Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Modelul german al legii obligativitatii gumelor de iarna

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
165 replies to this topic

#19
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009

 undercoverbrother, on 6th December 2010, 16:02, said:

asa ceva am. ieftin si bun
http://www.google.ro...e...272&bih=848

le-am luat special pe motiv de confort.

cei de unde le-am luat le vindeau ca si cauciucuri de vara, nu AS.


De unde pana unde sunt all season? Sunt de vara toata ziua :)
Si eu am avut o pereche si m-au tinut bine de tot,intr-adevar sunt silentioase . Sunt facute la Michelin.

http://www.generalti...altimax_en.html

Edited by lucio16, 06 December 2010 - 18:09.


#20
Dominator_rlz

Dominator_rlz

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 282
  • Înscris: 13.10.2010

 jay333, on 6th December 2010, 16:03, said:

Transportul in comun e mai ieftin si mai economic decat cauciucurile de iarna.  :)
Neamtul stie sa respecte legea. Romanul trebuie imboldit cu pusca la cur sa respecte legea. 40 euro sunt putini pentru romani, de la 500 ron in sus e mai binisor. Pacat ca nu se prevede si sechestrarea masinii pe loc daca nu are romanul bani sa plateasca amenda.

si daca nu are bani sa plateasca amenda sa lucreze la canalul dunare-bucuresti, nu? :)

vad ca germanii nu spun nimic de rca. la fel si la noi atunci?

#21
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
romanu' tot timpul e gica contra, el nu vrea centura de siguranta, nu limitare de viteza, nu vrea prezervativ, vrea slanina pe piine etc....

#22
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

 Dominator_rlz, on 6th December 2010, 18:31, said:

si daca nu are bani sa plateasca amenda sa lucreze la canalul dunare-bucuresti, nu? :)

vad ca germanii nu spun nimic de rca. la fel si la noi atunci?


Nuuuuuu....
Munca in folosul comunitatii, cu lopata la deszapezire. Schimba optica traditional-romaneasca garantat  :w00t:

Referitor la asigurari, asteptam noile contracte, si m-as mira sa nu aibe ceva clauze pe acolo. Ca doar oricum, romanul nu citeste ce semneaza, nu?  :death:

#23
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 lucio16, on 6th December 2010, 18:04, said:

De unde pana unde sunt all season? Sunt de vara toata ziua :)
Si eu am avut o pereche si m-au tinut bine de tot,intr-adevar sunt silentioase . Sunt facute la Michelin.

http://www.generalti...altimax_en.html
au M+S pe ele deci esti acoperit. combinatia perfecta.

parca sunt facute totusi de continental dar nu conteaza.

Edited by undercoverbrother, 06 December 2010 - 19:48.


#24
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009

 undercoverbrother, on 6th December 2010, 19:49, said:

au M+S pe ele deci esti acoperit. combinatia perfecta.

parca sunt facute totusi de continental dar nu conteaza.

Ai dreptate sunt facute de Continental.Le confundam cu Tigar.  :deadtongue:

Eu nu am M+S.Depinde cred si de model.De care vorbesc eu sunt Altimax HP.In fine nu mai conteaza :kisstogether:

#25
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Unde se poate vedea textul legii integral?

#26
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Poate te ajuta ASTA (modificarea art. 3) si ASTA (text din StVO).

Edited by Bwwlan, 06 December 2010 - 23:00.


#27
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
I-ote comuniștii cum sar din tufișuri.

 jay333, on 6th December 2010, 16:03, said:

Transportul in comun e mai ieftin si mai economic decat cauciucurile de iarna.  :)

Ce glume bune. Și dacă ai de ajuns dintr-un capăt în altul al Bucureștiului cât mai repede? Sau dacă ai de cărat 40 de kile de cartofi?

 jay333, on 6th December 2010, 16:03, said:

Neamtul stie sa respecte legea.

Da, da. Știm. Neamțul are trei perechi de ...

 jay333, on 6th December 2010, 16:03, said:

Romanul trebuie imboldit cu pusca la cur sa respecte legea. 40 euro sunt putini pentru romani, de la 500 ron in sus e mai binisor.

Cât mai mult! Fără număr! Dă-i amendă de N ori mai mare decât dacă ar fi făcut accident.

 jay333, on 6th December 2010, 16:03, said:

Pacat ca nu se prevede si sechestrarea masinii pe loc daca nu are romanul bani sa plateasca amenda.

Deci vrei să plătească agentului pe loc, să îi emită ăla chitanță, sau să lase mașina și cheile acolo. Măi, măi. Imediat să îi confiscați altuia ceva.

"ARTICOLUL 44, on alineatul 8 din Constituția României", said:

Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobândirii se prezumă.

Cu toate că în alineatul 9 v-ați băgat coada, alineatul 8 are precedență.

Edited by SonyAD, 07 December 2010 - 01:24.


#28
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Daca ai de ajuns in partea ailalta a orasului dar n-ai bani de gume de iarna fara de care s-ar putea sa-i pui in pericol pe cei din masina proprie si pe altii din trafic, iei taxiul. Si ala e mai ieftin decat un set de gume.
Si da, neamtul are trei pentru ca amenda la ei se plateste. La noi se cauta tot felul de chichite pentru a scapa chiar si de cea mai mica obligatie, incepand de la taxa de drum si teminand cu amenzile. Romanul e "jmeker", vrea autostrazi dar fara sa plateasca, vrea sa nu fie blocate drumurile iarna dar fara sa se doteze pentru sezon, vrea sa poata merge pe trotuarul curatat de zapada insa n-ar pune mana pe lopata in veci, vrea sa-i fie reparata masina mai bine ca de noua dar isi face RCA la toate pocnitorile de firme de asigurare, vrea sa nu stea 2 ore in trafic pentru 5 km insa nu e in stare sa respecte culoarea semaforului, indicatiile militienilor din intersectii, depaseste pe toti sa fie el primul in intersectia blocata, parcheaza in mijlocul strazii ca acolo are el treaba si-i e lene sa mearga pe jos 200 m si, sa nu uitam, merge cu masina pana la coltul blocului ca el nu e prostovan de rand sa-si miste curul cu autobuzul (autobuz in care, daca din greseala se urca, nu taxeaza bilet ca plateste prea mult impozit anual la primarie).
Suntem o natie de barbari care nu se poate civiliza decat cu forta. Daca parerea mea se incadreaza la doctrina comunista, asta e, mi-o asum.

#29
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
+1

#30
ionutzyankoo

ionutzyankoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 30.10.2004
+2

#31
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Si de la mine ai +1...Cu un mic amendament, noi romanii am dori, daca tot ni se cere sau ni se impune nivelul de cost al traiului si de civilizatie occidental, poate ni se va asigura si-un venit oarecum apropiat, nu de alta, dar altfel totul nu-i decat vorba goala :huh:

#32
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Huck_, on 6th December 2010, 14:29, said:

Germania trebuie sa hraneasca Continental, cel mai mare producator european de pneuri.
Noi pe cine hranim daca introducem aceeasi masura? tot pe Continental? De ce trebuie sa-i hraneasca romanii pe nemti?


Apropos, ai idee cam cati producatori de anvelope au fabrici in Romania? Destui as spune deci nu cred ca nemtii au ceva special cu asta... Si apropos, m-am saturat sa vad mereu gargara asta cu interesele ascunse... Chiar totul trebuie sa aiba explicatii jenante ca asta? Totusi eu cred in continuare in faptul ca anvelopele de iarna sunt utile in conditii de iarna si punct. Desigur, la 7-8 grade cum e acum in Bucuresti nu prea se justifica dar totusi e un caz particular acum...

#33
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

Daca ai de ajuns in partea ailalta a orasului dar n-ai bani de gume de iarna fara de care s-ar putea sa-i pui in pericol pe cei din masina proprie si pe altii din trafic, iei taxiul. Si ala e mai ieftin decat un set de gume.

Tu ai impresia că dacă ai pneuri de iarnă nu te duci sanie pe polei? Ești în lumea ta cu restul aplaudacilor.

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

Si da, neamtul are trei pentru ca amenda la ei se plateste.

I-auzi. Românul nu-și plătește amenzile. Tre' mai multe, mai mari să ne scoatem pârleala de la aia care plătesc. Sau susții că nu plătește nimeni (inclusiv tu)?

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

La noi se cauta tot felul de chichite pentru a scapa chiar si de cea mai mica obligatie, incepand de la taxa de drum si teminand cu amenzile.

În lumea ta tuturor oamenilor (mai puțin troglodiților de români) le face plăcere să plătească taxe, impozite și accize, mai ales când au un cuantum abuziv, sunt impozitați de mai multe ori pt. același lucru și banii sunt irosiți sau făcuți dispăruți.

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

Romanul e "jmeker", vrea autostrazi dar fara sa plateasca

Ai făcut un calcul banal să vezi ce sume obscene de bani se ridică din accizele pe carburanți și la numai 1000 de mașini care fac plinul?

Care ți-e jalba? Nu plătim destul? Ar trebui să fie mai mari accizele ca să fii fericit? Explică-ne și nouă viziunea ta comunistă asupra lumii, poate reușim să înțelegem.

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

vrea sa nu fie blocate drumurile iarna dar fara sa se doteze pentru sezon

De unde echivalența între una și cealaltă?

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

vrea sa poata merge pe trotuarul curatat de zapada insa n-ar pune mana pe lopata in veci

Du-te tu și fă muncă patriotică, dacă ai nostalgii, apoi vino cu dume din astea la noi.

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

vrea sa-i fie reparata masina mai bine ca de noua dar isi face RCA la toate pocnitorile de firme de asigurare

Ha! Ce dume zemoase de la comitetul central! Vrei să zici că tu îți faci RCA la Groupama sau Generali numai din bunătatea suflețelului tău de comunist confiscator, nu ca troglodiții de români care ne facem la Astra (între 2.6 și 4 ori mai ieftin).

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

Suntem o natie de barbari care nu se poate civiliza decat cu forta.

Speak for yourself.

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:

Daca parerea mea se incadreaza la doctrina comunista, asta e, mi-o asum.

Ia spune-ne, ai părăsit incinta sau postezi de acasă?:

[ http://s2.postimage.org/6log47n1w/lenins_tomb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 jay333, on 7th December 2010, 09:48, said:



+3

cu mentiunea ca si nemtii au fost educati tot cu pumnul...

#35
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Alt băiat de comitet, care știe de pumn. :rolleyes:

#36
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Barbate, noi om sti sau nu de pumn, dar matale, in afara unui flame permanent mai stii si altceva??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate