Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Previziuni preturi: apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2150 replies to this topic

#37
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

View Postradu3333, on 11th January 2011, 23:59, said:

...LIVEZILOR, confort 3, 1/4, parchet, termopan, gresie, apa, discutabil   021.683.77.40/ 0727.920.053/ 0762.015.614  harta    10 Jan 11:00  5.500? ...
Virgula dintre "apa" si "discutabil" a fost introdusa de agentie probabil.  :thumbup:
Oricum, intr-adevar, exista si oferte de 300 de euro / mp. Este demonstrat.
Asta inseamna ca am atins minimul pietei si ca vor incepe sa creasca iar preturile? M-as mira.

Personal ma astept sa mai scada macar vreo doi ani preturile dar cu procente tot mai mici (poate anul asta spre 10%, in 2012 si mai putin). De remarcat insa ca deja o scadere de 10% la pretul unei garsoniere (si, in curand chiar la un apartament de 2 camere) nu mai inseamna ceva senzational in valoare absoluta. Mai ales in decurs de un an de zile. Fapt care o sa dea impresia mai mult de stagnare a pietei (la capitolul preturi).

Ca sa ajunga doua camere (normale, nu confort 3 pe ultima fundatura din Ferentari) la 20000 euro (asta ar insemna cam 400 euro / mp), ar trebui sa scada preturile, in medie, cu 15% in fiecare an pana prin 2016-2017. Bine-nteles, e posibil sa scada cu cate 50% in urmatorii doi ani si deja suntem sub pret. Dar grija mare ce va doriti.

Edited by vladamoh, 12 January 2011 - 08:24.


#38
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postcondaru321, on 12th January 2011, 08:11, said:

In 30 ian 2008 60k E=221124 ron,in 12 ian 2011 50k E=212905. Care este scaderea reala a preturilor in intervalul 2008-2011?

In lei, scaderea reala in cei 3 ani, este cea calculata de tine, 8219 lei. Daca datele sunt reale, insa - intr-adevar - scaderile la preturile in lei, per ansamblu, nu sunt deloc spectaculoase, iar cum in Romania moneda oficiala este inca leul...

#39
Anutzy

Anutzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.03.2010
Parerea user-ului Vladamoh de pe data 4th April 2008, 12:41 :

Era in 2011. biggrin.gif
Dar, in rest, ma bag si eu. Nu cu 5 cumparate dar sigur cu unul de 3 camere, in bloc constructie 2012 (ca il iau in faza de constructie, ca e mai ieftin). Iar pe asta ceausist pe care l-am achizitionat ca fraierul acum, inainte de prabusirea pietei imobiliare, am sa-l tin si nu o sa-mi para rau. O sa il inchiriez (hm...oare voi mai avea la cine, ca la prabusirea aia toata lumea va vrea sa cumpere, nu sa stea cu chirie, dar daca gasesc vreun fraier mai ciupesc 100-200 de euro). Nu de alta dar conform matematicii aceluiasi domn manole, cumuland salariul meu plus al viitoarei sotii voi avea in 2011 undeva peste 2500 (hm...si chiar nu ma consider cu un salariu prea mare). Doar ca imi voi permite la banii aia sa ma indatorez undeva pe la 50%, deci sa platesc rata atat la asta vechi cat si la cel nou.

Super, abia astept sa vina 2011.
link : http://forum.softped...p;#entry4362754

Pai tovarase,asadar si prin urmare, dumneata nu ai "rezolvat" problema locativa cu ceva timp in urma ?
Acum esti in cautare de locuinta, ca "investitie" ori doar vrei sa ne imbogatesti informational precum faceai in 2008 impreuna cu tovarasii coldplay si turbo trabannt ?

Edited by Anutzy, 12 January 2011 - 10:05.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcondaru321, on 12th January 2011, 08:11, said:

In 30 ian 2008 60k E=221124 ron,in 12 ian 2011 50k E=212905. Care este scaderea reala a preturilor in intervalul 2008-2011?

Pai aici e una din bube. Depinde si cui te adresezi. De la un om platit in euro(sau echivalent euro) s-ar putea sa ai alt raspuns decat la unul platit in ron...

300 €/mp = o garsoniera de 35mp in Ferentari la 10.500€. Nu mi se pare chiar asa exagerat. Pentru unul care s-a nascut si a trait acolo, nu cred ca i se pare asa de rau sa locuiasca tot acolo daca altundeva nu isi permite. Iar o garsoniera in zonele foarte bune la 21.000€ (600€/mp). Chiar cred ca aceste niveluri pot fi atinse. Nu am zis ca in cursul anului 2011, am zis ca vor scadea si pe parcursul 2011 si 2012 si tot asa pana vom ajunge cam acolo.

#41
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009

View Postcondaru321, on 12th January 2011, 08:11, said:

In 30 ian 2008 60k E=221124 ron,in 12 ian 2011 50k E=212905. Care este scaderea reala a preturilor in intervalul 2008-2011?


Acum nu stiu daca e greseala de tipar sau esti putin dus dar 60 k nu sunt egali cu 50 k . Deci preturile au scazut cu 10 k din ce spui tu fara sa iti dai sema.

In alta ordine de idei , vlad, coldplay si trabant erau mari distrusi , nu stiu cum puteau sa creada asa ceva. Really .
Nu cred ca piata se va debloca dintr-o data. Desi acum sunt mai multi bani decat in 2008 vanzarile nu au crescut iar preturile tot coboara sau stagneaza.
Daca acum sunt bani si nu se cumpara de ce credeti ca se va cumpara in viitor ? Vor fi si mai multi bani /? Eu cred ( sper ) ca lumea si-a invatat lectia , a aflat valoarea reala a banului si a proprietatii si nu va mai face aceeasi greseala.
Deja se construiesc locuinte noi la preturi mult mai mici , daca cineva va dori sa cumpere se va indrepta catre ele prima oara ( cele mai noi si cele mai ieftine ) .
Pentru ca tot ramane scris pe forum , poate citeste cineva la anul in toamna sau peste 2 ani : in 2011 si 2012 lucrurile se vor misca foarte mult, o mare parte din probleme vor fi rezolvate , guvernul va insista foarte mult pentru a crea impresia ca viitorul suna bine .

#42
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci, care sunt previziunile voastre pt. următoarele 12 luni respectiv 24 luni. ? Nu vă fie teamă. Unii se înșeală, alții au dreptate. Ar fi nefiresc să avem dreptate cu toții. Ar fi amuzant să le re-cităm după 2 ani și să tragem concluzii.

Pînă atunci, respect celor care și-au înfrînat euforia reușind să găsească realitatea dincolo de inundația cu optimism din anii trecuți și respect pt. cei care s-au înșelat în ideea că într-un final, au învățat ceva din asta.

#43
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postparadigmatic, on 12th January 2011, 11:29, said:

Deci, care sunt previziunile voastre pt. următoarele 12 luni respectiv 24 luni. ? Nu vă fie teamă. Unii se înșeală, alții au dreptate. Ar fi nefiresc să avem dreptate cu toții. Ar fi amuzant să le re-cităm după 2 ani și să tragem concluzii.

Pînă atunci, respect celor care și-au înfrînat euforia reușind să găsească realitatea dincolo de inundația cu optimism din anii trecuți și respect pt. cei care s-au înșelat în ideea că într-un final, au învățat ceva din asta.


Pai... sa vedem...

1. rata somajului scade de la o luna la alta
2. salariul minim pe economie a crescut (putin, dar a crescut)
3. din ce in ce mai multi investitori se orienteaza spre piata romaneasca

Daca trendul se mentine in urmatoarele luni... populatia isi va recapata increderea in viitor.

Personal... concluzionand... pe 12 luni... crestere a preturilor! Pe 24 luni... o crestere si mai mare!

PARERE PERSONALA!!!

#44
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

View PostAnutzy, on 12th January 2011, 09:59, said:

Parerea user-ului Vladamoh de pe data 4th April 2008, 12:41 :
...
Pai tovarase,asadar si prin urmare, dumneata nu ai "rezolvat" problema locativa cu ceva timp in urma ?
Acum esti in cautare de locuinta, ca "investitie" ori doar vrei sa ne imbogatesti informational precum faceai in 2008 impreuna cu tovarasii coldplay si turbo trabannt ?
Ba da. Chiar am rezolvat-o. Cel putin pentru prezent. :coolspeak:
Cat priveste previziunile mele, daca ai cauta mai atent(a) ai gasi si postul in care am spus la inceputul lui 2008 ca ma astept sa mai creasca putin preturile in acel an, ba chiar si in urmatorul. Tot printr-un post din perioada aceea spuneam ca singura posibilitate in care as vedea o scadere atat de puternica a pretului apartamentelor in Bucuresti ar fi in conditiile unei crize economice puternice in tara. Aici am nimerit-o (din nefericire pentru unii).

Oricum, previziunile mele sunt la fel de bune ca ale oricui de pe acest forum. Aici ne dam cu parerea si eu nu am considerat niciodata ca detin adevarul absolut. Asta ma gandeam atunci, asta gandesc acum. La unele lucruri m-am inselat atunci, la altele ma voi insela acum. Ce e rau in asta, "tovarase"? :deadtongue:

In rest, niciodata nu am considerat achizitia casei drept o investitie. Este doar o nevoie a mea pe care, pana acum, mia-m putut-o satisface.

Anul acesta nu imi voi cauta apartament constructie 2012. Unul dintre motive ar fi si deoarece nu prea vad acele apartamente care incep acum sa se construiasca. Stie cineva ceva ce eu nu stiu pe tema asta? Imi recomanda cineva ceva?

In schimb, surprinzator pentru unii poate, incep sa ma interesez de achizitia / constructia unei case pe pamant. Nu chiar anul acesta dar in viitorul apropiat. Asa ca sunt direct interesat sa scada mai mult preturile, chiar mi-as dori asta.  :peacefingers: Asta apropo de alt post al meu in care planuisem sa stau in doua camere vreo 4-5 ani, in 3-4 camere (bloc nou) inca pe atat si apoi casa. Intre timp mi-am schimbat planurile in aceasta privinta. Deci, lucrurile se schimba in timp. Important ramane sa-ti faci planurile realiste, nu bazandu-te pe pareri de pe forum.

Revenind la subiect, alte previziuni?

View Poststeeefan2008, on 12th January 2011, 12:46, said:

...
Personal... concluzionand... pe 12 luni... crestere a preturilor! Pe 24 luni... o crestere si mai mare!

PARERE PERSONALA!!!
Chiar si cu factorii aceia, nu cred ca piata se va urni asa de repede.

Oricum, si eu sunt de parere ca va veni din nou momentul euforic cand vor fi multi care sa se arunce la cumparat pe motiv ca "s-a atins minimul". Atunci se va isca o campanie de presa pe directie inversa, peste tot vor sari numai articole cu "gata, s-a terminat scaderea, acum totul creste". Iar romanii, in momentul acela vor uita de criza care "va fi fost" si uite asa o luam de la capat.

Singura treaba este ca nu vad sa se intample asta (inversarea trendului) anul acesta, De fapt nu cred sa se intample pana la urmatoarele alegeri cel putin, indiferent de evolutia factorilor mentionati de tine

View Postcondaru321, on 12th January 2011, 08:11, said:

In 30 ian 2008 60k E=221124 ron,in 12 ian 2011 50k E=212905. Care este scaderea reala a preturilor in intervalul 2008-2011?
Ce luai in 30 ianuarie 2008 cu 60.000 nu iei in 12 ianuarie 2011 cu 50.000. Poate cu 30.000-40.000.

Edited by vladamoh, 12 January 2011 - 13:27.


#45
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Am primit o tîmpenie via e-email, un fel de spam imobiliar care conține 2 anunțuri de închiriere neimportante și textul de mai jos.

Quote

Previziuni Ianuarie 2011

In luna ianuarie toate planetele se misca înainte. Acest lucru nu sa mai întâmplat din decembrie 2008 si odata cu Eclipsa Lunii Noi (care aduce evenimente karmice), pe 4 ianuarie, precum si cu interactiunea dintre Uranus (inovare, rebeliune, surpriza, separare si libertate) si Jupiter (noroc, expansiune, abundenta) nimeni nu ar putea cere pentru un start mai bun pentru anul 2011. Posibilitati mari sunt la indemana oricui la inceputul lui 2011! Cea mai buna analogie pentru începutul acestei luni ar fi ca suntem pe o drum deschis unde nu exista lumini de culoare rosie sau alte semne de circulatie (km si km), dar, desigur, exista curbe strânse, precum si alte masini pe drum de care trebuie sa avem grija. Deci, da, blocajele rutiere sunt eliminate pâna in 26 ianuarie si asta inseamna ca este timp suficient sa luam masuri si sa facem progrese, dar tot trebuie sa acordam atentie la cine e pe drum si în cazul în care drumul se rasuceste si se transforma unde ne duce ... Saturn, planeta responsabilitatii si lectiilor, va fi prima care va intra in retrograd si va încetinii petrecerea, dar asta e treaba lui Saturn ... Atentie la ce se intampla în acest timp, mai ales în saptamâna cu data de 26 ianuarie, cand pot exista indicii importante în ceea ce priveste relatiile intime si / sau parteneriate de afaceri.

2011 va fi un an foarte interesant! Vom experimenta sase Eclipse (4 Eclipse Solare & 2 Eclipse de Luna) pline cu întâmplari karmice. Cele doua planete, Jupiter (noroc, expansiune, abundenta, credinta) si Uranus (inovare, rebeliune, surpriza, separarea si libertate) se indreapta spre ultimul semn al zodiacului (Pesti) în acest an si începutul primului semn al zodiacului ( Berbec), ceea ce deschide un nou ciclu si schimbari foarte puternice. De ce anume din viata ta esti gata sa te eliberezi ... Esti convins ca iti traiesti viata in adevar si autenticitate ... ? Daca da, acest an poate fi unul de extindere si de aventura si, daca nu, acest an poate fi un test în angajamentul dvs. pentru a continua o viata care este un compromis ... Trebuie sa fim gata pentru o plimbare interesanta!

Notati urmatoarele date importante ale lunii ianuarie:

04 ianuarie - Eclipsa Lunii Noi in Capricorn ( concentrat, responsabil) – aceasta eclipsa reprezinta un start promitator in care se sadesc elemente noi, care duc spre noi inceputuri pentru lunile urmatoare. Acesta este, de asemenea, un moment în care este necesar sa dai la o parte lucrurile vechi pentru a face loc lucrurilor noi si îmbunatatite care vin în viata ta. Pentru Capricorn, in aceasta luna noua de an, este momentul sa aloce timp pentru a face planul anului care urmeaza. Ce vrei sa se intample in 2011? Scrie totul pe o foaie de hartie si apoi actioneaza în lunile urmatoare pentru a face sa se intample. Semnele cele mai afectate de aceasta luna noua vor fi Capricorn, Rac, Berbec si Balanta.
05 ianuarie - 10 ianuarie - Uranus (inovare, rebeliune, surpriza, separare si libertate) si Jupiter (noroc, expansiune, abundenta) vor crea o mare explozie de energie!
08 ianuarie - Venus (dragoste, bani si frumusete) intra în Varsator (unic, inteligent, rebel)
14 ianuarie - Mercur (comunicare, gândire, miscare si calatorie) se muta înapoi în Capricorn (responsabil, disciplinat, practic)
15 ianuarie - Marte (pasiune, miscare, furie) intra Sagetator (aventurier, cautatorul adevarului, optimist).
19 ianuarie - Luna Plina. O Luna Plina reprezinta eliberare, finaluri si completari. Luna Plina poate însemna, de asemenea, o culme a munci din greu, care se termina cu celebrare si poate chiar deplasarea într-o directie cu totul neasteptata. Semnele cele mai afectate de aceasta Luna Plina va fi Capricorn, Rac, Berbec si Balanta.
22 ianuarie - Jupiter (noroc, expansiune, abundenta), se muta în Berbec (razboinic, lider, pionier)

Mai jos sunt prezentate previziunile pentru fiecare semn. Pentru a fi clar, prognoza de mai jos este o generalitate. Daca doriti informatii specifice, bazate pe diagrama rezultata pe baza datei tale de nastere, eu sunt disponibila pentru informatii care va vor ajuta sa aveti un an bun înainte.

Urmează...horoscopul pe zodii  :rolleyes:

Quote

Capricorn2011

începe cu miscarea inainte a tutoror planetelor! Ultima data când sa întâmplat acest lucru a fost în decembrie 2008. Acest lucru iti va da cu siguranta o oportunitate de a începe anul cu actiune! Doar sa iti amintesti ca Mercur inca isi aranjeaza elementele de miscare, astfel incat lucrurile nu se pot deplasa intotdeauna fara probleme sau cât de repede ti-ar placea, dar ar trebui sa existe progrese. Profitati de Luna Noua si de Eclipsa de Soare (întâmplari karmice) din 04 ianuarie. Asigura-te ca ai setat programul tau pentru acea zi pentru a crea, compune si construi tot ce intentionezi sa realizezi anul urmator!

Varsator2011

ar putea începe cu sentimente de intimitate si singuratate. Cu multe planete in casa 12-a (cea a secretelor si viselor) te vei putea bucura de acest moment de reflectie, deoarece de la mijlocul lunii Marte va reveni in semnul tau si împreuna cu Soarele, care intra in Varsator pe 20 ianuarie, iti vor oferi un impuls de energie. Bucurati-va de plimbare...

Pesti
Cu toate planetele în miscare înainte anul 2011 incepe cu sentimente de speranta si optimism! Si ai toate motivele sa încurajezi aceste sentimente cu toata activitatea care se desfasoara în casa ta de sperante si dorinte, precum si datorita Eclipsei de Soare (cu evenimente karmice) din 04 ianuarie! Ianuarie este luna potrivita pentru a-ti stabili planurile pentru 2011 ale caror roade le vei vedea pe tot parcursul anului!

Berbec
Ianuarie va fi complex, dar extrem de interesant! Cu toate planetele deplasandu-se înainte, vei simti ca nu exista obstacole în calea ta si ca un Berbec adevarat vei dori sa mergi la viteza maxima ... trebuie sa stii ca nu e vorba doar de a ajunge acolo cel mai rapid, cat de invatarea lectiilor si a experientelor de-a lungul acestui drum, astfel încât sa te poti bucura de destinatie atunci când ajungi acolo.

Taur
Eclipsa de Soare (întâmplari karmice) în Capricorn din 4 ianuarie influenteaza frumos semnul tau. Ar fi bine sa utilizezi aceasta energie prin plantarea semintelor tale de intentie si comunicarea viziunii tale cu Universul. Nu exista limite in 2011! S-ar putea vedea chiar si un vârf a ceea ce este posibil pentru tine acest an, la sfârsitul lunii ianuarie.

Gemeni
Ianuarie incepe cu agitatie in casa a 8- a finantelor, investitiilor si taxelor. Nu te ascunde ... ia-o pas cu pas si rezolva ceea ce trebuie facut. Exista lucruri uimitoare te asteapta pe cealalta parte daca ai grija de toate detaliile în aceasta luna! Nu e nici o graba, concentreza te si fa treaba astfel încât sa poti aduna recompensa in perioada urmatoare.

Rac
Aceasta perioada poate fi una progresiva si extrem de incarcata pentru tine. Exista Eclipsa de Soare din Capricorn pe 04 ianuarie, precum si Luna Plina pe 19 ianuarie. Tema din aceasta luna va fi categoric despre relatii si parteneriate. Terminarea unora sau ajustarile altora pot fi necesare pentru ca noi începuturi sa aiba loc. Respira si nu fii prea incapatanat în aceasta luna.

Leu
Acorda atentie în aceasta luna la problemele de sanatate si obiceiurile de zi cu zi dar mai ales modul în care acestea sustin sau împiedica succesul tau in viata. Arunca o privire la acest domeniu din viata ta cu lentile clare astfel încât sa poti scapa de obstacolele care te-au încetinit, astfel permitându-ti sa avansezi mult mai eficient si mai eficace!

Fecioara
Greutatile anului 2010 pot fi lasate la usa. Cu atât de multa activitate in casa a 5 a, 2011 incepe cu inspiratie! Îmbratisati spontaneitatea, creativitatea, romantismul si mai ales riscul! Cu toate planetele care se deplaseaza înainte, în ianuarie nu este un timp pentru analiza si discriminari. Ai facut asta deja. Exprima-te si distreaza-te!

Balanta
Cu toate planetele care se misca înainte, vei începe anul 2011, cu o multime de actiune si activitate. S-ar putea fie un pas inapoi in cariera sau o schimbare care va trebui sa apara prin jurul Lunii Pline, din 19 ianuarie. Nu fi descurajat, deoarece acest lucru te va pregati pentru ceea ce ai nevoie sa faci în activitatea ta. Imaginatia si energia ta creativa va deschide o alta oportunitate de care nu ai fost chiar constient. Respira ...

Scorpion
Poti începe 2011 cu planeta iubiri, frumusetii si banilor, Venus, in Scorpion! Mintea ta poate fi focusata pentru dragoste si, cu Venus în prima ta casa, factorul de atractie va fi extrem de puternic. Jupiter (noroc si de expansiune) si Uranus (rebela si inovatoare) se intalnesc in casa dragostei adevarate. Doar amintiti-va daca aveti responsabilitati!

Sagetator2011 începe cu o multime de energie în casa ta si te influenteaza in modul în care vei câstiga banii si ceea ce este de valoare pentru tine ... Prima Luna Noua (noi începuturi ) a anului are loc, de asemenea, în aceeasi zona in diagrama ta. În plus, toate planetele se misca în ianuarie pentru a sprijini actiunile întreprinse în aceasta luna. Se poate spune ca energia lunii exprima "GO" si faci acest lucru!

E-mailul este venit de la http://www.rousa.ro/

Se simte vre-un iz de manipulare indusă...finuț. :naughty: ?

Edited by paradigmatic, 12 January 2011 - 16:00.


#46
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postparadigmatic, on 12th January 2011, 16:00, said:

E-mailul este venit de la http://www.rousa.ro/

Se simte vre-un iz de manipulare indusă...finuț. :naughty: ?


Macar trebuie apreciati pentru originalitate!  :roflmaofast:

#47
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postparadigmatic, on 12th January 2011, 11:29, said:

Deci, care sunt previziunile voastre pt. următoarele 12 luni respectiv 24 luni. ? Nu vă fie teamă. Unii se înșeală, alții au dreptate. Ar fi nefiresc să avem dreptate cu toții. Ar fi amuzant să le re-cităm după 2 ani și să tragem concluzii.
Fara P.C. 3? Hău

#48
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostSylverix, on 12th January 2011, 16:55, said:

Fara P.C. 3? Hău
Există "sugestii" clare în acest sens. "Vocile" din meandrele concretului spun că PC3 va fi cu dedicație doar pt. cei care construiesc de la zero. Pînă la returul oficial, rămîne o simplă speculație, deci categoric DA, hău. Poate se compenseaază altfel, deși...nu văd cum.

Un procent ceva...să fie mai delicios ?

Edited by paradigmatic, 12 January 2011 - 17:02.


#49
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postparadigmatic, on 12th January 2011, 17:01, said:

Un procent ceva...să fie mai delicios ?
Interval 12 luni:
Cu PC3: de la +3% pana la -15%
Fara nici o forma de PC3: -20% pana la -60%.

#50
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View PostSylverix, on 12th January 2011, 17:28, said:

Interval 12 luni:
Cu PC3: de la +3% pana la -15%
Fara nici o forma de PC3: -20% pana la -60%.
da sigur poate chiar -120%,app pt cei interesati am o daci 1300 din 1974 vopsea originala,piesa de colectie o dau la schimb pt o garsoniera cf 1 indiferent de etaj sau cartier...ce ziceti ce oferta tentanta va fac ;) nu doresc diferenta de bani,daca aveti inbunatatiri majore va mai dau eu un plin de benzina :D

Edited by mardraaxi, 12 January 2011 - 18:29.


#51
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postparadigmatic, on 12th January 2011, 11:29, said:

Deci, care sunt previziunile voastre pt. următoarele 12 luni respectiv 24 luni. ?

Cu partea a III-a a trilogiei de succes (si nu prea), PC, prevad un egal, adica intre - 5 si + 5 %, deci stagnare a preturilor.
Fara PC III, undeva in jur de - 10%. In 2012 va fi an electoral, deci va fi... crestere economica, chiar daca "din pix", asa ca, personal, consider ca 2011 va fi ultimul an de scaderi pe piata imobiliara.
Vad ca cineva, mai sus, a avansat sume de pana la - 60%. Vreau sa-ti spun doar atat: n-ai cum sa influentezi piata, oricat de mult ti-ai dori un apartament.
Cifra este aberanta in conditiile in care nu va fi niciun cataclism major in Bucuresti.
Oricum, la preturile actuale, Bucuresti-ul are cele mai scazute preturi din Europa pe metru patrat, cu exceptia Sofiei.
Teoretic, preturile de constructie ale unui apartament (la gri) sunt undeva in jur de 4-500 euro/mp, insa locatia poate dubla sau chiar tripla valoarea aceasta. Nu mai pun la socoteala imbunatatirile ulterioare aduse. In concluzie, dpmdv, orice apartament va fi vandut sub aprox 800 euro/mp (ma refer la apartamentele din zone relativ bune si blocuri cu oameni cat de cat civilizati), este sub valoarea sa reala. Sigur, este cerere si oferta si asa cum au fost foarte multe apartamente vandute peste valoarea lor reala, la fel de bine pot fi vandute si alte apartamente sub aceeasi valoare.

#52
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View PostRocknroll, on 12th January 2011, 19:32, said:

consider ca 2011 va fi ultimul an de scaderi pe piata imobiliara.
Si eu, daca ne loveste un minus 60 - minus 65%

View PostRocknroll, on 12th January 2011, 19:32, said:

Vad ca cineva, mai sus, a avansat sume de pana la - 60%. Vreau sa-ti spun doar atat: n-ai cum sa influentezi piata, oricat de mult ti-ai dori un apartament.
Cifra este aberanta in conditiile in care nu va fi niciun cataclism major in Bucuresti.
Spune-le celor care au stat cu cloaca la vanzare spre sfarsitul lui 2008 si au vazut un -40% pana in aprilie 2009. N-a durat decat jumate de an.

#53
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
In Brasov in acest moment piata este in scadere foarte lina dar in scadere.Nu prea cumpara nimeni, dar s-au smecherit proprietarii si dau spre inchiriere apartamentele sau casele.Motivul scaderii:lipsa banilor, deci lipsa cererii.2011 va fi pe minus cel putin 6 luni  in Brasov.

View Poststeeefan2008, on 12th January 2011, 12:46, said:

Pai... sa vedem...

1. rata somajului scade de la o luna la alta
2. salariul minim pe economie a crescut (putin, dar a crescut)
3. din ce in ce mai multi investitori se orienteaza spre piata romaneasca

Daca trendul se mentine in urmatoarele luni... populatia isi va recapata increderea in viitor.

Personal... concluzionand... pe 12 luni... crestere a preturilor! Pe 24 luni... o crestere si mai mare!

PARERE PERSONALA!!!

1)rata somajului scade pentru ca se termina cele X luni de care se beneficiaza, deci nu este un argument solid
2)cresterea salariului minim de abia acopera inflatia
3)aici ai dreptate, apar incet incet  investitii straine
Daca se incepe o manipulare in masa, sigur vor incepe sa creasca preturile.

Edited by condaru321, 12 January 2011 - 20:44.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostRocknroll, on 12th January 2011, 19:32, said:

Oricum, la preturile actuale, Bucuresti-ul are cele mai scazute preturi din Europa pe metru patrat, cu exceptia Sofiei.
Pai tinand cont ca suntem una din tarile codase ale Europei, ce ai vrea, sa fim la mijloc? Salariile atata permit.

View PostRocknroll, on 12th January 2011, 19:32, said:

Teoretic,   preturile de constructie ale unui apartament (la gri) sunt undeva in   jur de 4-500 euro/mp, insa locatia poate dubla sau chiar tripla valoarea   aceasta.
Sunt tare curios cum ai ajuns la aceasta valoare, atata timp cat unii proprietari de case au ajuns la ~300€. Nu mai tin minte daca la gata sau nu, dar 90% tin minte ca la gata (citit aici pe forum). Iar un apartament in bloc deja taie din costuri pentru ca valoarea terenului per apartament este mai mica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate