Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#127
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
mxw2
loc fara stres nu stiu daca exista ,peste tot trebuie sa existe un pic de stres, macar asa cat sa te tina activ ca altfel devii leguma
cat despre frig te inteleg perfect
hai ca pana la urma se va face comunitatea romanilor in spania dar care nu vin din romania


View Postmxw2, on 8th June 2011, 19:00, said:

Visam la un loc calduros cu putina munca si fara stres (oare ezista asa ceva?).
prin sud europa se mai gaseste asa ceva spania ,portugalia,grecia,italia ,astia sun mai cu siesta ,odihana multa ca-s obositi de la soarele ce l-e bate-n cap....
aia in centru si nord sunt mai cu munca
nu vezi toate grevele unde sunt spania ,italia ,grecia etc
daca ai reusi sa ai bani si sa nu muncesti decat de placere ca sa nu te plictisesti ,ar fi ideal

View Postmxw2, on 8th June 2011, 19:00, said:

Si noi vrem in Spania la boschet :thumbup: si caldura.
:thumbup:
exact ,fratele meu ,sa simti un pic ca traiesti ca un  om nu ca un robot intr-o fabrica automatizata

#128
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postpetre69, on 9th June 2011, 08:11, said:

.............


:thumbup:
exact ,fratele meu ,sa simti un pic ca traiesti ca un  om nu ca un robot intr-o fabrica automatizata

Asta ma duce cu gandul la origini: Adam si Eva. Era cald acolo la ei (imbracati sumar, cateva frunze pe ici... pe colo); aveau de mancare (mere, adevarate, fara ingrasaminte); era liniste (no stress)... etc. Singura problema era sarpele, bata-l vina... Si uite unde s-a ajuns!
Sincer? As vrea sa ma intorc la origini. As rezolva-o cumva cu sarpele ala. Cum? Simplu, i se taie capul cat inca e mic. Altfel, vedeti si voi, a ajuns deja balaur...   <_<

#129
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
Rocknrol te-ai uitat vreodata la casele mobile? In Spania te-ar costa in jur de 2500-3000E pe an sa o parchezi intr-un park amenajat special pentru cese de acest fel. Acolo nu dai de picior de Roman, majoritatea sint Englezi care asculta muzica de Beatels si nu Manele. Eele vin gata mobilate, cu bucatarie, fire place etc. si daca nu iti mai place locu poti sa-ti vinzi parcela si sa te muti in alt park. Cind te saturi de Spania poti sa-ti muti casa mobila pe French Riviera. Acuma citiva ani in urma mi-au cerut la Port Grimaud care este vizavi de St Tropez 5000 E pe an. Poze pentru Petre ca stiu ca-i plac. :rolleyes:

Attached Files



#130
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
O casa ca aia costa vreo 20.000 euro si se transporta numai cu camionul. Rocknrol vrea si teren, ca asa isi inchiria pe luna cu 200-300 euro.

#131
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postmxw2, on 11th June 2011, 18:45, said:

Rocknrol te-ai uitat vreodata la casele mobile? In Spania te-ar costa in jur de 2500-3000E pe an sa o parchezi intr-un park amenajat special pentru cese de acest fel. Acolo nu dai de picior de Roman, majoritatea sint Englezi care asculta muzica de Beatels si nu Manele. Eele vin gata mobilate, cu bucatarie, fire place etc. si daca nu iti mai place locu poti sa-ti vinzi parcela si sa te muti in alt park. Cind te saturi de Spania poti sa-ti muti casa mobila pe French Riviera. Acuma citiva ani in urma mi-au cerut la Port Grimaud care este vizavi de St Tropez 5000 E pe an. Poze pentru Petre ca stiu ca-i plac. :rolleyes:

Sigur ca m-am interesat! Si de case mobile, si de rulote, dar mai ales de terenuri pe care sa "plantez" eu ceva. Stiu ca sunt multi englezi in Spania (in zonele calde) si nu intamplator m-am simtit absolut minunat acolo (imi place mult si muzica traditionala spaniola, in special cea din Galicia) si in Anglia (patria rockului), in urma cu mai multi ani. Dupa cum a mentionat si Dan, eu vreau sa am propriul meu teren, sa nu ma deranjeze nimeni. Este preferabil un teren mic, dpmdv, in apropiere (20-30 km) de un oras mai important (aeroport, autostrada etc). Mi-ar placea ceva de genul celei de mai jos. De lemn, micuta, cocheta, avand doar strictul necesar si o bucata de pamant in fata (100 mp) pentru o gradina si un loc de parcare.

Attached File  Edgemoor_Cottage_1.jpg   162.34K   69 downloads Attached File  Edgemoor_Cottage_2.jpg   148.91K   60 downloads

Edited by Rocknroll, 11 June 2011 - 20:00.


#132
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2007
am googalit mai demult si am dat de niste mobil homes din Germania de la gratis pina la citeva mioare,1-4 mii euroi, numai sa le iei, sa le tractezi si sa le pui unde vrei.  deci ai putea sa le duci unde vrei inclusiv in Romania.  ieftin bre, tare ieftin si mari.  cu cit era mai mare cu atit mai ieftina.  normal, nu sint noi, dar le refaci inauntru, si vorba aia nu te duce mult, nimica toata.  chestia e ca nu bagi bani in ele sa iti para rau si e o alternativa ieftina.  apoi cu inchirierea spatiilor prin Vest, trebuie sa cauti, ca eu cred ca ar fi loc si de alea. pe urma mai iei si ajutoare de la primaria locala si chiar ajungi sa stai pe gratis cum s-ar zice.  na, lumea se fereste sa iti dea informatii, ba chiar te critica ca esti parazit, dar eu zic ca ai fi doar "practic".  de ce nu ti-ai folosi economiile la alte cheltuieli, vacante, etc.

#133
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Casele mobile din Germania foarte ieftine le-am vazut si eu pe net si chiar ma batea gandul intr-un timp sa imi iau una si sa o duc pe un teren, dar am inteles de la cei mai cunoscatori ca sunt vechi si miros urat si nu prea poti scoate mirosul din ele.
Iar cu ajutoarele de la primarie din alte tari... Nu stiu ce stat te ajuta din moment ce nu ai cetatenie. Am inteles ca in Spania se ofera facilitati mari pentru familiile tinere  care vor sa se mute la tara dar SIGUR nu se dau pentru straini.

#134
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdan84, on 11th June 2011, 22:19, said:

Casele mobile din Germania foarte ieftine le-am vazut si eu pe net si chiar ma batea gandul intr-un timp sa imi iau una si sa o duc pe un teren, dar am inteles de la cei mai cunoscatori ca sunt vechi si miros urat si nu prea poti scoate mirosul din ele.
Iar cu ajutoarele de la primarie din alte tari... Nu stiu ce stat te ajuta din moment ce nu ai cetatenie. Am inteles ca in Spania se ofera facilitati mari pentru familiile tinere  care vor sa se mute la tara dar SIGUR nu se dau pentru straini.

si masinile de mina a 2a miros urit.  dar le speli.  la fel si cu casele.  mai ales la alea mobile, le schimbi mocheta, ce e mai rapanos, mai ud, etc, mai dai cu clor, na, iei pe dea moaca si salvezi o gramada de bani, dar o faci noua cu foarte putin.
cu ajutoarele de la primarie eu zic ca e loc, dupa cele citite de la diferite surse.  acum care e cheia: sa ai bani sa rezisti citeva luni ca sa iti faci acte.  si la cei care in afara Spaniei nu ai drepturi imediate decit dupa 2013-2014, iti faci acte de "independent" si pe urma incepi sa bati la porti:  asigurare medicala ca te califici din cauza de venit minim, ajutor de bani pt. mincare ca la fel ai venit mic, ajutor de casa/chirie ca ai venit mic, ajutor de copii daca ai copii, etc, etc.  totul e sa ai la inceput sa iti platesti chiria ca sa iti stabilesti resedinta si sa iti faci acte de "independent".  acum ca independent nu trebuie sa te declari decit ca "artist, artizan, poet, traducator de limba romana, etc"  orice ce iti poti inchipuii.  deci e loc, dar cheia e sa sti putin sa intelegi limba scrisa a tarii respective sa te duci pe internet si sa citesti informatii si sa le verifici de la site-urile in cauza ca sa stii cum sa aplici  si sa ceri drepturile.  sa depinzi de unul si de altul sa iti traduca, e greu frate.  trebuie sa a noroc sa te duca unul de mina, altfel te descurci singur citind si aplicind legea lor la situatia ta.  e loc mare in Europa.  eu sint in America si astia iti dau flit in comparatie cu Europa.  eu nu iau ajutor aici, dar acum stiu cum iau altii.  nu iau ca salariul meu e prea mare sa iau.  deci stiu, ca m-am informat cum e in Europa.  acolo e loc mare, mare, mare.  
cautati si voi si vedeti singuri.l

mai e o chestie:  "pai ce spui tu nenica, ca cu ce, si cum, si pe urma ce si cum, si asa mai departe?"

nu tebuie sa fi medic, IT-ist sau mai stiu eu ce baiat destept.  daca nu ai computer dar ai acces la computer atunci cauti si te interesezi .daca ai scoala sau nu, si daca vrei sa dispari din mizerie si sa incerci sa traiesti mai bine, pai odata cu informarea pe google, forumuri etc, pai mai mergeti si calificati-va cu sau fara diploma, adica sa invatati ceva care o sa va deschida porti mai tirziu in Vest: bucatar, mecanic, constructor, timplar, zidar, instalator, electrician, etc.  macar sa ai idee de muncile astea si sa vedeti ce gasiti de lucru si o sa va descurcati si o sa va fi bine.  acum eu fac comparatie cu oportunitatile din Romania, care sint nule pentru cei care nu au nici o sansa si vor sa caute norocul peste granita.
informatiile sint cheia succesului pentru un viitor mai bun.
invatati si va informati ca e loc pentru toata lumea.
bafta la toata lumea.

#135
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
Casele alea vechi sint pline de mold (igrasie), nici pe gratis nu le-as lua.
Rocknrol visul nostru e sa DIY un Fiat Ducato intr-un Motorhome. Eu si sotia ne uitam la o parcela in Ciolpani (Snagov) pe care vrem sa punem o casa pentru 2 persoane iar iernile sa le facem in Spania cu motorhomul si daca se poate facem si o mica afacere pe acolo.
O intrebare pentru cunascatori; Cum reactioneaza Spanioli la vinzatorii de nationalitate Romana? Daca ei afla ca esti roman iti accepta servicile sau produsele pe care le oferi?????

Attached Files



#136
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postmxw2, on 12th June 2011, 07:29, said:

................
Rocknrol visul nostru e sa DIY un Fiat Ducato intr-un Motorhome. Eu si sotia ne uitam la o parcela in Ciolpani (Snagov) pe care vrem sa punem o casa pentru 2 persoane iar iernile sa le facem in Spania cu motorhomul si daca se poate facem si o mica afacere pe acolo.
O intrebare pentru cunascatori; Cum reactioneaza Spanioli la vinzatorii de nationalitate Romana? Daca ei afla ca esti roman iti accepta servicile sau produsele pe care le oferi?????

Frumos...  :peacefingers:  
Eu ma gandeam la un VW T4 Caravelle, fara lift - evident - precum cel din a doua imagine. Acela cred ca este pentru persoane cu dizabilitati...

Attached File  Volkswagen_T4_Caravelle.jpg   205.94K   28 downloads Attached File  Volkswagen_T4_Caravelle___Lift.jpg   1.19MB   35 downloads

Ce avantaje ar avea un Fiat Ducato in fata unui VW T4 Caravelle? Si la ce mica afacere v-ati gandit pentru Spania?

Altfel, buna ultima ta intrebare, desi nu cred sa fie probleme...

#137
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostRocknroll, on 12th June 2011, 09:01, said:

Frumos...  :peacefingers:  
Eu ma gandeam la un VW T4 Caravelle, fara lift - evident - precum cel din a doua imagine. Acela cred ca este pentru persoane cu dizabilitati...

Attachment Volkswag...aravelle.jpg Attachment Volkswag...e___Lift.jpg

Ce avantaje ar avea un Fiat Ducato in fata unui VW T4 Caravelle? Si la ce mica afacere v-ati gandit pentru Spania? Pai personal cred ca singurul avantaj ar fi pretul .

Altfel, buna ultima ta intrebare, desi nu cred sa fie probleme... In general se reactioneaza normal atata timp cat pretul si produsul vandut sant rentabile .


In rest pentru cei care doresc sa stea mai mult timp in Spania , respectiv Madrid , cunosc personal proprietara unui camping , de fapt singurul camping din Madrid ( capitala ) si as putea vorbi sa va ofere un pret bun .
Se numeste Camping Osuna , puteti vedea pe net .
Vin multi turisti straini deoarece este foarte bine pozitionat , are langa el 2 statii de metrou , in 25 de minute se ajunge in centru .

Fac o lucrare acolo si ieri am fost , era cam 40-50 % ocupat .

#138
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postteknotronik, on 12th June 2011, 12:38, said:

In rest pentru cei care doresc sa stea mai mult timp in Spania , respectiv Madrid , cunosc personal proprietara unui camping , de fapt singurul camping din Madrid ( capitala ) si as putea vorbi sa va ofere un pret bun .
Se numeste Camping Osuna , puteti vedea pe net .
Vin multi turisti straini deoarece este foarte bine pozitionat , are langa el 2 statii de metrou , in 25 de minute se ajunge in centru .

Fac o lucrare acolo si ieri am fost , era cam 40-50 % ocupat .

De pe Wikimakia.org:

"The camping closest to the city's centre - it's located a few hundred metres from the last metro station (Canillejas, line 5), so the access to the centre is very easy. It's one of the most expensive campings in the Madrid region (close to 20euros/day for 2 persons with a small tent), but you don't have to spend much money and time (and in case of other campings like in Escorial or Aranjuez very much time) to get to the centre - so it's realy worth its price. The camping is clean, the toilletes and showers are quite ok (well, could be a bit better;) and the staff is very nice. There is a free safe to store your documents, money and other valuable items. The camping also offers a free spamspamspamspam for your baggage, so it's possible to check out in the morning, go sightseeing, then go back in the evening, pick your bagage and leave - very convenient if you plan to travel at night. ..."


In alta ordine de idei, @ MXW2, m-am uitat dupa un T4... Toate bune si frumoase, insa problema este... taxa de prima inmatriculare! Am facut calculele, scazute si cu 30% si cu "deprecierea" de rigoare, dar statul inca te mai jupoaie de mii de euro!!! Sunt cazuri cand platesti mult mai mult pe taxa decat pe masina in sine, in special la T3 cu euro 1. Este incredibil!!! Iar pentru un T4 din 2003, euro 3, pe care l-am gasit la vreo 4400 euro (in Olanda) ar mai trebui platiti in tara in jur de 3000 euro, daca nu si mai bine, pentru eu i-am "scazut" si aerul conditionat, si ABS-ul, si airbag-urile, insa e posibil sa aiba cate ceva...

#139
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.06.2008
teknotroniK multumesc pentru info.   Spunemi si mie te rog cum reactioneaza Spanioli la vinzatorii de nationalitate Romana? Daca ei afla ca esti roman iti accepta servicile sau produsele pe care le oferi????

Rocknroll ne-am uitat si noi la VW dar din pacate sint cal mare peste 100Kg si VW este cam mic pentru mine, nevasta, javra (cine) + marfa. O sa luam noul Ducato Euro 5 cu 177hp si il DIY dupa planul asta:

Attached Files



#140
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postmxw2, on 12th June 2011, 12:49, said:

teknotroniK multumesc pentru info.   Spunemi si mie te rog cum reactioneaza Spanioli la vinzatorii de nationalitate Romana? Daca ei afla ca esti roman iti accepta servicile sau produsele pe care le oferi????

Rocknroll ne-am uitat si noi la VW dar din pacate sint cal mare peste 100Kg si VW este cam mic pentru mine, nevasta, javra (cine) + marfa. O sa luam noul Ducato Euro 5 cu 177hp si il DIY dupa planul asta:

Am spus un pic mai sus , daca produsul respectiv le pare interesant si pretul convenabil nu dau importanta nationalitatii vanzatorului .

Toti spun despre chinezi ca se inmultesc peste masura ( in general se refera la magazinele pe care le deschid ) insa continua sa cumpere de la ei deoarece au nevoie de produsele respective iar dpdv al preturilor nu poate nimeni sa concureze cu ei .

Adevarat este , vorbind de chinezi , ca nu exista nici o localitate in Spania unde sa nu fie un magazin de chinezi .

#141
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postmxw2, on 12th June 2011, 13:49, said:

...............
Rocknroll ne-am uitat si noi la VW dar din pacate sint cal mare peste 100Kg si VW este cam mic pentru mine, nevasta, javra (cine) + marfa. O sa luam noul Ducato Euro 5 cu 177hp si il DIY dupa planul asta:

E ok si Ducato, iar in Romania, la un 2500 cmc, euro 5, te costa aproape 600 euro inmatricularea, unul nou.

#142
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Bulgaria? :naughty:

#143
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdan84, on 14th June 2011, 03:52, said:

Bulgaria? :naughty:

Da, stiu, insa e trist daca stai sa te gandesti un pic. Pentru a proteja interesele unor "parteneri politici" se prefera ca statul sa piarda milioane de euro la bugetul de stat, bani ce se scurg inspre bugetul Bulgariei. Normal, dpdv al cetateanului roman care n-are 'jde mii de euro sa arunce pe masini si atunci, in loc sa platesti o taxa care te costa aproape cat ai dat pe masina SH (pretul normal, nu umflat de samsari colorati, pe o piata fireasca, reglementata, a unei economii sanatoase), platesti la bulgari de cateva ori mai putin. Prilej pentru statul roman (noi, teoretic, adica populatia din Romania, cea care are nevoie de... infrastructura etc) de a pierde, iar in acelasi timp, prilej pentru vecini de a... mai turna cativa metri patrati de asfalt pe... banii romanilor. Pacat de tara asta frumoasa...

Edited by Rocknroll, 15 June 2011 - 04:44.


#144
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Si ce faci acolo ca te plictisesti la un moment dat? :))
Te gandesti sa iti gasesti si ceva de lucru sa omori plictiseala? daca da ce ai putea gasi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate