Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa Balotesti

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#145
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Nu trebuie sa stai, nu te tine nimeni cu forta. Ca om tehnic, ce te pretinzi, ma astept sa avem un dialog tehnic. Ca sa te pot lasa sa faci marketing pe aria asta, trebuie intai sa ma convingi pe mine ca cele relatate stau in picioare. Altfel e doar o jalnica reclama si pentru asta sunt ale arii, ba chiar si topice speciale. Pana acum nimic, doar vorbe de dus de nas pentru "cine merita".
Din punctul meu de vedere, tocmai mi-ai intarit afirmatiile de mai sus, incercand sa dovedesti contrariul.
Vanzatorul din Romania nici macar sa vanda nu stie.
Ce construiesc altii putin ma intereseaza, ce construiesc eu sa fii sigur ca respecta normele. Altfel nu le construiesc.Vezi, aici e marea diferenta intre un prestator si un vanzator. Eu imi pot permite sa aleg daca vreu sa construiesc o casa din BCA, chirpici, pamant, paie, lemn, caramida sau metal. Daca cred intr-un sistem o fac, daca nu, sa faca altii, are balta peste muritor de foame.
Tu, pe de alta parte, esti obligat sa vinzi ce ai pe taraba. Indiferent daca e bun, prost, daca tu crezi in produs sau nu. Din asta iti castigi painea. Iar din cauza asta exista si divergente de opinii. Hai sa nu catalogam un produs mai mult decat este. Sa-l lasam la locul lui, in gama lui. Repet, clientela va exista si pentru Viking si Triking, clientela va exista si pentru Escandella.
Asta nu inseamna ca daca de maine import olane din Spania, m-apuc sa le recomand pentru cei care construiesc in Bucegi la 1500m altitudine.
Tabla nu are ce sa caute in zone cu +30-40 de grade la soare. Punct. Ah, daca-ti place tie in mod special si vrei sa pui tabla, iti asumi costurile de izolatie si mergi mai departe. Dar lucrurile astea trebuie stiute de catre cel care cumpara. Nu doar ram-tam-tam, luat banii si la revedere, ca vezi, d-aia zic ca vanzatorul roman nu stie decat sa imbrobodeasca fraieresteanul de rand.
Data viitoare scrie cu font normal.

#146
sorin3mil

sorin3mil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2013
Eu nu vind nimic. Tocmai , din cauza persoanelor ce s au obisnuit sa l ia pe NU in brate si sa critice totul legat de altii . Nu mai vind nimic . Lucrez in publicitate  si exterioare . Am citiva baieti , pt alpinism utilitar . Fac remedieri in urma celor ce si permit sa construiasca . Sau/si in urma echipelor ce presteaza la termosistem , publicitar , suporti metalici ,schele  etc . Astazi am reusit sa gasesc un contract bun in afara tarii . Cred ca in 2 saptamani plec .Plecam , ma rog . Nu am avut nici un interes in a mi expune parerea . Dialogul tehnic necesita doua persoane care sa discute si sa stie ce anume discuta . Tu nu faci decit sa ma ataci . Bine , nu ma deranjeaza , sint obisnuit cu teoreticieni . Deci , specific , am expus prieteneste . Daca era o intrebare tehnica , in cele ce ai monologat , scuza ma , dar nu am vazut .Nu "am" ce sa vind , daca TU nu vrei nimic. Sau daca vrei ieftin si bun .Si repet , tigla ceramica este mai usor de montat .Cat despre gooagle , hotararea ii apartine . Alege ceea ce crede ca i place pana la urma . Daca eu zic Lindab , tu spui creaton , iar el spune bel profil , iar altul spune gerard , este o tragedie ? Nu este nici o tragedie , din punctul meu de vedere . Iar faptul ca tabla nu are ce cauta in zone de genu , poate ca este real , dar pt tine .Am si specificat . In postura sa , eu as cumpara gerard . Tocmai pt ca are proprietatile tiglei ceramice , dar este tigla metalica. Dar este vorba tocmai , de cea ce stabilesc inginerul proiectant si clientul . Apoi conteaza parerea mea si a ta . Daca proiectul acoperisului cere sistem de invelitoare usor , alternativa cea mai buna este ...care vrei tu .Si cam atit .

#147
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
Pana una alta de astazi avem geamuri datorita lui conu71, maine o sa pun si poza insa prima impresie este ca geamurile arata super (4s-ul nu arata deloc denivelari cum au patit altii) si chiar daca momentan la usa principala nu ne-am hotarat si am pus un osb deja pot spune ca din pacate nu o sa mai auzim greierii, fazanii, caprioarele sau alte animalutze din jurul nostru
Cu alte cuvinte ii recomand cu toate ca parca vad ca ma dojeneste astrul din nou asa cum s-a intamplat si cu echipa de constructori ;)

#148
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
asa cum am promis atasez si niste poze cu tamplaria si geamurile (din ce am stat ieri toata ziua pe santier mi-am dat seama ca de fapt poze prea multe nu am facut asa ca va trebui sa mai fac)
per total impresia echipei lui conu71 este foarte buna (era excelenta dar a trebuit sa ii frec cu cateva geamuri sa le modifice pozitia deoarece casa noasra nu este standard si avem mici detaliii care personalizeaza Posted Image lemnul la lucarne nu este pus la cote, pentru a avea camerele dreptunghiulare s-a incarcat tencuiala la unele mai mult la altele mai putin, etc)

singurul regret cu geamurile, dar care nu poate fi reprosat lor este fatada din ultima poza unde geamurile sunt aliniate pe verticala si orizontala dar la prima vedere par 3 geamuri si o usa fiecare din alt film .. avand in vedere ca doar acum am vazut acest detaliu (altele gen alinieri goluri, inaltimi usi le-au vazut ei la masuratori si am facut toate corectiile conform recomandarilor lor care vad ca sunt ok)

trebuie insa sa vina sefa pe santier sa testeze deschiderea/inchiderea la inaltimea actuala a geamului inainte sa ne decidem sa micsoram geamul de jos de aceeasi dimensiuni ca cel de sus(manerul vine undeva la 1.8m inaltime si o sa ajunga la 1.9m) .. voi ce pareri aveti?

PS: Legat de invelitoare am inteles ca Siceram-ul face pentru toate modelele antichizare si tare as vrea sa vad niste poze daca are cineva (procedeul de colorare prin glazurare l-au oprit momentan deoarece nu corespunde calitatea si italienii care le-au furnizat linia inca nu au remediat problemele)

Attached Files


Edited by gooagle, 13 June 2013 - 12:03.


#149
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
cat te-au costat geamurile si rama usii?

si supr totala inchisa cu termopane?

#150
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
sa-ti traiasca gooagle. cand e ziua ta ca poate iti fac cadou un aparat foto:)))

#151
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
pai mai bine vezi ce pret iti face conu71 ca eu am dat per total muult (pret este comparativ cu salamander la aceeasi configuratie) :) insa nu am vrut geamuri fixe si am pus o sticla mai speciala ...

aparatul e cu declansator automat sau trebuie sa apas pe buton?

Edited by gooagle, 13 June 2013 - 17:40.


#152
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
si cum spuneam zilele trecute, bramac-ul dupa 7 ani a inceput sa "lucreze", pana una alta nu am avut ocazia sa ma uc si pe alte tipuri de invelitori in ultima vreme ca sa le pozez si pe ele ... (poze infomative pentru cei ce vor bramac)

Attached Files


Edited by gooagle, 14 June 2013 - 10:56.


#153
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Normal, e beton colorat.

#154
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postgooagle, on 14 iunie 2013 - 10:55, said:

si cum spuneam zilele trecute, bramac-ul dupa 7 ani a inceput sa "lucreze", pana una alta nu am avut ocazia sa ma uc si pe alte tipuri de invelitori in ultima vreme ca sa le pozez si pe ele ... (poze infomative pentru cei ce vor bramac)
Deci sa decolorat de ce imi erea teama si garantia nu acopera ? ca dau nspe ani garatie....

#155
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
s-a decolorat, s-a macinat pe la imbinari si vad ca s-a macinat un pic si la suprafata .... proprietarul nu cred ca s-a gandit sa apeleze la garantie. din cate stiu montajul si l-a facut singur si a cumparat doar tigla asa ca e posibil sa nu aiba un certificat de garantie de la producator cu nspe ani la ea ...

#156
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Da, ca daca o pune montatorul cu toate patalamalele nu se decoloreaza/ciobeste, ca ala are mainile magice...
Beton + exterior nu egal love. Am mai zis-o si poate o s-o mai zic.

#157
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
astrule acum am inteles de ce m-ai repezit cand am laudat constructorii ca am vazut ca a fost o disputa gen reclama in trecut ;) avand in vedere ca nu ai spus multe desre poze sa inteleg ca e de bine? sau pur si simplu daca tot e construita casa nu mai are sens sa mai spui ceva? treaba e ca daca sunt lucruri naspa as vrea sa stiu de ele ca macar sa nu ii mai recomand ca nu am procent sau castig din treaba asta ... promit ca nu fac ca veve squirell  ;)

#158
bumblebee99

bumblebee99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 20.01.2012

View Postgooagle, on 14 iunie 2013 - 10:55, said:

si cum spuneam zilele trecute, bramac-ul dupa 7 ani a inceput sa "lucreze", pana una alta nu am avut ocazia sa ma uc si pe alte tipuri de invelitori in ultima vreme ca sa le pozez si pe ele ... (poze infomative pentru cei ce vor bramac)

Nasol, exact cum credeam ca se va intampla, desi m-a vizitat un dealer Bramac, si efectiv m-a intoxicat cu cat de rezistenta e culoarea si materialul.
Traisca tigla ceramica. Nu cred ca are legatura montajul, efectiv acoperitoarea de beton s-a decolorat si se macina. Paradoxul este ca costa mai mult sau aproape la fel cu tigla - ceramica.

#159
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007

View Postgooagle, on 14 iunie 2013 - 18:55, said:

astrule acum am inteles de ce m-ai repezit cand am laudat constructorii ca am vazut ca a fost o disputa gen reclama in trecut Posted Image avand in vedere ca nu ai spus multe desre poze sa inteleg ca e de bine? sau pur si simplu daca tot e construita casa nu mai are sens sa mai spui ceva? treaba e ca daca sunt lucruri naspa as vrea sa stiu de ele ca macar sa nu ii mai recomand ca nu am procent sau castig din treaba asta ... promit ca nu fac ca veve squirell  Posted Image
Sunt deja obisnuit sa fiu interpretat gresit, in special de userii noi, care nu cunosc istoricul ariei. Pentru voi e un simplu spatiu virtual unde va rezolvati niste probleme sau aflati niste informatii. Pentru mine o ambitie personala de a incerca sa aduc oamenii sa faca lucruri bune si frumoase. Stiu ca n-am cum sa schimb eu nimic, dar macar incerc sa fac ceva. Dispute au fost, dar eu am ramas la fel de teapan ca si acum si mult mai precaut. Stai linistit si-acum se fac linsaje pe la spate de catre diversi anonimi dar m-am obisnuit si cu asta. Posted Image
Cat despre poze, daca vedeam ceva necurat, mai mult ca sigur aveam obiectii. E o casa construita pe cadre, nu sunt fan sistemului, dar e construita corect si pare cu simt de raspundere.
Nu obisnuiesc sa spun de bine, ca de bine ar fi normal sa fie peste tot. Eu zic numai unde e rau.

View Postbumblebee99, on 14 iunie 2013 - 19:13, said:

Nasol, exact cum credeam ca se va intampla, desi m-a vizitat un dealer Bramac, si efectiv m-a intoxicat cu cat de rezistenta e culoarea si materialul.
Traisca tigla ceramica. Nu cred ca are legatura montajul, efectiv acoperitoarea de beton s-a decolorat si se macina. Paradoxul este ca costa mai mult sau aproape la fel cu tigla - ceramica.
Eu am invatat sa triez informatiile si persoanele de la care parvin. In privinta materialelor, beneficiarii sunt ultimii pe care ar trebui sa-i intrebi. Caci rahatul cumparat de ei va fi intotdeauna cel mai bun, cel mai ieftin, cel mai scump, cel mai practic...intelegi ideea. Ei n-au cum sa stie cum se va comporta un lucru in timp cand acum 2 luni de zile nu stiau nici macar cum arata un distantier de armatura si-apoi se transforma in tatici informati si dornici de a da mai departe cultura inmagazinata.
Cand eu ziceam Tondach nu, ca mi se pare data cu lac si se va coji, erau cativa destepti care mai ca nu ma luau la misto. Eu am dovada ca dupa 2 ani arata groaznic. Cand eu ziceam de rahatul asta din beton, ca am pus la vreo 2 case si e absolut jalnic, la fel, sare lumea de cur in sus ca fac misto de investiile lor.
Daca gandesti un pic, solutia cea mai simpla si cea mai verificata in timp e rahatul ala de tigla netratata cu niciun lac, in bai de pigmenti sau mai stiu eu ce. Cat mai simpla, mai fara pori, sa nu aiba unde intra apa, ingheta, apoi dilata (poate si de asta betonul nu rezista la exterior) si cu posibilitatea ca, odata cu trecerea timpului sa prinda o patina frumoasa.
Asta cu sa ramana tigla frumoasa si lucioasa si peste 15 ani...sa fim seriosi, casa o sa se degradeze vazand cu ochii, mai ales la ce bombe de materiale folosim acum.
Apropo de decorativa, ca am o boala si cu asta. E frumos calciul ala, n-am ce zice, dar sa vezi o decorativa cum arata peste vreo 3 ani intr-o zona cat de cat umblata. Arata jalnic, pentru ca striatiile si puncticelele aduna praf, paianjeni, gaze si cate si mai cate, praful ala se umezeste in atmosfera si incep sa curga toate zoaiele pe casa de nu stii ce-a apucat-o.
Sa te duci la Spitalul Parhon, vii dinspre statuia Aviatorilor catre Dorobanti si cum treci de prima intersectie pe dreapta e o impunatoare cladire de o culoare alba-vanilie. Si e lavabila si e data de ceva ani buni de cand o stiu eu. E impecabila, zici ca e scoasa din revista. Si apoi sa te uiti vis-a-vis unde e o cladire recent renovata, nu cred ca mai mult de 2-3 ani cum ii curg toate zoaiele de pe decorativa.
In fine, ideea care trebuie sa-ti ramana in cap este sa filtrezi totul prin logica, sa lasi la o parte ce zice Gigel care si-a pus Alpina pe casa ca e cea mai protectoare, ca si-a dat cu maclavais pe pereti de nu stiu ce calitate, plimba-te pe strada, pe jos, vezi cum arata tablele, tiglele, invata sa le identifici si sigur vei trage niste concluzii interesante.
Azi scriu doar aici ca-s plin de treaba si obosit pe deasupra.
Scuze pentru dizertatie si poluarea topicului.

#160
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013

View PostAstrul, on 14 iunie 2013 - 11:37, said:

Normal, e beton colorat.

un fel de ...beton.
un lucru e cert, contine mult nisip.
:)

#161
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Ba, vechile tehnologii si materiale folosite erau uzitate pentru anduranta in timp. Cine le-a inventat n-a fost prost.
Eu sunt tanar ce naiba, ar trebui sa fiu deschis la tot ce-i nou, insa, din pacate 99% din ceea ce e nou e si prost.
Totul e facut pentru profit si montaj rapid. Atat. Anduranta...de unde, cine mai face acum materiale de calitate?
Pai una e sa gasesti lutul ala perfect din care sa faci ceramica si alta e sa arunci niste vopsea intr-un malaxor plin de beton, sa-l torni in niste forme si sa vinzi tigla pe piata.
Ia ca mi-ati dat o idee, data viitoare cand ajung in Spania, iau cateva mostre de olane. Le fac tiparul cu solicon sau gips si imi trag olane de beton. Posted Image

#162
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
am vazut ca sighisoara face tigla antichizata .. chiar nu stie nimic despre ea cum se comporta in timp fata de cea clasica si sa arate cateva poze de la case cu asa ceva?

termenul a trecut, atr-ul nu s-a emis asa ca sunt mandrul posesor al unei urgentari... la ce naiba pune cineva un temen maxim daca il depasesc si tot pe ine te pun sa ii suni peste cateva zile sa vezi ce s-a mai intamplat ... normalitate fara limite Posted Image

bine macar ca ne indulcim amarul cu geamurile ... atasat doua poze una de la interior si alta de la exterior ca sa vad cum se comporta 4S-ul si inca una prin care se vede ca totusi 4S-ul nu este oglinda, se vede prin el si reflecta in principiu doar soarele - fata de ce am mai vazut mie mi se par impecabile. Din cauza greutatii geamului usa de la parter a inceput sa agate un pic (probabil ca usa va trebui calata din nou) asa ca sper ca nu va pati mare lucru pana cand ii chemam pe baietii lui conu sa le unge si sa le regleze

saptamana asta vine si cosul de fum pentru semineu. dupa ce am stat si am vazut preturi pe la mesteri ne-am decis sa punem un cos profesional de la tona cu interior de 180mm (patrat rotunjit) pentru care s-a turnat fundatia deja si va fi ancorat de casa cu corniere.

ps: casa este intr-adevar construita cu simt de raspundere. Echipa de muncitori este condusa de un sef care pana cand nu este el multumit de ceva nu se lasa, iar legat de detalii de executie a respectat planurile dar a si veni cu imbunatatiri si a discutat cu structuristii ceea ce mie personal mi se pare normal dar cred ca putini fac asta...

Attached Files


Edited by gooagle, 17 June 2013 - 08:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate