Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2737
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Daca exista distribuitori de Gerard pe aici ii rog sa imi dea un MP pentru a le cere oferte. Multumesc.

#2738
m3rcedess

m3rcedess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.11.2009

 razvan_voicu, on 17 august 2013 - 06:31, said:

te asigur eu ca nu costa 4 euro/mp ( vorbim de pretul de achizitie al celui care o ambutiseaza ). intimplarea face sa primesc pe mail diverse oferte de rulouri de otel. gandeste-te ca pretul pentru o tabla de 0,45 cu 140 gr zinc ajunge in jur de 3.0 - 3.2 euro/mp  . dupa care incepi sa ai cheltuieli de depozitare, productie, pierderi tehnologice, etc. ( aviz amatorilor care mai cred ca pot sa cumpere tigla metalica protejata cu 275 g zinc  la pretul de 4 euro ) .


" curcubeul aromelor skittles " este tot vina producatorilor de tigla metalica deoarece au dus in aceeasi comanda tigla metalica obtinuta din rulouri diferite . acest lucru s-a intamplat cu ani in urma cand nimeni nu si-a pus problema ca tabla se va decolora diferit ( fiind realizata de furnizori diferiti de otel ). azi se mai intampla doar in cazul producatorilor dubiosi care nici ei nu mai tin minte de unde iau rolele de otel sau in cazul celor care detin stocuri de tigla metalica .


sa lamurim putin lucrurile evitand confuziile legate de grosimea tablei .

din cate stiu eu ( am masurat o tabla novatik acum un an ), grosimea de 0,5 mm se refera doar la miezul de otel, fara protectii , cu tot cu protectie ajunge la un 0,53 - 0,54, grosime care poate fi considerata conform normelor din tara noastra, 0,55mm toleranta negativa . poate de aici apare confuzia . oricum este de apreciat ( cred eu ), faptul ca au trecut ca si date tehnice grosimea miezului de otel .


aici cred ca te inseli amarnic . 120g ZnMg inseamna o grosime foarte mica, acest material neputand impune rezistenta mecanica ( rolul acestui aliaj este doar de protectie la coroziune . se foloseste ZnMg pentru ca se pare ca magneziul fixeaza mai bine atomii de zinc pe tabla de otel oferind astfel o durata mai mare de viata produsului . de retinut insa ( ca sa nu inducem cititorii in eroare si sa se spuna ca fac publicitate si marketing Posted Image ) , ca protectia la novatik este de 120 gZNMg/mp iar la o tabla buna protejata cu Zn simplu este de 275 g/mp, deci are o grosime  dubla .

eu am speranta ca veti mai scrie amandoi, pentru ca din contradictii se naste progresul , si cu cat sunt mai multe pareri , cu atat cei care citesc forumul vor fi mai avantajati .
cred ca este important sa pastram totusi un ton corect si sa nu ne jignim gratuit .
Buna !

V-ati gandit la un material mult mai performant , pe langa otel ? ex. Aluminiu ?

Analizati si produsele din aluminiu , gen Novartis sau Prefa ! ( www.prefa.com ). In cazul produselor cu adevarat premium si foarte performante , astfel de discutii , sunt deja istorie. Trist ca inca, dupa atatea experiante negative ( decolorare / grosimi umflate / continut de ZN mai mult decat dubios ) , nimeni nu face saltul calitativ catre titan-zinc / cupru / aluminiu sau cel mai cinstit , catre tigla ceramica sau din beton , care orisicum vs. toate "'tinichelele''  enumerate in postarile anterioare este mult mai performanta din toate punctele de vedere..... .  Tabla din titan zinc / cupru , tigla ceramica ( amintesc numai orasele vechi Sibiu / Brasov ) stau de sute de ani si sunt functionale.... . Sunt convins ca in 30 - 40 ani toate tinichelele astea ondulate din otel , cu straturi de zn masluite si cu grosimi mai mult decat umflate , o sa fie numai o amintire trista...... . sorry , nu doresc sa jignesc nici un producator sau vanzator de asa ceva , dar haideti sa ne uitam pe acoperisurile din jurul nostru , sa analizam trecutul , prezentul si sa incetam in a incerca sa inlocuim ceramica / cuprul sau titan zincul . NU VOM REUSI !!!

Va salut cu respect !

#2739
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Bună, aș avea și eu o întrebare: părinții mei doresc să schimbe țigla de pe acoperiș (casa a fost construită în anii `'60, însă țigla folosită atunci nu a fost nouă, se pare că a fost refolosită de la o casă mai veche și avea deja vreo 40-50 de ani în momentul refolosirii și era de Jimbolia), deci a ținut cam 100 de ani și ai mei zic că a ținut foarte bine, dar că a venit momentul să o schimbe. Acum începe însă să se deterioreze, să crape etc. S-au oprit tot la țiglă ceramică și au găsit țiglă Tondach la un depozit în Oradea, la prețul de 27 ron/mp. Aici am citit că nu ar fi bună Tondach. Puteți să detaliati? As prefera sa scrie cineva care are deja țiglă Tondach pe casă și îi rog pe cei care fac doar contrareclamă să se abțină.

Aș mai vrea, dacă se poate, să aflu și alte depozite cu preturi bune din Oradea- ai mei au mers la unul singur, pe Calea Clujului. Mulțumesc anticipat.

#2740
m3rcedess

m3rcedess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.11.2009

 pqr, on 02 septembrie 2013 - 19:42, said:

Bună, aș avea și eu o întrebare: părinții mei doresc să schimbe țigla de pe acoperiș (casa a fost construită în anii `'60, însă țigla folosită atunci nu a fost nouă, se pare că a fost refolosită de la o casă mai veche și avea deja vreo 40-50 de ani în momentul refolosirii și era de Jimbolia), deci a ținut cam 100 de ani și ai mei zic că a ținut foarte bine, dar că a venit momentul să o schimbe. Acum începe însă să se deterioreze, să crape etc. S-au oprit tot la țiglă ceramică și au găsit țiglă Tondach la un depozit în Oradea, la prețul de 27 ron/mp. Aici am citit că nu ar fi bună Tondach. Puteți să detaliati? As prefera sa scrie cineva care are deja țiglă Tondach pe casă și îi rog pe cei care fac doar contrareclamă să se abțină.

Aș mai vrea, dacă se poate, să aflu și alte depozite cu preturi bune din Oradea- ai mei au mers la unul singur, pe Calea Clujului. Mulțumesc anticipat.

 pqr, on 02 septembrie 2013 - 19:42, said:

Bună, aș avea și eu o întrebare: părinții mei doresc să schimbe țigla de pe acoperiș (casa a fost construită în anii `'60, însă țigla folosită atunci nu a fost nouă, se pare că a fost refolosită de la o casă mai veche și avea deja vreo 40-50 de ani în momentul refolosirii și era de Jimbolia), deci a ținut cam 100 de ani și ai mei zic că a ținut foarte bine, dar că a venit momentul să o schimbe. Acum începe însă să se deterioreze, să crape etc. S-au oprit tot la țiglă ceramică și au găsit țiglă Tondach la un depozit în Oradea, la prețul de 27 ron/mp. Aici am citit că nu ar fi bună Tondach. Puteți să detaliati? As prefera sa scrie cineva care are deja țiglă Tondach pe casă și îi rog pe cei care fac doar contrareclamă să se abțină.

Aș mai vrea, dacă se poate, să aflu și alte depozite cu preturi bune din Oradea- ai mei au mers la unul singur, pe Calea Clujului. Mulțumesc anticipat.

Salut !

Caut-o pe D-na Corina de la Firma SAPICO BADOR , Oradea , Calea Clujului 199, tel :07290187326 , si cu siguranta va stii sa te ajute !

Succes !

#2741
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 m3rcedess, on 31 august 2013 - 17:04, said:

Buna !

V-ati gandit la un material mult mai performant , pe langa otel ? ex. Aluminiu ?

Analizati si produsele din aluminiu , gen Novartis sau Prefa ! ( www.prefa.com ). In cazul produselor cu adevarat premium si foarte performante , astfel de discutii , sunt deja istorie. Trist ca inca, dupa atatea experiante negative ( decolorare / grosimi umflate / continut de ZN mai mult decat dubios ) , nimeni nu face saltul calitativ catre titan-zinc / cupru / aluminiu sau cel mai cinstit , catre tigla ceramica sau din beton , care orisicum vs. toate "'tinichelele''  enumerate in postarile anterioare este mult mai performanta din toate punctele de vedere..... .  Tabla din titan zinc / cupru , tigla ceramica ( amintesc numai orasele vechi Sibiu / Brasov ) stau de sute de ani si sunt functionale.... . Sunt convins ca in 30 - 40 ani toate tinichelele astea ondulate din otel , cu straturi de zn masluite si cu grosimi mai mult decat umflate , o sa fie numai o amintire trista...... . sorry , nu doresc sa jignesc nici un producator sau vanzator de asa ceva , dar haideti sa ne uitam pe acoperisurile din jurul nostru , sa analizam trecutul , prezentul si sa incetam in a incerca sa inlocuim ceramica / cuprul sau titan zincul . NU VOM REUSI !!!

Va salut cu respect !
deoarece ai citat o postare de a mea, as vrea sa iti raspund eu primul .

- ce te face sa crezi ca daca invelitorile " premium " gen aluminiu, titan-zinc sau cupru ar castiga piata si ar aparea mai multi producatori si distribuitori, nu ar aparea si " oportunistii ", cei care transforma un 0,5 in 0,45, cei care umbla la calitatea materialului, etc.
- cati dintre cei care isi pun tigla metalica ( o invelitoare ieftina ), ar putea sa isi permita una din cele trei invelitori premium propuse de tine . daca vrei putem face niste simulari de pret ca sa explicam si diferentele financiare . probabil ca toti ne-am dori rolls royce dar marea majoritate ne multumim si cu logan, audi sau opel .
- referitor la orasele vechi in care nu vezi pe cladiri de sute de ani acoperisuri din tigla metalica, mi se pare un lucru foarte normal . nu dispuneau de tehnologia care sa onduleze tabla in acest fel . acum sute de ani metalul era greu de scos si de aceea era si scump ( gandeste-te la cat costa o armura ), in acea perioada nefiind o solutie de invelitoare decat pentru cei foarte bogati . nici geamuri termopan , vata minerala sau polistiren nu existau acum sute de ani dar asta nu inseamna ca noi trebuie sa ramanem ancorati in trecut . ideea este sa incercam sa imbunatatim confortul, pastrand insa un pret care sa iti permita sa si " traiesti " .
- partea cu zincul masluit este foarte adevarata, retine insa ca o mare parte din vina apartine beneficiarilor. cati dintre acestia cer ( inainte sa plateasca avansul pentru o comanda ), sa vada fisa tehnica si garantia produsului ??? NIMENI ! datorita acestui fapt au aparut diverse " fabricute"  care vand tigla metalica din otel de provenienta dubioasa .
- este foarte greu sa apreciezi ce va fi peste 30-40 ani deoarece in ultimii 50 ani lucrurile s-au schimbat radical . au aparut multinationalele, fondurile de investitii, etc. , care au ca singur scop realizarea de profit. daca se observa o tendinta a beneficiarului de a achizitiona produse ieftine, te asigur ca acestea vor proceda in consecinta, indiferent de numele pe care il poarta . si la noi in tara sunt multinationale ( discut de domeniul invelitorilor ), care si-au dat pantalonii jos ( ei spun ca s-au adaptat situatiei ) .

#2742
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013

 stuiberv, on 18 mai 2010 - 15:46, said:

Am o intrebare:
Este ok folia urmatoare?

Se numeste Dachowa 3 [...].

In plus: mai sus in threadul asta am mai pus o intrebare legata de oferta primita de la tegola.
http://forum.softped...m...t&p=8195319

Daca aveti timp si chef va rog sa va dati cu parerea.

Am fisa materialului:

Masa specifica: 135g/m2

Rez la intindere inaintea imbatranirii artificiale:
- in lungime: 250+- 40 n/50mm
- transversal: 170 +- 40 N/50mm

Rez la intindere dupa imbatrinirea artificiala:
- lungime - 40+- 20 N/50mm
- transversal: - 65 +- 30 N/50mm

Alungire dupa imbatrinirea artificiala:
- in lungime: 40+-20 %
- transversal: 45+- 30 %

Rupere:
- in lungime 90+80/-30 N
- transversal 100+100/-30 N

Flexibilitate: la minus 25 grade celsius - lipas de crapaturi.


Rezistenta la patrundderea apei inainte si dupa imbatranirea artificiala: clasa W1.

Permisivitatea aerului la diferente de tensiuni 50 Pa favorabile si nefavorabile:
<= 0,08 m3 (m2XhX50Pa)

Rezistenta la foc: clasa E


Ati aflat daca aceasta folie Dachowa 3 este impermeabile? Va rog mult spuneti-mi si mie, intrucat montatorul de tigla vrea sa imi puna pe casa acest tip de folie. Multumesc anticipat

#2743
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 razvan_voicu, on 03 septembrie 2013 - 05:57, said:

deoarece ai citat o postare de a mea, as vrea sa iti raspund eu primul .

- ce te face sa crezi ca daca invelitorile " premium " gen aluminiu, titan-zinc sau cupru ar castiga piata si ar aparea mai multi producatori si distribuitori, nu ar aparea si " oportunistii ", cei care transforma un 0,5 in 0,45, cei care umbla la calitatea materialului, etc.
- cati dintre cei care isi pun tigla metalica ( o invelitoare ieftina ), ar putea sa isi permita una din cele trei invelitori premium propuse de tine . daca vrei putem face niste simulari de pret ca sa explicam si diferentele financiare . probabil ca toti ne-am dori rolls royce dar marea majoritate ne multumim si cu logan, audi sau opel .
- referitor la orasele vechi in care nu vezi pe cladiri de sute de ani acoperisuri din tigla metalica, mi se pare un lucru foarte normal . nu dispuneau de tehnologia care sa onduleze tabla in acest fel . acum sute de ani metalul era greu de scos si de aceea era si scump ( gandeste-te la cat costa o armura ), in acea perioada nefiind o solutie de invelitoare decat pentru cei foarte bogati . nici geamuri termopan , vata minerala sau polistiren nu existau acum sute de ani dar asta nu inseamna ca noi trebuie sa ramanem ancorati in trecut . ideea este sa incercam sa imbunatatim confortul, pastrand insa un pret care sa iti permita sa si " traiesti " .
- partea cu zincul masluit este foarte adevarata, retine insa ca o mare parte din vina apartine beneficiarilor. cati dintre acestia cer ( inainte sa plateasca avansul pentru o comanda ), sa vada fisa tehnica si garantia produsului ??? NIMENI ! datorita acestui fapt au aparut diverse " fabricute"  care vand tigla metalica din otel de provenienta dubioasa .
- este foarte greu sa apreciezi ce va fi peste 30-40 ani deoarece in ultimii 50 ani lucrurile s-au schimbat radical . au aparut multinationalele, fondurile de investitii, etc. , care au ca singur scop realizarea de profit. daca se observa o tendinta a beneficiarului de a achizitiona produse ieftine, te asigur ca acestea vor proceda in consecinta, indiferent de numele pe care il poarta . si la noi in tara sunt multinationale ( discut de domeniul invelitorilor ), care si-au dat pantalonii jos ( ei spun ca s-au adaptat situatiei ) .

Va asigur ca toti agentii economici umbla dupa profit nu doar "multinationalele" si ca cei care nu fac acest lucru ies de pe piata in cateva luni.
Nu vreau sa fac teoria chibritului dar daca am de ales intre a cumpara de la un producator mic sau o multinationala.... o sa prefer intotdeauna multinationala.
Considerentele sunt simple, asa cum au rezistat 100 de ani pe piata tot asa o sa reziste si in viitor, pe cand nea Gica mesterul care sie tot o sa iasa sigur de pe piata in cativa ani, nu fiindca nu cunoaste meserie ci pur si simplu nu o sa poata sa tina pasul cu concurenta care are multi bani de investit, asta se traduce prin beneficii in buzunarul clientului.  Cat priveste invelitoarea de aluminiu... si eu ma intreb de ce nu este mai larg folosita, adica cine da o caruta de bani pe Lindab sau Gerard de ce nu prefera o solutie mai sigura din AL, nu stiu. Oricum sunt multe materiale compozite moderne care intrec ca performante namolul ars care se facea acum 500 ani si tabla care cica este pe acoperisurile nordice.... eu am vizitat tari nordice si garantez ca in proportie de 99% am vazut tigla si atat. In plus toata lumea intreaba daca tabla se decoloreaza la soare sau rugineste insa nimeni nu se intreaba cum se comporta sub actiunea acidului azotic din ploaie rezultat din spalarea noxelor auto din atmosfera, concentratii care o sa se dubleze in urmatorii ani Posted Image stiti ce o sa se raspunda? nu aveti garantie fiindca rezistenta materialului a fost testat in conditiile din 2010 sau mai stiu eu cand ori conditiile s-au schimbat intre timp iar producatorul nu-si asuma responsabilitatea aceasta, paguba ne fiind din vina unui viciu de fabricatie o sa stati cu galeti prin sufragerie pana o sa aveti bani sa schimbati invelitoarea pe banii dvs. Va ma spun un lucru despre care o sa radeti, am avut in vizita un prieten francez, si am vizitat delta vreau sa va spun ca omul a ramas impresionat de acoperisul din stuf sau iarba de mare, si a spus ca in Franta sunt mai scumpe decat invelitorile conventionale fiind bio. In Lyon unde locuieste omul au inceput sa apara astfel de acoperisuri in zona urbana, la noi sunt de ras..... concluzia o trageti voi.

Edited by arschery, 05 September 2013 - 15:21.


#2744
m3rcedess

m3rcedess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.11.2009

 elia8, on 05 septembrie 2013 - 15:01, said:



Ati aflat daca aceasta folie Dachowa 3 este impermeabile? Va rog mult spuneti-mi si mie, intrucat montatorul de tigla vrea sa imi puna pe casa acest tip de folie. Multumesc anticipat

 elia8, on 05 septembrie 2013 - 15:01, said:



Ati aflat daca aceasta folie Dachowa 3 este impermeabile? Va rog mult spuneti-mi si mie, intrucat montatorul de tigla vrea sa imi puna pe casa acest tip de folie. Multumesc anticipat


Buna !

Toate follie din europa de est ( PL, HU , CZ s.a.m.d. ) nu sunt conforme cu standardele germane / austriece ( adica din tarile ceva mai civilizate ). Ca proferionist nu recomand acest material. Sa te indrepti catre produse gen Delta , Uni Bausysteme , Harrer , produse dupa standarde cinstite.

#2745
elia8

elia8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 18.07.2013
multumesc mult pentru raspuns. Deci voi alege Delta si tigla ceramica.

#2746
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 arschery, on 05 septembrie 2013 - 15:17, said:

Va asigur ca toti agentii economici umbla dupa profit nu doar "multinationalele" si ca cei care nu fac acest lucru ies de pe piata in cateva luni.
Nu vreau sa fac teoria chibritului dar daca am de ales intre a cumpara de la un producator mic sau o multinationala.... o sa prefer intotdeauna multinationala.
Considerentele sunt simple, asa cum au rezistat 100 de ani pe piata tot asa o sa reziste si in viitor, pe cand nea Gica mesterul care sie tot o sa iasa sigur de pe piata in cativa ani, nu fiindca nu cunoaste meserie ci pur si simplu nu o sa poata sa tina pasul cu concurenta care are multi bani de investit, asta se traduce prin beneficii in buzunarul clientului.  Cat priveste invelitoarea de aluminiu... si eu ma intreb de ce nu este mai larg folosita, adica cine da o caruta de bani pe Lindab sau Gerard de ce nu prefera o solutie mai sigura din AL, nu stiu. Oricum sunt multe materiale compozite moderne care intrec ca performante namolul ars care se facea acum 500 ani si tabla care cica este pe acoperisurile nordice.... eu am vizitat tari nordice si garantez ca in proportie de 99% am vazut tigla si atat. In plus toata lumea intreaba daca tabla se decoloreaza la soare sau rugineste insa nimeni nu se intreaba cum se comporta sub actiunea acidului azotic din ploaie rezultat din spalarea noxelor auto din atmosfera, concentratii care o sa se dubleze in urmatorii ani Posted Image stiti ce o sa se raspunda? nu aveti garantie fiindca rezistenta materialului a fost testat in conditiile din 2010 sau mai stiu eu cand ori conditiile s-au schimbat intre timp iar producatorul nu-si asuma responsabilitatea aceasta, paguba ne fiind din vina unui viciu de fabricatie o sa stati cu galeti prin sufragerie pana o sa aveti bani sa schimbati invelitoarea pe banii dvs. Va ma spun un lucru despre care o sa radeti, am avut in vizita un prieten francez, si am vizitat delta vreau sa va spun ca omul a ramas impresionat de acoperisul din stuf sau iarba de mare, si a spus ca in Franta sunt mai scumpe decat invelitorile conventionale fiind bio. In Lyon unde locuieste omul au inceput sa apara astfel de acoperisuri in zona urbana, la noi sunt de ras..... concluzia o trageti voi.

" au ca singur scop " nu este tot una cu " au ca scop " ! sa detaliem putin : ca si afacere de " familie ", cu 10-15 angajati, cred ca poti sa pastrezi calitatea materialelor produse si sa nu te lasi dus de val . acest lucru este mai greu atunci cand vorbim de multinationale . si ca exemplu poti sa observi faptul ca toate " numele mari " in domeniu s-au adaptat cerintelor din piata .
nea gica, de care zici tu este un partener al multinationalelor , pentru ca multinationalele produc si comercializeaza , iar nea gica monteaza .
daca tu crezi ca invelitorile din aluminiu sunt o solutie mai buna ( calitate, pret, etc.), deci care s-ar vinde, poti sa iti faci o afacere in acest domeniu . poate poti sa oferi si ceva detalii legate de preturi .
referito la ploile acide ramane de vazut ce va fi in urmatorii ani, deocamdata nu am vazut ca au inceput sa rugineasca acoperisurile tip tigla metalica . Cele mai vechi acoperisuri Lindab montate in tara noastra se apropie de 20 ani , si nu au ruginit .
la noi nu sunt de ras ( referito la acoperisurile din stuf ), sunt doar foarte scumpe. acum vreo doua luni am vorbit cu cineva care se interesase de un pret . Oferta primita a fost de 50 euro/mp . daca alte persoane de pe forum s-au mai interesat le rog sa ne spuna ce oferte au mai primit .

#2747
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Buna, deci, dupa cum spuneam mai sus, parintii mei s-au hotarat sa schimbe acoperisul si sa puna tigla Tondach, model Twist rosu. Au sunat pe la toate depozitele din oras si se pare ca cea mai buna oferta au primit-o de la un depozit care vinde tigla la 3,41 ron/bucata si i-ar costa in jur de 5100 ron tiglele si inca 2700 ron tiglele pentru coama pentru circa 170 mp (a venit mesterul si a masurat). Daca stiti oferte mai bune in Oradea, va rog spuneti-mi.

A doua intrebare: am citit aici despre folie: la ce se foloseste si cam cata ar trebui/care ar fi costurile pentru circa 170 mp de acoperis?

A treia intrebare: ce ar mai trebui sa stiu despre renovarea acoperisului? Mentionez ca podul nu are planseu de beton, doar tavan peste care vine o podea din scanduri. Am intrat pe site-ul Toindach si mi-am prins urechile, tigla margine dreapta, tigla margine stanga, tila de aerisire...mesterul ne-a spus doar de tigla, coama si leaturi noi. Ce alte costuri ar mai fi?

#2748
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 razvan_voicu, on 05 septembrie 2013 - 17:56, said:


" au ca singur scop " nu este tot una cu " au ca scop " ! sa detaliem putin : ca si afacere de " familie ", cu 10-15 angajati, cred ca poti sa pastrezi calitatea materialelor produse si sa nu te lasi dus de val . acest lucru este mai greu atunci cand vorbim de multinationale . si ca exemplu poti sa observi faptul ca toate " numele mari " in domeniu s-au adaptat cerintelor din piata .
nea gica, de care zici tu este un partener al multinationalelor , pentru ca multinationalele produc si comercializeaza , iar nea gica monteaza .
daca tu crezi ca invelitorile din aluminiu sunt o solutie mai buna ( calitate, pret, etc.), deci care s-ar vinde, poti sa iti faci o afacere in acest domeniu . poate poti sa oferi si ceva detalii legate de preturi .
referito la ploile acide ramane de vazut ce va fi in urmatorii ani, deocamdata nu am vazut ca au inceput sa rugineasca acoperisurile tip tigla metalica . Cele mai vechi acoperisuri Lindab montate in tara noastra se apropie de 20 ani , si nu au ruginit .
la noi nu sunt de ras ( referito la acoperisurile din stuf ), sunt doar foarte scumpe. acum vreo doua luni am vorbit cu cineva care se interesase de un pret . Oferta primita a fost de 50 euro/mp . daca alte persoane de pe forum s-au mai interesat le rog sa ne spuna ce oferte au mai primit .
Romanii trebuie sa invete ce inseamna afacere de familie, noi inca nu avem asa ceva, nu orice bisnitar care invarte 10 000 euro intr-un magazin pe net este afacerist, si mai ales afacerea lui nu este de familie. Vad ca referinta ta in calitatea acoperisurilor din tabla este o multinationala ;) ...... multinationalele au fost in marea lor majoritate afaceri de familie. O sa vedem ce se intampla cu poaia acida numai ca nu vreau sa vezi pe banii mei,  deci merg pe tigla. Despre confortul tablei care suna cand ploua ce spuneti?

#2749
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 arschery, on 06 septembrie 2013 - 17:49, said:

Romanii trebuie sa invete ce inseamna afacere de familie, noi inca nu avem asa ceva, nu orice bisnitar care invarte 10 000 euro intr-un magazin pe net este afacerist, si mai ales afacerea lui nu este de familie. Vad ca referinta ta in calitatea acoperisurilor din tabla este o multinationala Posted Image ...... multinationalele au fost in marea lor majoritate afaceri de familie. O sa vedem ce se intampla cu poaia acida numai ca nu vreau sa vezi pe banii mei,  deci merg pe tigla. Despre confortul tablei care suna cand ploua ce spuneti?
incerc sa iti raspund punctual ca sa nu apara neintelegeri :
1) sunt de acord ca romanii trebuie sa invete si in acest domeniu ce inseamna afacerea de familie, dar asta cere timp .
2) am specificat foarte clar 10 -15 angajati, deci nu are cum sa aiba o cifra de afaceri de doar 10.000 de euro . ( te rog sa nu mai scoti cuvintele din context si sa le invarti cum vrei tu ) .
3) remarca pe care am facut-o vis-a-vis de acoperisurile Lindab s-a datorat faptului ca acestea au fost primele acoperisuri de acest tip montate in Romania . Daca erau Ruukki dadeam exemplu firma Ruukki iar daca era nea Gica il dadeam exemplu pe el . Eu ma refeream la produs in sine ( tabla profilata sub forma de tigla ) .
4) din partea mea poti sa iti pui pe casa si foita de aur . daca tu crezi ca tigla este produsul cel mai potrivit, foarte bine, alege tigla . retine insa ca nu exista sistem de invelitoare perfect . toate au plusuri si minusuri .
5) referitor la ploaie nu stiu ce sa iti spun pentru ca eu locuiesc intr-un bloc vechi dein anii 70. as vrea insa sa te intreb daca acest zgomot ar fi fost mai mic in cazul in care iti puneai aluminiu, zinc-titan sau cupru si daca chiar crezi ca zgomotul este atat de deranjant .

#2750
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 razvan_voicu, on 06 septembrie 2013 - 19:21, said:

incerc sa iti raspund punctual ca sa nu apara neintelegeri :
1) sunt de acord ca romanii trebuie sa invete si in acest domeniu ce inseamna afacerea de familie, dar asta cere timp .
2) am specificat foarte clar 10 -15 angajati, deci nu are cum sa aiba o cifra de afaceri de doar 10.000 de euro . ( te rog sa nu mai scoti cuvintele din context si sa le invarti cum vrei tu ) .
3) remarca pe care am facut-o vis-a-vis de acoperisurile Lindab s-a datorat faptului ca acestea au fost primele acoperisuri de acest tip montate in Romania . Daca erau Ruukki dadeam exemplu firma Ruukki iar daca era nea Gica il dadeam exemplu pe el . Eu ma refeream la produs in sine ( tabla profilata sub forma de tigla ) .
4) din partea mea poti sa iti pui pe casa si foita de aur . daca tu crezi ca tigla este produsul cel mai potrivit, foarte bine, alege tigla . retine insa ca nu exista sistem de invelitoare perfect . toate au plusuri si minusuri .
5) referitor la ploaie nu stiu ce sa iti spun pentru ca eu locuiesc intr-un bloc vechi dein anii 70. as vrea insa sa te intreb daca acest zgomot ar fi fost mai mic in cazul in care iti puneai aluminiu, zinc-titan sau cupru si daca chiar crezi ca zgomotul este atat de deranjant .

5) nu, toate invelitorile metalice sunt zgomotoase la ploaie

#2751
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 arschery, on 06 septembrie 2013 - 22:26, said:


5) nu, toate invelitorile metalice sunt zgomotoase la ploaie
ok, iti doresc sa faci cea mai potrivita alegere in privinta tiglei pe care doresti sa o achizitionezi .

#2752
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Intrebare referitoare la folia anticondens: aceasta se poate monta direct pe placa de peste etaj la o casa cu pod necirculabil? Am placa peste etaj si termoizolatia diect pe ea. E corect montajul din poza din link?

http://casaideala.fi...peris-tabla.jpg

#2753
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
nu, nu este corect . este in contradictie cu toate recomandarile producatorilor de tigla metalica, indiferent ca se numesc lindab, ruukki , coilprofil, etc.
1) lipsesc sipcile perpendiculare pe streasina. acestea ofera atat spatiu de ventilare, cat si spatiu pentru " curgerea" condensului .
2) lipseste folia anticondens ( ma refer la nivelul asterelei), acest lucru ducand intr-un timp relativ scurt la deteriorarea structurii acoperisului .

mai disecam subiectul dupa meci ! HAI ROMANIA !!!!

#2754
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
nu e corect! nici la folie nici la sipci!
sapa de 2cm pt protejarea vetei!!!? ha?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate