Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4216 răspunsuri în acest subiect

#2647
fflorinu

fflorinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 07.07.2012
A folosit cineva folie anticondens TOP-Stream 150 SK? Ceva feed-back-uri ar fi de folos...calitate material, etc
Multumesc

Editat de fflorinu, 19 mai 2013 - 09:10.


#2648
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 26.03.2013
salutare  am primit matreialele

tigla metelica        171 mp
folie mansarda 225 ml
streasina        32 ml
pazie       20 ml
coama        18 ml
opritori zapada   32 ml
suruburi 4,8/ 35        7 cutii / 250 buc  
jgheab scurgere 32 ml
burlan scurgere 10 ml
carlig jgheab   36 buc
cot burlan 6 buc
clema inbinare       6 buc
racord jgheab burlan   2 buc
bratara cu diblu si surub  4 buc
capac jgheab        4 buc

marca wiking tabla 0,5 culoare visiniu mat model kron
sistem de scurgere niagara tabla 129/90 culuare maro
toate acestea la pretul de 8200 ron
pe langa toate aceste materiale ar mai trebuii si altele la invelitoare sau este bine ?
eu am spus agentului sa calculeze si sa imi aduca tot ce am nevoie pentru un acoperis in 2 ape lung de 16 m si o panta de 3,5 m iar cealelta de 6 m fara hornuri ferestre sau altceva

Editat de relu-d, 19 mai 2013 - 17:03.


#2649
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Am un acoperis destul de mare cu multe ape , printre care si portiuni unde panta este de 12 grade. Am vorbit cu importatori de Creaton si am doua variante :
- la panta asta trebuie neaparat folie Creaton Trio - care am inteles ca e undeva pe la 800 lei / sul
- altii au spus ca e super ok si Creaton Duo ca practic face cam acelasi lucru (desi e cam la jumate din pretul Trio).

Comparativ cu cele doua , folia Tyvek cum este ? Daca merg pe tigla Creaton sa cumpar si folia lor sau Tyvek sau alt brand e mai buna ?

#2650
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 03.12.2012

Vizualizare mesajrelu-d, pe 19 mai 2013 - 16:55, a scris:

salutare  am primit matreialele

tigla metelica    171 mp
folie mansarda 225 ml
streasina    32 ml
pazie   20 ml
coama    18 ml
opritori zapada   32 ml
suruburi 4,8/ 35    7 cutii / 250 buc  
jgheab scurgere 32 ml
burlan scurgere 10 ml
carlig jgheab   36 buc
cot burlan 6 buc
clema inbinare 6 buc
racord jgheab burlan   2 buc
bratara cu diblu si surub  4 buc
capac jgheab    4 buc

marca wiking tabla 0,5 culoare visiniu mat model kron
sistem de scurgere niagara tabla 129/90 culuare maro
toate acestea la pretul de 8200 ron
pe langa toate aceste materiale ar mai trebuii si altele la invelitoare sau este bine ?
eu am spus agentului sa calculeze si sa imi aduca tot ce am nevoie pentru un acoperis in 2 ape lung de 16 m si o panta de 3,5 m iar cealelta de 6 m fara hornuri ferestre sau altceva


niciodata sistemul de drenaj din oferta nu va face fata unei suprafete de 171 mp .

nu putem sa ne spunem o parere daca nu am vazut planul acoperisului !!!

Vizualizare mesajHawkie, pe 20 mai 2013 - 23:15, a scris:

- altii au spus ca e super ok si Creaton Duo ca practic face cam acelasi lucru (desi e cam la jumate din pretul Trio).

greu de crezut ca doua folii oferite de acelasi producator dar care au preturi atat de diferite, fac acelasi lucru !!! intreaba producatorul care este diferenta tehnica intre cele doua folii si vezi cum argumenteaza diferenta de pret . dupa ce afli aceste detalii poti sa iei o decizie in cunostinta de cauza .

#2651
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 29.01.2012

Vizualizare mesajHawkie, pe 20 mai 2013 - 23:15, a scris:

Am un acoperis destul de mare cu multe ape , printre care si portiuni unde panta este de 12 grade. Am vorbit cu importatori de Creaton si am doua variante :
- la panta asta trebuie neaparat folie Creaton Trio - care am inteles ca e undeva pe la 800 lei / sul
- altii au spus ca e super ok si Creaton Duo ca practic face cam acelasi lucru (desi e cam la jumate din pretul Trio).

Comparativ cu cele doua , folia Tyvek cum este ? Daca merg pe tigla Creaton sa cumpar si folia lor sau Tyvek sau alt brand e mai buna ?
Duo si trio sunt scumpe. De Tyvek am auzit lucruri bune si stiu ca-i mai ieftina ca aia de la Creaton. Ar mai fi si Delta vent s ca a alternativa (cam 480 lei sul). Tyvek-ul de care si unde l-ai gasit si cam la ce pret ca nici eu nu m-am hotarat inca la folie?

#2652
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
N-am gasit Tyvek, doar ce-am citit pe forum cateva postari mai sus. Nu stiu detalii / caracteristici tehnice.

#2653
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.190
  • Înscris: 29.01.2012
Nici eu nu am gasit inca Tyvek in TM.

#2654
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 03.12.2012
tyvek gasiti la orice distribuitor lindab .

#2655
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008
are la dedeman, arabesque...

#2656
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Dar de DELTA FOXX ce parere aveti ?

#2657
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008
din datele tehnice e ok,
un sd de 0,o2 e f bun, totusi diferenta de bani intre ea si delta vent e consistenta si ma intreb de ce?

la o folie o problema destul de dificila este sa isi pastreze calitatile in timp, 10-15 ani, iar plasticul imbatraneste deci calitatea materialului conteaza f mult
doua materiale putand avea aceleasi calitati in anul 1 de viata si diferente dramatice in anul 9-10.

#2658
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Pai printre altele e si greutatea care se pare ca e destul de mare, Foxx fiind aproape dublu de grea

Delta Foxx :   Greutate  approx. 270g/m²
Delta Vent S: Greutate  approx. 150g/m²

#2659
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 263
  • Înscris: 03.12.2012

Vizualizare mesajHawkie, pe 22 mai 2013 - 13:25, a scris:

Dar de DELTA FOXX ce parere aveti ?
noi folosim Delta Fox la acoperisurile cu panta mica . este o folie foarte buna care tine " punga de apa " .

#2660
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
Stie cineva cand apare catalogul si lista de preturi Tondach pe 2013. Pe site-ul lor inca figureaza cea din 2012

#2661
roofdoc

roofdoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 01.04.2012

Vizualizare mesajHawkie, pe 26 mai 2013 - 21:52, a scris:

Stie cineva cand apare catalogul si lista de preturi Tondach pe 2013. Pe site-ul lor inca figureaza cea din 2012

A aparut de ceva timp si noua lista de preturi.

#2662
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.279
  • Înscris: 28.11.2001
O gasesc pe net ?

#2663
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 01.05.2010
folie Fakro N35 foloste cineva? nu de alta dar pe site-ul producatorul scrie ceva iar ce am pozat eu nu prea bate nu specifiicatiile respective

@Hawkie vezi sa nu ai probleme cu garantia daca pui alta folise decat cea recomandata de cei cu invelitoarea, la modul ca daca ai infiltratii Creaton s-ar putea sa iti spuna ca nu e treaba lor

cine imi face si mie o analiza ce tip de invelitoare ar fi mai potrivit pentru acoperisul atasat si o oferta de pret? .. jurnalul casei il gasiti la http://forum.softped...casa-balotesti/

Fișiere atașate



#2664
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 314
  • Înscris: 01.05.2010
bate vantul prin acest topic? chiar nimeni nu vrea sa imi daca o ofea de pret pentru invelitoarea mea (plan invelitoare pus in jurnal)?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate