Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat
 Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 

Sisteme de acoperișuri - ȘINDRILĂ BITUMINOASĂ vs TABLĂ vs ȚIGLĂ vs alții

- - - - -
  • Please log in to reply
4216 replies to this topic

#2755
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Multumesc pentru raspunsuri. Atunci, vaporii care intra din casa in pod nu ajung direct in vata si o umezesc? Eu nu vreau sa mai torn nicio sapa in pod - vreau sa pun termoizolatia direct pe placa apoi sa bat osb peste.

#2756
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
ok, poate nu am fost destul de explicit . am sa incerc sa explic putin mai in detaliu ( daca stiam ca pierde romania nu ma mai duceam la meci si iti explicam :) ) .
vapori de apa din casa se transforma in picaturi de apa ( cele care umezesc si deterioreaza in timp lemnul si vata minerala ), cand ajung la punctul de roua . punctul de roua este o variabila care depinde de saturatia vaporilor si de temperatura .
la acoperisuri pentru a impiedica transformarea vaporilor de apa in picaturi in interiorul izolatiei se foloseste o bariera de vapori . neajungand vapori de apa in izolatie, nu prea are ce sa condenseze acolo, deci va pastra izolatia intacta .
daca vrei sa izolezi placa si podul nu este izolat , s-ar putea sa ai ceva probleme in timp ( in perioadele cand afara este foarte frig ), situatie accentuata si de o umiditate excesiva in casa .

parerea mea ar fi ca initial sa izolezi acoperisul, sa montezi o bariera de vapori la acoperis, dupa care sa izolezi placa .

#2757
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Multumesc pentru sfat. O sa vad ce si cum o sa fac pentru ca podul la mine are o inaltime foarte mica. E un acoperis cu panta la vreo 12 grade. Posibil sa fie destul de dificil sa-l izolez sub astereala. De aia ma si gandeam ca poate ar fi o solutie sa intind o bariera de vapori direct pe placa si peste sa vin cu termoizolatia.

Edited by scufitzu, 13 September 2013 - 12:14.


#2758
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012
poate fi o soluti doar in cazul in care o "inchideti " foarte bine .

mai jos aveti un link in care apare modul in care se instaleaza delta reflex . in cazul dumneavoastra nu este necesar sa achizitionati delta reflex ( aceasta membrana nu a fost gandita pentru podea ), dar principiile de etansare sunt aceleasi .

http://www.doerken.d...ukte/reflex.php

#2759
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Multumesc inca o data pentru ajutor/sfaturi.

#2760
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2006
salutare,

as avea si eu de ales intre viking, coilprofile sau lindab varianta lowcost.

voi ce productor ati recomanda?

pana acum am vazut viking pus si e super ok, coilprofile se zice ca ar avea zinc mai mult si asta e bine si lindab ar fi etalonu, dar ma indoiesc ca la varianta low cost...

multumesc frumos

#2761
danielsco

danielsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.03.2008

 at_b, on 20 septembrie 2013 - 11:58, said:

salutare,

as avea si eu de ales intre viking, coilprofile sau lindab varianta lowcost.

voi ce productor ati recomanda?

pana acum am vazut viking pus si e super ok, coilprofile se zice ca ar avea zinc mai mult si asta e bine si lindab ar fi etalonu, dar ma indoiesc ca la varianta low cost...

multumesc frumos


Dintre cele 3 cea mai buna e coilprofile.Dar sunt si altele, Ruukki e cam acelasi pret cu coilprofil poate ceva mai scump dar e probabil cel mai bun, Weterbest, pret mai bun si tabla acceptabila...si mai sunt...La viking si la lindad am vazut cateva decolorate.... mai mult la lindab e drept.

#2762
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2006
@danielsco, mersi, uitasem sa adaug si ruukki
pe coilprofil si viking aveam un montator super ok, si pe rukki un alt montator, dar si el ar trebui sa fie ok.

de lindab am zis sa intreb ca toata lumea zice tabla tip lindab, ma gandeam ca ar fi ok, dar avand in vedere ca e varianta low cost, probabil ca nu....

#2763
danielsco

danielsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.03.2008

 at_b, on 20 septembrie 2013 - 15:39, said:

@danielsco, mersi, uitasem sa adaug si ruukki
pe coilprofil si viking aveam un montator super ok, si pe rukki un alt montator, dar si el ar trebui sa fie ok.

de lindab am zis sa intreb ca toata lumea zice tabla tip lindab, ma gandeam ca ar fi ok, dar avand in vedere ca e varianta low cost, probabil ca nu....
ti-am lasat un pm

#2764
razvan_voicu

razvan_voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 03.12.2012

 at_b, on 20 septembrie 2013 - 11:58, said:

salutare,

as avea si eu de ales intre viking, coilprofile sau lindab varianta lowcost.

voi ce productor ati recomanda?

pana acum am vazut viking pus si e super ok, coilprofile se zice ca ar avea zinc mai mult si asta e bine si lindab ar fi etalonu, dar ma indoiesc ca la varianta low cost...

multumesc frumos

in primul rand ar trebui sa retineti un aspect important : si lindab, si ruukki, si viking au diferite calitati ale materiei prime ( ex. viking produce tigla metalica din tabla de 0.4mm , 0.45mm si 0,5mm ), folosite la producerea panourilor de tigla metalica si a profilelor de tinichigerie .
ca sa poti face o comparatie de pret corecta ar trebui sa soliciti o oferta de pret precizand furnizorului cateva detalii legate de ceea ce vrei ( ex. 275 g zinc/mp, grosime tabla 0.5 mm cu sau fara straturile de protectie , clasa otelului minim S 250, etc. ) .
iti mai dau un sfat : inainte de a face o alegere finala cere sa vezi si un certificat de garantie al produsului respectiv . citeste-l cu atentie si dupa aceea alege produsul pe care il crezi cel mai potrivit .

a spune ca un renault este mai bun decat un logan este o tampenie ( vezi comparatii de genul weterbest e mai buna decat viking, lindab decat ruukki, etc. ), deoarece un renault 1.4 benzina nu se va compara niciodata cu un logan 1.5 diesel 85cp.  INCERCATI SA COMPARATI MERE CU MERE SI PERE CU PERE !

#2765
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Deci sa înțeleg că sub orice acoperiș - fie el de tablă, de țiglă sau de altceva - trebuie pusă o folie anticondens, direct sub olane? Ce se întâmplă dacă nu e pusă? Întreb acest lucru fiindcă meșterul l-a sfătuit pe tata să nu ia folie pentru țiglă din ceramică, că s-ar pune numai pentru țiglă metalică (e același meșter care l-a sfătuit pe tata să izoleze cu polistiren de 5 cm, că pereții de 50/60 cm sînt destul de groși). Așa e, adică nu trebuie folie? Încep să îl suspectez că fuge de muncă sau că e rău intenționat...

#2766
danielsco

danielsco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.03.2008

 pqr, on 22 septembrie 2013 - 12:53, said:

Deci sa înțeleg că sub orice acoperiș - fie el de tablă, de țiglă sau de altceva - trebuie pusă o folie anticondens, direct sub olane? Ce se întâmplă dacă nu e pusă? Întreb acest lucru fiindcă meșterul l-a sfătuit pe tata să nu ia folie pentru țiglă din ceramică, că s-ar pune numai pentru țiglă metalică (e același meșter care l-a sfătuit pe tata să izoleze cu polistiren de 5 cm, că pereții de 50/60 cm sînt destul de groși). Așa e, adică nu trebuie folie? Încep să îl suspectez că fuge de muncă sau că e rău intenționat...
  

trebuie folie.ai pod rece? sau mansarda?

#2767
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
E un pod folosit numai pentru depozitare (pod rece?), e vorba de o casa mai veche si parintii mei spun ca, fiind olanele vechi de vreo 100 de ani, ele trebuie schimbate, ca sint uzate. Ei au cumparat doar tigla pentru acoperisuri (+ coame, acoperisul este in 4 ape) - Twist, de la Tondach si sipci noi, ca cele vechi ar fi putregaite. Capriorii cica sint inca in perfecta stare, ca sunt din lemn de gorun. Mesterul le-a spus ca nu ar fi nevoie de folie. Ce mai trebuie, de fapt? Am citit aici si despre astereala, despre care nu stiam inainte (placi de OSB?). Ce rol au astereala si/sau folia? Ai mei mi-au spus ca pe sub acoperisul vechi nu e niciun fel de astereala (scanduri sau altceva). Mi-au spus chiar ca ar fi periculos, ca ar putea lua foc, incalzirea facandu-se cu sobe pe lemne. Am citit ca, daca pui astereala, trebuie sa prevezi si ventilarea acoperisului. Care este de fapt rolul asterelii? De izolare? Este ea indispensabila la orice fel de acoperis? Mentionez ca nu stiu nimic in acest domeniu.

#2768
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
aici pe forum e greu sa obtii lamuriri complete.

intra pe un site al unui producator de tigla si acolo gasesti usor toate componentele sistemului si cum trebuie ele montate.
chiar daca pana acum a mers ok intr-un fel de ce nu o imbunatatire mare cu un cost mic, aiai vorbesc de folie.

daca sipcile sunt putrezite atunci pe acolo au fost infiltratii.

daca ai pod ventilat atunci nu e nevoie de folie anticondens, poate fi si o folie impermeabila in ambele sensuri, care e mai ieftina.

#2769
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Pai asta e, ca imi prind urechile pe site-ul producatorului. De pilda:

Acoperişul fără izolaţie termică este reprezentat de construcţiile vechi cu instalaţii de ventilare cu cofraj dublu sau multiplu. Aerisirea prin spate a  cămăşuielii exterioare a acoperişului are loc pe suprafaţa şipcii respectiv a contraşipcii.
Acoperişul monostratificat cu izolaţie termică este în general neaerisit. Această variantă se realizează sub forma unei aşa numite termoizolaţii a acoperişului prin intermediul căreia construcţia totală a acestuia devine vizibil mai groasă – şi mai costisitoare. Pe de altă parte este vorba despre o soluţie sigură şi fără punte termică, dar cu vizibilitate la şarpantă.

Ei bine, din paragrafele de mai sus eu nu inteleg principalii termeni tehnici / cofraj dublu sau multiplu, contrasipca, aoperis aerisit/neaerisit (ce inseamna asta mai exact?), camasuiala...

Deci ce sa inteleg mai exact? Ca e mai bine sa am un pod izolat, daca casa tot a fost izolata termic pe exterior (polistiren plus termopan)? Si ca izolarea asta pot sa o fac prin intermediul unei folii impermeabile? Se poate face izolarea cu vata minerala si folie anticondens si dupa ce se pun olanele pe acoperis?

Mentionez ca podeaua podului e executata tot in stil vechi, cu barne printre care s-a presarat cenusa, peste care s-a batut o podea peste care s-a pus un strat de pamant spre izolare.

#2770
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Deci stie cineva, e bine sa se puna astereala pe sub acoperis pentru un pod nemansardat? In ce consta ea si la ce foloseste (izolare termica, presupun, dar mai sint si alte motive?) Repet ca pe site-ul producatorului nu ma lamuresc absolut deloc si ca e vorba de un pod la care a fost vorba de un strat simplu de olane asezate pe sipci, fara nimic dedesubt.

#2771
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca ai panta relativ mica, 25 in jos, e cam obligatoriu sa pui astereala altfel la montaj e ff greu pt muncitori.
e bine sa pui astereala si pentru folia de sub tabla sa se sprijine mai bine, si pentru trainicia acoperisului.

concluzia mea: astereala neaparat, dar nu osb, scandura tratata e de ajuns.

#2772
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
Salutare

am ajuns cu constructia la acoperis si as vrea niste sfaturi si anume cu ce as putea sa-l invelesc .Problema este ca are o forma mai ciudata (de evantai).Panta pleaca dintr-un colt exact ca si cum ai tine un evantai deschis .Din cauza acestei forme ciudate nu se poate pune nici tigla,nici tabla ondulata.Ma gandesc ca o solutie ar fi sindrila bituminoasa.Panta este suficienta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate