Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea a II-a

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24941 replies to this topic

Poll: Credeti ca Dumnezeu exista? (1152 member(s) have cast votes)

Credeti ca Dumnezeu exista?

  1. Da (551 votes [47.54%])

    Percentage of vote: 47.54%

  2. Nu (508 votes [43.83%])

    Percentage of vote: 43.83%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (100 votes [8.63%])

    Percentage of vote: 8.63%

Vote Guests cannot vote

#12727
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostUltraDD, on 12 mai 2018 - 18:54, said:

Atunci de ce mor de foame copiii in Africa?
Din lipsă de hrană, evident.

View PostUltraDD, on 12 mai 2018 - 18:54, said:

Ce pazeste dumnezeul tau?
Se pare că nu se ocupă de acte filantropice, precum și-ar dori unii. :icecream:

#12728
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Ori e nesimtit.

#12729
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostUltraDD, on 12 mai 2018 - 21:50, said:

Ori e nesimtit.
Nu, că nu e ateu. :icecream:

#12730
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
:lol:

#12731
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View PostInfinitty, on 04 aprilie 2018 - 08:52, said:

Zeul vostru a suflatin narile omuluisi omul s-a facut un suflet viu!

Adica zeul avea plamani si respira aerul de pe Pamant, deci era un organism umanoid evoluat pe aceasta planeta.

In plus aerul avea exact compozitia actuala si deci zeul nu a facut lumea ci este un om venit din viitor.

Tu nu știi ce e limbajul metaforic?

#12732
UltraDD

UltraDD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 13.04.2018
Sau tu nu mirosi ironia.

#12733
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
legit, ai tot ce vrei ca genetica ti-a oferit asta, te-ai nascut un om capabil, intr-un loc potrivit, poate sanatos cat de cat, arati probabil si cat de cat, si e si normal ca ai tot, nu ca...e ala care-ti face asta.
Ala cu mana taiata de ce nu ii creste alta ?
Aia din africa de ce mor de foame ? Ca s-au nascut in locul nepotrivit si poate si genetica le confera o inteligenta sub medie.
De ce sunt atatia credinciosi care nu s-au facut bine de diabet de tip 1 ? Sau de tensiune ?

#12734
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
nu m-ai nimerit, sunt prost , urat, rrom, nu lucrez...viitor zero, in viata mea nu am avut probleme in a avea ce am nevoie...de cand sunt crestin, am pace...Dumnezeu nu te lasa sa mori degeaba, chiar daca mori , mori pentru o cauza nobila, Isus...moartea, neputintele nu au nicio valoare, abia astept sa mor sa vad cum e cu Dumnezeu

#12735
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postlegit10, on 13 mai 2018 - 05:45, said:

abia astept sa mor sa vad cum e cu Dumnezeu

Tu nu ai tot ce vrei, esti doar resemnat cu soarta pe care o ai si te multumesti cu ce ai. Asta e un lucru oarecum bun pentru tine, dar prost pentru societate. Pentru ca putinul ala pe care il ai, nu ti-l da dumnezeu, ci restul oamenilor. Daca toti ar fi ca tine, nu ar mai avea nimeni nimic. Daca astepti sa mori inseamna ca ti-ai irosit viata. Din fericire pentru tine, cand mori, mori si gata. Nu mai ai cum sa regreti sau sa fi dezamagit...

#12736
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
mama a fost maritata cu un evreu, evreul a murit si mama are o pensie, ma ajuta.., am pensie pentru cat am lucrat, plus alte ajutoare...am un apartament in chirie (adica primesc bani )...crede-ma am tot ce vreau, dar nu vreau sa ma lafai

vreau sa mor pentru ca imi place imparatia lui Dumnezeu descrisa in biblie, viata pe pamant e un iad, plina de jeg si nedreptate

#12737
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
fara ajutorul mamei am un venit de aproape 2200 de lei lunar, imi ajung, pentru ca sunt un singuratic

#12738
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Iti ajung, dar nu insemna decat ca nu ai pretentii sau nevoi mari. Daca aveai nevasta si 2-3 copii, nu mai aveai tot ce vrei. Iar tot ce ai, asa cum ziceam, ai de la altii: de la parinti, de la stat (adica de la oamenii care muncesc si platesc taxe), etc, nu de la Dumnezeu. Poti sa ai acelesi lucruri si daca treci la islam si poti sa mori de foame cu Dumnezeu in brate. Renunta la ajutorul mamei, doneaza banii din chirie si pensie la biserica si sa vedem daca iti da Dumnezeu macar un colt de paine.

Iti place iluzia ca exista ceva mai bun dincolo. Cum ziceam, din fericire pentru tine nu o sa mai stii ce e aia dezamagire dupa ce mori.

Apropo, platesti taxe la stat pe chirie? Stii ca Isus a zis ca trebuie sa dai Cezarului ce-i al Cezarului iar "Cezarul" vrea sa platesti impozit pe baii aia...

Edited by oMariusRO, 13 May 2018 - 07:41.


#12739
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
romanii nu m-au lasat sa lucrez...poate doar la salubritate m-ar fi lasat, dar am o oarecare educatie..in Romania rromii nu pot fi decat lautari , hoti sau gunoieri

#12740
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Hai lasa, nu iti mai plange de mila atat, ca nu ai vreo doua facultati si nu te-au lasat romanii sa muncesti din cauza ca esti rrom. Cam ce ai fi vrut sa muncesti cu "oarecare" educatie?

Si nu ai raspuns la intrebare. Iti platesti taxele corect catre "Cezar", asa cum iti cere Isus?!

Edited by oMariusRO, 13 May 2018 - 08:10.


#12741
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
relatia sef -subaltern pentru mine e o necunoscuta...toti sefii mei mi-au dat de inteles ca trebuie sa ma umilesc ca sa lucrez, niciodata nu ma voi umili...sunt 100% sigur ca unii sunt in asa stadiu ca mananca rahat la propriu, pe cand altii nu au nicio problema ca seful lor


SATAN va conduce viata si ati ajuns (unii) sa comiteti atrocitati

#12742
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Mai nene, lasa-l pe Satan si alte balarii si raspunde odata la intrebare: iti platesti taxele catre Cezar asa cum iti cere Isus sau nu? Ca am impresia ca si tu esti doar crestin cu gura, ca majoritatea alora de il pupa in dos pe dumnezeu pe aici...

#12743
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
iluminati nu e o poveste, sunt oameni care sunt dependenti de alti oameni...toata lumea este o mafie organizata, elementul surpriza nu exista...rautatea asta se numeste satan pentru mine, daca Dumnezeu cel bun nu exista, pe unii e posibil sa ne pasca tortura vesnica

#12744
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Marius si eu am inchiriat un ap cu 1645 lei lunar insa eu am anuntat contractul la ANAF ! NU am de ce sa ma zgarcesc ptr 6 %, imi ramane 1645 lei dupa ce platesc, e mai bine asa, de ce sa fac contract de comodat sa-i las aluia ap gratis ca la o adica.. sa zica "pai ba.eram obligat sa-ti dau bani?", lasa sa fie tot ok.
Eu l-am declarat mai mult de teama dar nici eu nu l-as fi declarat (am auzist ca administratoru poate sa bata toba la o adica..), dar daca el poate sa economiseasca si 100 lei, sa o faca, ca nici soarta nu a fost cu el prea darnica, asa ca, compenseaza.
Ce, Isus l-a dotat pe el cu ce trebe si n-a facut nimic ?
Popii aia bogati...de ce fura si se imbogatesc ? Nu vor si ei in rai ? Pai ei stiu ca nu exista.
Ca e contradictie cu aia "un bogat nu intra in rai asa cum nu intra un elefant in urechile acului", asa ca..ei stiu, legit nu stie asta.
Ca sa faci 2 facultati ai nevoie de educatie, de mediu bun, de bani, de gene bune sa poti invata..., nu e asa usor.
Eu am doua (informatica si psihologia), dar nu condamn pe altii, ca nici eu nu pot canta sau face pe actoru chiar daca vreau.
Eu sunt cam in aceiasi situatie cu legit, nu-s rrom dar am o problema de sanatate si viata e de kakao zi de zi.

Uite, eu de exemplu am o mare problema de alimentatie, imi vine sa mananc foarte mult, dulciuri, etc, ptr asta ptr mine era o lupta de iad sa compensez, sa ma duc la sala, sa trag de fiare, sa fac bicla acolo sau acasa.
Cand un prof de la facultate mi-a cerut temele care trebuia sa le facem, m-a intrebat de ce eram galben la fatza de speriat, am zis "aaa pai pe astea le-am facut...e usor sa stai sa nu faci nimic, citesti si scrii si atata, eu am intrat in panica ca o sa ma fac obez si nu stiu ce sa fac", a inceput sa rada amuzat fiind, deci mie mi se parea simplu sa invat, insa mi se parea urat de tot sa fac atata efort 2-3 ore intens pe zi !
Altii pe dos, sportul li se pare f simplu, cartea mai putin, deci depinde de genetica !
Inteligenta nu ti-o dai tu, doar o folosesti.

Si legit daca nu a declarat contractul bine a facut, si asa are probleme, macar atata merita si el, ca daca nu era discriminat de societate poate era altfel, daca avea o genetica mai sus sa ii confere o capacitate sa faca ceva mai stralucit, nu e vina lui ca e asa.
Asteapta sa moara ca nu e fericit !
Si eu astept sa ma duc, doar ca eu vreau sa mor sa scap, nu sa vad ce e dupa adica nimic, nu ma amagesc deloc.
Stiu si am spus ca asta e amageala produsa de creier, am si spus cum se numeste, nu ma mai repet, la el merge acest mecanism de aparare fara sa isi dea seama, moare fericit.
Un om fericit nu vrea sa moara caci aici ii e foarte bine si vrea sa stea cat mai mult ptr binele asta, altfel sigur ca vrei sa te duci ca sa-ti fie bine de fapt.

legit, 2200 ai cu tot cu ajutor, e bine ! Prietenu meu lucreaza pe 2500 8 ore pe zi si e agent de vanzari, dar el poate, deci e tante pe mande pana la urma, deci ai f bine tu venit, tu ai din alte parti adica compensezi, e perfect asa.
Nu conteaza ca esti rrom, prost sau cum zici, conteaza ca esti om in primul rand, atat, insa...conceptia ta de ce e dupa, e eronata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

lupini

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate