Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Originea romānilor - partea III, Istoria Romāniei, romānilor: anii 500-1200

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11413 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Continuare a topicului cu 500 de aici(partea II-a)

Ultimul mesaj:

 marcuzzzo, on 4th November 2010, 11:59, said:

Faptul cel mai ingrozitor este ca un barbat cu cel putin 40 de ani,deci in varsta,se amuza cu aceste mici indeletniciri copilaresti cum ar fi sacaitul in continuare al userilor de pe acest topic.
Sa ne intelegem: acuma e clar ca omul respectiv a priceput,chiar de la bun inceput, care este diferenta intre cele doua cuvinte: altfel cazul s-ar explica numai printr-o purtare schizofrenica sau paranoica, ceea ce-ar dovedi o personalitate dubla, demna de tratat chiar de cel mai bun psihiatru. Ziceam doar ca acest barbat mai varstnic se amuza sa ne batjocoreasca in spatele ecranului calculatorului.

Numai ca batjocorirea asta o sa ramana doar a lui.


#2
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Si totusi Fane are dreptate cu privire la originea noastra sud-dunareana, desi in conceptia mea, el ii baga pe unguri in aceasta discutie fara niciun motiv serios.

Romanitatea nord-dunareana din Dacia, bate in retragere inca inainte sa se fi dezvoltat, adica incepand cu 117.

Jumatatea nordica a Frantei "ca I. Roman" sucomba in cca. 460 /500, iar parti din Spania la 680, in timp ce Italia ramane la I. roman mai tot timpul preluata fiind de catre I. Bizantin.

Asadar Italia ramane romana multa vreme peste anul 600 !!!

#3
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 mamaligaluiipse, on 2nd November 2010, 18:54, said:

Vlad Dračię ori Vlad Dracul?

Se pare ca Vlad Dračię nu era fiul lui Mircea cel Batran cum se spune, ci al Craiului Mirko, din Prilep, var primar cu Nicodim.
Cineva aici spunea ca Nicodim n-ar fi fost vlah. Atunci nici Vlad Tepes (fiul lui Vlad Dračię) n-a fost valah.


La 1100 Dalmatia era parte din Ungaria, iar linia sudica a Ungariei era putin mai jos de Pu la bai Coi.

Fane, ce e cu tine?
Doar s-a demonstrat si ras-demonstrat ca aia erau cumani la origine!
Acuma i-ai "serbizat"?!
:rolleyes:

#4
Borz

Borz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.02.2010

 Cyber-sapiens, on 4th November 2010, 15:37, said:

...originea noastra sud-dunareana, desi in conceptia mea, el ii baga pe unguri in aceasta discutie fara niciun motiv serios.
Romanitatea nord-dunareana din Dacia, bate in retragere inca inainte sa se fi dezvoltat, adica incepand cu 117.
Salut Cyber.
Originea noastra Sud-Dunareana este evidenta prin simplul fapt ca: Romanitatea Daciei Traiane a venit de la Sud si Vest de Dunare. Apoi, Dacia Aureliana - tot in Sud era intemeiata.
Romanitatea Nord-Dunareana o vad indeajuns dezvoltata incat sa recunoastem astazi: administrare, viata civica, fenomen legionar. Roma nu a pierdut in lupta Dacia Traiana; Roma s-a retras pe o limita mai usor de aparat, dupa catastrofa de la Abrittius.
As duce 117e.n. spre 250 e.n.
La "originile noastre Sud-Dunarene" as adauga: "Mocanii"... populatie pastorala care se "simtea acasa" indiferent de malurile Dunarii.

#5
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Cyber-sapiens, on 4th November 2010, 15:37, said:

Si totusi Fane are dreptate cu privire la originea noastra sud-dunareana, desi in conceptia mea, el ii baga pe unguri in aceasta discutie fara niciun motiv serios.

Romanitatea nord-dunareana din Dacia, bate in retragere inca inainte sa se fi dezvoltat, adica incepand cu 117.

Corect.
Pe de alta parte, stim ca "fanemusca", fiind anti-maghiar ( ca si anti-ceangau, etc) , ii amesteca pe unguri in posturile sale, doar asa... de "chestie". :naughty:

Edited by lucifer76, 04 November 2010 - 20:19.
daca il cheama fanemusca zi-i asa


#6
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 Pallavicini, on 4th November 2010, 20:11, said:

Corect.
Pe de alta parte, stim ca "Fanulos", fiind anti-maghiar ( ca si anti-ceangau, etc) , ii amesteca pe unguri in posturile sale, doar asa... de "chestie". :naughty:
Nu e adevarat.
Istoria este facuta de aia cu muschi.
Cele mai muschiuloase in entitati dea lungul istoriei au fost statele.

Vlahii nu au avut o existenta statala dupa desprinderea lor din imperiul bizantin dupa moartea lui Phocas (care se zice ca a fost omorat in 615). Practic parasirea Balcanilor a avut loc se pare in jurul lui 630. Vlahii raman cu o singura entitate culturala/teritoriala/religioasa definita de Iustiniana la 535, Iustiniana Prima. Dovezile care le avem despre aceasta structura a lor de organizare nu evidentiaza nicidecum o forma statala, cat mai degraba o unitate de spirit/de cultura/de limba.

Cea mai buna imagine despre ce a fost structura lor de organizare ne-o da biserica bosniaca. Cercetand biserica bosniaca gasim toate elementele constituitive ale vlahilor. Pe de o parte religios nu sunt nici cu Roma nici cu Constantinopolul. Sunt organizati intr-o structura duala, precum lumina are calitatea de foton si unda, biserica lor era condusa de laici care erau totodata lideri ai bisericii, JUZI. Este structura identificata de Scoala de Sociologie a lui Gusti, in acea dualitate a satului: cneaz - jude. Tot biserica bosniaca ne spune ca exista o retea de case care avea rolul de hanuri dea lungul Balcanilor, accesibila vlahilor, care practicau in acelasi timp carausitul (kelatori). Vlahii erau singurii care dominau retelele de comunicatie ale Balcanilor (datau de pe vremea romanilor). Tot biserica bosniaca ne scoate in evidenta structura de clan, inchegata, ce permitea comunitatilor vlahilor sa se prezinte in exterior cameleonic, ba catolici, ba ortodocsi, ba musulmani (aici a avut loc cea mai mare islamizare din Balcani). CA in Miorita, unde nu realizezi daca ciobanul victima a rapacitatii celorlalti, este un zoofil prins in act sau un heterosexual normal (necasatorit, probabil tanar, eventual un adolescent ce a mostenit o avere mare, o turma de oi).

E clar ca puterea vlahilor de altadata, de pe vremea cand dominau porturile la Marea Adriatica facand comert cu slavii/sclavii pe care-i vanau cu arcanul si ii vindeau arabilor dupa ce le violau femeile (de aici si dragostea arabilor pentru romāni caci isi amintesc de genele lor vlahe), cu timpul s-a estompat, mai ales ca dupa atata consum de sperma vlaha vigoarea lor militara a suferit o alterare, in favoarea vinului de buturuga si cadanelor din corturile romilor.

Intr-un astfel de context au aparut ungurii care imediat au sezizat potentialul economic si civilizatoriu al vlahilor asa ca au beneficiat din plin de pe urma lor, exact cum astazi, angajatori germani, francezi, spanioli, italieni beneficiaza de pe urma calitatii muncii romānilor. Tot la fel ca angajatori occidentali din UE, la un moment dat, cand raporturile economice s-au schimbat, nu au mai stiut cum sa scape de ei. Se vede cum incearca sa se descotoreasca germanii, francezii, italienii, spaniolii de romani, dar fara sanse. Mai ales cand au printre ei si o rasa puternica, ca a romilor, care nu se lasa chiar asa.

#7
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 Pallavicini, on 4th November 2010, 20:09, said:

Fane, ce e cu tine?
Doar s-a demonstrat si ras-demonstrat ca aia erau cumani la origine!
1. Nu e sigur ca urmasii lui Mircea cel Batran erau Basarabi.
2. Nu e sigur ca Basarabii erau cumani din Ardeal
3. In Serbia si Bulgaria intre timp se strecurasera intre elitele lor cumanii. Ca si in Ungaria.

 Pallavicini, on 4th November 2010, 20:09, said:

Acuma i-ai "serbizat"?!
:rolleyes:
la nivel de elite militare in perioada aceea era greu sa se pastreze "curati" genetic.
Doar "forta de munca" a fost dintotdeauna omogena etnic, pe pkluri de oameni.
Oricum, nordul Dunarii este istoria unei continue colonizari cu elemente etnice provenite din toate partile.
Istoria Valahiei documentata de cancelaria domneasca ne evidenteaza colonizarile cu satre de tigani
aduse de la sud de Dunare.

Cum s-au transformat astia in valahi, asta este alta poveste.

#8
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 fanemusca, on 4th November 2010, 21:01, said:

...CA in Miorita, unde nu realizezi daca ciobanul victima a rapacitatii celorlalti, este un zoofil prins in act sau un heterosexual normal...
iar ai luat-o razna.

 fanemusca, on 4th November 2010, 21:01, said:

...mai ales ca dupa atata consum de sperma vlaha...
cum spuneam - ai luat-o razna.

#9
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 ego_zenovius, on 4th November 2010, 20:25, said:

iar ai luat-o razna.

ce e razna in asta: CA in Miorita, unde nu realizezi daca ciobanul victima a rapacitatii celorlalti, este un zoofil prins in act sau un heterosexual normal (necasatorit, probabil tanar, eventual un adolescent ce a mostenit o avere mare, o turma de oi).

 ego_zenovius, on 4th November 2010, 20:25, said:

cum spuneam - ai luat-o razna.
tu esti ala care pāreste?
sau marcuzzzo?

Si de ce crezi ca vigoarea militara a unui popor nu se vlaguieste cand se deda la huzur si orgii?

 marcuzzzo, on 4th November 2010, 20:03, said:

iarasi te-ai clonat?
cum m-am clonat?
m-am reconectat! :lol:

Edited by fanemusca, 04 November 2010 - 20:46.


#10
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 Borz, on 4th November 2010, 19:10, said:

Salut Cyber.
Originea noastra Sud-Dunareana este evidenta prin simplul fapt ca: Romanitatea Daciei Traiane a venit de la Sud si Vest de Dunare. Apoi, Dacia Aureliana - tot in Sud era intemeiata.
Romanitatea Nord-Dunareana o vad indeajuns dezvoltata incat sa recunoastem astazi: administrare, viata civica, fenomen legionar. Roma nu a pierdut in lupta Dacia Traiana; Roma s-a retras pe o limita mai usor de aparat, dupa catastrofa de la Abrittius.
As duce 117e.n. spre 250 e.n.
La "originile noastre Sud-Dunarene" as adauga: "Mocanii"... populatie pastorala care se "simtea acasa" indiferent de malurile Dunarii.

Salut si tie Borz! ... tot eu sunt, doar m-am mutat pe Starship Enterprise !  ^_^

Eu ca maramuresan stiu si eu unele treburi (dincolo de Satu-Mare in Ungaria, exista vreo 5-10 rauri ce dau in Tisa si cu toate acestea pe acolo nu este picior de rom^n, chit ca se afla foarte aproape de Carpati si de Rom^nia, fiind un loc protejat de rauri si mlastini mari ! ...oare de ce ...?! in timp ce in rasarit avem vlahi hat pana prin Crimeea si pe Bug ... ?! :huh:

 Pallavicini, on 4th November 2010, 19:11, said:

Corect.
Pe de alta parte, stim ca "fanemusca", fiind anti-maghiar ( ca si anti-ceangau, etc) , ii amesteca pe unguri in posturile sale, doar asa... de "chestie". :naughty:

Mie imi pare ca este chiar un "maghiar regalist" adica pro-maghiar si nu contra maghiarilor !, ... ca doar in viziunea sa vlahii sunt colonizati in aria carpatica de catre coroana maghiara ... :deadtongue:

Eu zic ca vlahii au intrat in forta in perimetrul carpatic ca o forta concurentiala ungurilor si bulgarilor.
Dupa tradarea vlahilor in fata bizantinilor in perioada Asanestilor, ei si-au mancat omenia, asa ca atunci cand bizantinii revin in forta, vlahii se vor fi retras spre NE. In acel moment slavii in special sarbii, dar si ungurii, devin mult mai importanti pt. bizantini, decat "tradatorii" de vlahi.

Dovada ca vlahii vin ca o forta mare peste teritoriul nord-dunarean este faptul ca acestia se vor intinde peste stepe si nu se vor refugia in munti, asadar aveau puterea militara si numerica suficienta pt. a domina stepele peri-carpatice si chiar a-i invinge pe unguri, desi nu puteau lovi pe unguri frontal, de aceea vlahii vor avansa in apus pe langa Carpatii occidentali si nu in plina stepa panonica, ... B)

Edited by Cyber-sapiens, 04 November 2010 - 21:56.


#11
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 Cyber sapiens, on 4th November 2010, 22:43, said:

Dupa tradarea vlahilor in fata bizantinilor in perioada Asanestilor, ei si-au mancat omenia, asa ca atunci cand bizantinii revin in forta, vlahii se vor fi retras spre NE.
Vezi tu Cyber? Tu ai o problema cu memoria. As zice ca suferi de Altzheimer, dar este prea tanar.
Asanestii se rascoala la 1186. Exact anul cand se rascoala Gingis Han. O fi fost un complot?

Bizantinii, din acel moment, au o viata scurta. La 1204 Constantinopolul este ocupat de cruciati, devine imperiul Latin. Pana pe la 1261 ramane latin. Dupa 1261 vrei sa spui ca bizantinii revin in forta? Unde revin bizantinii in forta? Poti sa ne dai exemple?

#12
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,659
  • Înscris: 12.12.2008
Ce-mi place mie este ca desi a trecut de partea lui,fane il bate pe cyber cu bata! :-))

#13
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 fanemusca, on 4th November 2010, 22:17, said:

Vezi tu Cyber? Tu ai o problema cu memoria. As zice ca suferi de Altzheimer, dar este prea tanar.
Asanestii se rascoala la 1186. Exact anul cand se rascoala Gingis Han. O fi fost un complot?

Bizantinii, din acel moment, au o viata scurta. La 1204 Constantinopolul este ocupat de cruciati, devine imperiul Latin. Pana pe la 1261 ramane latin. Dupa 1261 vrei sa spui ca bizantinii revin in forta? Unde revin bizantinii in forta? Poti sa ne dai exemple?

Timp de mai bine de 50 de ani (ultima perioada a bizantinilor), acestia stapanesc pana la Maritza si o parte a Serbiei (cca. 1260).

Acestea sunt detalii, daca nu sunt vinovati bizantinii, ori poate o vina partiala, atunci in mod sigur otomanii la 1300 ...

Chiar daca resupunem valuri anterioare de ad-migratie  (dupa 1260), ultimul a fost cel mai puternic si masiv.

 marcuzzzo, on 4th November 2010, 22:22, said:

Ce-mi place mie este ca desi a trecut de partea lui,fane il bate pe cyber cu bata! :-))

Poi daca ungurii nu au loc in ecuatia mea ?! :naughty:

#14
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Cyber-sapiens, on 4th November 2010, 23:09, said:

Poi daca ungurii nu au loc in ecuatia mea ?! :naughty:

Stai linistit.... SUNTEM AICI de peste 1000 de ani. :naughty:

#15
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 Pallavicini, on 5th November 2010, 00:29, said:

 Cyber sapiens, on 5th November 2010, 00:09, said:

Poi daca ungurii nu au loc in ecuatia mea ?! :naughty:
Stai linistit.... SUNTEM AICI de peste 1000 de ani. :naughty:
Eu ce ti-am spus ca esti ungur?
Pana acum ai dat-o langa: nu si nu, tu esti bulgar paulician de langa Jilava. Misto.

Edited by fanemusca, 04 November 2010 - 23:34.


#16
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 Cyber-sapiens, on 4th November 2010, 21:43, said:

Eu ca maramuresan stiu si eu unele treburi (dincolo de Satu-Mare in Ungaria, exista vreo 5-10 rauri ce dau in Tisa si cu toate acestea pe acolo nu este picior de rom^n, chit ca se afla foarte aproape de Carpati si de Rom^nia, fiind un loc protejat de rauri si mlastini mari ! ...oare de ce ...?! in timp ce in rasarit avem vlahi hat pana prin Crimeea si pe Bug ... ?! :huh:



Mie imi pare ca este chiar un "maghiar regalist" adica pro-maghiar si nu contra maghiarilor !, ... ca doar in viziunea sa vlahii sunt colonizati in aria carpatica de catre coroana maghiara ... :deadtongue:

Eu zic ca vlahii au intrat in forta in perimetrul carpatic ca o forta concurentiala ungurilor si bulgarilor.
Dupa tradarea vlahilor in fata bizantinilor in perioada Asanestilor, ei si-au mancat omenia, asa ca atunci cand bizantinii revin in forta, vlahii se vor fi retras spre NE. In acel moment slavii in special sarbii, dar si ungurii, devin mult mai importanti pt. bizantini, decat "tradatorii" de vlahi.

Dovada ca vlahii vin ca o forta mare peste teritoriul nord-dunarean este faptul ca acestia se vor intinde peste stepe si nu se vor refugia in munti, asadar aveau puterea militara si numerica suficienta pt. a domina stepele peri-carpatice si chiar a-i invinge pe unguri, desi nu puteau lovi pe unguri frontal, de aceea vlahii vor avansa in apus pe langa Carpatii occidentali si nu in plina stepa panonica, ... B)
Hmmmm...
Asta nu prea e asa.
Deci.... stim ( inclusiv de la "Fanulos" faptul ca vlahii aia de prin Panonia, au fost impinsi catre Est la venirea maghiarilor. Probabil ca in vremea aia, vlahii inca mai existau in zona, cu toate ca unele surse ne spun ca ar fi fost in proces de "slavizare".
De aia, inca de multa vreme, nu prea mai intalnim vlahi dincolo de "aliniamentul" Satmar-Oradea-Salonta-Arad.
Mici "comunitati" doar, .... si acelea repede impinse tot spre Est, sau maghiarizate ( azi).


 fanemusca, on 4th November 2010, 23:33, said:

Stai linistit.... SUNTEM AICI de peste 1000 de ani. :naughty:
Eu ce ti-am spus ca esti ungur?
Pana acum ai dat-o langa: nu si nu, tu esti bulgar paulician de langa Jilava. Misto.

Mucles Fane.
Eu nu am asa abilitati de a folosi citate multiple in cadrul aceluiasi mesaj, - de aia le iau pe rand.
Tocmai ce voiam sa raspund cu referire la mesajele tale "obsedante" cu "romi" si ale lor cadane, din corturi... :naughty:
Ce?
Vrei sa spui ca nu suntem amandoi de-un neam? Asa.... mai din sudul Dunarii.... mai "corcituri" ( tu ceangau, eu.... "bulgar"-catolic).
Aaaa, bine, daca recunosti ca esti "rom", atunci si eu zic la fel despre mine.
Ca pana la urma, la fel ca Bįthory si orice "Hunyade" serios, - toti suntem urmasii Romei, nu?
Eu un fel de "Romulus", tu.... ROMUS.... :naughty:

 fanemusca, on 4th November 2010, 20:42, said:

tu esti ala care pāreste?
sau marcuzzzo?

Si de ce crezi ca vigoarea militara a unui popor nu se vlaguieste cand se deda la huzur si orgii?


cum m-am clonat?
m-am reconectat!

Zenobie "paracios"?
Hmmmm.... mai curand Marcuzzo, - iti spun eu.
Asa sunt astia, de la "Roma".... umfla burta cu "macarale" si "mamaliga" lor stramoseasca, si apoi da-i cu "clantza" la Imparatul.
D-aia n-au facut nici o branza in Eritreea si nici in Albania.
Dimpotriva, as zice ca azi , ii "freaca" albanezii pe ei.... dar asta e alta poveste. :naughty:
----------
Da' daca mai zici ceva de rau despre Catolici, promit ca fac niscai "note informative" despre tine, la Tov. Finkelstein....

Edited by Pallavicini, 04 November 2010 - 23:46.


#17
fanemusca

fanemusca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.06.2010

 Cyber%26%23045%3Bsapiens, on 5th November 2010, 00:09, said:

Timp de mai bine de 50 de ani (ultima perioada a bizantinilor), acestia stapanesc pana la Maritza si o parte a Serbiei (cca. 1260).
Acestea sunt detalii, daca nu sunt vinovati bizantinii, ori poate o vina partiala, atunci in mod sigur otomanii la 1300 ...
in general tu nu stii ce vorbesti:
1265
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Balkans_1265.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1290
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ed/Srem04.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1330: Imperiul lui Stefan Dusan:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/ce/Byzantine1355.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by fanemusca, 04 November 2010 - 23:49.


#18
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010

 fanemusca, on 4th November 2010, 20:01, said:

CA in Miorita, unde nu realizezi daca ciobanul victima a rapacitatii celorlalti, este un zoofil prins in act sau un heterosexual normal (necasatorit, probabil tanar, eventual un adolescent ce a mostenit o avere mare, o turma de oi).
-----------------------------------------
consum de sperma vlaha

Habar nu ai.
"Miorita" este "ecoul peste timp" al unor ritualuri de trecere, cum le zice Eliade.
E vorba de un sacrificiu ritual, chestii din astea, despre care tu habar nu ai, cum ar fi "nunta cosmica", si altele.
Mda.... Ce sa stie Fane? In afara de "aprinsul lumanarilor INVERS".... :naughty:
Oricum te tradezi in anumite inclinatii ce le ai...... :rolleyes:
----------
Aaaa? Ce consumi bre?
:puke:
---------
D-asta esti? Cu "Kumis-ul in "trompa"? ( кумыс, cum ar fi pre "limba" lu' matale... :naughty:  )

 fanemusca, on 4th November 2010, 20:01, said:

Tot biserica bosniaca ne spune ca exista o retea de case care avea rolul de hanuri dea lungul Balcanilor, accesibila vlahilor, care practicau in acelasi timp carausitul (kelatori). Vlahii erau singurii care dominau retelele de comunicatie ale Balcanilor (datau de pe vremea romanilor). Tot biserica bosniaca ne scoate in evidenta structura de clan, inchegata, ce permitea comunitatilor vlahilor sa se prezinte in exterior cameleonic, ba catolici, ba ortodocsi, ba musulmani (aici a avut loc cea mai mare islamizare din Balcani).

Intr-adevar, sunt cunoscuti prin epocile alea ( anii 900-1300) acei "calatori si chervanari" vlahi, precum si modul cum isi organizasera popasurile, intr-o adevarata retea ce mergea de la sud, catre nord, peste Dunare.
Dar ce ne spui tu acolo, intareste ideea ca rumanii is neam "de traista", - chiar si aia luata de la altii.... :nonobad:
---------
:naughty:

Edited by Pallavicini, 04 November 2010 - 23:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate