Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2683
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
Stiti cumva un montator bun de tigla metalica in Brasov ?

Multumesc.

#2684
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013
a montat cineva tabla  Borga sau Auvent? ce fel de tabla este asta? multumesc

#2685
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.11.2001
Poate cineva sa-mi explice care sunt diferentele intre modelele Creaton : FUTURA, PREMION, VIVA NEU, HARMONIE, MZ3 ;
Mie mi se par toate foarte asemanatoare.

#2686
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Sunt ele asemanatoare dar totusi diferite. Un prim aspect esential ar fi dimensiunea. Unele sunt mai mari altele mai mici deci si efectul onduleului format va fi usor diferit de la un model la altul.
Alta diferenta consta in sistemul de imbinare de care depinde de exemplu panta minima admisa sau spatiul de "manevra" in montaj.

#2687
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.11.2001
Stie cineva daca exista undeva pe net lista de preturi pentru Creaton ? (la fel cum are Tondach-u) Sau doar distribuitorii au acces la preturi ?

#2688
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Si eu am cautat mult si am ajuns la concluzia ca nu exista o lista de preturi de lista de la producator.
Probabil distribuitorii au fiecare preturile lor negociate cu producatorul pentru ca, din cate stiu eu, Creatonul nu se face in Romania ci se importa din Ungaria unde e cea mai apropiata fabrica.

Inca oscilezi intre Creaton si Tondach? La Tondach vei iesi probabil mai bine cu pretul dar, cel putin in opinia mea, la capitolul calitate Creatonul e peste.

#2689
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
@lowpy despre siceram teai interesat ?

#2690
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Noi suntem cam departe de producator si transportul cam ridica pretul. In TM gasesti cu greu 1 poate 2 depozite care sa aduca Siceram pentru ca nu e cerere.

#2691
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
pai si ai primit vreun pret de la ei ?

#2692
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Numai informativ la nivel de pret pe mp. Nu am apucat mai sa cer o oferta concreta pe acoperisul meu ca imi picase deja cu Creatonul cu tronc si ... l-am luat. :D

#2693
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Sa pui poze cu el ;)

#2694
lowpy

lowpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 29.01.2012
Pai cand ajung la acoperis pun bineinteles. :)

#2695
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.11.2001
As prefera si eu Creaton insa modelul Balance nu prea merge la mine datorita formei acoperisului cu multe ape / panta mica. Cel putin asa mi s-a spus. Avand un onduleu intr-o parte va fi problema la marginea coamelor. De-asta cautam si alte modele si mi-era utila o lista de preturi. Nu stiu cum as iesi mai ieftin , o tigla in format mare (9-10 buc / mp) dar pierderi mai mari la imbinari sau o tigla de format mai mic (14-15 buc/mp) dar automat pierderi mai mici datorita faptului ca tiglele sunt mai mici...

Edited by Hawkie, 23 June 2013 - 18:19.


#2696
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Buna ziua
Acum 4 ani am pus tigla metalica pe casa,din cate am inteles,adusa din Polonia.Lucrarea bine executata,garantie 30 de ani la tabla,2 ani la manopera.De anul trecut a inceput sa se decoloreze partea expusa spre soare,sud.Anul acesta s-a facut trandafirie spre alba.Lucrarea am facut-o fara factura.L-am sunat pe cel ce a facut lucrarea,si ma duce cu vorba.
S-a intalnit cineva cu aceasta situatie,ce se poate face?Incercarea de a rezolva prin avocat,justitie,are sorti de izbanda sau este mai mare cheltuiala si durerea de cap?Ce ma sfatuiti sa fac?

#2697
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
din pacate in instanta conteaza ce poti sa dovedesti nu ce stii astfel incat daca nu ai nici un document (factura/contract/chitanta de mana) este aproape imposibil sa castigi. daca ai ceva bani mergi la un avocat si ii face o somatie si o chemare la mediere insa fara documente nu te ajuta nici o autoritate. certificatul de garantie il ai? ce scrie in el? poate ca nu ai garantie la decolorare...

#2698
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Am certificat de garantie.30 de ani tabla,2 ani manopera.De vopsea,decolorare, nu se specifica nimic.

#2699
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Certificat de garantie 30 ani pe tabla ordinara si 2 pe manopera fara factura? Tzeapa! Cine-ti da un certificat in numele firmei fara sa-ti emita factura?

#2700
corsa

corsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 24.05.2007
Nu am vrut factura ca sa nu platesc TVA-ul,dar certificatul de garantie este cu antetul firmei,stampilat si semnat.Am riscat la faza asta,dar stiti cum este:cine nu risca ,nu castiga(sau pierde!).Oricum,garantiile date de diverse firme in perioada boom-ului in constructii,sunt un fel de apa de ploaie.Treisferturi din firmele de constructii nici nu mai exista,asa ca se putea intampla sa fac o lucrare cu o firma oarecare,pe care acum nu mai ai de unde sa o iei.Chiar daca aveam factura,tot pe acolo eram.Chestia cu amenintarea cu un proces,tine la cei care sunt mai slabi de inger,pentru ca poti sa castigi un proces cu o firma de ,,constructii" oarecare,dar daca firma nu are bonitate,nu ai ce sa executi.
Asa ca puteam sa platesc si TVA-ul si sa fiu in aceeasi situatie,sau chiar mai rau.Loterie.
Lucrarea a fost bine executata,dar calitatea acoperirii tablei a fost necorespunzatoare.Montatorul ar trebui sa aibe garantie la materiale de la producator sau importator,pentru ca la cate firme producatoare de tigla ,,tip Lindab" au aparut,va dati seama ca vor tot apare probleme legate de calitate.
Eu am intrebat daca v-ati mai intalnit cu situatii similare si cum s-au rezolvat,pentru ca ,,tzepe"se dau nenumarate in tara asta,suntem o tara in care fiecare incearca sa-l pacaleasca pe cel de langa el,de la presedinte pana la copiii de gradinita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate