Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

OAMENII GUNOAIELOR

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005
locuiesc intr-o zona a cartierului drumul taberei, unde 95% din blocuri au 4 etaje. aceste blocuri, au ghenele de gunoi afara. acest lucru a devenit o problema de citiva ani, din cauza celor care scormonesc in pubele. si vin in valuri....ghenele sint luate la scarmanat sistematic de citeva ori pe zi. problema e ca nenorocitii aceia desfac toti sacii din pubele si ii rastoarna de cele mai multe ori pe jos. bineinteles ca nu string mizeria ramasa, doar sint domni....ce naiba'!
intrebarea mea e: ce dracu' sa fac la pubele astfel incit mizerabilii sa nu mai aiba acces la interiorul lor, dar sa si putem, noi locatarii, sa aruncam sacii cu gunoi menajer?

#2
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
se poate monta un gard peste ghena + o poarta cu cheie :D
asa am vazut eu aici, la un bloc de langa mine. nu trebuie sa fie prea mare gardul, pentru ca nu or sa se oboseasca sa sara peste el.

#3
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

zuppy, on Aug 12 2005, 18:49, said:

se poate monta un gard peste ghena + o poarta cu cheie :D
asa am vazut eu aici, la un bloc de langa mine. nu trebuie sa fie prea mare gardul, pentru ca nu or sa se oboseasca sa sara peste el.

<{POST_SNAPBACK}>

stai linistit. la 2 blocuri de mine au montat portite inchise cu lacat, iar gunoiul se arunca pe deasupra in pubela. se urca pe ghene si scot sacii de-acolo cu bete sau alte ustensile......dracu' sa-i cinte.... :death:

#4
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
legati un caine mare si rau sau
legati mai multi caini mari si rai
conectati pubelele la reteaua electrica

Problema este destul de intalnita. Dar n-am gasit o solutie pana acum. Singura eficienta, cred eu ar impartirea gunoiului de catre locatari pe categorii: adik hartie intr-un sac, sticla, plastic intr-altul si resturi in altul si fiecare pus in alt tomberon. Stiind continutul fiecarui sac n-ar mai trebui sa-l scotoceasca. :deadtongue:

#5
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

jedialex1985, on Aug 12 2005, 19:02, said:

legati un caine mare si rau sau
legati mai multi caini mari si rai
conectati pubelele la reteaua electrica

Problema este destul de intalnita. Dar n-am gasit o solutie pana acum. Singura eficienta, cred eu ar impartirea gunoiului de catre locatari pe categorii: adik hartie intr-un sac, sticla, plastic intr-altul si resturi in altul si fiecare pus in alt tomberon. Stiind continutul fiecarui sac n-ar mai trebui sa-l scotoceasca. :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>

avem ciinii blocului. dar de multe ori sint la vinatoare de pisici....:)
la fiecare ghena este loc pt. 2 pubele. la fiecare scara.....asa ca n-am avea cum sa facem cite un pt. fiecare material. si oricum, cred ca ar scormoni in toate....

p.s. da' ce dracu' or cauta....????

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Chestii ce se pot valorifica si in ultima instanta mancare.

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

sam, on Aug 12 2005, 19:52, said:

stai linistit. la 2 blocuri de mine au montat portite inchise cu lacat, iar gunoiul se arunca pe deasupra in pubela. se urca pe ghene si scot sacii de-acolo cu bete sau alte ustensile......dracu' sa-i cinte.... :death:

<{POST_SNAPBACK}>

faceti un gard de 2-3 metri  :lol:

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Refaceti reclama la Prigat Activ in jurul ghenei :)

#9
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
puneti bani si faceti-va ghena cu tomberon proprie
o idee: o tzeava sa treaza de-a lungul geamurilor - caci nu cred ca aveti balcon la fiecare etaj la blocuri de 4 etje -, deschizi geamul, deschizi capacul tzevii ( stii tu cum e un tomberon ) arunci si voala...
jos construiti o "ghenoteca", cu tot cu acoperis dar numai ca o sa lasati o gaura prin care o sa intre tzeava care vine.
astfel rezolvati doua probleme: confortul si scapati si de oamenii gunoaielor

#10
sam

sam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.05.2005

shumilica, on Aug 13 2005, 02:05, said:

puneti bani si faceti-va ghena cu tomberon proprie
o idee: o tzeava sa treaza de-a lungul geamurilor - caci nu cred ca aveti balcon la fiecare etaj la blocuri de 4 etje -, deschizi geamul, deschizi capacul tzevii ( stii tu cum e un tomberon ) arunci si voala...
jos construiti o "ghenoteca", cu tot cu acoperis dar numai ca o sa lasati o gaura prin care o sa intre tzeava care vine.
astfel rezolvati doua probleme: confortul si scapati si de oamenii gunoaielor

<{POST_SNAPBACK}>

avem balcon la fiecare etaj. iar ghenele sint in capatul aleii care vine spre intrarea in scara. adica din usa blocului merg vreo 20m pina la ghena. asa ca o teava e imposibil de pus.

Quote

puneti bani si faceti-va ghena cu tomberon proprie
ce-ai vrut sa spui?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate