Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Previziuni preturi: apartamente, case, terenuri - direcții

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2150 replies to this topic

#19
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
pina in prezent preturile au tot scazut dar parerea mea personala este ca sa cam ajuns la limita iar cei care isi exprima parerea cum ca vor mai tot scadea sunt pure doleante(asteapta la colt cu o suma inferioara poate poate se lipesc)nimic rau in asta doar ca pot aparea si surprize,nu de marimi mari dar totusi surprize.
eu gindesc asa;prefer sa cumpar acum si daca se mai ieftinesc ver fi 10 hai 20% asa pierd ceva bani dar ma aleg cu o casa in schimb daca cresc pierd oricum in schimb risc sa imi iau un garaj.
pina la urama daca observati preturile au scazut,tranzactiile sunt foarte putine dar la ora actuala daca oferi cu 15% mai putin chiar nu gasesti sa cumperi o casa decenta,eu printre prieteni mei am pe cineva care vinde si care a tot scazut la pret pina cind a zis ori pretul asta ori nimic,si nu il mai vinde decit la pretul lui,un alt prieten are ceva bani dar nu ai ajung pt casa care o doreste cumpara si din vara se plimba cu banii in buzunar si nu gaseste nimic decent doar explozi si petarde de apartamente si ofera cam 80-85% din pretul zonei dar nimic,urmareste zilnic piata si imi spune caci ca el sunt destui si cum apare unul care nevoit trebuie sa il vinda mai lasa ceva la pret dar il vinde imediat si nu vb de reduceri de 50% ci de 10-20%.
asta se untimpla in zona militari(cora)

#20
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Anul acesta cred ca preturile apartamentelor si terenurilor vor mai scadea. Cu cat? Greu de spus - un 5-10%? De ce? Datorita faptului ca cetatenii acestei tari au mult mai putini banuti prin buzunare, cresterii somajului, inchiderea multor firme, marirea preturilor la alimente,combustibili si utilitati, acordarea de credite cu mult mai multa precautie...
Daca ai un apartament si vrei sa-l vinzi, avand nevoie de cash, trebuie sa mai lasi.
Eu tocmai am vandut un apartament care in 2008 facea 60000 euro. Ca sa-l dau, la finele lui 2010, l-am lasat la 41000 (si asta cu prima casa ca altfel nu as fi reusit). Acum un fost vecin este dispus sa-l vanda pe al lui cu 40000, fiind in imposibilitate de a-si achita datorii mai vechi.

Edited by V_i_c_t_o_r, 11 January 2011 - 09:47.


#21
teofavi

teofavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 16.01.2010
[quote name='steeefan2008' date='10th January 2011, 15:35' post='9292771']
aici da-mi voie sa te contrazic... PARTIAL!!!

Mai intervine un factor... calitatea imobilelor noi. Care la foarte multe din ele, lasa de dorit. Imi permit sa vorbesc despre acest lucru prin prisma a ceea ce fac zi de zi. .

Aici ai mare dreptate. In urma cu ceva ani am vrut sa cumpar un apartament in blocuri noi . Aveau niste finisaje horror asa ca ma gandesc ce structura de rezistenta puteau sa aiba daca nici macar spoiala nu era in apele ei.Norocul meu ca acum plateau si nepotii ratele  :thumbup: Cele vechi au trecut prin cutremure si au rezistat dar unele din astea o sa cada de la sine.

#22
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Preturile vor mai cobori , cu siguranta :)
Cand veniturile , cheltuielile si costul unui apartament se vor corela atunci se va debloca piata . Nu cred ca mai exista tari unde se fac credite pe 30 de ani pentru apartamente vechi de tot atat.
Cum discutam anterior, cati ani esti dispus sa muncesti pentru o locuinta ( mai ales veche ) ?

Sunt sigur ca , daca va exista o crestere economica "palpabila" , preturile vor urca la cer pentru o perioada ( pana cand vor realiza ca iar nu cumpara nimeni ) .

#23
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Posttak30ver, on 11th January 2011, 10:04, said:

Preturile vor mai cobori , cu siguranta :)
Cand veniturile , cheltuielile si costul unui apartament se vor corela atunci se va debloca piata . Nu cred ca mai exista tari unde se fac credite pe 30 de ani pentru apartamente vechi de tot atat.
Cum discutam anterior, cati ani esti dispus sa muncesti pentru o locuinta ( mai ales veche ) ?

Sunt sigur ca , daca va exista o crestere economica "palpabila" , preturile vor urca la cer pentru o perioada ( pana cand vor realiza ca iar nu cumpara nimeni ) .


Refuzi sa intelegi un lucru... in momentul asta foarte putini cumpara si nu neaparat din cauza faptului ca nu se incadreaza la un credit sau ca nu sunt bani cash. Ci, in primul rand, din cauza nesigurantei zilei de maine si apoi a expectativei... poate vor mai scadea. Si crede-ma ca astea nu sunt scoase de la mine... sunt spusele clientilor mei, care acum prefera sa plateasca chirie si sa mai astepte!

In momentul in care preturile vor reincepe sa creasca... toti cei care acum stau in expectativa se vor ingramadi sa isi cumpere de frica sa nu se scumpeasca si mai mult. Exact ce a fost acum cativa ani cand preturile erau in crestere de la o zi la alta!

Si asta pot sa o confirm tot din experienta.... daca in perioada 2006- inceputul lui 2008... raportul tranzactiilor (la mine cel putin) era 70% vanzari - 30% inchirieri... acum e fix invers.

#24
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Incetul cu incetul cresterea salariala de 15% pt bugetari va misca piata, astfel ca ne putem astepta la o crestere cu 5-10% a preturilor.

Probabil terenurile bune nu vor scadea, iar cele rele nu se vor vinde, fiindca in afara de Udrea n-o sa mai investeasca nici dracu' (vorba lu' Petrica) in ansambluri rezidentiale pe o piata fara profit si manipulata.

Greu de crezut ca "lumea nu mai are bani", macar comparativ cu 2-3 ani in urma. Statistica spune altceva, dpdv al salariului mediu pe economie. Pai nici acum 3 ani lumea nu avea bani si uite ca vanzarile mergeau in galop, si inca la pret dublu fata de acum. Asta cu "lumea nu mai are bani" e o explicatie din aia de abureala cum vezi prin emisiunile politice la TV. "Nesiguranta zilei de maine" poate fi o explicatie a blocajului, dar alaturi de altele, si ea e o urmare a propagandei din mass-media. Fiindca nesiguranta zilei de maine era si acum 3 ani. Doar propaganda era cu totul alta.

Edited by Yoda2009, 11 January 2011 - 11:37.


#25
SpatialRat

SpatialRat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 10.04.2009

View PostYoda2009, on 11th January 2011, 11:34, said:

Incetul cu incetul cresterea salariala de 15% pt bugetari va misca piata, astfel ca ne putem astepta la o crestere cu 5-10% a preturilor.

Probabil terenurile bune nu vor scadea, iar cele rele nu se vor vinde, fiindca in afara de Udrea n-o sa mai investeasca nici dracu' (vorba lu' Petrica) in ansambluri rezidentiale pe o piata fara profit si manipulata.

Greu de crezut ca "lumea nu mai are bani", macar comparativ cu 2-3 ani in urma. Statistica spune altceva, dpdv al salariului mediu pe economie. Pai nici acum 3 ani lumea nu avea bani si uite ca vanzarile mergeau in galop, si inca la pret dublu fata de acum. Asta cu "lumea nu mai are bani" e o explicatie din aia de abureala cum vezi prin emisiunile politice la TV. "Nesiguranta zilei de maine" poate fi o explicatie a blocajului, dar alaturi de altele, si ea e o urmare a propagandei din mass-media. Fiindca nesiguranta zilei de maine era si acum 3 ani. Doar propaganda era cu totul alta.
God, ce logica impermeabila. Nu-i de mirare ca ai ramas cu banii blocati in terenuri :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) looooooosere

#26
teofavi

teofavi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 16.01.2010
Greu de crezut ca "lumea nu mai are bani", macar comparativ cu 2-3 ani in urma. ARE BANI DAR NU SE MAI ARUNCA LA CUMPARATURI PENTRU CA APARTAMENTELE NU FUGE .TOT ACOLO LE GASESTI SI MAINE SI PESTE O LUNA SI PESTE UN AN ,BA CHIAR OLEACA MAI EFTINE.

#27
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,701
  • Înscris: 13.10.2003

View Postteofavi, on 11th January 2011, 14:37, said:

Greu de crezut ca "lumea nu mai are bani", macar comparativ cu 2-3 ani in urma. ARE BANI DAR NU SE MAI ARUNCA LA CUMPARATURI PENTRU CA APARTAMENTELE NU FUGE .TOT ACOLO LE GASESTI SI MAINE SI PESTE O LUNA SI PESTE UN AN ,BA CHIAR OLEACA MAI EFTINE.

cam asa este.
mai exista oameni cu bani insa acestia vaneaza oportunitati, respectiv proprieti scoase la vanzare de oameni disperati sa vanda din nevoie de bani.
ganditi-va numai cati restantieri sunt la credite, acestia toti sunt amenintati cu executarea silita. faptul ca nr. executarilor este relativ mic este una, dar amenintarile cu executarea silita este o chestie generala, iar pe multi ii lasa nervii... :coolspeak:

#28
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Parerea mea este ca lumea n-a avut, nu are si nici nu va avea bani. Dovada? Cati dintre cei care au cumparat case / apartamente dupa 2006 au facut-o cu banii lor, si cati cu banii bancilor?... Si cand faceti socoteala celor ce si-au luat case pe credit sa nu uitati ca multi, ca sa nu se mai complice, au facut credite pentru nevoi personale si si-au luat case, desi puteau - mai greu, cu acte mai multe, dar sigur mai ieftin - sa ia credite imobiliare ipotecare. Care era masa de clienti eligibili pentru un credit in 2006, in 2008, chiar la inceputul lui 2010 si cu cat a scazut aceasta azi?!... Parerea mea, macar partial motivata statistic si "artimetic" e ca numarul celor eligibili pentru un credit este azi de cel mult 20% fata de acum cinci ani. Iar spaima acestora de a face credite este imensa.

PS  Celor care vorbiti de cresterea salariilor la bugetari amintiti-va de predictiile prezidentiale: in 2012-13 numarul bugetarilor va fi cu 300.000 - 400.000 mai mic decat azi. Voi, bancheri fiind si stiind asta, ati mai da credite bugetarilor?!...

#29
steeefan2008

steeefan2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.04.2010

View Postdacis2, on 11th January 2011, 15:37, said:

Parerea mea este ca lumea n-a avut, nu are si nici nu va avea bani. Dovada? Cati dintre cei care au cumparat case / apartamente dupa 2006 au facut-o cu banii lor, si cati cu banii bancilor?...


Si ce te face sa crezi ca banca ii doneaza aluia apartamentul? Banca L-A IMPRUMUTAT!!! Omu' da banii inapoi!!!
Deci... el isi cumpara apartamentul.
Nu-si ia banca apartament si i-l da aluia!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
dacis2 - Exact.

Bani n-au fost mai multi nici in anii de boom. Creditarea extreeem de relaxata a fost premisa care a permis preturilor sa suie atat de mult. Aceleasi persoane care atunci luau un credit cu buletinul de 10.000 de euro fara sa ii intrebe aproape nimeni nimic, azi se lovesc de nu stiu cate conditii de creditare si cu greu reusesc sa ia suma asta. La fel si creditele imobiliare. Chiar daca bugetarii primesc 15% la salariu, asta nu inseamna ca ii si iau in mana, pentru ca si aia sunt impozitati. Si, cum zice dacis, teoretic ar mai trebui sa se mai reduca din numarul lor. Daca inainte de criza bugetarii erau unii din cei mai bine vazuti "creditaci" acum nesiguranta planeaza si asupra lor. Ce daca ai salariu de x zeci de milioane care se incadreaza la un credit de y mii de euro, daca nu esti sigur ca luna urmatoare mai lucrezi acolo.

De aia cred ca preturile vor scadea pe tot parcursul anului 2011, pana se va ajunge la media de 300-600?/mp in functie de zona. Dupa aceea mai vedem ce conditii economice pot asigura sustenanta la acele nivele...

Edited by MembruAnonim, 11 January 2011 - 19:22.


#31
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Spre finalul anului trecut preturile au dat oarecum impresia ca au ajuns inspre limita de jos, pe intreg cursul anului 2010 scaderile fiind de maxim 10%, 7% in zonele mai bune.
Totusi, cred ca pentru 2011 preturile vor mai scadea, insa nu cu acelasi ritm, probabil lin... undeva inspre 5-7% per ansamblu.
Cineva spunea de 300 - 600 euro/mp... :D
Prima cifra e pur si simplu aberanta. Nici rulota nu-ti iei la banii aia... Si nici la a doua cifra nu se va ajunge decat, poate, in cartierele de/cu punjab-isti.
E greu de spus care este de fapt pretul corect, dar este clar ca este in functie de zona. Una este un apartament, fie mai vechi, dar facut bine si cu simt de raspundere (cum s-au facut unele in trecut) si aflat intr-o zona cu acces rapid spre... orice si alta este un apartament nou, insa facut exclusiv pentru profit (exista zeci de exemple negative in acest sens!) si aflat la dracu'n praznic...
La terenurile din Bucuresti cred ca este exclus sa mai scada pretul, decat conjunctural, in functie de situatia celui care vinde, nefiind nicidecum un trend.

#32
corrnel

corrnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.05.2006

View PostYoda2009, on 11th January 2011, 11:34, said:

Incetul cu incetul cresterea salariala de 15% pt bugetari va misca piata, astfel ca ne putem astepta la o crestere cu 5-10% a preturilor.
Doar propaganda era cu totul alta.

asa, asa maestre yoda... shforța e cu matale, nu te lasa.

:sorcerer:

#33
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View PostRocknroll, on 11th January 2011, 19:40, said:

.... Cineva spunea de 300 - 600 euro/mp... :D
Prima cifra e pur si simplu aberanta. ....

oare ?

LIVEZILOR, confort 3, 1/4, parchet, termopan, gresie, apa, discutabil   021.683.77.40/ 0727.920.053/ 0762.015.614  harta    10 Jan 11:00  5.500€
http://www.anuntul.r...40__..._3448489

cca 300 Euro/mp

#34
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

View Postradu3333, on 11th January 2011, 23:59, said:

oare ?

LIVEZILOR, confort 3, 1/4, parchet, termopan, gresie, apa, discutabil   021.683.77.40/ 0727.920.053/ 0762.015.614  harta    10 Jan 11:00  5.500€
[
cca 300 Euro/mp

Banuiesc ca nu ti-e foarte clar ce inseamna confort 3  si zona respectiva...Asta ai pus-o doar de dragul de a posta...pentru ca e ridicol sa crezi ca sustii un punct de vedere valid cu un astfel de exemplu.

#35
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postradu3333, on 11th January 2011, 23:59, said:

oare ?

LIVEZILOR, confort 3, 1/4, parchet, termopan, gresie, apa, discutabil   021.683.77.40/ 0727.920.053/ 0762.015.614  harta    10 Jan 11:00  5.500€
http://www.anuntul.r...40__..._3448489

cca 300 Euro/mp

Ma indoiesc ca pretul e real (agentii care sa atraga si apoi sa spuna... "ah, imi pare rau, s-a vandut ieri, dar mai am si altceva... bun, poate va intereseaza..."), dar chiar si-asa, n-as sta nici gratis in zona aia!

Americanii au o vorba, de fapt... evreii din State, primele trei conditii pe care trebuie sa le indeplineasca o proprietate imobiliara de calitate sunt urmatoare:
1. Locatia
2. Locatia
3. Locatia... ;)

P.S. Se poate locui si-ntr-o grota, ca Daniil Sihastrul.

#36
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
In 30 ian 2008 60k E=221124 ron,in 12 ian 2011 50k E=212905. Care este scaderea reala a preturilor in intervalul 2008-2011?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate