Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

DRUJBA, MOTOFERASTRAU - Partea a II-a

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10482 replies to this topic

#5023
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Spor la treaba si s o stapanesti sanatos si cu folos !

#5024
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
da: baiat destept. uleiul nu este ''ars'', nu contine bolovani de zgura, este doar oxidat din cauza temperaturii. uite, ia tu o sticla din cel mai de soi ulei, da-i putin aer pe linga filet si las-o sa o vada soarele, la ferestra unei magazii. uite iti spun eu, dupa citiva ani , va fi maro, adica s-a ''ars'' conform folclorului.
stai linistit cu efco , stiu chinezii sa fabrice etichete de mult timp. altfel cum iti explici bazaconia?

#5025
tamango

tamango

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 17.06.2006
"Ulei ars" este denumirea sa-i spunem populara. Hai sa vorbim despre uleiul uzat. Asa e bine?
Uleiul uzat arata asa deoarece:
Avand proprietati detergente (ca orice ulei multigrad modern), dizolva reziduurile rezultate in urma arderii, in speta calamina, aflate pe unele piese - piston, supape, segmenti, cilindru etc;
Oxidarea uleiului se petrece la temperatura inalta care atinge cca 250 grade celsius la suprafetele cu care uleiul intra in contact - in motoare uleiul are si rol de racire pe langa cel de ungere;
Pe de alta parte, uleiul uzat contine si benzina sau motorina dizolvata in timpul functionarii intr-o anumita proportie (nu mai detaliez de ce). Astfel, uleiul uzat devine daunator pentru cauciucul din care sunt facute furtunasele conectate la pompa de ulei. Poti pune un furtunas din asta intr-un borcan cu benzina sa vezi ce se intampla. Daca furtunasul nu e confectionat dintr-un cauciuc rezistent la factorii enumarati mai sus, acesta se deterioreaza.
Producatorii evident ca nu fac acele furtune din cauciuc special rezistent la combustibili etc deoarece ei nu iau in calcul ca motoferastraiele respectivele sunt folosite de baieti destepti care utilizeaza orice alt ulei in afara de cel recomandat.
In alta ordine de idei, chinezii au invatat mai intai sa faca etichete de Stihl si Husqvarna ca se vand mai bine astea. A mea este sigur Oleo Mac facuta in Italia si nici nu am vazut vreo clona de Efco sau OM pana acum desi nu neg ca ar putea exista. Si inca o data, nu curge prin toate gaurile ci doar prin locul pe care l-am identificat si din cauze pe care le remediez.
In continuare am sa las baietii destepti sa puna ulei uzat sau de bucatarie la ungerea lantului, eu o sa pun din cel special destinat acestui scop.
Si ca sa fiu corect mai adaug ca unele drujbe au in loc de furtunase conducte metalice caz in care se deterioreaza doar niste garnituri in contact cu uleiul uzat, si asta se petrece mai greu, in timp mai lung.





#5026
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Eu de 4 ani bag uleiul scos din logan.( vreo 6 schimburi). Nu zic ca e bine ce fac, dar pana acum nu imi "lacrimeaza" o picatura de ulei, indiferent de pozitia in care tin drujba.
Asta, sa ma laud si eu :P

#5027
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
stai linistit ca toata teoria aia pe care te-ai obosit sa o postezi, o stiu si eu.
totusi am fost la ''magazin'' si am cumparat ulei '';ars'', am primit si bonus, de-al bun, minarit de baieti, de la ''clienti''
nu are miros de benzina, si oricum, nu trenuram la gindul asta. am luat si de la dizelisti. pe al meu il pastrez pentru supapa de evacuare ca sa nu ajung ca dinsul
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1vPxYHrggjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si da, de mult timp bag in benzina si am vazut ce se ''intimpla''. nimic.e miscibil. l-am si strecurat, cind eram mai mic si am vazit ce se ''intimpla''.
ca sa nu-ti mai sspun in ce minunatie de motor am bagat, ca deja e prea mult ca sa suporti si asata.

Edited by bogdanb1, 31 May 2015 - 12:33.


#5028
Jexy

Jexy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 11.10.2010
Nu as baga ulei ars la lant nici daca m-ar plati cineva.


#5029
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View Posttamango, on 31 mai 2015 - 10:26, said:

In alta ordine de idei, chinezii au invatat mai intai sa faca etichete de Stihl si Husqvarna ca se vand mai bine astea. A mea este sigur Oleo Mac facuta in Italia si nici nu am vazut vreo clona de Efco sau OM pana acum desi nu neg ca ar putea exista. Si inca o data, nu curge prin toate gaurile ci doar prin locul pe care l-am identificat si din cauze pe care le remediez.
In continuare am sa las baietii destepti sa puna ulei uzat sau de bucatarie la ungerea lantului, eu o sa pun din cel special destinat acestui scop.
Si ca sa fiu corect mai adaug ca unele drujbe au in loc de furtunase conducte metalice caz in care se deterioreaza doar niste garnituri in contact cu uleiul uzat, si asta se petrece mai greu, in timp mai lung.

Eu, recunosc, daca termin uleiul de lama si mai am putin de taiat, mai arunc acolo 100-150 ml ulei ars sa termin treaba. Imediat ce termin, curat rezervorul apoi cumpar si bag curat...
Referitor la produse Stihl sau Husqvarna contrafacute de ochiosi cred ca  si copiii au inceput sa cunoasca un fake, mai greu de recunoscut astea mai rare pe piata noastra de care vorbesti...

#5030
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007

View PostJexy, on 31 mai 2015 - 14:57, said:

Nu as baga ulei ars la lant nici daca m-ar plati cineva.
eu mai desfac busonul din cind in cind si zic: Ptiu drace ca negru mai esti! Mai pun si un pic de agiazama lungita cu apa...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dXdPmH2sWXg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
uleuil sau supapa!

#5031
kroeger23

kroeger23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2010
Buna ziua.Am achizitionat o drujba dar nu stiu cum sa montez suruburile pt ghidajul lantului(schema de asamblare nu este explicita).Atasez pozaAttached File  uploadfromtaptalk1433176730271.JPG   3.06MB   92 downloads

#5032
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
In afara de faptul ca lantul in poza este pus invers, nu vad ce suruburi de ghidat lantul, in afara de sina mai trebuiesc montate !
Bine lasand deoparte ca, numele de drujba, la chinezoaice ar trebui pus in ghilimele !

#5033
kroeger23

kroeger23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2010
E gama hobby(o voi folosi destul de rar-produs nou,garantie 2 ani).Am luat-o pt ca o consider o optiune mai practica decat una "de firma",dar electrica(cu aceasta pot sa tai 2-3 crengi prin gradina).In fine,in manual scrie ca trebuie montate cele 2 suruburi de ghidaj,in lateralele suruburilor care tin lama sunt 2 caneluri(intr-unul sunt cele 2 suruburi,dar nu-mi dau seama cum se monteaza,de aceea am intrebat).Undeva trebuie montate,altfel nu vad rostul lor in pachet.Poate sunt pentru gheara

#5034
bogdanb1

bogdanb1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,176
  • Înscris: 05.07.2007
scoate-le din santul ala si prinde gheara cu ele. aici era incurcatura.

#5035
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Sigur sunt pentru fixare gheara, sa o folosesti cu placere !

#5036
dorinache

dorinache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.05.2011
Buna ziua.Vin cu o rugaminte la cei cunoscatori despre drujbele electrice,poate primesc si eu niste lamuriri.
Am cumparat o drujba electrica Matrix de 2200 w cu lama de 40 cm second hand, si as dori sa iau un lant nou,deoarece cel cu care am cumparat-o este cam "muncit". Am cautat si pe net dar am vazut ca este vorba despre mai multe criterii,adica : pas (3/8;325,etc),numar de dinti , grosime sant lama si altele , iar eu nu ma pricep,fiind la inceput.Lama cu care am cumparat drujba este Oregon "Double Guard 91" si arata bine ,atat cat ma pricep eu.
Intrebarile mele sunt,ce lant i-mi trebuie pentru aceasta drujba electrica si daca difera lanturile de drujba pe benzina fata de cele electrice?

VA MULTUMESC.

#5037
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Iti trebuie un lant cu pas identic cu cel pe care-l ai deja. Mergi cu lama la orice centru care comercializeaza lanturi si acolo vei face achizitia. Dupa ce le arati alora lama, vor sti ce tip de lant iti trebuie.

#5038
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 24.02.2011
Trebuie mers cu lantul nu cu lama.

#5039
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Lantul poate fi uzat, distrus, etc. Se merge cu lama.  Lantul nou trebuie sa calce perfect pe capul lamei.

#5040
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 23.09.2009
Mai bine sa mearga cu o poza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate