Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Forma corectă!

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

maxy, on Aug 19 2005, 00:14, said:

Întrebare: dacă e un cuvânt corect, dar sună greșit pentru cei din jurul vostru la un moment dat, îl mai folosiți?

<{POST_SNAPBACK}>


nu stiu printre ce lume inalta te invirti, da io n-am auzit pe nimeni sa-mi spuna ca nu-i suna bine un cuvint. ma adaptez la mediu  :rolleyes:

#20
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

Mosotti, on Aug 19 2005, 00:24, said:

nu stiu printre ce lume inalta te invirti, da io n-am auzit pe nimeni sa-mi spuna ca nu-i suna bine un cuvint. ma adaptez la mediu  :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Păi dacă adaptezi cuvintele la inteligența interlocutorului, probabil d-aia nu ai primit observații!  ;)

#21
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
@:12
se poate sa nu mai tin bine minte termenii, dar cam asa m-as adresa eu "doișparului" :) :
"Doișparule, tu esti un numeral. Când însoțești un substantiv sau un adjectiv substantivat, capeți valoare adjectivala. Asadar, trebuie sa te acorzi cu acesta in gen. Asta, pentru ca ai gen, că tac'tu a fost "doiul", care avea și el gen... OK? Liber!"

#22
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

maxy, on Aug 19 2005, 00:25, said:

Păi dacă adaptezi cuvintele la inteligența interlocutorului, probabil d-aia nu ai primit observații!  ;)

<{POST_SNAPBACK}>


mai mult astea io-eu, acum-acuma blabla. in schimb zic mi-ar place de cind ma stiu si nu mi-a sarit nimeni in cap. oricum in vorbire chestiile astea sint mai putin sesizabile decit in scris. de exemplu, in vorbire nu se vad cratimele. slava domnului (daca exista)  :worthy:

#23
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

maxy, on Aug 18 2005, 23:14, said:

Întrebare: dacă e un cuvânt corect, dar sună greșit pentru cei din jurul vostru la un moment dat, îl mai folosiți?
Da..eu de exemplu continui sa  folosesc cuvinte ca   'grizonant' sau 'tobogan' si cand interlocutorul ma corecteaza , il trimit la dictionar. De ce sa ma adaptez eu la 'mediu' si sa nu se adapteze el la cerintele lexicale?
@mosotti
haha..

Edited by ninon, 18 August 2005 - 23:44.


#24
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

ninon, on Aug 19 2005, 00:43, said:

Da..eu de exemplu continui sa  folosesc cuvinte ca   'grizonant' sau 'tobogan' si cand interlocutorul ma corecteaza , il trimit la dictionar. De ce sa ma adaptez eu la 'mediu' si sa nu se adapteze el la cerintele lexicale?
@mosotti
haha..

<{POST_SNAPBACK}>

Mă bucură răspunsul tău!

Apropo, eu continuu!  :)

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

ninon, on Aug 19 2005, 00:43, said:

Da..eu de exemplu continui sa  folosesc cuvinte ca   'grizonant' sau 'tobogan' si cand interlocutorul ma corecteaza , il trimit la dictionar. De ce sa ma adaptez eu la 'mediu' si sa nu se adapteze el la cerintele lexicale?
@mosotti
haha..

<{POST_SNAPBACK}>


pentru ca daca ma duc la tara si ii spun lu badea ion ca are paru grizonant o sa ma intrebe: "ma baiete, apai ce-i aia?" "domnule badea ion, va rog sa va uitati in doom si sa va puneti la punct cu cerinte lexicale academice". si atunci el o sa-si puna dulaii, rex si lord, sa ma muste de ass. iar eu urasc ciinii  :death:

#26
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
boconc, merge in loc de bocanc?

#27
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

maxy, on Aug 18 2005, 23:45, said:

Apropo, eu continuu!  :)
Nuuuu..te contrazic (pana-n panzele albe) :) )
@Ai dreptate , Mosotti , n-am luat in considerare un astfel de caz , ca cel imaginat de tine. Haha..si eu prefer pisicile.. ca nu musca atat de rau ca lex+lord. Dar totusi , cam ciudate nume pentru niste caini..'rurali' , nu?: :rolleyes: :))

#28
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

Zazie, on Aug 19 2005, 00:02, said:

boconc, merge in loc de bocanc?
Doar prima parte merge (Boc).

#29
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Contrazice-mă, ninon...

Eu susțin că verbul a continua la prezent, persoana I, este (eu) continuu !

#30
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
@ninon: daca nu recunosti ca e "eu continuu", iar in cazul in care nu stii, daca nu-ti insusesti conjugarea lu' "a continua", il aduc pe Roger de la tara si-l pun pe tine  :P

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
n-o sa mai fie in curind, de ce sa nu ne obisnuim cu el de pe-acuma, mai ales ca majoritatea (absoluta) il foloseste?

#32
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004

Mosotti, on Aug 19 2005, 01:16, said:

n-o sa mai fie in curind, de ce sa nu ne obisnuim cu el de pe-acuma, mai ales ca majoritatea (absoluta) il foloseste?

<{POST_SNAPBACK}>

Dacă scriem un CV, un articol la ziar, o scrisoare către o persoană importantă, folosim eu continua, mi-ar place, etc?   <_<

#33
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

maxy, on Aug 19 2005, 00:19, said:

..., etc?   <_<

<{POST_SNAPBACK}>


exact!
punem virgula inainte de "etc" :P

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
"mi-ar place" e o optiune a mea personala, insa "eu continui" a fost introdusa in noul doom, la asta ma refeream. oricum, traind in romania, de obicei persoanele importante habar n-au de doom, au avut chestii mai interesante de facut ca sa devina importanti, asa ca nu cred c-ar conta cum le scriu. oricum o sa citeasca o secretara blonda, cu tzitze mari careia nici ei nu-i pasa de chestii dintr-astea de finete

#35
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005
care este forma corecta a urmatoarelor substantive, la plural?
hotel- hotele, hoteluri
tunel- tunele, tuneluri
aragaz- aragaze, aragazuri
in cazul in care sint corecte ambele forme de plural, cind se foloseste fiecare?

#36
Tzäçä

Tzäçä

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.10.2003

maxy, on Aug 18 2005, 22:12, said:

În plus, majoritatea dintre ei nici nu știe când greșește!

<{POST_SNAPBACK}>


@Off  ĂŽmi pare rău Maxy , dar practic ma zgîriat pe retină .E corect cum te-ai exprimat acolo ?  Dacă da , apoi eu mă apuc de marțiană .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate