Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Casa Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#1
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
Salut pe toata lumea. Ca orice roman care are bine inradacinata nevoia unei case m-am apucat impreuna cu sotia sa ne facem si noi una.
Avand in vedere ca nu avem la orizont resurse financiare la discretie am transformat proiectul de casa de vreo 9 ori, iar atasat este versiunea finala pe care am hotarat sa o punem in constructie incepand din primavara urmatoare :) asa ca inca mai avem timp sa ne dati idei sau sa formulati critici ;)

Inca nu am facut marea si cea mai delicata alegere constructorul doarece nu ne hotaram daca sa lucram cu o firma sau cu o echipa, ambele variante fiind de incredere, in sensul ca am vazut rezultatul muncii lor.

Pana acum am retinut ca in prima faza este extrem de important sa verificam cu grija scurgerile (seful meu a bagat mai mult de 300k eur intr-o casa si cand a fost gata sa se mute a realizat ca scurgerea de la bucarie si de la o baie i-au umflat parchetul in living :( ) si ar fi recomandat ca daca tot sapam fundatia sa avem grija si la ce mai avem pe langa casa gen impamantare electrica.

Attached Files



#2
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
cred ca am uitat un amanunt esential, nici eu nici sotia nu am mai construit o casa asa ca asta va fi o experienta unica :)

Deja citind pe forum am aflat ca este bine sa intreb arhitectul daca la calculatie a avut in vedere golurile de usi si ferestre deoarece vad ca unii au ramas cu destul de multa caramida dupa ce au comandat toata caramida la inceputul lucrarilor, dupa turnarea fundatiei.
In plus asa cum spune lumea "Necesar de Lucrari sau Cantitativ de Lucrari NU este acelasi lucru cu Necesar de Materiale" astfel incat trebuie sa avem grija si la marimea caramidei deoarece la caramida mica intra mult mortar si automat va fi o cantitate mai mica de caramida care intra la casa :) .. cred ca e cazul sa ne facem un caietel numai cu lucruri la care trebuie sa fim atenti ;)
Avem niste prieteni care isi fac casa chiar acum si ne-au spus ca doar prin efortul de a cauta cel mai bun pret in zona Bucuresti au reusit sa gaseasca preturi cu cel putin 20-30% mai mici asa ca trebuie sa ne gandim si la o perioada de cautari intense deoarece daca luam totul dintr-un loc cu siguranta doar unele lucruri sunt mai ieftine decat in alte parti.

#3
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006
Foarte frumos proiectul; acum vin si intrebarile/remarcile:
- acoperisul e terasa circulabila? Cum se face accesul pe acoperis?
- ce e camera aia "Server" cu acces din birou? Faci NOC acolo?
- bucataria e chiar f. generoasa, comparabila cu livingul, pp ca gatiti mult;
- dormitorul matrimonial cu terasa indreptate spre N?
- fa in asa fel incat balconul sa fie acoperit 100%; vad ca acolo apare momentan un fel de pergola;

#4
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

 gooagle, on 6th December 2010, 10:22, said:

gen impamantare electrica.
In fundatie sa faci priza de pamant.

Edited by anaki, 06 December 2010 - 14:33.


#5
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 gooagle, on 6th December 2010, 11:15, said:

Avem niste prieteni care isi fac casa chiar acum si ne-au spus ca doar prin efortul de a cauta cel mai bun pret in zona Bucuresti au reusit sa gaseasca preturi cu cel putin 20-30% mai mici asa ca trebuie sa ne gandim si la o perioada de cautari intense deoarece daca luam totul dintr-un loc cu siguranta doar unele lucruri sunt mai ieftine decat in alte parti.

O sa iti spun un mic secret .
Indiferent cat ai cauta , nu o sa obtii niciodata preturi la materiale mai bune decat obtine o firma de constructii .
De ce , nu cred ca mai e nevoie sa detaliez ....

LE Poate ar trebui sa mai arunci un ochi pe proiect !

Edited by motanul13, 06 December 2010 - 14:26.


#6
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010

 ccristian, on 6th December 2010, 12:05, said:

Foarte frumos proiectul; acum vin si intrebarile/remarcile:
- acoperisul e terasa circulabila? Cum se face accesul pe acoperis?
- ce e camera aia "Server" cu acces din birou? Faci NOC acolo?
- bucataria e chiar f. generoasa, comparabila cu livingul, pp ca gatiti mult;
- dormitorul matrimonial cu terasa indreptate spre N?
- fa in asa fel incat balconul sa fie acoperit 100%; vad ca acolo apare momentan un fel de pergola;

terasa nu este circulabila ci pe viitor o sa vrem sa punem niste panouri solare pentru incalzirea apei iar daca tehnologiile avanseaza poate chiar si panouri solare pentru electricitate :).

accesul o sa fie facut de pe balconul matrimonial cu o scara. In ca nu ne-am hotarat daca punem o scara fixa sau pur si simplu o sa punem o scara normala cand o sa avem treaba pe acolo (speram noi cat mai rar :) )

eu ma ocup cu computere/internet/etc asa ca este posibil sa fac un NOC.

bucataria este locul unde se va gati si singurul loc unde se va fuma din interior, motiv pentru care este gandita asa mare. In plus noi suferim pentru ca avem o bucatarie mica la bloc ;)

problema cu pozitionarea dormitorului nu am putut sa o rezolvam altfel. Asa cum spuneam am facut vreo 10 variante si nu prea a iesit altfel. Sotia a dorit foarte mult sa nu fie dormitoare perete in perete. Singura rezolvare este pozitionarea patului spre sud.

din considerentul accesului pe terasa am lasat tot balconul liber (pergola este la unul din dormitoarele mici de pe fata). De ce ne recomanzi insa acest lucru?


 motanul13, on 6th December 2010, 14:24, said:

LE Poate ar trebui sa mai arunci un ochi pe proiect !

Poti te rog sa fii mai explicit?

Edited by gooagle, 06 December 2010 - 16:17.


#7
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 gooagle, on 6th December 2010, 15:53, said:

din considerentul accesului pe terasa este o pergola asa ca oricum nu am putea sa il inchidem 100%.
din ce material va fi executata pergola ?

#8
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010

 pivnitarul, on 6th December 2010, 16:05, said:

din ce material va fi executata pergola ?
in acest moment suntem in faza in care am cazut de acord cu arhitectul asupra solutiei si acesta a inceput lucru la instalatii, la electrica, detalii de executie, cantitati asa ca nu stiu 100% din ce o sa o facem. Daca ai vreo sugestie este binevenita in acest moment.

PS: Avem deja terenul, certificatul de urbanism iar studiul geo trebuie sa fie gata saptamana asta...

#9
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Foarte frumos, proiectul!
Felicitari!
Imi plac mult terasele si acea pergola, de deasupra, ce mi se pare deosebita...

P.S. Daca tot ai terasa pe acoperis, nu e pacat doar sa ramana asa si sa n-o... si folosesti? ;)

#10
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

 Rocknroll, on 6th December 2010, 20:04, said:

Foarte frumos, proiectul!
puteam sa jur ca tu vei fi primul care va aduce ovatiuni la acest proiect  :lol:

ps. maine cand ajunge la serviciu @casa de vis ...va fi a doua persoana pe lista  :bigwhitegrin:

Edited by pivnitarul, 06 December 2010 - 22:30.


#11
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 pivnitarul, on 6th December 2010, 22:28, said:

puteam sa jur ca tu vei fi primul care va aduce ovatiuni la acest proiect  :lol:

ps. maine cand ajunge la serviciu @casa de vis ...va fi a doua persoana pe lista  :bigwhitegrin:

Nu, n-am fost eu... :D Cristian a spus-o primul, la postul nr 3.
Da' e normal sa-mi placa, seamana cu a mea... :peacefingers:

#12
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 gooagle, on 6th December 2010, 10:22, said:

...si ar fi recomandat ca daca tot sapam fundatia sa avem grija si la ce mai avem pe langa casa gen impamantare electrica.
daaa!
fix cam ca o impamantare electrica!  :w00t:
macar sa semene si sa bata oarecum pe langa normativ! :lol:

#13
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

 pivnitarul, on 6th December 2010, 23:28, said:

puteam sa jur ca tu vei fi primul care va aduce ovatiuni la acest proiect  :lol:

ps. maine cand ajunge la serviciu @casa de vis ...va fi a doua persoana pe lista  :bigwhitegrin:


:bigwhitegrin:  :harhar: puteam sa jur ca vei fi primul care va remarca asta... :naughty:

#14
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010

 Rocknroll, on 6th December 2010, 20:04, said:

P.S. Daca tot ai terasa pe acoperis, nu e pacat doar sa ramana asa si sa n-o... si folosesti? ;)
Avand in vedere ca avem 1000mp din care 100mp va fi casa credem ca este mai indicat sa stam pe pamant decat pe terasa :). Initial ne-am gandit si la asta insa am ajuns la concluzia ca ne va face mai multa placere sa stam in curte mai ales ca sus pericolele de accident pentru copii, caine sunt mai mari.

 Rocknroll, on 6th December 2010, 22:50, said:

Da' e normal sa-mi placa, seamana cu a mea... :peacefingers:
Daca ai o casa asemanatoare poate ne spui si noua care sunt lucrurile la care trebuie sa avem grija in mod deosebit in timpul constructiei si dupa ...

 casuta_papusilor, on 7th December 2010, 07:48, said:

daaa!
fix cam ca o impamantare electrica!  :w00t:
macar sa semene si sa bata oarecum pe langa normativ! :lol:
m-am interesat si banuiesc ca imi sugerati sa fac impamantarea in fundatie adica sa pun platbanda pe toata suprafata exterioara a fundatiei, sudata de armaturi. corect?
PS: Am spus deja ca nu am avut multe in comun cu constructiile asa ca nu ne lua prea tare peste picior ;)

Edited by gooagle, 07 December 2010 - 09:21.


#15
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 gooagle, on 7th December 2010, 09:14, said:

.............
Daca ai o casa asemanatoare poate ne spui si noua care sunt lucrurile la care trebuie sa avem grija in mod deosebit in timpul constructiei si dupa ...
............

Pai... la o astfel de casa, in primul rand, cel mai important aspect este hidroizolatia terasei.

#16
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

 Rocknroll, on 7th December 2010, 10:56, said:

Pai... la o astfel de casa, in primul rand, cel mai important aspect este hidroizolatia terasei.

...care te va duce la o gaura in buget substantiala...eu m-as mai gandi si la aspectul asta :confuzzled:

#17
ccristian

ccristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.12.2006
Am spus ca e frumos proiectul, nu am spus ca e si practic; e adevarat ca acest tip de case moderne arata bine cel putin in faza de randare 3D insa:
- la etaj vara va fi foarte cald, sa iti pui aere ca sa nu stai chiar ca la bloc;
- chiar daca ai teren suficient, din moment ce faci acoperis terasa, de ce sa nu fie si circulabila? in ce zona construiesti, privelistea e chiar asa de nasoala? Asta ar fi singurul motiv pentru care personal as opta pentru acoperis terasa - the view / landscape; in curte, intre gardurile nesimtite si opace de 2m nu vezi nimic.
- ziceam de balcon, ca nu va fi acoperit, pe timp de intemperii nu o sa poti calca pe el, plus ca iarasi trebuie sa faci hidroizolatie cum scrie la carte; la noi nu este o problema ca nu se gasesc solutii pentru aceste terase, marea problema este punerea lor in practica de catre nea' Vasile.

#18
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 casa_din_vis, on 7th December 2010, 09:59, said:

...care te va duce la o gaura in buget substantiala...eu m-as mai gandi si la aspectul asta :confuzzled:

Cam 40-50 euro/mp!

 ccristian, on 7th December 2010, 10:16, said:

Am spus ca e frumos proiectul, nu am spus ca e si practic; e adevarat ca acest tip de case moderne arata bine cel putin in faza de randare 3D insa:
- la etaj vara va fi foarte cald, sa iti pui aere ca sa nu stai chiar ca la bloc;
- chiar daca ai teren suficient, din moment ce faci acoperis terasa, de ce sa nu fie si circulabila? in ce zona construiesti, privelistea e chiar asa de nasoala? Asta ar fi singurul motiv pentru care personal as opta pentru acoperis terasa - the view / landscape; in curte, intre gardurile nesimtite si opace de 2m nu vezi nimic.
- ziceam de balcon, ca nu va fi acoperit, pe timp de intemperii nu o sa poti calca pe el, plus ca iarasi trebuie sa faci hidroizolatie cum scrie la carte; la noi nu este o problema ca nu se gasesc solutii pentru aceste terase, marea problema este punerea lor in practica de catre nea' Vasile.

1. Spre deosebire de blocuri, unde nu se pune niciun fel de polistiren pe terasa, la astfel de case este obligatoriu. Eu am pus un extrudat de 10 cm (lambda 0,027), insa imi pare rau ca nu am pus de 15, sau chiar de 20 cm. La 20 cm, ma mai costa 20 milioane in plus. Deci, nu va fi cald, pentru ca straturile (per total) ajung pe la 25 cm, din care 10 cm (cel putin) polistirenul. Nu mai vorbesc de diferenta intre solutiile de hidroizolare casa particulara vs bloc. In plus, nu "nea Vasile" trebuie sa-ti faca hidroizolatia! La mine, desi o am "platita" in pretul convenit pentru manopera intreagii case, hidroizolatia o va face o firma specializata pe asa ceva. Garantie: minim 10 ani!
2. Terasa nu este doar pentru priveliste! Sigur, este si pentru asa ceva (in primul rand daca esti intr-un loc unde landscapingul este breath taking), insa daca ai spatiu limitat in curte (cazul meu - 60 mp) este o solutie complementara, pe langa multiple alte activitati pe care le poti desfasura acolo. Doar un simplu exemplu: vizionarea, vara, pe un retro proiector a unui film. Sa zicem... "Once upon a time in America"... :)

Edited by Rocknroll, 07 December 2010 - 10:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate