Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#9667
neverback

neverback

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.08.2012
Am achizitionat un motofierastrau stihl ms261 cu lama 40cm lant pas 325 /1,6mm.
Pot sa pun lama de 35cm  pas 325 /1,5mm si lant corespunzător lamei fără sa schimb si pinionul (rotita care învârte lantul) ?
Are ceva daca este 1,5 in loc de 1,6 grosimea pintenilor de ghidaj si canalul lamei
Se poate deteriora pinionul din aceasta cauza?
Mentionez ca tai doar lemne in curte care vin la metru cu grosimi de 20-30cm, 10-15m cub pe an .am avut înainte o chinezarie cu lama de 35 iar acum asta de 40 mi se pare periculoasa si incomoda pentru ce fac si pentru experienta mea,poate pana ma obisnuiesc cu ea si cu puterea ei
Sper ca m.am făcut inteles . Multumesc de atentie

Edited by neverback, 26 July 2017 - 00:03.


#9668
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
daca ti se pare periculoasa, pina acum, cum ai avut curaj? 10-15 mc pe an...
pff...

#9669
taietorii

taietorii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.06.2017
neverback poti sa pui

#9670
neverback

neverback

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.08.2012
@bogdanb1-mi se pare periculoasa cu lama asa lunga pana acum anul trecut si acum 2 ani am tăiat cu un einhel din ala rosu de 2 cp cu lama mica ,cred ca lama utila era undeva 33cm. Mi.e frica sa nu.mi tai ajutorul😀 ca da cu virgula fata de cealaltă ,am atins involuntar de câtevaori vârful in alt lemn si am făcut cunostinta cu reculul ei.
@taietorii multumesc de raspuns

#9671
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Aia nu tine de lama. Tine de atentie.

#9672
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Jexy are dreptate, cu multe pagini în urma sunt poze cu coleg de forum care a avut contact cu sina și era sa rămână fără un ochi, cred ca nu e nimeni aici care sa nu fi avut recul la sina din neatenție,  și eu de câteva ori , ăsta se intampla când eram pe terminate, obosit, plictisit atunci nu mai suntem atenți și se pot întâmpla multe.

Și eu zic ca merge 1,6 în loc de 1,5 . Era problema dacă schimbai pasul atunci trebuia și sprocketul schimbat. Tu acum ai sprocketul prins de clopotul de ambreiaj (e ca un pinion) stihl parcă așa vine din fabrica .

Eu am luat clopot cu sprocket separat si cand se uzaza schimb decat sprochetul.La fel cu multe pagini în urma au fost discuții de sprocketul cu 8 sau 7 pini .

#9673
r3dpuma

r3dpuma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 16.02.2015
Lasă lama originala și taie cu mare grija și fără graba pana te înveți cu ea. și eu am trecut de la 1.9cp 35cm la 3.3 cai și 40cm fara probleme. Acum  vreau 45cm pe ea. Faptul ca schimbi lama nu schimba mare lucru.
Și vezi ca trebuie sa cumperi lama noua. Stihl are alte locuri ptr  gaura de ungere și grosime la prezoane diferite fata de lamele de Husqvarna, makita sau chinezoaica, în caz ca te ai gândit sa iei lama de la chinezoaica.

Edited by r3dpuma, 26 July 2017 - 22:22.


#9674
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
jumatatea de sus a virfului lamei nu incerca sa o folosesti, si tine-te bine de ea. un lant ascutit corect si o lama de 45 sint intodeauna cele mai bune. asculta motorul, ca si cum ai asculta o fiara ce miraie la tine. ca si cum te-ai folosi de ea. tuartie scazuta in lemn insemna lant ascutit, turatie mare in lemn inseamna lant ascutit incorect, sau neascutit. fereste-te de turatiile mari sau pregateste banii de reparatie. sau de alta. da-i pauze dese de racire. vezi ca Nevoia te invata. si sa-i faci blindaj daca e cazul.

Edited by bogdanb1, 26 July 2017 - 22:53.


#9675
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011
salut, am un sthil ms 230, ila am demult, dar observ acum ca imi curge ulei prea mult la ungerea lantului, practic scuipa prea mult, se si prelinge si pe langa capac cand merge drujba. Care o fii cauza?

Edited by rhdghdhs, 27 July 2017 - 11:23.


#9676
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006

 rhdghdhs, on 27 iulie 2017 - 11:11, said:

salut, am un sthil ms 230, ila am demult, dar observ acum ca imi curge ulei prea mult la ungerea lantului, practic scuipa prea mult, se si prelinge si pe langa capac cand merge drujba. Care o fii cauza?
Salut, verifica garnitura de cauciuc de pe busonul rezervorului de ulei.Curata circuitul de ungere cu ulei al lantului.

#9677
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

 neverback, on 26 iulie 2017 - 17:38, said:

@bogdanb1-mi se pare periculoasa cu lama asa lunga pana acum anul trecut si acum 2 ani am tăiat cu un einhel din ala rosu de 2 cp cu lama mica ,cred ca lama utila era undeva 33cm. Mi.e frica sa nu.mi tai ajutorul😀 ca da cu virgula fata de cealaltă ,am atins involuntar de câtevaori vârful in alt lemn si am făcut cunostinta cu reculul ei.
@taietorii multumesc de raspuns
Never look back :lol:
Am avut si eu chinezarie identica cu einhell ul tau. Era minunata, cand mergea.
Acum am monstru cu motor de 70cc si lama de nu stiu cat. Nu-mi pare rau, mai duc dorul piticei cu care ma suiam linistit in copaci, dar imi fac treaba bine si cu asta mai grea. Las-o asa.

#9678
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

 til, on 27 iulie 2017 - 22:44, said:

Never look back Posted Image Era minunata, cand mergea.

Unii nici nu stiu ca trebuie curatata lama de rumegusul din canalul de ungere.
sa inteleaga si cum si de ce s-a sticat, deja e prea mult.

#9679
bpsorin

bpsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 17.12.2006
No amu nu putem sa-i sfadim ca nu citesc toate posturile.In limita bunului simt o sa-i ajutam ca de aceea exista forumul.Posted Image

#9680
Alacubanii

Alacubanii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
Salut, doresc sa achizitionez o drujba SH. Am ajuns la un stihl ms 230 si am doua variante, as dorii sa va dati cu parerea sau sa ma ajutati sa aleg intre cele 2:
https://www.olx.ro/o...-t-ID8M4DL.html
https://www.olx.ro/o...30-ID86bIZ.html

Prima e vanduta de un amanet, pret fix 650.
A doua de unu care a aduso din alta tara, un pret cam de 600.
Va rog, trebuie sa aleg ceva urgent.


#9681
r3dpuma

r3dpuma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 16.02.2015
Alege-o pe aceea pe care o poți proba.

#9682
Alacubanii

Alacubanii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2017
Pe a doua o pot proba...doar ca are ceva diferit fata de restu de MS 230:
http://imgur.com/gp0N7qK
Si proprietaru nu are cutie la ea, nu se vede modelu pe lateral si nici in fata. Posibil sa fie alt model de Stihl? Care ar fii acela? Sau a schimbat carcasa?
http://www.olx.ro/of...30-ID86bIZ.html

Edited by Alacubanii, 28 July 2017 - 14:44.


#9683
r3dpuma

r3dpuma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 16.02.2015
Să-ți dea Poze cu stanta metalica dacă exista. La husqvarna și makita exista. După 10 ani nici eu nu aș mai avea cutie și alte documente la unealta.
Hai sa începem altfel. Ce experienta ai la drujbe? la ce vrei sa o folosești? ce buget ai? un 230 dubios din 2007 chiar nu e o alegere buna dacă nu ști la ce sa te uiți când o verifici.Din poze pare cam dărâmata. Dă-mi un mesaj privat cu nr de tel dacă vrei sfaturi live. Am un grup de  drujbisti pe whatsup.

Edited by r3dpuma, 28 July 2017 - 20:54.


#9684
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
A doua se vede mai bine ingrijita prima e un jaf un as da nici 50 de euro pe ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate