Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Deci , ce calorifer?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
harcea

harcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.08.2005
Forumurile astea prin faptul ca fiecare isi da cu parerea ,au un efect ciudat: cand in sfarsit 2-3 se pun de acord apar altii 2 care dau un contraexemplu.

        DE aia intreb simplu , dupa ce am citit alte topicuri pe aceeasi tema: la apartament fara centrala proprie fac fata si calorifere de otel de firma? Sau trebuie sa iau de fonta?  Dupa un f scurt tur de piata am vazut ca un calorifer de otel de firma e cam acelasi pret ca unul din fonta dar nu neaparat de firma.  Precizez ca am termopane , un singur perete exterior in fiecare camera, camere de marime medie (max 5x3.5x2.1).

Bafta tuturor

#2
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
daca nu ai centrala proprie nu iti trebui de fonta, sunt indeajuns cele din otel; acum daca din constructia apartamentului s-au strecurat si de fonta (ex: sufragerie, dormitor) nu are sens sa le schimbi  :D

#3
anetea

anetea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.07.2004
Aluminiu

#4
harcea

harcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.08.2005
Pana acu din ce am citit cica mai bune cele de fonta pt situatia cand esti cuplat la Radet. Totusi as vrea din otel sau aluminiu ca parca sunt mai tineresti ca sa zic asa .  Apropo un meserias bun care instaleaza calorifere la preturi normale cunoasteti?

Mercic

PS bag seama subiectu s-a cam consumat cu alte ocazii , dar las ca vine iarna si sa vezi cum va ganditi cu totii la calorifere :naughty:

#5
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Caorifer aluminiu, modern, alb, 2m pe N metrii ( nu mai tin minte cat e N) 2 milioane - la praktiker

#6
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Tocmai mi-am schimbat caloriferele de la una din locuintele pe care le detin. Am ales sa imi pun calorifere din otel, nu am retinut numele firmei, dar stiu ca sunt din Italia sau Franta.. Am avut de-a face si cu cele din aluminiu si am ramas dezamagit. Innegreau zona de deasupra caloriferului: perete, perdea.. Se pare ca nu sunt singurul care a patit treaba asta.. Am ales sa nu folosesc pexalul ca mod de racordare, ci cuprul..

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Si eu am vrut sa inlocuiesc caloriferele vechi de fonta cu unele frumusele de otel dar am fost avertizat de instalator ca la reteaua RADET de termoficare exista variatii mari de presiune a agentului termic ce poate provoca "craparea" caloriferului de otel datorita faptului ca astea de pe piata sint turcesti si se desfac in zona unde au fost sudate in puncte.
Solutia ar fi un regulator de presiune dar care se pare ca e scump.

#8
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

FC72, on Aug 26 2005, 17:22, said:

Si eu am vrut sa inlocuiesc caloriferele vechi de fonta cu unele frumusele de otel dar am fost avertizat de instalator ca la reteaua RADET de termoficare exista variatii mari de presiune a agentului termic ce poate provoca "craparea" caloriferului de otel datorita faptului ca astea de pe piata sint turcesti si se desfac in zona unde au fost sudate in puncte.
Solutia ar fi un regulator de presiune dar care se pare ca e scump.

<{POST_SNAPBACK}>



Este o prostie. Nu crapa in nici un caz.
Altele pot fi problemele.

#9
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Nu lua din acelea turcesti! Pe piata exista si calorifere din otel ce nu sunt fabricae in Turcia, ci in Italia/Franta; sunt ceva mai scumpe decat cele turcesti dar merita. In plus, un calorifer din Al rezista la presiuni de 6 bari (9 bari presiune de proba) si 120 grade celsiuis, iar cele din otel la presiuni de 10 bari (si 13 de proba) si temperatura de 110 grade celsius. Asa ca mai repede "cedeaza" unul din Al.

#10
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
The Flea: avertisment

#11
harcea

harcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.08.2005
Bine taica vad ca m-ati lamurit ...acu daca cumva stiti cumva unde le gasesc ieftin si sa  nu fie turcesti? De asemenea stiti cuva o firma , un nene meserias care le pune bine si la pret corect?
           La ce ar trebui sa fiu atent cand mi le monteaza ?


Hai mersi

#12
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
am gasit undeva pe valea cascadelor o super oferta cu niste calorifere marca Termotechnik, poloneze sau cehesti. si-a pus cineva asa ceva? ce ma sfatuiti?

sau sa fiu cuminte si sa-mi pun niste De Longhi si-am terminat?

astept cu nerabdare un feedback.   :cheers:

#13
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003

Quote

acu daca cumva stiti cumva unde le gasesc ieftin si sa nu fie turcesti? De asemenea stiti cuva o firma , un nene meserias care le pune bine si la pret corect?

uita te in buletin, vezi ca scrie Romania ? Ne pare rau pentru vestea proasta... NU exista ieftin si bun nici la marfa nici la meseriasi.

Termotechnik alea sunt de 5-6 ani cu cel mai bun pret din bucuresti, sunt turcesti aduse de Cipet si nu exista nici un fel de pliant sau document.. Doar ti se scrie pe genunchi puterea termica la fiecare model, putere care este cu cel putin 30% mai mare decat cel mai jmeker radiator de otel :D Cele mai "comune" chestii care se intampla este "saltu" vopselei de pe ele sau aparitia ruginei de sub vospea..  :puke:
succes la cumparaturi

Edited by Kidu, 02 September 2005 - 20:19.


#14
harcea

harcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.08.2005
Mdea tocmai am fost si io pe acolo si am vazut si alea Thermo dar se jurau ca e cehesti. In rest plin de Korado (poloneze parca) si alea austrice Vogel&Noot care zicea unu de acolo ca sunt mai bune decat Ferolli (Ferolli nu erau decat pe comanda) . AM mai gasit undeva unele frantuzesti cica , cu M incepea numele ca nu l-am retinut si se lauda tanti aia ca unu de 1 m are randament ca altele de 1,200 m . DE, reclama.

Orium pretul pt Vogel de ex la 1,200 era ceva pe la 2600-2700 nu cu mult peste Korado asadar pt mine care cumpar numa 2 mai bine pun diferenta si iau marfa austrica. Pai nu?

Alea frantuzesti erau cu vreo 200.000 mai mult ca Vogel.

A si era si unii cu Purmo (facute in polonia) si altele turcesti EKORAD  care aveau 10 ani garantie.Si aveau si reduceri de preturi. 15%

Apropo De Longhi nu prea am vazut , sunt mai bune ca Vogel?

#15
harcea

harcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.08.2005
Si apropo de ieftin si bun : am sunat pe unii care m-au luat cu 5 mil/2 calorifere cu toate materialel incluse 9afara de calorifere), dupa ceva discutii au zis ca sa vina sa vada poate o scoatem la 3-4 milioane.

Altul mi-a zis din prima 1 milion/calorifer fara materiale dar alea mai vedem , mai are si el etc (si omu se pare ca se pricepe). La asta ma refeream adica macar un pret decent , ca altii mi-au cerut chiar si 15 milioane / 2 calorifere (dar calorifelrele incluse -PURMO):P

Edited by harcea, 04 September 2005 - 23:05.


#16
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

Kidu, on Sep 2 2005, 21:18, said:

..putere care este cu cel putin 30% mai mare decat cel mai jmeker radiator de otel...

<{POST_SNAPBACK}>


Sa facem un calcul simplu...
- Un calorifer Al marca Seven de 600 x 1400 (14 elementi de 100): Puterea termina nominala la delta_t=60gradeC = 190 W/element => P = 14 x 190 = 2660W
- Un calorifer Otel (marca eccordd) 600 x 1400 (tip 22): puterea termina la aceeasi temperatura = 3059W

Matematic vorbind, cifrele spun totul!

#17
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
am luat pana la urma termokraft (am zis prost initial termotechnik), cehesti sau poloneze. par destul de ok, au convectoarele pana jos (nu pana la jumate), nu a crapat vopseaua la transport sau instalare. pret de referinta: 285 RON pentru 22 600 1600.

manopera: 150 RON de calorifer, din care 50 RON piese, adica teava (polipropilena), fittinguri si 2 robineti conici.

vedem acum la iarna cum o sa fie...  <_<

#18
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
100 lei manopera... scump!
Eu mi-am schimbat 3 calorifere si m-a costat 270 lei toate trei, iar legatura s-a facut cu teava de cupru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate