Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Originea românilor - partea III, Istoria României, românilor: anii 500-1200

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11413 replies to this topic

#11215
fane_cel_vesnic

fane_cel_vesnic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 414
  • Înscris: 26.10.2016

 Mount_Yerrmom, on 16 noiembrie 2016 - 23:49, said:

  
Turlele bisericilor romanice si gotice aveau acest scop, adaposteau clopotele, erau clopotnite, campanile.
De la Campania.
Unde se afla Nola.
Una Paulinus din Nola, in sec IV (patru) a introdus campaniile (clopotele de biserici)

Si acolo, ,in Campania se vorbea oscana, adica limba folosita de Ausoni.
Iar Nicetas din Rimesiana a vizitat Nola si pe prietenul sau Paulinus.

Edited by fane_cel_vesnic, 17 November 2016 - 00:21.


#11216
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Mount_Yerrmom, on 16 noiembrie 2016 - 23:25, said:

Turle la Hagia Sophia doar in mintile tale zdruncinate.
Turlele alea sunt minarete construite de otomani dupa 1453.
La Hagia Sophia vorbim de o cupola asezata pe pandantivi. Aia nu e turla.
Cred că nici nu te uiți ce se postează. Eu am scris că Sf Sofia nu are turle, dar mi-a pus gophren o poză clară  luată din alt unghi, unde se văd clar 2 turle. Nu e vorba de cele 4 minarete. Sint două turle mici.
Fii mai atent și nu te mai dac mare că scrii o groayă de prostii.

 fane_cel_vesnic, on 16 noiembrie 2016 - 23:29, said:

Katun
Asta apropo de catun nume romanesc.
si gepizi, si tauti, si Transilvania samd.

Si bineinteles, Ormelius.
Cine e Ormelius? Nu am auzit de el?
Katun este toponim românesc.
Ce vrei să spui cu asta? Încearcă să te exprimi coerent ca să pricep ce vrei să spui.

 Mount_Yerrmom, on 16 noiembrie 2016 - 23:49, said:

Turlele de biserici nu sunt turnuri oarecare. Si o maimuta impaiata ar fi inteles pana acum ca nu e vorba de un acoperis oarecare al unui turn oarecare.
neaflorici zice ca cepele alea de pe fibule sunt DOVADA existentei bisericilor cu turle in sec al V-lea in spatiul mioritic
Mai demult a pus si niste poze pentru tipul de biserici pe care le avea in minte.
Turlele bisericilor romanice si gotice aveau acest scop, adaposteau clopotele, erau clopotnite, campanile. Incadrau intrarea.
Turla ortodoxa este dispusa deasupra spatiului central, pe intrados este pictat Pantokratorul. Evident, n-are clopot.
Remarc „adinca” cugetare că turlele nu sînt turnuri.Posted Image
da, susțin că acele cepe aflate pe fibule sînt dovada existenței în acel secol a unor biserici construite din cărămidă, avînd turle.
Tu de ce crezi că au fost așa făcute acele fibule cu cepe?
Am pus poze cu biserici ortodoxe actuale care au turle , iar cupolele turlelor sînt  în formă de ceapă

 fane_cel_vesnic, on 17 noiembrie 2016 - 00:20, said:

De la Campania.
Unde se afla Nola.
Una Paulinus din Nola, in sec IV (patru) a introdus campaniile (clopotele de biserici) campanilele; campaniile sînt acțiuni militare.
Si acolo, ,in Campania se vorbea oscana, adica limba folosita de Ausoni.
campanila nu e clopot ci turn.
Pune aici dovada că limba vorbită de ausoni era osca.Eu cred că nu e nici o dovadă și că vorbești aiurea.Oricum asta e in afara subiectului.

 gophren, on 16 noiembrie 2016 - 13:28, said:

Eu ti-am zis primul de Sf Sofia, tocmai ca stiam ca e inceputa in Sec VI. Domul central e un miracol de cum l-au construit, dar nu ne legam de el, pentru ca nu e o turla, si nici nu are forma de ceapa.

De minaret iar nu ne legam, ca e adaugat recent.
Raman turnuletele alea doua micute, de sub bolta centrala, in imaginea de mai jos.
Si alea sunt semisfere.



[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Hagia_Sophia_325.jpg/1280px-Hagia_Sophia_325.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Yerrmoame, e bine să fii atent ce se postează. Eu am scris că Sf Sofia nu are turle, dar mi-a pus gophren dova că are.

#11217
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,300
  • Înscris: 05.08.2015

 neafloricadinobor, on 17 noiembrie 2016 - 09:06, said:

da, susțin că acele cepe aflate pe fibule sînt dovada existenței în acel secol a unor biserici construite din cărămidă, avînd turle.
Tu de ce crezi că au fost așa făcute acele fibule cu cepe?
Am pus poze cu biserici ortodoxe actuale care au turle , iar cupolele turlelor sînt  în formă de ceapă

Terminatiile estetic-functionale ale bratelor fibulelor nu au nimic de-a face cu vreo cupola reala sau inchipuita.

In secolul V, daca o fi existat vreo biserica din caramida in Ardeal, sigur cu avea turle si nici cupole.

Ce sustii tu este demn de sectia de psihiatrie.

Iata o fibula cu "cepe" mai turtite, poligonale. Si astea tot "turle" sunt? Posted Image

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/79/Paar_Prunkfibeln.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite mai jos o alta fibula cu "cupole" Posted Image din secolul al III-lea, gasita prin Bulgaria

Bratele fibulei au sectiunea octogonala si artistul alege sa dea o forma poligonala si "cepelor"

[ https://www.forumancientcoins.com/numiswiki/images/DSC04890.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mount_Yerrmom, 17 November 2016 - 22:05.


#11218
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,300
  • Înscris: 05.08.2015
Iote ce gasii io.

Fibula din mormantul lui Childeric a mai fost postata dar nu tin minte s-o mai fi vazut in ipostaza asta.

"Cupolele" lui neaflorici :ciocan: sunt suruburi cu cap hexagonal, de fapt. Se pare ca maciucile erau interschimbabile.

Forma corespunde nu unui prototip imaginar - cupole de biserica Posted Image - ci nevoii de a le desuruba si a le inlocui

Vezi, neaflorici? :ciocan:

Attached Files


Edited by Mount_Yerrmom, 17 November 2016 - 22:34.


#11219
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
Cred că din cauza nervilor ți-a dispărut rațiunea, iar lucrul cu ciocanul îți ridică tensiunea arterială.După comportament e sigur că tu ești un pacient al psihiatriei.„In secolul V, daca o fi existat vreo biserica din caramida in Ardeal, sigur cu avea turle si nici cupole”. Pe ce se bazaează asta? Pe dorința ta aprigă de a nu fi fost daci (români) acolo, că tu vrei ca dacii să fi dispărut, să fii tu urmaș de colonist roman.
dacă tot te crezi așa de deștept găsește de ce acest tip de fibulă apare în creștinism.
„Uite mai jos o alta fibula cu "cupole" Posted Image din secolul al III-lea, gasita prin Bulgaria”
Răspuns: da, cepele sînt in formă de cupolă de turlă de biserică.
Se pune și sursa materialului.

 Mount_Yerrmom, on 17 noiembrie 2016 - 22:33, said:

Iote ce gasii io.

Fibula din mormantul lui Childeric a mai fost postata dar nu tin minte s-o mai fi vazut in ipostaza asta.

"Cupolele" lui neaflorici Posted Image sunt suruburi cu cap hexagonal, de fapt. Se pare ca maciucile erau interschimbabile.

Forma corespunde nu unui prototip imaginar - cupole de biserica Posted Image - ci nevoii de a le desuruba si a le inlocui

Vezi, neaflorici? Posted Image
Vorbești tîmpenii și ești mojic.Nu era nici o nevoie de a le schimba și a le înlocui. Îți închipui tu asta din faptul că ele pot fi scoase.
E formă de cupolă de turlă! Dacă ești rău intenționat pt că așa e caracterul tău nu am ce să îți fac. Cauți cu disperare chestii care să contrazică ce spun eu pt că ce spun eu dovedește continuitate a dacilor, adică a sedentarilor, pt că numai ei puteau construi biserici de cărămidă cu turle, iat fu fuți picioare-n gard și ciocane imaginare de draci, pt că asta distruge teoria ta cu dispariția dacilor.

#11220
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,300
  • Înscris: 05.08.2015
"Cupolele" de pe fibula lui Childeric cui se datoreaza, tot dacilor, neaflocici? :ciocan:

Dacilor din Galia :ciocan:

#11221
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

 gophren, on 16 noiembrie 2016 - 13:28, said:

Florin, in aceeasi postare ai zis atat ca nu are turle, cat si ca are turle. Cum poate cineva sa discute normal cu tine?
Eu ti-am zis primul de Sf Sofia, tocmai ca stiam ca e inceputa in Sec VI. Domul central e un miracol de cum l-au construit, dar nu ne legam de el, pentru ca nu e o turla, si nici nu are forma de ceapa.

De minaret iar nu ne legam, ca e adaugat recent.
Raman turnuletele alea doua micute, de sub bolta centrala, in imaginea de mai jos.
Si alea sunt semisfere.
Ca fapt suplimentar, depre prima biserica ridicata in acel loc, cea din anii 300, pe wikipedia scrie ca
"The edifice was built as a traditional Latin colonnaded basilica with galleries and a wooden roof. It was preceded by an atrium."
Bazilica traditionala latina, coloane si galerii. Acoperis de lemn. Fara "turle si srâmbite"

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Hagia_Sophia_325.jpg/1280px-Hagia_Sophia_325.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#11222
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 Mount_Yerrmom, on 17 noiembrie 2016 - 23:08, said:

"Cupolele" de pe fibula lui Childeric cui se datoreaza, tot dacilor, neaflocici? Posted Image

Dacilor din Galia Posted Image
Se datorează modei: era moda să fie în formă de cupolă de turlă!Posted Image
Spor la picioare-n gard!

#11223
gophren

gophren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 05.08.2007
O mica adaugire despre turle. Daca admitem ca rolul lor principal e de a adaposti clopotul, iata ce scrie wikipedia despre aparitia clopotelor in biserici: https://en.wikipedia...ch_bell#History
In AD 400, Paulinus of Nola introduced church bells into the Christian Church.[21][22] In AD 604, Pope Sabinianus officially sanctioned their usage.

Deci la inceput de sec V, ABIA se introduceau clopotele in lacasurile de cult, pana atunci erau inca pe stil de templu mai mult. Ma indoiesc ca raspandirea a fost atat de rapida incat in acelasi secol deja sa se raspandeasca pan ain Transilvania, ba mai mult, turlele sa fie si model pentru butonii de fibule.

Edited by gophren, 17 November 2016 - 23:44.


#11224
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006

 Balamache, on 17 noiembrie 2016 - 23:10, said:

Mie imi pare dubioasa fotografia pusa de tine. Cladirea a fost transformata in moscheie imediat dupa cucerirea Constantinopolelui. Sa nu fie photoshop-ata sau sa fie o poza dupa vreo pictura fantastica.

Edited by ain, 17 November 2016 - 23:54.


#11225
fane_cel_vesnic

fane_cel_vesnic

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 414
  • Înscris: 26.10.2016

 gophren, on 17 noiembrie 2016 - 23:44, said:

Deci la inceput de sec V, ABIA se introduceau clopotele in lacasurile de cult
sunt doua tipuri de clopote:
1. nola
2. campanila

prima este la purtator
a doua se punea pe  biserica. De aici necesitatea turnurilor.
De aici importanta lor nu numai pentru biserica dar si pentru comunitate,
ca mijloc de comunicatie in masa.

 neafloricadinobor, on 17 noiembrie 2016 - 09:06, said:

campanila nu e clopot ci turn.
clopotnita de la clopot.
ia-ti portia Posted Image

 neafloricadinobor, on 17 noiembrie 2016 - 09:06, said:

Pune aici dovada că limba vorbită de ausoni era osca.Eu cred că nu e nici o dovadă și că vorbești aiurea.
de ce crezi ca am punctat chestia cu ausonii?
Stii de ce?
ca sa-ti scot dracii aia care nu te lasa, care te bantuie.

ia citeste aici:

Quote

Oscan was spoken by a number of tribes, including the Samnites,[3] the Aurunci (Ausones), and the Sidicini.
https://en.wikipedia.../Oscan_language

Ausonii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ausones

Edited by fane_cel_vesnic, 18 November 2016 - 00:06.


#11226
MVSTELIDAE

MVSTELIDAE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 16.07.2015

 Mount_Yerrmom, on 17 noiembrie 2016 - 22:33, said:

Iote ce gasii io.



"Cupolele" lui neaflorici Posted Image sunt suruburi cu cap hexagonal, de fapt. Se pare ca maciucile erau interschimbabile.


Păi i-am spus din prima şi eu în postul #11164, au un rol funcţional, aia este o clasificare.
Îţi pierzi vremea de pomană, discutăm dacă laptele este alb sau negru, cam ăsta-i nivelul.

Edited by MVSTELIDAE, 18 November 2016 - 07:03.


#11227
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 gophren, on 17 noiembrie 2016 - 23:44, said:

O mica adaugire despre turle. Daca admitem ca rolul lor principal e de a adaposti clopotul, iata ce scrie wikipedia despre aparitia clopotelor in biserici: https://en.wikipedia...ch_bell#History
In AD 400, Paulinus of Nola introduced church bells into the Christian Church.[21][22] In AD 604, Pope Sabinianus officially sanctioned their usage.

Deci la inceput de sec V, ABIA se introduceau clopotele in lacasurile de cult, pana atunci erau inca pe stil de templu mai mult. Ma indoiesc ca raspandirea a fost atat de rapida incat in acelasi secol deja sa se raspandeasca pan ain Transilvania, ba mai mult, turlele sa fie si model pentru butonii de fibule.
Dacă admitem că rolul principal al turlei e de a  adăposti clopotul...Este absolut evident că rolul unei turle nu este acela de a adăposti un clopot, așa că toată construcția ta  nu e bună.

 fane_cel_vesnic, on 18 noiembrie 2016 - 00:02, said:

sunt doua tipuri de clopote:
1. nola
2. campanila CAMMPANÍLĂ, campanile, s. f. 1. Clopotniță în formă de turn înalt, construită lângă o biserică sau chiar deasupra ei (caracteristică arhitecturii italiene din sec. XI-XVI). 2. Turnuleț situat în partea superioară a unui edificiu, în care se află un clopot, un orologiu etc. – Din it. campanile.



clopotnita de la clopot. (clopotnița nu este clopot! Dacă spui că e clopot campanila și la tine clopotniță și clopot e totuna, ar fi cazul să îți dai singur în cap, nu să faci valuri pe aici ca și cum tu ai spus un lucru deștept iar eu o prostie.)
ia-ti portia Posted Image

Să înveți că nu este clopot campanila ci clopotniță!

 MVSTELIDAE, on 18 noiembrie 2016 - 07:03, said:

Păi i-am spus din prima și eu în postul #11164, au un rol funcțional, aia este o clasificare.
Îți pierzi vremea de pomană, discutăm dacă laptele este alb sau negru, cam ăsta-i nivelul.
Butonii aceia nu au rol funcțional ci decorativ! Vorbești prostii lafel ca gophren, Fane, Yerrmom. Cînd se prindea pe mantie, fibula era ținută cu mîna de partea arcuită, nu de butoni.
Ți-am spus să înveți cum se pun semnele de punctuație, că le pui greșit.
Ai uitat să arăți postări de ale mele agramate. Văd că nu le-ai găsit. Mai caută că poate găsești totuși vreuna.

 fane_cel_vesnic, on 18 noiembrie 2016 - 00:02, said:

de ce crezi ca am punctat chestia cu ausonii?
Stii de ce?
ca sa-ti scot dracii aia care nu te lasa, care te bantuie.

ia citeste aici:

https://en.wikipedia.../Oscan_language

Ausonii:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ausones
Ai punctat o aiureală.
Păi, scoate-ți ție dracii care te bîntuie dacă zici că trebuie scoși dracii. Văd că ai o groază de draci cînd scrii și parcă îți aud scrîșnetul dinților. Scrie acolo că ausonica era ca occitana, cum afirmi tu?
Ce să citesc in Wikipedia despre limba oscă? 3 lulele...bla-bla-bla. Nu e nici o probă de limbă acolo.
În afară de asta, afirmînd că ausonica era tot ca occitana îți dai singur în cap, căci dacă erau tot așa înseamnă că nu s-a romanizat nimeni, adică limbile zise romanice existau acum 3.000 de ani, prin urmare nici tracii din Balcani nu au învățat latinește, deci aromânii au vorbit tot aromânește și pe vremea lui Alex cel Mare.

#11228
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 ain, on 17 noiembrie 2016 - 23:50, said:

Mie imi pare dubioasa fotografia pusa de tine. Cladirea a fost transformata in moscheie imediat dupa cucerirea Constantinopolelui. Sa nu fie photoshop-ata sau sa fie o poza dupa vreo pictura fantastica.
Poza lui e luată din altă latură. Dacă te uiți atent vezi că turnurile, care se văd în poza lui gophren din față, sînt în partea din stînga.
@balamache, ce vrei să spui cu poza aia?

#11229
blankaver_tmg

blankaver_tmg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 08.06.2013
istoria rromanilor. o gluma aproape nesemnificativa mai ales in contextu actual.

#11230
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
l campanile è una struttura architettonica a forma di torre, in genere attigua ad una chiesa o ad un palazzo pubblico (in questo caso si parla generalmente di torre civica), che ospita una o più campane. Una chiesa può anche avere più di un campanile.[1]

https://it.wikipedia.../wiki/Campanile

#11231
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 gophren, on 17 noiembrie 2016 - 23:44, said:

O mica adaugire despre turle. Daca admitem ca rolul lor principal e de a adaposti clopotul, iata ce scrie wikipedia despre aparitia clopotelor in biserici: https://en.wikipedia...ch_bell#History
In AD 400, Paulinus of Nola introduced church bells into the Christian Church.[21][22] In AD 604, Pope Sabinianus officially sanctioned their usage.

Deci la inceput de sec V, ABIA se introduceau clopotele in lacasurile de cult, pana atunci erau inca pe stil de templu mai mult. Ma indoiesc ca raspandirea a fost atat de rapida incat in acelasi secol deja sa se raspandeasca pan ain Transilvania, ba mai mult, turlele sa fie si model pentru butonii de fibule.

Tu ai fost in biserică precis. In ce biserica ortodoxa ai vazut  clopot in turlă? Eu nu am vazut.

 blankaver_tmg, on 05 ianuarie 2017 - 18:56, said:

istoria rromanilor. o gluma aproape nesemnificativa mai ales in contextu actual.

What do you mean? Vrei sa scrii pe englezeste ca poate reusesti sa spui ceva inteligibil?

 marcuzzzo, on 07 ianuarie 2017 - 13:54, said:

l campanile è una struttura architettonica a forma di torre, in genere attigua ad una chiesa o ad un palazzo pubblico (in questo caso si parla generalmente di torre civica), che ospita una o più campane. Una chiesa può anche avere più di un campanile.[1]

https://it.wikipedia.../wiki/Campanile

Bravo!Asa este. Campanila. S-a mai discutat. Turla de biserica ortodoxa nu are clopot, dar nu asta e subiectul. Subiectul este daca acele cruci pe care le vezi pozate mai sus au brate in forma de turla de biserica. Eu am zis ca au forma de turla, iar MY in stilul lui de proaspat eliberat de la Rahova, sustine ca nu e asa, adica acea forma este cu totul intimplatoare.
Fane confunda grav clopotul cu clopotnita. Clopotnita e  turnul in care e adapostit clopotul, adica in italiana CAMPANILA. ca sa fii pe subiect, spune daca acele cruci au btarate in forma de turle de biserica ortodoxa sau nu. Sint poze de biserici mai in spate.

 MVSTELIDAE, on 18 noiembrie 2016 - 07:03, said:

Păi i-am spus din prima şi eu în postul #11164, au un rol funcţional, aia este o clasificare.
Îţi pierzi vremea de pomană, discutăm dacă laptele este alb sau negru, cam ăsta-i nivelul.

Nu au nici un rol functional. Arata tu practic ce rol functional au acele umflaturi si explica de ce nu au fost asa facute fibulele inainte de crestinism.
da, vorbind cu insi ca tine, fane, MY, bluebyte, infinitty, imi pierd vremea de pomana. Speranta mea e ca se mai ratacesc pe aici si oameni inteligenti iar aceia or sa inteleaga bine ce spun eu chiar fara prea multe explicatii.

Vine cite un dastept sa ma contrazica si scrie ca au rol functional acele umflaturi de la cruci. Cind il intreb care e acel rol el nu mai stie ce sa spuna ori afirma ca de acolo se tinea fibula cind era pusa. Se vede clar insa ca fibula era tinuta de partea arcuita.

#11232
evreul

evreul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 20.02.2016

 blankaver_tmg, on 05 ianuarie 2017 - 18:56, said:

istoria rromanilor. o gluma aproape nesemnificativa mai ales in contextu actual.

Pai la ce te-ai asteptat cand principalul istorien de aci este nea dela obor ?  Citescsi nu-mi vine sa cred:  La istoria  romanilor  se  discuta  numai daca clopotul bisericei era in turn sau turnulmin clopot dau cam asa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate