Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Proiectare

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postterano, on 18th October 2010, 00:36, said:

Cel mai tare ma obsedeaza intrebarea-cum aflu care este raza peretelui in forma de arc de cerc,valoare ce  trebuie s-o introduc in programul de proiectare.
Terano, tu ai de desenat cat mai exact o camera concava, cum se vede din desenul lui hulutag.
In cazul unei camere (CONVEXE) cu un perete curb, poti masura coarda AB ( o notam cu a) si mai poti masura "burta" arcului de cerc, CD (o notam cu x)

In acest caz raza cercului este R=x/2  +  a2/8 x .


Acum, stiind aceasta, in cazul camerei tale eu as proceda asa:

mi-as face un sablon ajutator, de fapt o simpla bucata de pfl sau de pal de lungime 1.5 sau 2 m. Cu cat mai mare cu atat mai bine.
As aseza-o tangent intr-un punct al peretului astfel incat la ambele capete sa fie departata in mod egal de perete (CU PRECIZIE MAXIMA!!!!!)
Masor distanta de la capetele sablonului pana la perete

De fapt ceea ce trebuie sa masor nu este geometric vorbind o distanta!

Prelungesti latura mica a sablonului (imaginar) pana atinge peretele si masori lungimea aceea, care repet, trebuie sa fie aceeasi in ambele capete ale sablonului (si care este un pic mai mare decat distanta de la capatul sablonului pana la perete).  Sper ca ai inteles ce am vrut sa nuantez, pentru ca poate m-am exprimat alambicat, dar este extrem de simplu daca intelegi geometric problema.

Acesta  de fapt este  x-ul din formula, iar lungimea sablonului (pe care evident ca o stii) este a-ul din formula si deci acum poti calcula raza.

Acum nu stiu cat de mare este peretele tau, pe un perete cu lungimea de 5 m eu as face operatia asta catre capete si la mijloc si am certitudinea ca daca pun datele problemei in ACAD obtin 3 raze diferite!

Mai mult sau mai putin apropiate ca dimensiune, dar DIFERITE.



View Postterano, on 21st October 2010, 17:49, said:

Nu e nici o graba nu asteapta nici un client,m-am gandit  ca e posibil sa fie vre-o solicitare candva si ma prinde nepregatit.Raspunsul este binevenit oricand de la oricine si nu numai pentru mine.
:death:

Attached Files


Edited by sopo, 21 October 2010 - 18:09.


#20
terano

terano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.10.2007
SOPO:  Daca am inteles bine,tu presupui in primul desen ca toate cele trei distante notate cu "x" sunt egale,deasemeni presupui ca, coarda dintr-un segment de cerc este egala cu tangenta din plan opus si paralela cu aceasta.Avem sustinere matematica pt asta sau este doar parerea ta ?


Daca avem sustinere,in continuare este in regula daca ai aplicat teorema conform careia intr-un triunghi dreptunghic suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei,in cazul nostru ipotenuza fiin egala cu raza care ne intereseaza iar petru a afla valoarea absoluta urmeza sa extragem radical din valoarea ipotenuzei patrate.

#21
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postterano, on 22nd October 2010, 01:29, said:

SOPO:  Daca am inteles bine,tu presupui in primul desen ca toate cele trei distante notate cu "x" sunt egale,deasemeni presupui ca, coarda dintr-un segment de cerc este egala cu tangenta din plan opus si paralela cu aceasta.Avem sustinere matematica pt asta sau este doar parerea ta ?


Daca avem sustinere,in continuare este in regula daca ai aplicat teorema conform careia intr-un triunghi dreptunghic suma patratelor catetelor este egala cu patratul ipotenuzei,in cazul nostru ipotenuza fiin egala cu raza care ne intereseaza iar petru a afla valoarea absoluta urmeza sa extragem radical din valoarea ipotenuzei patrate.


NU presupun.
NU  avem sustinere matematica pentru asta, dar nici nu avem nevoie. :naughty:

Daca desenezi pas cu pas ce am scris eu acolo o sa vezi ca toata constructia asa e facuta!

Tu trebuie sa o faci asa, adica iti construiesti datele problemei astfel incat sa poti duce rationamentul pana la capat!

Hai ca e simplu!

Bine, tu extrage radicalul daca e nevoie... eu nu cred ca este!  (dar poate ca e ora inaintata si imi scapa mie ceva...)


Ti-a fost de folos ce ti-am explicat cu unghiurile? Sau preferi sa cumperi sablon?

#22
terano

terano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.10.2007

View Postsopo, on 22nd October 2010, 01:41, said:

Ti-a fost de folos ce ti-am explicat cu unghiurile? Sau preferi sa cumperi sablon?
Daca as avea nevoie in fiecare zi as cumpara un intrument,altfel e foarte buna metoda ta.Daca mai citeste cineva,as vrea sa stiu cum se calculeaza unghiurile folosind functiile trigonometrice.

#23
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postterano, on 22nd October 2010, 01:29, said:

SOPO:  Daca am inteles bine,tu presupui in primul desen ca toate cele trei distante notate cu "x" sunt egale,deasemeni presupui ca, coarda dintr-un segment de cerc este egala cu tangenta din plan opus si paralela cu aceasta.Avem sustinere matematica pt asta sau este doar parerea ta ?

coarda de cerc are capetele pe cerc :) deci centrul cercului unit cu cele doua capete dau 2 raze si o coarda (ca la parazitii doi agenti si un logan) care formeaza un triunghi isoscel cu laturile egale -Raze ... in acest caz inaltimea parca este si mediana si bisectoare deci imparte latura opusa centrului cercului in doua segmente egale si in acelasi timp este si perpendinculara pe coarda ...iar dupa cum stim  raza cercului care uneste punctul de intesectie al tangentei la cerc evident cu centrul cercului este perpendiculara pe aceasta tangenta rezulta ca nu este presupunere ci chiar adevarat desenul si calculul ...
unghiul la centru are valoare arcului ... unghiul pe cerc are jumatate din arc deci la unghiul format de tangenta si raza este un arc in interior de 180 care da valoarea unghiului pe cerc de jumatate adica 90grade , deci raza perpendicular pe tangenta :)


ceva de genul asta ...am scris complicat sa para complicat dar nu este ...ci mate de clasa a 5-6 cred ... pe vremea mea ..acu se face la gradi cu funeriu ...la otv

#24
terano

terano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.10.2007
ceva de genul asta ...am scris complicat sa para complicat dar nu este ...ci mate de clasa a 5-6 cred ... pe vremea mea ..acu se face la gradi cu funeriu ...la otv
[/quote]
Daca am ridicat problema asta e clar ca nu ma pricep si am recunoscut din capul locului ce este vorba de geometria din scoala generala la care probabil am lipsit.Ai dreptate in ceea ce spui dar cred ca ne referim la lucruri diferite. Tot nu inteleg de ce sunt sau trebuie sa fie egale cele trei dimensiuni notate cu "X" si de ce coarda este egala cu tangenta

#25
terano

terano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.10.2007

View Postterano, on 23rd October 2010, 23:28, said:

ceva de genul asta ...am scris complicat sa para complicat dar nu este ...ci mate de clasa a 5-6 cred ... pe vremea mea ..acu se face la gradi cu funeriu ...la otv

Daca am ridicat problema asta e clar ca nu ma pricep si am recunoscut din capul locului ce este vorba de geometria din scoala generala la care probabil am lipsit.Ai dreptate in ceea ce spui dar cred ca ne referim la lucruri diferite. Tot nu inteleg de ce sunt sau trebuie sa fie egale cele trei dimensiuni notate cu "X" si de ce coarda este egala cu tangenta
UP

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate