Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake
 Recomandare telefon

Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2701
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
sper ca iti este foarte clar ca daca ai "cumparat" tigla fara factura si ai un certificat de garantie pe care banuiesc ca nu scrie numele tau, locatia sau alte date de identificare ale tale este ca si cum nu ai nimic.

Oricum si daca aveai factura si certificat de garantie cu numele tau daca nu se specifica in conditiile de acordare a garantiei decolorarea sau ceva de care sa te legi se considera ca nu face obiectul garantiei si ramane fix problema ta .. incearca sa vezi respectivul certificat ca un contract cu anumite obligatii ale partilor ...

in alta ordine de idei, inteleg tu esti multumit de faptul ca ai smecherit statul cu tva-ul dar acum vrei ca statul sa iti faca dreptate in justitie, lucru care nu prea cred ca o sa il reusesti asa ca fii multumit cu ce ai si daca te supara tare vezi de unde faci rost de o vopsea cu garantie la decolorare si poate o iei si cu factura :)

Edited by gooagle, 27 June 2013 - 15:10.


#2702
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
Posted Image foarte bine pusa problema !!!!

#2703
sorel_789

sorel_789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 28.01.2006
Buna ziua,


Sunt in situatia de a alege intre : Ruukki Monterrey Plus Purex si Novatik. Ce ma sfatuiti sa aleg ?

Ruukki are vechime si traditie, modelul acesta de tigla metalica are 275g/mp, 40 ani garantie tehnica si 15 ani estatica, are 0.5 mm grosime si e facuta in Finlanda
Novatik are aproape 2 ani, contine un aliaj de ZnMg de 120g/mp, 30 garantie intr-un sistem (15 ani - 100%, iar urmatorii 15 ani procentul scade), are 0.5 mm grosime, e profilata in Romania si e facuta cu otel Voestalpine.


Va rog dati-mi un sfat pentru ca sunt umpic in impas. In mod normal probabil ar trebui sa aleg varianta Ruukki, insa imi place f mult cum arata si Novatik-ul si pare destul de solida. Am pus mana pe ea si e mai solida ca restul tiglelor metalice.

Multumesc

Edited by sorel_789, 27 June 2013 - 19:49.


#2704
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Indiscutabil Ruukki!

#2705
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 jozefin, on 27 iunie 2013 - 19:51, said:

Indiscutabil Ruukki!
detaliaza !

#2706
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006
Esti masochist... fie! Posted Image

Ignorand certificatele de conformitate si de garantie, care contin date de tipul "hartia suporta orice in Romania", avem de ales intre un produs al unui grup finlandez de prestigiu si unul cu traditie de 6 luni, facut la Baicoi, imitand un profil de succes de la Gerard folosind tabla ordinara, vandut la pret de 5 stele. Posted Image

#2707
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
tu ai intrebat asa:

"care e mai buna: hyundai sau bmw, ca mie imi place de mor cum arata hyundaiul..."

tabla aia de la rukki e ff departe de navatik!

daca iti place sa schimbi tabla la max 10-12 ani atunci alege hyundaiul.

#2708
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 jozefin, on 28 iunie 2013 - 06:44, said:

Ignorand certificatele de conformitate si de garantie, care contin date de tipul "hartia suporta orice in Romania"

ignorand aceste certificate, de unde sti ce contine respectivul produs de la ruukki ( cat zinc, ce grosime are stratul de vopsea, etc. )

 jozefin, on 28 iunie 2013 - 06:44, said:

avem de ales intre un produs al unui grup finlandez de prestigiu

nu uita ca mai sunt " grupuri de prestigiu " care in Europa de Vest vand ceva si in Europa de Est, total altceva !!!
retine ca discutam de multinationale care trebuie sa produca bani si care trebuie sa se adapteze pietei si concurentei din tara respectiva. Degeaba incerci sa traiesti vanzand in Romania doar HBPE ca nu ai sa reusesti. Ce faci ? Inchizi fabrica si pleci sau de adaptezi situatiei ???

Producatorul de otel pentru tigla metalica Novatik este VoestAlpine, care nu e chiar un necunoscut in domeniu si nici nu are sediul la Baicoi. Faci o mare confuzie daca judeci un produs dupa locatia unde se face profilarea panourilor de tabla ! Sau ti se pare ca Bolintin e un fel de Mecca al otelului ???

#2709
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pai si Gerard nu se profileaza tot la Baicoi? Ca eu nu cred ca le aduc din Noua Zeelanda sau mai stiu eu ce insula indepartata pentru clientul final din mirifica Romanie!

#2710
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 edi10000, on 29 iunie 2013 - 15:43, said:

Pai si Gerard nu se profileaza tot la Baicoi?

noi suntem prea prosti sa reusim sa profilam la Baicoi !!! au reusit ungurii sa atraga ahi roofing !!!

#2711
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu stiam. Oricum, dupa ce iesi din Romania nu prea mai gasesti tabla pe case- legea o face tigla ceramica si partial sindrila.

#2712
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 24.10.2006

 razvan_voicu, on 29 iunie 2013 - 04:30, said:

ignorand aceste certificate, de unde sti ce contine respectivul produs de la ruukki ( cat zinc, ce grosime are stratul de vopsea, etc. )



nu uita ca mai sunt " grupuri de prestigiu " care in Europa de Vest vand ceva si in Europa de Est, total altceva !!!
retine ca discutam de multinationale care trebuie sa produca bani si care trebuie sa se adapteze pietei si concurentei din tara respectiva. Degeaba incerci sa traiesti vanzand in Romania doar HBPE ca nu ai sa reusesti. Ce faci ? Inchizi fabrica si pleci sau de adaptezi situatiei ???

Producatorul de otel pentru tigla metalica Novatik este VoestAlpine, care nu e chiar un necunoscut in domeniu si nici nu are sediul la Baicoi. Faci o mare confuzie daca judeci un produs dupa locatia unde se face profilarea panourilor de tabla ! Sau ti se pare ca Bolintin e un fel de Mecca al otelului ???

Esti om serios si chiar daca esti vanzator de Novatik, esti si montator si stii ca se monteaza ca dracu' din cauza tablei dure, se zgarie, sare vopseaua... Toata stima pentru un producator roman care incearca sa intre in segmentul premium, nu sa sparga pretul, dar din punct de vedere tehnic nu este ok. Ce facem, recomandam un produs slab doar din patriotism?

#2713
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 jozefin, on 29 iunie 2013 - 19:50, said:


Esti om serios si chiar daca esti vanzator de Novatik, esti si montator si stii ca se monteaza ca dracu' din cauza tablei dure, se zgarie, sare vopseaua...

ei bine afla ca nu am vandut si nu am montat niciodata novatik !!! :)

inca ceva : eu nu am recomandat novatik  ( cum nu am recomandat nici ruukki ), eram doar curios dupa ce s-ar putea ghida un eventual cumparator ( daca nu dupa datele tehnice ) .
apropos, grupul asta finlandez de care zici tu este recunoscut in lume pentru total altceva : constructii grele, structuri "agabaritice"  ( cred ca este numarul 1 in asa ceva ), nu pentru o amarata de tabla vopsita .

#2714
gooagle

gooagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 01.05.2010
legat de discutiile legale privind garantia si riscuri...
Eu am primit factura fara TVA pentru serviciul de montaj deoarece firma pe care monteaza este facuta doar pentru asta si nu  este platitoare de TVA in timp ce materialele sunt cu TVA facturate de pe alta firma. Asta este intr-adevar o scadere de costuri pentru mine (nu prea mare dar legala dpdv meu de vedere) iar "ingineria financiara" e facuta de furnizori nu de mine.. si tot risc deoarece firma de pe care se face montajul poate nu va mai fi peste 5 ani :D

#2715
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Buna ziua,
Am ajuns la momentul sa ne hotaram asupra acoperisului. Dintre toate ofertele primite, au ramas in discutii 2 furnizori cu recomandari foarte bune de pe forum.
Va atasez ofertele primite. Din ce am citit pe aici, inclinam spre Ruuki, si datorita faptului ca ofera garantie 30 de ani la partea tehnica, numai ca avem ceva dileme.
Cei care ne-au ofertat cu Ruuki ne-au prezentat si Coilprofilul, care are tabla de 0.55 grosime si bineinteles ca pretul e mai mare, dar care se pare ca ar fi si ea foarte ok calitativ.
Ceilalti de la Viking ne-au surprins ca ajung la pret pe cei de la Ruuki la tabla mata, diferenta fiind foarte mica, pentru tabla recomandata de ei si lucioasa.
Cum vi se par ofertele primite?

Attached Files



#2716
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 28.11.2001
Imi face cu ochiul modelul VENUS de la Tondach. Stie cineva daca Creaton are vreun model asemanator cu design-ul lui VENUS ?
Si-a mai pus cineva VENUS ? cum vi se pare ?

Si alta intrebare, si-a montat cineva BRAMAC la pante sub 15 grade ?

Edited by Hawkie, 03 July 2013 - 19:38.


#2717
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 B84JMY, on 03 iulie 2013 - 15:31, said:

si Coilprofilul, care are tabla de 0.55 grosime si bineinteles ca pretul e mai mare, dar care se pare ca ar fi si ea foarte ok calitativ.
oferta pe care ai primit-o tu nu este pentru Coilprofil de 0,55 grosime ( in realitate nici nu exista asa ceva ), este pentru Coilprofil de 0,46-0,47 mm ( vorbim de grosimea otelului curat ).
in varianta mat catifelat otelul este furnizat de voestalpine si are o grosime de 0,5 mm ( din nou specific ca vorbim de otel curat ) . culorile disponibile sunt doua nuante de rosu.
oferta primita de tine este pentru otel de 0,46-0,47 mm ( otelul este furnizat de marcegaglia ).

Attached Files


Edited by razvan_voicu, 03 July 2013 - 21:18.


#2718
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Interesant...despre tabla celor de la Ruuki din oferta ce zici? Sa merg pe ea sau sa mai cer oferte?
Azi m.a mai cautat cineva de la Wetterbest, a masurat si astept sa vad cat iese. Desi nu mi.a inspirat asa incredere...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate