Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Casa Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#127
sorin3mil

sorin3mil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2013
Nu este nici o reclama . Il poti lua de la orice dealer Lindab .

Meseria mea este destul de diversa , lucrez din 2004 cu sistem de invelitoare pt acoperis , alpinism utilitar, publicitar , sudura la inaltime ... Exista si pasarela pt acoperis , aerisiri pt tigla metalica , sistem de incalzire , cu termostat , senzori  ..Nu vorbesc "din carti"  :)))))))))) Intra la ei pe site si te vor indruma

#128
sorin3mil

sorin3mil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2013
@Gooagle   -  Acum am vazut ce ai postat mai in paginile anterioare . Daca te intereseaza inca , te pot ajuta cu invelitoarea , in cazul in care doresti calitate/pret. Iar pt incalzire la invelitoare , ai 2 optiuni .

#129
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
@moldoveanuID nu prea am inteles faza cu structura asa ca am revenit cu o poza mai detaliata

Attached Files


Edited by gooagle, 05 June 2013 - 18:03.


#130
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
La acele talpi faceam referire (la cele inconjurate) .
Attached File  IMG_1480 (Small).JPG   51.87K   90 downloads

#131
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
spui ca daca sunt prea scurte fata de inaltime se pot roti, lucru care cred ca este valabil pentru una singura  .. mie mi se par destul de dese ceea ce inseamna ca numai daca se rotesc toate se poate roti una, adica trebuie sa se roteasca toata structura rigidizata (popii  mai inalti sunt prinsi si in clesti mai sus) inclusiv cosoroabele ceea ce inseamna o mega tornada ceva nu? sau te gandesti ca poate ceda local un pop sub greutatea excesiva a invelitorii si a unei greutati ari a zapezii? stii un caz concret in care s-a intamplat asa ceva?

gerard diamant (noul profil) ne-ar costa aprox 6600Eur - pret promotinal pana la sfarsitul lunii curente (cu montaj si scurgeri) la care se adauga randul 2 de sipca 4/5 inca aprox 1400lei
ruukki si bramac am spus deja la pagina 6

interesant este ca 71 de membrii urmaresc subiectul cu invelitorile http://forum.softped.../page__st__2646 iar de duminica pana azi nimeni nu se incumeta sa ma contacteze pentru o oferta Posted Image

PS: aveti idee:
1. gerand e fabricata si profilata in Noua Zeelanda cu aplicare piatra in Ungaria (Diamant vad ca apare doar in Europa pe site)?
2. ruukki finnera este fabricata si profilata in Finlanda?

Edited by gooagle, 05 June 2013 - 22:40.


#132
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007

View Postgooagle, on 05 iunie 2013 - 22:31, said:

interesant este ca 71 de membrii urmaresc subiectul cu invelitorile http://forum.softped.../page__st__2646 iar de duminica pana azi nimeni nu se incumeta sa ma contacteze pentru o oferta Posted Image
Si daca din cei 71 sunt 2-3 care se ocupa cu asta, restul sunt ca si tine?
Din cate stiu, doar pe la turci sare lumea pe tine sa-ti bage ceva pe gat, de regula clientul cere oferte nu asteapta acasa sa fie sunat. Posted Image

#133
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
dupa cum ai vazut am cerut si am primit oferte in paralel cu cererea pe forum ...

#134
sorin3mil

sorin3mil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2013
un sistem de invelitoare accesibil , cu un raport calitate/pret bun ,cu tot cu manopera ,  te poate duce undeva la 4.000 /4.500 de euro . Cit despre incalzire la acoperis , pt iarna , se calculeaza la fata locului . Sint niste detalii importante ce se stabilesc impreuna .. Oricum , multa bafta . Bafta la materiale , dar bafta si la montaj .

#135
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
Am testat azi o bucata de tabla ruukki care la soare s-a incins imediat mai tare decat gratiile de la balcon care au stat toata ziua in soare dar bagata apoi la umbra s-a racit. Tot azi am urcat pe o casa cu bramac de 7 ani si am vazut ca tigla era la fel de fierbinte (am observat ca unele colturi s-au macinat la bramac insa nu lasau sa se vada lumina deci nu lasa nici apa) iar dupa ce a apus soarele tigla era rece ... Concluzia mea fiind aceea ca dpdv termic ambele materiale se comporta cam la fel si in nici un caz tigla ceramica nu dogoreste toata noaptea caldura acumulata peste zi...

Edited by gooagle, 10 June 2013 - 22:41.


#136
sorin3mil

sorin3mil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2013
Pai depinde de ceea ce ti doresti .
Pt un sistem de invelitoare tip lindab , trebuie sa te intereseze otelul si grosimea . Daca otelul folosit este de calitate , este obligatoriu ca si vopseaua sa fie , in aceeasi masura . Grosimea , clar , 0.5 . Pt tigla metalica sint diferite optiuni . Poti cauta pe mat . Asta inseamna ca in compozitita vopselei are un praf de piatra . este pt aspect si pentru atenuarea picaturii . Sunetul va fii disipat . Nu total , dar exista o diferenta clara . In postura ta , as opta pt un bilka , wetterbest , coilprofil . Dar atentie mare la montatori . Iar garantia la montaj , banuiesc ca va fii intre 24 de luni si 60 . Este importanta garantia montajului , pt ca garantia materialului i si pierde valoarea in postura in care echipa de montaj nu va fii de la cel ce te livreaza . Degeaba producatorul asigura garantie la materiale 10/50 de ani , daca montajul este executat de ...n ..si mai ales , daca va fii montat defectuos . In plus , multe firme tergiverseaza . Un montaj rapid , poate lasa "urme" la orice tip de invelitoare .

Pt tigla ceramica , optiunile sint bramac si tondach . Sint mai multe tipuri . Ele cintaresc cam 40/55 kg /mp (fata de t. metalica 4/6 kg /mp) . Mai sint si tigle ceramice usoare , duc undeva la 25 kg /mp . Sint intradevar , trainice , dar trebuie ales cu grija modelul .

Si mai este optiunea gerard . Tigla metalica acoperita cu roca vulcanica . Ca si optiune , pica undeva la mijloc , intre metalic si ceramic . Este usoara , precum cea metalica , dar are si din proprietatile celei ceramice . Daca montajul este efectuat corect , este totul in regula .gerard ul oricum au proprii montatori. Ceilalti , multi dintre ei practica colaborarea , asa cum sint si eu . Cei de la gerard au proprii montatori .

Cam atit . Trebuie sa ceri referinte , in trecut se completa o fisa , in care clientul expunea cit si daca a fost multumit de livrare/executie . Eu faceam si poze la lucrari . Am citeva expuse pe facebook. ma rog . Eu as opta pt tigla metalica mata sau pt gerard .
bafta

#137
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007

View Postsorin3mil, on 11 iunie 2013 - 00:08, said:

Pt tigla ceramica , optiunile sint bramac si tondach .
Le-ai nimerit. Bramac-ul e din beton, d-aia se si mananca, caci betonul nu prea e prieten bun cu exteriorul, iar Tondach-ul e cea mai proasta tigla de pe piata, se exfoliaza tot rahatul ala de lac cu care e data. Concureaza poate cu Elpreco.
Exista Creaton, Siceram si alte produse mai putin cunoscute si la preturi competitive. Exista si tigla deplastic. Posted Image
Faza cu dogoritul tiglei ceramice e inventata de vanzatorii de fiare si table.La fel cum vanzatorul de Logan iti va spune ca Mercedes-ul n-are air-bag-uri.
ps. Poate doar ti s-a parut ca tigla e la fel de fierbinte ca tabla, pune 2 oua pe ele, e testul cel mai bun ca si comparatie.

#138
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
daca pui piciorul la mine in casa pe gresie si pe parchet o sa ai senzatia ca gresia e mult mai rece. In realitate ambele au aceeasi temperatura deoarece stau in acelasi mediu de acelasi timp insa din cauza faptului ca gresia are o conductivitate termica mai mare schimbul de caldura intre piciorul meu si gresie este mai mare (cedez caldura mai multa) motiv pentru care am senzatia ca este mai rece... tu ai facut cumva o masuratoare cu termometru pe doua invelitori sau ca si mine doar cu mana si intre doua materiare care nu erau montate in aceleasi condiii?

Edited by gooagle, 11 June 2013 - 08:07.


#139
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am citit mai demult un mic referat despre diverse invelitori si temperaturile la care ajung. Diferentele erau evidente.
Felul cum pui problema e un pic gresit. Pe tine nu te intereseaza temperatura de deasupra, ci de dedesupt, adica exact cat va radia in sarpanta ta si va transfera catre interiorul casei.
Atunci e logic ca un material cu conductivitate termica mica va radia mai putin spre interiorul casei.

#140
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
pun si eu problema asa cum ma pricep :) de asta incerc aiai sa ma lamuresc cu ajutorul altora (in special al tau) :)
inteleg ce spui si are logica chiar si pentru nepriceputi ca mine. poti sa imi spui te rog ce temperaturi iti mai aduci aminte din referat?

#141
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
L-am citit acum vreo 3 ani si ceva. Din pacate creierul meu acum functioneaza pe principiul Kelly Bundy. Cand intra ceva, automat se si sterge ceva. Hdd-ul e full.
Diferentele erau in jur de 10-15% la exterior si pana la 40% la interior.
Tabla are inertie termica mica, astfel de la primele raze ale soarelui pe timp de vara se va incinge si va radia caldura in acoperis pana seara tarziu. E suficient pentru a incalzi destul de tare aerul de la mansarda, si 1-2 ore de aerisire nu sunt suficiente pentru a raci camerele. Aerul cald va incalzi pereti, mobila, saltea, care au e inertie termica mare, fiind materiale bune izolatoare si vor retine caldura pe tot parcursul noptii.
Ca idee generala, exista 2 mari principii, pentru timpul verii, ori lasi casa cat mai permeabila, cu materiale cu inertie termica mica, pentru a se raci repede pe timpul noptii (cum sunt casele vechi), ori izolezi casa foarte bine astfel incat caldura sa nu patrunda in habitaclu.
Toti isi pun problema iarna, dar, daca stai sa te gandesti te poti apara mult mai repede si mai usor de frig decat de cald. Mai dai drumul la un radiator, mai pui o plapuma, mai o toala groasa pe tine, pe cand, la caldura sufocanta, in afara de nesanatosul AC, nu prea ai multe alternative.
Iar la mansarda vara, e cald oricum, pentru ca tot aerul incalzit de la parter va migra prin casa scarii in sus, spre mansarda, unde vor fi tot timpul cu cel putin 4-5 grade mai cald decat la etajul inferior.
Corpul uman se degradeaza mult mai repede la caldura, bacteriile au mediu perfect pentru a se dezolta, in general caldura nu e asimilata cu sanatatea oamenilor.

#142
sorin3mil

sorin3mil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2013
Tigla metalica se incalzeste mai repede , dar de raceste la fel de repede . Tigla ceramica se incalzeste mai greu , dar se raceste la fel de greu . Aceeasi reactie ca si la o soba .
La tigla metalica , tocmai asta i avantajul . Caroiajul este prevazut tocmai , pt ventilatie , pt a amortiza din caldura preluata de metal , ca si la ceramica de altfel . Practic , la o temperatura exterior de 30 grade + / 40 grade + , nici nu se mai poate face comparatie in cursul zilei . Caldura e caldura . Diferenta o face sistemul de ventilatie . Parerile sint intotdeauna impartite si vor fi . Ramane la aprecierea fiecaruia . Dealerul i si expune parerea , pt ca asta e datoria sa , de a si vinde produsul . iar cei impartiali , tocmai asta trebuie sa inteleaga . Streasina nu se acopera niciodata , aerisirile pt sistemul de invelitoare nu trebuie sa lipseasca , indiferent de sistem . iar in interiorul mansardei/podului , conteaza ce anume va fii . daca este spatiu' locuit sau de depozitare . la un spatiu locuit , oricum se monteaza rigips/lambriu . Deci , se poate lua in considerare o vata minerala cu folie de aluminiu , sau orice ar putea prelua din caldura degajata din exterior/sistem invelitoare/ astereala .
Plasticul , pt un sistem de invelitoare este nul . Pvc/plastic , intotdeauna va deveni casant .iar cu diferentele de temperatura , nu ai cum sa "te joci ". Si daca "te joci" , te joci pe banii "tai" .

#143
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,561
  • Înscris: 10.05.2007
Cu diferenta ca tigla ceramica nu va ajunge niciodata la temperatura tablei. Pentru ca nu se incinge. Daca pui culoare neagra, e normal sa se incinga mai tare ca una mai deschisa la culoare, dar ca principiu, nu suporta comparatie. Tigla ceramica, prin  felul ei de dispunere (pe bucati intercalate) lasa o farama de ventilare pe conturul fiecarei tigle, nefiind un sistem total inchis ermetic, cum se intampla la o foaie de tabla.
Poate si de asta, cele mai bune placute de frane din lume sunt ceramice, pentru ca se incing foarte greu si rezista la temperaturi greu de atins fara de celelalte materiale uzuale.
Sunt materiale diferite cu comportament termic diferit. Fa-ti o casa din tabla si alta din caramida. Pune mobilier in ambele. Vezi in care poti sta dupa ora 9 seara.
Sistemul de table este bun pentru zone montane, acolo unde tablele inchise la culoare aduc un mic aport caloric in iernile friguroase.
De altfel, table in vest ai sa vezi doar in conditiile descrise de mine mai sus. Ca vanzatorul roman si tepar ne pune sa cumparam orice rahat ieftin, ca apoi sa facem vanzari record de sisteme de ventilare, izolatii s.a.m.d. e alta treaba.
N-ai sa vezi in nicio tara, cat de cat dezvoltata si cu ceva know-how in domeniul constructiilor, in zone climatice calde, cu table pe case. Numai tigle ceramice. Cred ca putem avea pretentia ca ei stiu cu ce se mananca, de vreme ce folosesc aceleasi sisteme de sute de ani, iar la noi tabla asta profilata e adusa pe piata de cativa ani.
Multi cumpara table caci dupa ce termina la rosu, se sperie de bugetul ce vor urma sa-l aloce mai departe si fac niste compromisuri mari, atat in ce priveste calitatea materialului, tipul materialului dar si in materie de design. Apoi, cand ajung la izolatii, se trezesc ca 30 cm de izolatie nu sunt suficienti si in mansarde e tot sauna.
Vanzatorul vine si atat. Aduce niste avantaje de 2 lei, greutate (de parca sarpantele sunt calculate in functie de tipul de invelitoare) si rezistenta in timp. Dar lumea nu cunoaste ca alea rezistente, cu toate straturile si grosimile calculate astfel incat sa iasa un produs de calitate, ajung ca pret cat ar da pe-o tigla de buna calitate. Vanzatorul nu spune ca scoate tabla la 20lei/mp si cu tot sistemul de coame, dolii, etc...ajunge la 100 lei/mp. Deja fraierul e prins, e grabit ca vin ploile si zapada si gata tablaraia pe casa.
Faptul ca de la ora 9 dimineata pana la 9 seara, timp de 12 ore mansarda e incalzita ca intr-un cuptor la 70 de grade, nu ajuta cu nimic faptul ca tabla se raceste peste noapte. Asta daca ai citit ce-am spus mai sus, daca ai avut rabdare sa intelegi rationamentul.
Pe intelesul tau, ai 2 cuptoare, unul care incalzeste friptura la 220 de grade, altul care-l incalzeste la 110 grade. Indiferent cat de repede se raceste cuptorul, friptura din primul cuptor va fi fierbinte cel putin cateva ore, pentru ca acel cuptor e inchis ermetic. Poti extrapola imaginandu-ti ca acea friptura esti tu.

View Postsorin3mil, on 11 iunie 2013 - 15:16, said:

Dealerul i si expune parerea , pt ca asta e datoria sa , de a si vinde produsul . iar cei impartiali , tocmai asta trebuie sa inteleaga .
Dealerul mananca rahat. Dealerul ar trebui sa spuna, doamna, tabla e cea mai ieftina. Punct. Restul sunt gogosi.
Ar trebui sa zica e un rahat de tabla banala, data cu vopsea, bagata la o presa de profilat si are rolul sa nu te ploua/ninga in casa. Si aici ar trebui sa-si termine dizertatia. Ar trebui sa zica, dom'le eu vand saorma la 7 lei, umfla stomacul la foame. Daca vrei sa mananci cordon-bleu te duci la restaurant, eu mai mult de-o chifla cu niste carne si cartofi prajiti cu ketschup invelit intr-un ziar n-am de unde sa scot mai mult. Ar fi mai cinstit, caci sigur clienti pentru ieftineli si kitsch-uri se gasesc in tara asta, ba as spune ca-s majoritari.
Totusi Dristor kebab e unul dintre cele mai apreciate si populate lanturi de haleala, ceea ce spune foarte multe despre noi ca popor.

Sa nu intelegem gresit, n-am nimic cu cei care aleg optiunea tabla profilata, sunt banii lor, e problema lor. Dar sa ramanem la cinste si onoare, lumea cumpara ca e ieftina, nu ca are cine stie ce proprietati. Unii au bani suficienti pentru orice tip de invelitoare, dar se iau dupa sfaturile altora. Ca asa face tot romanul, ia un cacat cu bani putini si-apoi se-apuca sa-i caute avantaje si culmea sa mai convinga si pe altii sa cumpere acelasi cacat sa fie sigur ca nu e singurul...... De fapt, el si-ar fi dorit ceva mai bun, dar n-are, asa ca se autosugestioneaza si ii mai incurajaza si pe altii. Hai sa lasam lucrurile cum sunt, asa cinstit cum bine ne-ar sadea tuturor.

#144
sorin3mil

sorin3mil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2013
Nu stau sa fac polemica .Eu doar am expus o parere. In plus , lucrez cu sisteme de invelitoare din 2004 . Ceramica , metalica , ardezie , etc . Am inceput cu Lindab , am participat la concursuri , la discutiile tinute in romexpo , plecari pe afara pt schimb de info. Toate astea , prin Lindab . Apoi am montat si gerard  si alte sisteme .
Eu cred ca exagerezi . In primul rind , cel mai scump produs de pe piata , nu este ceramicul ci metalicul . Lindab ajunge la 28/32 euro /mp . Gerard 24/28 . Deci exemplul tau este exagerat . Spune mi cite case construite din 2000 pina n prezent respecta normele ? Incepand cu fundatia , terminand cu acoperisul ...?
Eu pana n 2008 faceam doar invelitori . Ceramic , metalic etc. Nu aveam nevoie de mai mult . Si ti spun ca in 4/5 ani de activitate , nu am intilnit decit 2 acoperise ce respectau normele /cotele . Sa nu mai vorbim despre zidarii , beton , fierarie ...
Legat de diferentele de temperatura , intre ceramic si metalic , nu stiu ce proba ai facut tu . dar e ca si cum ai spune ca pe timp de soare , daca iesi pe strada cu picioarele goale , poti sta fara sa te frigi ... Anul trecut am facut in toiul verii 2 acoperise din tigla ceramica si 2 metalice . Metalic , in Buzau si n ramnicu  Vilcea , ceramic in Rosu la anl uri (linga bucuresti ) , si n cartierul berceni . Da , intr adevar , t. metalica se incinge mai tare , poti in mod real frige un ou , am facut proba . Nu poti pune mana pe tabla fara sa te resimti . Dar si cea ceramica se incalzeste in aceeasi masura . Si te rog sa ma scuzi , dar reactioneaza exact ca si teracota . Diferentele nu sint atit de mari , in pod , cel putin nu demne de a face o afiramatie , precum ca este mai bun metalic , sau ceramic . Am avu acoperis montat cu tabla plana de 1 , vechi de 100 de ani .
La ora actuala , dealer ul vinde orice sistem de invelitoare .  Interesul lui este sa vinda , sa monteze , punct. I ti vinde si ceramic si metalic , in aceeasi masura . Nu exista un interes specific , decit a vinde . Clientul este cel ce decide . Mai tine si de ce anume calcul a facut inginerul , proiectantul .Pt ca nu dealer ul  construieste casa . In masura in care clientul a dorit capriori de 10/10 , sau 7/10 , deja nu mai ai ce face , ca nu ai sanse sa montezi ceramic , cu 45/50 kg / mp .
Spui de casa din caramida . Dar de o casa din bca ce spui ? Dar de una din lemn ? Pt fiecare constructie in parte , sint anumite norme , ce esti obligat sa le respecti . Si atit . Daca nu , tu ca si client esti cel ce are de pierdut . Poti da vina pe stinga si dreapta , dar hotarirea principala , i ti apartine . Iar daca permiti magarilor sa te pacaleasca ,este pt ca asa ai vrut ..Deci ...probabil ca meriti ..


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate