Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Poate un root kit sa fie camuflat la o scanare de pe live cd?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Din ce-am citit, am inteles ca scanarea de pe live cd e cea mai sanatoasa. E posibil ca root-kit-urile sa nu fie detectate? E posibil ca rootkit-ul in sine sa se fi sters deja (auto delete) dar sa fi lasat un back door, un folder cu share r-w-x sau un port deschis sau ceva de gen? Cam in ce masura s-ar putea intampla asta, adica e probabil sau slabe sanse, 1 la milion?


Altfel spus, am scanat de pe live cd si n-a gasit nimic. Stau linistit sau rezultatul scanarii nu demonstreaza mai nimic? Am folosit Kaspersky live.

Edited by dobrotescunicol, 18 January 2011 - 10:05.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu neaparat rootkit, dar la o scanare live este posibil ca unii virusi/troieni sa ramana nedetectati, intr-o proportie mai mare decat la o scanare din sistem.
Intotdeauna dupa o devirusare cu un Live CD, este recomandata o instalare de antivirus si o scanare full cu acesta, ptr o curatare totala.
Plus o scanare cu un AntiMalware gen Malwarebytes sau SUPERAntiSpyware.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu toate produsele Live CD au si scanare euristica. Multe se bazeaza doar pe definitii.

Oricum cu Live CD poti sa scoti cel mai bine file injectors.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate