Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...
 ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#91
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

View PostCyber-sapiens, on 9th March 2011, 23:45, said:

Daca am inteles bine ca esti de 7 ani si mai bine in Spania, am citit pe net ca mai ales in zona Almeria-Alicante bate un vant saharian uscatt ce aduce nisip /praf ?! -Cat de frecvent si cat de suparator este fenomenul ?!
2. Daca mai exista locuri de munca prin zona pt. necalificati ca mine si cum pot gasi de aici din Rom^nia ?!

Multumesc anticipat pt. raspunsuri! Numai bine va doresc!

Am sa spun ca sunt de 11 ani si jumate si casa cumparata cum bine ai spus mai sus acum 7 ani si jumate,cat priveste vantul si nisipul eu nu am vazut asa ceva,dar in zilele de vant si in RO. se ridica praf,deci as spune irelavant.Locurile de munca in ziua de astazi sunt putine sau deloc,este o perrioada destul de proasta ptr a veni la munca si mai ales ptr o persoana care nu are nici o calificare.Cam asta e relatitatea,sincer e  greu in a gasi ceva de munca.O zi buna.

View PostRocknroll, on 10th March 2011, 01:13, said:

Ah, nu, nu ma orientasem la aia...
A fost doar un exemplu pentru a demonstra ca se poate gasi, insa probabil ca nu a fost cel mai bun.
Personal, cred ca se poate cumpara ceva cat de cat decent in 100-120,000 euro. Eu prefer teren (+ ulterior casa), sotia casa, direct...
Vom mai face o vizita in 2012, iar in functie de feelingul de la fata locului si de ceea ce gasim, plus alte variabile... etc.
Problema e ca eu vreau pe coasta in est (Cataluna) sau sud-est (Alicante, Valencia), iar sotia in nord (Cantabria) sau nord-vest (Galicia).



Inca una si ma duc... :D

Alicante, Torrevieja, un studio cu bucataria mobilata, la cateva minute de port/plaja, cam 30,000 euro. E mai ieftin decat in Pantelimon. Cum vi se pare asta? Ma refer la cei care locuiesc in Spania...

Tot ce a scris @DANI1977 este adevarat pana la ultima virgula,legile sunt total diferite de RO,iar eu cred ca daca vrei sa ajungi sa cumperi o proprietate ar trebui sa incerci sa te integrezi,cum dealtfel au facut-o si altii,daca tu crezi ca poti construi dupa cum te taie capul,gresesti.Cat priveste casa+teren,ptr 120.000€ nu vei gasi mare lucru,sau vei gasi numai darapanaturi,la X km distanta de o asezare,iar tu nu cauti asta.Acum daca doresti un apartament in zona Alicante/Denia/Gandia cu 120.000€ sigur vei gasi,nu nou dar poti gasi ceva cat de cat bun,chiar si cu lift,iar apoi ai fi intr-un oras cat de cat mai mare si dorinta ta aproape de mare se poate indeplini.
La banii astia 120.000€ cea mai buna varianta este un apartament.Asta e parerea mea.O zi buna. :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:

#92
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postf1gio, on 10th March 2011, 12:55, said:

Am sa spun ca sunt de 11 ani si jumate si casa cumparata cum bine ai spus mai sus acum 7 ani si jumate,cat priveste vantul si nisipul eu nu am vazut asa ceva,dar in zilele de vant si in RO. se ridica praf,deci as spune irelavant.Locurile de munca in ziua de astazi sunt putine sau deloc,este o perrioada destul de proasta ptr a veni la munca si mai ales ptr o persoana care nu are nici o calificare.Cam asta e relatitatea,sincer e  greu in a gasi ceva de munca.O zi buna.



Tot ce a scris @DANI1977 este adevarat pana la ultima virgula,legile sunt total diferite de RO,iar eu cred ca daca vrei sa ajungi sa cumperi o proprietate ar trebui sa incerci sa te integrezi,cum dealtfel au facut-o si altii,daca tu crezi ca poti construi dupa cum te taie capul,gresesti.Cat priveste casa+teren,ptr 120.000€ nu vei gasi mare lucru,sau vei gasi numai darapanaturi,la X km distanta de o asezare,iar tu nu cauti asta.Acum daca doresti un apartament in zona Alicante/Denia/Gandia cu 120.000€ sigur vei gasi,nu nou dar poti gasi ceva cat de cat bun,chiar si cu lift,iar apoi ai fi intr-un oras cat de cat mai mare si dorinta ta aproape de mare se poate indeplini.
La banii astia 120.000€ cea mai buna varianta este un apartament.Asta e parerea mea.O zi buna. :thumbup:  :thumbup:  :thumbup:

Clima de acolo permite traiul decent intr-o rulota ?! Am vazut rulote maricele, faine si destul de ieftine, pe la cateva mii de euro. Au spanolii locuri / parcuri de campare pt. rulote undeva aproape de plaje ?!

#93
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

View PostCyber-sapiens, on 10th March 2011, 22:06, said:

Clima de acolo permite traiul decent intr-o rulota ?! Am vazut rulote maricele, faine si destul de ieftine, pe la cateva mii de euro. Au spanolii locuri / parcuri de campare pt. rulote undeva aproape de plaje ?!
Da sigur ca se poate sta in rulote bine echipate,sunt destui care stau in asa ceva ma refer,la francezi,norvegieni,nemtii in marea lor majoritate au o varsta mai inaintata,iar marea majoritate stau in camping-uri,unde au toate comoditatile posibile,un mic supermarket,baruri,plaja,piscina,dusurii,inclusiv casuta postala:))),iar in momentul cand doresti sta ptr o perioda mai lunga,pretul se poate negocia.Dar referitor la intrebarea ta este posibil,uite aici de ex: http://www.campings....osa/?idlengua=1 .O zi buna. :peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers:

#94
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006
problema-i banii, actual e greu sa gasesti de lucru peste tot, in zona Almeria e mai putina industrie din cate am auzit eu, mai mult agricultura si alimentatie publica/turism in sezon, daca nu sti nici limba n-ai facut nimic

#95
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.10.2008
De la locuinta ati ajuns la rulote si ruine :deadtongue:

#96
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

View Postiris_blue, on 11th March 2011, 17:31, said:

De la locuinta ati ajuns la rulote si ruine :deadtongue:
daca nu-s bani de casa, macar de-o rulota

#97
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Nu stiu de unde ideea ca daca e sa cumpar vreun teren pe-acolo as construi dupa "legile mele" si nu ale lor... :huh: Chiar am specificat, la un moment dat, foarte clar, "legile loco". Daca e sa plec si sa ma stabilesc in Spania (desi inca nu suntem hotarati) as face-o in primul rand doar pentru a scapa de balcanismul asta de pe la noi si tigania care ne inconjoara, de lipsa perspectivelor (ca natiune!) si aici dau un singur exemplu: n-am fost in stare in 20 de ani, de la lovitura de stat, sa facem 100 km de autostrazi, deci... in niciun caz pentru bani, dupa cum majoritatea care pleaca din Romania o fac. Oricum, nu ma grabesc, toate la timpul lor...

#98
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007

View PostRocknroll, on 12th March 2011, 00:07, said:

Nu stiu de unde ideea ca daca e sa cumpar vreun teren pe-acolo as construi dupa "legile mele" si nu ale lor... :huh: Chiar am specificat, la un moment dat, foarte clar, "legile loco". Daca e sa plec si sa ma stabilesc in Spania (desi inca nu suntem hotarati) as face-o in primul rand doar pentru a scapa de balcanismul asta de pe la noi si tigania care ne inconjoara, de lipsa perspectivelor (ca natiune!) si aici dau un singur exemplu: n-am fost in stare in 20 de ani, de la lovitura de stat, sa facem 100 km de autostrazi, deci... in niciun caz pentru bani, dupa cum majoritatea care pleaca din Romania o fac. Oricum, nu ma grabesc, toate la timpul lor...
este timp pana la vara cand am inteles, din surse nu stiu cat de sigure si credibile, ca s-ar putea sa iesim din uniune :)) nu ca nu ar fi fost ceva de asteptat :)

#99
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cine sa iasa din criza? Spania poate, desi nu prea cred.

#100
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postdan84, on 16th March 2011, 22:15, said:

Cine sa iasa din criza uniune pardon? Spania poate, desi nu prea cred.


#101
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postrob3r7o, on 16th March 2011, 21:58, said:

este timp pana la vara cand am inteles, din surse nu stiu cat de sigure si credibile, ca s-ar putea sa iesim din uniune :)) nu ca nu ar fi fost ceva de asteptat :)

Cine sa iasa... si din ce? Nu prea se intelege clar...
Din criza sau din U.E.? Noi sau Spania?

#102
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
nu am spus nimic de criza :P
era vorba de noi, de Romania ca s-ar putea sa iesim din U.E. acum cum ziceam nu stiu cat de sigura e informatia, e de la o romanca de pe aici care e la drept si mi s-a parut de luat in seama :)

#103
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
:lol: Astora de pe la noi le place de minune in UE! Ar fi culmea sa nu le placa ceva de care altii se feresc, mai ales daca ideea vine din occident. Credeam ca zici de Sp ca de ei stiam de multa vreme ca nu le place in UE si auzisem acum cateva luni ca existau discutii cum sa renunte la euro si sa revina la pesetas, iar de portughezi stiam ca au anuntat oficial ca ii bate gandul destul de serios sa iasa din UE desi nu cred ca o sa se intample prea curand. Sunt ambitii si interese financiare prea mari la nivel european.
Dar sa spuna cineva ca RO vrea sa iasa din UE ori are un simt al umorului foarte dezvoltat dar cu iz cinic, ori vorbeste sa se afle in treaba.

Ca tot veni vorba, tu ce ai mai facut?

Edited by dan84, 18 March 2011 - 03:42.


#104
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
ce sa fac ... ceva gen veni, vidi, vici :)) am venit, am vazut tenerife si cred ca o las :) cam atat ... restul e istorie :-j

#105
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Amenzile sunt mari asa ca nu ai sanse sa faci afaceri romanesti, pe aici la mine se plimba in fiecare zi avionul de supraveghere a muntelui, pentru incendii, au incercat niste spanioli sa modifice o casa veche fara autorizatie, trebuieau sa plateasca 650 euro taxa la primare dar sau facut ca uita, au fost vazuti din avion , normal ca pilotul stie tot ce misca in zona si a doua zi au primit invitatia la primarie impreuna cu amenda de 6.000 euro. Daca vrei cu adevarat sa cumperi o casa indreaptate spre paginile de vanzari imobiliare ale bancilor unde gasesti multe apartamente sau case care au fost confiscate de banci.
Vezi : Bancaja, BBVA, Santander, La Caixa, Sabadell Atlantico, CAM si multe altele, fiecare are sectiuni da vanzare de locuinte.

#106
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postalmeu, on 19th March 2011, 15:08, said:

Amenzile sunt mari asa ca nu ai sanse sa faci afaceri romanesti, pe aici la mine se plimba in fiecare zi avionul de supraveghere a muntelui, pentru incendii, au incercat niste spanioli sa modifice o casa veche fara autorizatie, trebuieau sa plateasca 650 euro taxa la primare dar sau facut ca uita, au fost vazuti din avion , normal ca pilotul stie tot ce misca in zona si a doua zi au primit invitatia la primarie impreuna cu amenda de 6.000 euro. Daca vrei cu adevarat sa cumperi o casa indreaptate spre paginile de vanzari imobiliare ale bancilor unde gasesti multe apartamente sau case care au fost confiscate de banci.
Vezi : Bancaja, BBVA, Santander, La Caixa, Sabadell Atlantico, CAM si multe altele, fiecare are sectiuni da vanzare de locuinte.

Cred c-am fost inteles gresit, daca te referi la mine...
Nici nu se pune problema sa fac ceva ilegal (fara autorizatie etc) in Spania!
Nu fac eu nimic ilegal in Romania, dar cum sa incerc asa ceva in Spania...?... unde nici nu cunosti bine legislatia, nu cunosti oamenii, nu cunosti aproape nimic.

#107
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,318
  • Înscris: 24.06.2006

View Postalmeu, on 19th March 2011, 13:08, said:

Amenzile sunt mari asa ca nu ai sanse sa faci afaceri romanesti, pe aici la mine se plimba in fiecare zi avionul de supraveghere a muntelui, pentru incendii, au incercat niste spanioli sa modifice o casa veche fara autorizatie, trebuieau sa plateasca 650 euro taxa la primare dar sau facut ca uita, au fost vazuti din avion , normal ca pilotul stie tot ce misca in zona si a doua zi au primit invitatia la primarie impreuna cu amenda de 6.000 euro. Daca vrei cu adevarat sa cumperi o casa indreaptate spre paginile de vanzari imobiliare ale bancilor unde gasesti multe apartamente sau case care au fost confiscate de banci.
Vezi : Bancaja, BBVA, Santander, La Caixa, Sabadell Atlantico, CAM si multe altele, fiecare are sectiuni da vanzare de locuinte.
cu toate ca s-a petrecut in Espana, suna a basm romanesc, exact pilotul s-a dus la primar sa-l reclame pe ala ca vrea sa-ntoarca tigla pe casa si daca chiar a facut-o, ti-a spus tie la o bere ca el a facut-o

#108
elena_es

elena_es

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2010

View Postdan210, on 9th March 2011, 14:53, said:

leano, las-o jos ca macane, poate n-ai vazut 2 din fata

la banii astia poate era cusca lu boby, dar n-ai citit bine din fuga tir-ului


ba ! am vazut ff bine! si nu din cabina camionului,am mers la masa si eram cu clientul unde am descarcat,si vb de una si de alta am intrebat de preturile caselor din zona....cand am iesit mi-a aratat o casa care costa 59 mii euro,era intr-o localitate ce se cheama castro de rey...in zona aceea casel sunt fff ieftine,eu locuiesc in aragon,muncesc in navara...in ambele provincii casele sunt f scumpe..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate