vestul Bulgariei folosind punctul vamal Kulata-Promachonas sau 100 km spre est vama Exochi.
Prin sud-estul Bulgariei se poate intra in Grecia prin vama Ormenio.
Atentie mare cand folositi "harti electronice" ce nu sunt update !

#3433
peter the bullet

peter the bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.07.2007

View PostCatalin S., on Apr 28 2009, 11:02, said:

Buna ruta postata de copjob2000 !!! A mers cineva in Grecia urmand acest traseu ? Si vad eu bine doar 560 km ?  :blink: Sigur nu este o greseala ?
Uite aici o fotografie din decembrie 2008 cu drumul aminyit in constructie :
http://www.panoramio.../photo/16682899

#3434
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007

View Postcopjob2000, on Apr 26 2009, 15:45, said:

Cu privire la poliția rutieră din BG, n-aș spune că lipsește de pe acest traseu... pur și simplu poți avea noroc sau nu... la fel ca și în RO!

Am parcurs traseul de 2 ori si nu am vazut picior de politist, decat o singura data pentru insotirea unui gabarit depasit in Pasul Sipka. Chiar niciunul, teoretic nu cred ca e posibil dar, vorba ta, poate am avut noroc.



View Postionescunic, on Apr 27 2009, 08:08, said:

colegu concurent recunoaste cu franchete ca iau luat 8 h sa traverseze bulgaria cu tot cu vami , pai mi se pare cam mult chiar si pentru sofia , deci cum o fi 8 ore prin veliko sau 5 ore maxim prin elhovo??????
Nu va mai suparati pe mine si incercati sa ma combateti cu argumente si nu cu diverse abureli , gen coana svetlana ca nu ma intereseaza si nici pe altcineva nu cred , deci : argumente astept.

In cele 8 ore am avut aprox o ora si 1/2 de pauza. Am mers in limitele legale +10km/h, astfel am diminuat riscul accidentelor.
Nu pot sa ma supar pe cineva care contribuie la o buna informare. Coana Svetlana a vrut sa fie un moment amuzant, nicidecum o ironie.

Argumente:
1.  Frica de drumuri secundare, nestiute, nevazute pe care poti sa mergi cu morcovelul + iepurasul + vanatorul langaaaa tine. E vorba de Bulgaria.
2. Drumurile secundare sunt sarace in indicatoare de orientare si mai ales in Bulgaria, tara de tranzit catre multe destinatii turistice. Cine nu are GPS cu soft performant va ajunge la aceeasi Coana Svetlana. :)

Edited by concurent, 28 April 2009 - 14:33.


#3435
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

View PostCatalin S., on Apr 28 2009, 12:02, said:

Buna ruta postata de copjob2000 !!! A mers cineva in Grecia urmand acest traseu ? Si vad eu bine doar 560 km ?  :blink: Sigur nu este o greseala ?
Nu se poate merge pe acolo pentru ca punctul de frontiera nimfea e doar o dorinta inca , era f misto sa fie deschis dar nu e.

#3436
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006
Aham... Multumesc mult dragi colegi.  ;)

#3437
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postcopjob2000, on Apr 28 2009, 11:50, said:

De ce nu citești cu atenție ce scrie câte unul pe aici?
Eu m-am referit la un alt drum, situat la câteva zeci de kilometri mai spre est și care există de ..... destul de multă vreme ca să apară în sonymap...
Pentru exemplificare și să-ți fie mai ușor atașez partea de sud a drumului....

ba a citit cu mare atentie! drumul respectiv nu exista deocamdata....de altfel cred ca cu cateva zeci de pagini in urma, pe acest topic , sunt date cateva fotografii in acest sens...cauta si vei gasi! iar daca nu vrei sa ratacesti prin bulgaria, pt ca , crede-ma, nu ai pe cine sa intrebi de drum decat daca stii limba bulgara! (sa nu te puna pacatul sa vb ruseste ca ala esti!) si nu iti doresc sa faci concediul pe acolo. daca vrei rute corecte, apeleaza la viamichellin, ei macar isi actualizeaza hartile...ganduri bune!

#3438
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Pe 1 Mai plec până undeva în munți în BG și voi discuta iar cu polițiștii de frontieră bulgari despre acest drum, după care revin și vă spun ce am aflat...
Pe de altă parte, am cumpărat (cu 12 E) din Grecia anul trecut un atlas rutier unde, la pagina 12, se vede drumul dinspre Nimfeia spre Momchilgrad... este prost, dar circulabil...
Se poate vedea și aici!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate