Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 pispirache, on 27th January 2011, 13:40, said:

SALUTARE

APROPO DE LOCUINTA, DETIN O VILA MICUTA IN ILFOV SI DORESC UN SCHIMB CU O PROPRIETATE IN SPANIA. PREFERABIL AR FI SA O VAND DAR AVAND IN VEDERE PERIOADA IN CARE NE AFLAM E MAI GREU. AVETI CEVA IDEI DACA SE FAC ASTFEL DE SCHIMBURI?

MS

Greu de crezut. Consider, chiar, aproape imposibil. Cine sa-ti dea o locuinta in Spania pe o viluta in... Ilfov? :huh: Sa fim seriosi...
Daca tot vrei sa pleci in Spania, mai stai aici o perioada pana se (re)aseaza) lucrurile (2-3 ani), invata limba spaniola si ia-ti o diploma in ceva (+ o meserie) si apoi poti vinde si pleca (mai) linistit.

#56
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

 Rocknroll, on 20th December 2010, 19:13, said:

Ce s-a dorit (din partea mea) si ce a ajuns acest topic...
Imi pare rau, sincer. Am citit tot acest schimb de "replici" mai mult sau mai putin ortodoxe si cred ca viata in Spania este privita de fiecare prin prisma experientelor personale. Asa cum... "_____" (ce nickname este asta, nu pot sa-mi imaginez) vede Spania ca pe o imensa adunatura de xenofobi (or fi, insa nu la proportiile respective), la fel... si ceilalti considera Spania intr-un fel sau altul si nu vreau sa mai intru in detalii, implicit polemici gratuite. Acestea, virtuale fiind, nu duc absolut nicaieri de aceea le evit intotdeauna.

@ Dani, cum spuneam, am fost in Spania, nu am stat mult (doar 90 de zile), insa m-am simtit extraordinar. N-o fi asa mereu, sunt convins, insa am inteles ca, asa cum vad eu viata si cum privesc lumea, poate fi (cel putin, pentru mine si sotia mea) altceva, poate fi o lume in care noi sa ne simtim mai bine. Nu stiu daca vom pleca in cele din urma, definitiv, in Spania, insa vom vedea. Pana atunci vreau sa strang cat mai multe informatii pentru ca am o varsta si nu mai pot pleca la... ce-o fi. Spui de 2000 euro/mp. Probabil ca te referi la vreun spatiu comercial, nu? Hai s-o luam mai simplist: se poate gasi in vreun oras, pe coasta pe undeva, o locuinta decenta, cu un spatiu comercial la parter, in jurul sumei de 200,000 euro? Iar despre reglementarile urbanistice, da, stiu ca sunt destul de stricte, insa niciodata nu ma "arunc" din prima, ca sa zic asa, fara sa ma interesez de absolut toate aspectele ce tin de acea eventuala tranzactie. Oricum, cum sunt un tip foarte calculat, am "aruncat" acest subiect pe Softpedia cu cel putin 3 ani inainte de a face acel eventual pas. Abia in 2012 avem de gand sa mergem din nou in Spania, eventual intr-o rulota si sa stam o perioada, plimbandu-ne, sa vedem direct, la fata locului, toate detaliile ce ne-ar interesa.

Multumesc.
      Draga Rocknroll .Ti-am citit intr-o noapte  tot jurnalul de casa care ai construito si credema ca daca nu CREDEAM ca esti un om chibzuit nici nu ma oboseam sa-mi dau cu parerea pe aici.Spaniolii au o vorba pe aici "el bacalao esta vendido" adica tradusa ar venii ca treburile sunt rezolvate ,asezate ,impartite de mult pe aici.Si cum bine stii Spania fiind o tara turistica  personal cred ca este greu cu 200 de kile sa cumperi o casa cu spatiu comercial.

#57
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

 Rocknroll, on 20th December 2010, 19:13, said:

Ce s-a dorit (din partea mea) si ce a ajuns acest topic...
Imi pare rau, sincer. Am citit tot acest schimb de "replici" mai mult sau mai putin ortodoxe si cred ca viata in Spania este privita de fiecare prin prisma experientelor personale. Asa cum... "_____" (ce nickname este asta, nu pot sa-mi imaginez) vede Spania ca pe o imensa adunatura de xenofobi (or fi, insa nu la proportiile respective), la fel... si ceilalti considera Spania intr-un fel sau altul si nu vreau sa mai intru in detalii, implicit polemici gratuite. Acestea, virtuale fiind, nu duc absolut nicaieri de aceea le evit intotdeauna.

@ Dani, cum spuneam, am fost in Spania, nu am stat mult (doar 90 de zile), insa m-am simtit extraordinar. N-o fi asa mereu, sunt convins, insa am inteles ca, asa cum vad eu viata si cum privesc lumea, poate fi (cel putin, pentru mine si sotia mea) altceva, poate fi o lume in care noi sa ne simtim mai bine. Nu stiu daca vom pleca in cele din urma, definitiv, in Spania, insa vom vedea. Pana atunci vreau sa strang cat mai multe informatii pentru ca am o varsta si nu mai pot pleca la... ce-o fi. Spui de 2000 euro/mp. Probabil ca te referi la vreun spatiu comercial, nu? Hai s-o luam mai simplist: se poate gasi in vreun oras, pe coasta pe undeva, o locuinta decenta, cu un spatiu comercial la parter, in jurul sumei de 200,000 euro? Iar despre reglementarile urbanistice, da, stiu ca sunt destul de stricte, insa niciodata nu ma "arunc" din prima, ca sa zic asa, fara sa ma interesez de absolut toate aspectele ce tin de acea eventuala tranzactie. Oricum, cum sunt un tip foarte calculat, am "aruncat" acest subiect pe Softpedia cu cel putin 3 ani inainte de a face acel eventual pas. Abia in 2012 avem de gand sa mergem din nou in Spania, eventual intr-o rulota si sa stam o perioada, plimbandu-ne, sa vedem direct, la fata locului, toate detaliile ce ne-ar interesa.

Multumesc.
                    Draga Rocknroll .Ti-am citit intr-o noapte  tot jurnalul de casa care ai construit-o si credema ca daca nu CREDEAM ca esti un om chibzuit nici nu ma oboseam sa-mi dau cu parerea pe aici.Spaniolii au o vorba pe aici "el bacalao esta vendido" adica tradusa ar venii ca treburile sunt rezolvate ,asezate ,impartite de mult pe aici.Si cum bine stii Spania fiind o tara turistica  personal cred ca este greu cu 200 de kile sa cumperi o casa cu spatiu comercial.
  Eu personal am o amica din CLUJ ,frizerita ,prietena din copilarie .A facut scoala profesionala la Arad si este buna in ceea ce face .A inchiriat de vreo trei  ani un spatiu pt frizerie .A facut un traspaso cum zic spaniolii .Pt tine personal Rocknroll am intrebat-o cat plateste chiria .12 mp 460 € lunar .Spatiul era echipat cu scaun de tuns si apa curenta .Pe traspaso a dat 23000 € cu contract de inchiriere la 10 ani.
     Eu stau si ma gandesc cat poate sa coste spatiul asta (este intr-un cartier normal al Zaragozei .Normal spre bun)daca proprietarul castiga pe luna cat de pe un apartament  de 50 mp?Nu vreau sa-ti faci o parere proasta despre o posibila afacere in Spania ,dar nici nu pot sa -ti prezint lucruri care sa-ti creeze un optimism ireal.Cum ai scos la capat casa ta personal cred ca oameni ca tine reusesc oriunde s-ar afla ,dar cum spuneai si tu "ai o varsta".
        Mie greu sa inteleg dorinta unor oameni realizati de a parasi Romania ,asa la nimereala .Vreu sa stii ca cei mai multi care am facut lucrul asta acum vreo 10 -15 ani eram niste copii.Eu abia daca scapasem de armata si cu un mic negot mi-am strans bani de viza si am venit in necunoscut.Dar total diferit vezi lucrurile la o varsta .Vezi si simti diferit.Sa nu crezi ca imaginea unei vacante este fata reala a Spaniei.Te rog sa nu crezi asta niciodata .
        Ceea ce ati facut voi la Jurnalul unei Case ,aici nu o s-o poti realiza.Vreau sa spun de fapt  ca romanii au defectele lor,dar le cunosti si te poti apara ,pe cand aici nici nu poti sa-ti dai seama cat de invidioasa este lumea.Intotdeauna iti vor zimbii ,dar este un zambet fals ,un zambet politizat.Credema ca stiu ce vorbesc .lucrez cot la cot cu ei si in mai mult de zece ani aici i-am prins .Nu uita sau nu desconsidera calitatile romanilor.Probabil ,daca faci pasul si vii aici ,aceste calitati iti vor lipsii mult .Mai mult decat ai putea sa-ti imaginezi.
         Ti-as fii scris mai demult ,dar o am pe mama in vizita de iarna (vine pe la noi iarna si-si aduna pensia pt concediu de vara)si nu prea am intrat in ultimul timp.Oricum ne mai auzim .
         Cat priveste nelamuririle tale privind asigurarea de sanatate in Spania nu sunt probleme.Mai precis au un sistem de sanatate universal.Muncesti sau nu.Trebuie doar sa umbli putin dupa niste acte (primarie,politia strainilor si seguridad social) care de altfrl le abtinem destul de usor de cand suntem in UE.Nu intra in asta(Seguridad Social) nimic de stomatologie,oftalmologie,estetica .(doar daca ai vreun accident de munca ).
         ps Sper ca nu te-au deranjat prea mult meciul meu cu Tehnotronic.Nici mie nu-mi place sa polemizez prea mult dar el chiar ma scos din sarite cu remarcile lui la adresa poporului nostru.Dovada ca am intrerupt batalia chiar cand venea cu niste videos unde chiar el recunostea ca nu este sigur de cines romanii.Ori cum din discutii se invata multe .Mentin afirmatiile facute in discutia respectiva ,fiind trairi personale sau a unor prieteni apropiati.pe curand

#58
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 dani1977, on 2nd February 2011, 01:10, said:

Draga Rocknroll .Ti-am citit intr-o noapte  tot jurnalul de casa care ai construit-o si credema ca daca nu CREDEAM ca esti un om chibzuit nici nu ma oboseam sa-mi dau cu parerea pe aici.Spaniolii au o vorba pe aici "el bacalao esta vendido" adica tradusa ar venii ca treburile sunt rezolvate ,asezate ,impartite de mult pe aici.Si cum bine stii Spania fiind o tara turistica  personal cred ca este greu cu 200 de kile sa cumperi o casa cu spatiu comercial.
  Eu personal am o amica din CLUJ ,frizerita ,prietena din copilarie .A facut scoala profesionala la Arad si este buna in ceea ce face .A inchiriat de vreo trei  ani un spatiu pt frizerie .A facut un traspaso cum zic spaniolii .Pt tine personal Rocknroll am intrebat-o cat plateste chiria .12 mp 460 ? lunar .Spatiul era echipat cu scaun de tuns si apa curenta .Pe traspaso a dat 23000 ? cu contract de inchiriere la 10 ani.
     Eu stau si ma gandesc cat poate sa coste spatiul asta (este intr-un cartier normal al Zaragozei .Normal spre bun)daca proprietarul castiga pe luna cat de pe un apartament  de 50 mp?Nu vreau sa-ti faci o parere proasta despre o posibila afacere in Spania ,dar nici nu pot sa -ti prezint lucruri care sa-ti creeze un optimism ireal.Cum ai scos la capat casa ta personal cred ca oameni ca tine reusesc oriunde s-ar afla ,dar cum spuneai si tu "ai o varsta".
       Mie greu sa inteleg dorinta unor oameni realizati de a parasi Romania ,asa la nimereala .Vreu sa stii ca cei mai multi care am facut lucrul asta acum vreo 10 -15 ani eram niste copii.Eu abia daca scapasem de armata si cu un mic negot mi-am strans bani de viza si am venit in necunoscut.Dar total diferit vezi lucrurile la o varsta .Vezi si simti diferit.Sa nu crezi ca imaginea unei vacante este fata reala a Spaniei.Te rog sa nu crezi asta niciodata .
        Ceea ce ati facut voi la Jurnalul unei Case ,aici nu o s-o poti realiza.Vreau sa spun de fapt  ca romanii au defectele lor,dar le cunosti si te poti apara ,pe cand aici nici nu poti sa-ti dai seama cat de invidioasa este lumea.Intotdeauna iti vor zimbii ,dar este un zambet fals ,un zambet politizat.Credema ca stiu ce vorbesc .lucrez cot la cot cu ei si in mai mult de zece ani aici i-am prins .Nu uita sau nu desconsidera calitatile romanilor.Probabil ,daca faci pasul si vii aici ,aceste calitati iti vor lipsii mult .Mai mult decat ai putea sa-ti imaginezi.
         Ti-as fii scris mai demult ,dar o am pe mama in vizita de iarna (vine pe la noi iarna si-si aduna pensia pt concediu de vara)si nu prea am intrat in ultimul timp.Oricum ne mai auzim .
         Cat priveste nelamuririle tale privind asigurarea de sanatate in Spania nu sunt probleme.Mai precis au un sistem de sanatate universal.Muncesti sau nu.Trebuie doar sa umbli putin dupa niste acte (primarie,politia strainilor si seguridad social) care de altfrl le abtinem destul de usor de cand suntem in UE.Nu intra in asta(Seguridad Social) nimic de stomatologie,oftalmologie,estetica .(doar daca ai vreun accident de munca ).
         ps Sper ca nu te-au deranjat prea mult meciul meu cu Tehnotronic.Nici mie nu-mi place sa polemizez prea mult dar el chiar ma scos din sarite cu remarcile lui la adresa poporului nostru.Dovada ca am intrerupt batalia chiar cand venea cu niste videos unde chiar el recunostea ca nu este sigur de cines romanii.Ori cum din discutii se invata multe .Mentin afirmatiile facute in discutia respectiva ,fiind trairi personale sau a unor prieteni apropiati.pe curand

Salut, Dani.
Sa inteleg ca acel "traspaso" este un fel de cedarea in folosinta a spatiului? Asta pe langa chiria de 460 ?/luna, asa-i? Practic, cred ca este precum sunt unele spatii in Bucuresti care se dadeau in locatie de gestiune, iar ulterior acele spatii (contracte cu statul) au fost "vandute", cedandu-se contractul. Se merita pentru ca chiria la stat era mai ieftina. In cazul din Spania, din cate-mi dau seama, dupa ce a dat 26,000 ?, mai da si inca aproape 500 euro lunar. Cam mult pentru asa mic spatiu, insemnand cam 38 euro/mp!
Ca sa revin, de ce vreau (inca) sa plec din Romania? Sunt prea multe de spus si sunt atat de sictirit de tot ceea ce se intampla in tara noastra draga, ca efectiv mi-e lehamite sa reiau aceleasi motivatii inca o data. Eu ma fac ca nu le (mai) observ, nu (prea) ma mai uit la stiri, insa totul are o limita. Chiar daca imi fac eu casa, chiar daca avem ocupatii decente, ma deranjeaza mitocania de dimensiuni incomensurabile care predomina in societatea romaneasca la (aproape) nivelele si mi-e teama sa nu ma scufund iremediabil in aceasta mocirla in care ne afundam pe an ce trece. De aceea ma gandesc sa plec din Bucuresti, de aceea ma gandesc sa plec din Romania! Oricat ar fi, spui tu, de invidiosi spaniolii, zambindu-ti condescendent, nu se compara cu rictusurile evidente pe care ti le arunca unii dintre romani. Eu iubesc Romania si abia astept sa ma linistesc un pic si sa plec la colindat toti muntii si sa vad toate locurile astea frumoase in care ne-am nascut, insa tot Spania imi face cu ochiul... ;)
Spune-mi, te rog, chiar crezi ca e atat de dificil sa o iei din nou de la zero in Spania? Cand spun "de la zero" ma refer la... prima caramida si sa ma explic: ma gandesc la a cumpara un teren si a construi o casa acolo, intr-un oras linistit, aproape de coasta pe undeva, unde sa "rezerv" la parter un spatiu... comercial. Nu stiu exact ce-ar putea fi, o cafenea, o bacanie, nu stiu... sincer, acum, eu zic... orice. Ideea este: cam cat ar costa asa ceva si daca tu vezi ca fiind posibil?

Edited by Rocknroll, 02 February 2011 - 20:47.


#59
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

 Rocknroll, on 2nd February 2011, 21:45, said:

Salut, Dani.
Sa inteleg ca acel "traspaso" este un fel de cedarea in folosinta a spatiului? Asta pe langa chiria de 460 ?/luna, asa-i? Practic, cred ca este precum sunt unele spatii in Bucuresti care se dadeau in locatie de gestiune, iar ulterior acele spatii (contracte cu statul) au fost "vandute", cedandu-se contractul. Se merita pentru ca chiria la stat era mai ieftina. In cazul din Spania, din cate-mi dau seama, dupa ce a dat 26,000 ?, mai da si inca aproape 500 euro lunar. Cam mult pentru asa mic spatiu, insemnand cam 38 euro/mp!
Ca sa revin, de ce vreau (inca) sa plec din Romania? Sunt prea multe de spus si sunt atat de sictirit de tot ceea ce se intampla in tara noastra draga, ca efectiv mi-e lehamite sa reiau aceleasi motivatii inca o data. Eu ma fac ca nu le (mai) observ, nu (prea) ma mai uit la stiri, insa totul are o limita. Chiar daca imi fac eu casa, chiar daca avem ocupatii decente, ma deranjeaza mitocania de dimensiuni incomensurabile care predomina in societatea romaneasca la (aproape) nivelele si mi-e teama sa nu ma scufund iremediabil in aceasta mocirla in care ne afundam pe an ce trece. De aceea ma gandesc sa plec din Bucuresti, de aceea ma gandesc sa plec din Romania! Oricat ar fi, spui tu, de invidiosi spaniolii, zambindu-ti condescendent, nu se compara cu rictusurile evidente pe care ti le arunca unii dintre romani. Eu iubesc Romania si abia astept sa ma linistesc un pic si sa plec la colindat toti muntii si sa vad toate locurile astea frumoase in care ne-am nascut, insa tot Spania imi face cu ochiul... ;)
Spune-mi, te rog, chiar crezi ca e atat de dificil sa o iei din nou de la zero in Spania? Cand spun "de la zero" ma refer la... prima caramida si sa ma explic: ma gandesc la a cumpara un teren si a construi o casa acolo, intr-un oras linistit, aproape de coasta pe undeva, unde sa "rezerv" la parter un spatiu... comercial. Nu stiu exact ce-ar putea fi, o cafenea, o bacanie, nu stiu... sincer, acum, eu zic... orice. Ideea este: cam cat ar costa asa ceva si daca tu vezi ca fiind posibil?
  
            Maine, sau cel tarziu vineri , am sa trec pe la o agentie  imobiliara sa intreb unele lucruri pt ati putea raspunde mai concret la ceea ce ma intrebi .Am un amigo care mia tot cautat chirie si cred ca o sa aflu unele lucruri.Dar sa avem putina rabdare.Pe curand.

#60
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 dani1977, on 3rd February 2011, 03:12, said:

Maine, sau cel tarziu vineri , am sa trec pe la o agentie  imobiliara sa intreb unele lucruri pt ati putea raspunde mai concret la ceea ce ma intrebi .Am un amigo care mia tot cautat chirie si cred ca o sa aflu unele lucruri.Dar sa avem putina rabdare.Pe curand.

Merci, vorbim.

#61
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 Rocknroll, on 2nd February 2011, 21:45, said:

Salut, Dani.
Sa inteleg ca acel "traspaso" este un fel de cedarea in folosinta a spatiului? Asta pe langa chiria de 460 ?/luna, asa-i? Practic, cred ca este precum sunt unele spatii in Bucuresti care se dadeau in locatie de gestiune, iar ulterior acele spatii (contracte cu statul) au fost "vandute", cedandu-se contractul. Se merita pentru ca chiria la stat era mai ieftina. In cazul din Spania, din cate-mi dau seama, dupa ce a dat 26,000 ?, mai da si inca aproape 500 euro lunar. Cam mult pentru asa mic spatiu, insemnand cam 38 euro/mp!
Ca sa revin, de ce vreau (inca) sa plec din Romania? Sunt prea multe de spus si sunt atat de sictirit de tot ceea ce se intampla in tara noastra draga, ca efectiv mi-e lehamite sa reiau aceleasi motivatii inca o data. Eu ma fac ca nu le (mai) observ, nu (prea) ma mai uit la stiri, insa totul are o limita. Chiar daca imi fac eu casa, chiar daca avem ocupatii decente, ma deranjeaza mitocania de dimensiuni incomensurabile care predomina in societatea romaneasca la (aproape) nivelele si mi-e teama sa nu ma scufund iremediabil in aceasta mocirla in care ne afundam pe an ce trece. De aceea ma gandesc sa plec din Bucuresti, de aceea ma gandesc sa plec din Romania! Oricat ar fi, spui tu, de invidiosi spaniolii, zambindu-ti condescendent, nu se compara cu rictusurile evidente pe care ti le arunca unii dintre romani. Eu iubesc Romania si abia astept sa ma linistesc un pic si sa plec la colindat toti muntii si sa vad toate locurile astea frumoase in care ne-am nascut, insa tot Spania imi face cu ochiul... ;)
Spune-mi, te rog, chiar crezi ca e atat de dificil sa o iei din nou de la zero in Spania? Cand spun "de la zero" ma refer la... prima caramida si sa ma explic: ma gandesc la a cumpara un teren si a construi o casa acolo, intr-un oras linistit, aproape de coasta pe undeva, unde sa "rezerv" la parter un spatiu... comercial. Nu stiu exact ce-ar putea fi, o cafenea, o bacanie, nu stiu... sincer, acum, eu zic... orice. Ideea este: cam cat ar costa asa ceva si daca tu vezi ca fiind posibil?

Acel " traspaso " reprezinta o suma de bani pe care o poate cere chiriasul unui spatiu comercial altei persoane care doreste sa inchirieze acel local si sa continue sa plateasca aceeasi cantitate de bani pe care o platea ca si chirie chiriasul actual .

Aceasta suma este libera dar controlata de cerere si oferta , adica poti cere oricat nu insa este sigur ca vei si primi .

Platind acel traspaso nu cumperi nimic , esti in continuare la fel de chirias ca si cel care ti-a cedat spatiul cu avantajul , se presupune caci de aceea cere acea suma , ca deja localul este amenajat , clientela formata , eventual poti sa beneficiezi si de vechii angajati daca te intereseaza .

Asadar , vii in Spania , ca vad ca asta vrei sa faci , inchiriezi un local care nu se traspaseaza ci doar se cere chirie ( sant destule ) si daca ai putin noroc si multa stiinta il pui pe picioare .
Cand negotul merge bine ori ca te saturi de el , sau pur si simplu o iei ca pe o afacrere , anunti ca il traspasezi pt. suma de x mii de euro , suma care sa-ti asigure un castig care sa acopere investitia si sa-ti lase un beneficiu care sa te multumeasca , dupa care poti sa o iei de la capat cu alt local sau sa investesti in altceva asa cum deasemenea poti sa continui cu localul si sa nu-l mai traspasezi .

Daca ai ochi si spirit de jidan , forta si chef de munca , bani de investit si putin noroc poti sa te ocupi doar cu asa ceva .
Amenajezi localuri , le pui pe roate si le traspasezi .

Atentie , spun localuri deoarece nu trebuie sa fie doar baruri sau restaurante , pot multe domenii de activitate .

Sant o multime de oameni care doresc sa investeasca insa vor sa " cumpere " un negot care este testat si functioneaza .

Cam asta ar fi .

#62
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

Quote

Spune-mi, te rog, chiar crezi ca e atat de dificil sa o iei din nou de la zero in Spania? Cand spun "de la zero" ma refer la... prima caramida si sa ma explic: ma gandesc la a cumpara un teren si a construi o casa acolo, intr-un oras linistit, aproape de coasta pe undeva, unde sa "rezerv" la parter un spatiu... comercial. Nu stiu exact ce-ar putea fi, o cafenea, o bacanie, nu stiu... sincer, acum, eu zic... orice. Ideea este: cam cat ar costa asa ceva si daca tu vezi ca fiind posibil?

Sper sa nu se supere cineva ca nu-mi este adresata aceasta intrebare .

Parerea mea este ca este mult mai simplu sa o iei de la capat aici decat in tara , avand bani .
Probabil ca pt. cineva care nu are bani ar fi mai greu la inceput insa cred ca merita incercat si sant destule sanse iar rezultatele pot fi satisfacatoare .
Vreau sa spun ca daca as fi in Romania fara bani as prefera sa plec in Spania tot fara bani si sa-mi incerc norocul .
In Spania fara bani ai sanse minime insa in Romania fara bani nu ai nici o sansa .

La ceea ce intrebai tu , un teren pe coasta ori trebuie sa fie bine asezat ca sa poti sa ai succes cu negotul , insa in acest caz este scump , ori este ieftin cu sanse minime de reusita .
Pe litoral afacerile sezoniere trebuie sa dea castig sa acopere lunile de iarna sau daca nu trebuie sa ai o alta afacere pt. perioada cand inchizi .

Desigur este placut sa mearga afacerea atat de bine vara incat sa nu trebuiasca sa mai muncesti iarna insa repet este foarte greu mai ales cand banii de inceput sant limitati .

Daca as fi in locul tau si ar trebui sa o iau de la capat as inclina mai mult catre un oras in care afacerea sa se poata desfasura pe tot parcursul anului .

Azi in Madrid , se manca pe terase la pranz si nu numai datorita noi legi a tutunului ci pt. ca era foarte cald .

Oportunitati sant destule peste tot .

Nu spun ca pe un forum nu poti afla informatii interesante insa consider ca mai bine ar fi sa te sui in avion si sa-ti iei o vacanta in care sa studiezi ce te-ar putea interesa si unde .

Un exemplu ; nu de mult langa Santiago Bernabeu s-a deschis un magazin in care se vand aparate de facut cafea si capsule cu cafea .

Nu este zi sa trec pe acolo si acel magazin sa nu fie plin cu oameni care stau la coada sa cumpere .
Afacerea merge din plin , Spania este una din tarile in care se consuma foarte multa cafea , si o sa mearga in continuare .
Pot spune ca proprietarul a fost jidan , a stiut ce si unde sa deschida .
Acelasi magazin in Vallecas sau Carabanchel , doua zone din Madrid de un nivel scazut in comparatie cu zona respectiva , cred ca ar fi dat faliment pana acum .

Mai sant zone ca aceasta in care nu exista inca un magazin de acest fel .

Pe Antonio Lopez , este una dintre cele mai renumite " marischerii " ( restaurant renumit pt. vanzarea de scoici , raci , sepii si alte alea ) insa in momentul de fata este apropape tot timpul goala si lumea se intreaba de ce .

Exista un raspuns la aceasta intrebare asa cum exista raspuns la intrebarea ; de ce functioneaza acel magazin care vinde cafea ?

Asadar asta este ceea ce ai nevoie tu , sa gasesti mptivul pt. care ceva ar putea sa functioneze si pt. care nu ar putea sa functioneze si o poti face doar la fata locului .

#63
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Multumesc, Teknotronik, foarte interesante detaliile pe care ai avut amabilitatea sa le postezi aici. Anul asta sunt foarte ocupat, insa in vara anului viitor voi merge in vacanta in Spania si cu siguranta voi descoperi mai multe la fata locului. Inafara de imobiliare, stii cumva vreun site care ofera diverse preturi din Spania (din orice domeniu)? Ar fi extrem de util...

#64
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010
Ft bine Tehno.Dar ,lucrurile astea, cu siguranta le stie Rocknroll.Sa fii jidan si sa ai ochi bun intr-o afacere este probabil o conditie obligatorie ca sa incepi o afacere de succes.
     Idea lui este sa vina aici si sa-si faca o casa iar afacerea sa fie aproape sau foarte aproape de casa.Nu cred ca Rocknroll vrea sa se arunce in necunoscut si sa-si riste agoniseala de o viata intr-o piata pe care asa cum spune nu o cunoaste deloc.Ar fii bine sa-i spui cat este chiria pe mp langa Bernabeu sau daca poate gasii spatii libere in care sa nu plateasca traspaso.(cu siguranta nu).Eu am inteles din cele scrise de el ca doreste sa scape de aglomeratii si sa aiba o viata linistita aproape de natura,fiind un iubitor al naturii.
     Rocknroll ,preturi ale terenurilor probabil gasesti pe net ,eu aici iti pun doua adrese unde probabil vei putea sa-ti faci o idee despre preturile terenurilor la nivel national.:http://www.mviv.es/es/index.php?option=com_content&task=view&id=570&Itemid=436   (vei vedea statistici oficiale ale guvernului in ultimii 5 ani) si  un mic ghid despre constructia unei case in regim propriu: http://www.urbanotic...ruir-tu_1.shtml     (este un mic indrumar pt cei ca tine care vor sa-si faca singuri o casa).
     Din ce am aflat personal ,costurile in regim propriu de constructie pot fii reduse cu 20-30% si nu mai mult ,intotdeauna cand cunosti bine piata materialelor si cand timpul tau liber este nelimitat.Dar mai bine :http://www.todoexpertos.com/categorias/casa-y-jardin/buscar-casa/respuestas/2274916/vale-la-pena-construir-tu-propia-casa  
      Dar cun este criza mare si aici bancile au embargat o multime de proprietati locuibile sau doar la nivel de temelii.Cred ca daca ai bani lichizi este un bun moment sa cauti prin piata astfel de oportunitati.Pt asta trebuie sa fii aici si sa bati Spania in lung si-n lat.
      Ma intrebai de ce cred ca este dificil sa te pornesti din nou de la zero.Este mult de vorbit pe aceasta tema .Nu vad faptul de a-ti construi o casa de la zero cel mai mare impediment.Principalul ar fii ca riscul de a da gres este unul ft mare tinand cont de urmatoarele aspecte:necunoasterea obiceiurilor,limbii,zonei,lipsa persoanelor de incredere(prieteni),lipsa unor sfatuitori dezinteresati (familie)si cu siguranta faptul ca niciodata nu-ti vei risca totul in asemenea circumstante.Un ex marunt:imposibilitatea de a lua un credit (cel putin in primul an)Ce faci daca afacerea ta mecesita lichiditati la un moment dat si tu esti la fundul sacului?Inchizi chiar daca stii ca scapand de momentul respectiv ar merge bine?
       Cu siguranta Rocknroll tu stii toate aceste lucruri ,eu am facut doar sa ti le reamintesc.Cred ,fara a concluziona ca 200k pt casa si o mica afacere sunt putini.Este o parere personala .Trebuie sa tinem cont ca exista posibilitatea echivocarii in alegerea domeniului de activitate .Si atunci?
        Hasta pronto.

 teknotronik, on 4th February 2011, 21:37, said:

Sper sa nu se supere cineva ca nu-mi este adresata aceasta intrebare .

Parerea mea este ca este mult mai simplu sa o iei de la capat aici decat in tara , avand bani .
Probabil ca pt. cineva care nu are bani ar fi mai greu la inceput insa cred ca merita incercat si sant destule sanse iar rezultatele pot fi satisfacatoare .
Vreau sa spun ca daca as fi in Romania fara bani as prefera sa plec in Spania tot fara bani si sa-mi incerc norocul .
In Spania fara bani ai sanse minime insa in Romania fara bani nu ai nici o sansa .

La ceea ce intrebai tu , un teren pe coasta ori trebuie sa fie bine asezat ca sa poti sa ai succes cu negotul , insa in acest caz este scump , ori este ieftin cu sanse minime de reusita .
Pe litoral afacerile sezoniere trebuie sa dea castig sa acopere lunile de iarna sau daca nu trebuie sa ai o alta afacere pt. perioada cand inchizi .

Desigur este placut sa mearga afacerea atat de bine vara incat sa nu trebuiasca sa mai muncesti iarna insa repet este foarte greu mai ales cand banii de inceput sant limitati .

Daca as fi in locul tau si ar trebui sa o iau de la capat as inclina mai mult catre un oras in care afacerea sa se poata desfasura pe tot parcursul anului .

Azi in Madrid , se manca pe terase la pranz si nu numai datorita noi legi a tutunului ci pt. ca era foarte cald .

Oportunitati sant destule peste tot .

Nu spun ca pe un forum nu poti afla informatii interesante insa consider ca mai bine ar fi sa te sui in avion si sa-ti iei o vacanta in care sa studiezi ce te-ar putea interesa si unde .

Un exemplu ; nu de mult langa Santiago Bernabeu s-a deschis un magazin in care se vand aparate de facut cafea si capsule cu cafea .

Nu este zi sa trec pe acolo si acel magazin sa nu fie plin cu oameni care stau la coada sa cumpere .
Afacerea merge din plin , Spania este una din tarile in care se consuma foarte multa cafea , si o sa mearga in continuare .
Pot spune ca proprietarul a fost jidan , a stiut ce si unde sa deschida .
Acelasi magazin in Vallecas sau Carabanchel , doua zone din Madrid de un nivel scazut in comparatie cu zona respectiva , cred ca ar fi dat faliment pana acum .

Mai sant zone ca aceasta in care nu exista inca un magazin de acest fel .

Pe Antonio Lopez , este una dintre cele mai renumite " marischerii " ( restaurant renumit pt. vanzarea de scoici , raci , sepii si alte alea ) insa in momentul de fata este apropape tot timpul goala si lumea se intreaba de ce .

Exista un raspuns la aceasta intrebare asa cum exista raspuns la intrebarea ; de ce functioneaza acel magazin care vinde cafea ?

Asadar asta este ceea ce ai nevoie tu , sa gasesti mptivul pt. care ceva ar putea sa functioneze si pt. care nu ar putea sa functioneze si o poti face doar la fata locului .
            Tehno ,omul are un presupuesto fix aprs 200k.Nu cred ca ex cu magazinul de langa Santiago Bernabeu este edificator.Acolo cum bine stii,mai bine ca mine ,preturile chiriilor sunt enorme (25-40€ pe mp).Aparte de asta el nu are posibilitatea creditului .Sau cel putin la inceput.
           Un salut.

#65
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Merci de info, links etc, Dani...
Nu, nu am am banii aia, ar fi fost bine... :D, insa e posibil ca, daca vand tot, sa strang pe undeva pe-acolo...

#66
elena_es

elena_es

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2010
pt rocknroll....
acum am dat peste acest topic...
daca mai ai nevoie de informatii legate  de  subiectul dezbatut,te pot ajuta cu placere,locuiesc in spania de 5 ani,sunt camionera si am batut spania( si nu numai...)in lung si-n lat...
si noi vrem sa ne construim o casuta aici,deocamdata e doar in faza de ...."vrem"...e mult mai ieftin decat in ro (teren  si materiale..) nu se asteapta mult pt aprobari...etc,deocamdata avem un ap cumparat acum 4 ani jumate,chiar daca l-am achizitionat cand erau scumpe,merita,facand un calcul pe termen lung,merita...
eu mi-as dori o casuta undeva pe langa castellon,valencia ca sa pot sa am si o mica livada cu portocali,lamai,kaki,rodii...etc,apoi imi place iar zona lugo....multa verdeata si case ieftine am vazut o casa noua,in jur de 160 mp,cu gradina mare,garaje,curte pavata...etc la vre-o 50 km de lugo...la 59000 eu,o zona ff frumoasa, infrastructura si tot ce tine de  un loc civilizat...chiar daca era un sat de cateva mii de locuitori,adevarul ca acolo nu  pre sunt locuri de munca,in acea zona,si e ...oarecum 2 la capatul pamantului"dar e multtt mai bine decat in ro....claro
apoi am vazut case frumoase si accesibile ca pret in portugalia,mie personal imi place mult portugalia,zona de coasta.....
daca ai  intrebari o sa-ti raspund cu placere...

#67
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 elena_es, on 18th February 2011, 16:43, said:

pt rocknroll....
acum am dat peste acest topic...
daca mai ai nevoie de informatii legate  de  subiectul dezbatut,te pot ajuta cu placere,locuiesc in spania de 5 ani,sunt camionera si am batut spania( si nu numai...)in lung si-n lat...
si noi vrem sa ne construim o casuta aici,deocamdata e doar in faza de ...."vrem"...e mult mai ieftin decat in ro (teren  si materiale..) nu se asteapta mult pt aprobari...etc,deocamdata avem un ap cumparat acum 4 ani jumate,chiar daca l-am achizitionat cand erau scumpe,merita,facand un calcul pe termen lung,merita...
eu mi-as dori o casuta undeva pe langa castellon,valencia ca sa pot sa am si o mica livada cu portocali,lamai,kaki,rodii...etc,apoi imi place iar zona lugo....multa verdeata si case ieftine am vazut o casa noua,in jur de 160 mp,cu gradina mare,garaje,curte pavata...etc la vre-o 50 km de lugo...la 59000 eu,o zona ff frumoasa, infrastructura si tot ce tine de  un loc civilizat...chiar daca era un sat de cateva mii de locuitori,adevarul ca acolo nu  pre sunt locuri de munca,in acea zona,si e ...oarecum 2 la capatul pamantului"dar e multtt mai bine decat in ro....claro
apoi am vazut case frumoase si accesibile ca pret in portugalia,mie personal imi place mult portugalia,zona de coasta.....
daca ai  intrebari o sa-ti raspund cu placere...

Suna frumos ce-ai gasit in zona Lugo...  :OK: Depinde si in ce stare este, fiindca pe net am gasit, totusi, si foarte multe "cazaturi", case abandonate si scoase la vanzare...
Lugo, intamplator (sau nu... :)), este unul dintre orasele care m-au atras (sunt innebunit dupa patina istorica pe care o au multe din orasele Spaniei, chiar... cred ca o sa postez cateva fotografii facute pe drumurile batute in 2009), urmarind emisiunea de pe TVE, cu multi ani in urma, pe cand in grila RDS exista acest post (mare pacat ca nu mai exista, tocmai acum... cand sunt atatia romani in Spania!), la emisiunea, difuzata in fiecare duminica, "Galicia para el Mundo". Noi inca nu suntem hotarati 100% sa plecam, dar ne putem decide oricand, in anumite conditii. Intentionam sa mergem din nou in Spania in 2012 pentru o vacanta de o luna si probabil ca atunci...
Desigur, intrebari ar mai fi. Initial, ma gandisem la o casa cu un spatiu comercial (cafenea etc) la parter, insa sunt dispus/deschis la orice alte variante care sa ne permita sa traim decent, inclusiv din... agricultura, fiindca ai spus si tu ca ti-ai dori sa ai o mica livada de portocali/lamai/rodii etc. Mie-mi plac nuciferele enorm de mult, iar in Romania cochetam cu ideea infiintarii unei plantatii de nuci, insa aici e problema cu... hotii, puietii fiind scumpi. Ideea este, de fapt o alta idee, vazand ca ai gasit o casa cu gradina, la 50 km de Lugo cu doar (permite-mi sa spun asa, fiindca o consider ieftina pentru Spania) 59,000 euro, oare pot gasi ceva asemanator la vreo 20-30 km de un oras (cu aeroport) si cu un teren agricol (1-2-3 ha) pe care sa-l cultiv, pana-n 100,000 euro? Ar fi un mare plus asa ceva si m-as gandi si mai serios la plecarea din Romania. Chiar mi-ar place foarte mult sa am o mica plantatie/livada in Spania de care sa ma ocup, chiar mai mult decat o cafenea intr-un orasel.
Multumesc!

#68
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007

 Rocknroll, on 5th February 2011, 09:58, said:

Multumesc, Teknotronik, foarte interesante detaliile pe care ai avut amabilitatea sa le postezi aici. Anul asta sunt foarte ocupat, insa in vara anului viitor voi merge in vacanta in Spania si cu siguranta voi descoperi mai multe la fata locului. Inafara de imobiliare, stii cumva vreun site care ofera diverse preturi din Spania (din orice domeniu)? Ar fi extrem de util...

incearca si pe www.segundamano.es....gasesti cam de toate pe acolo.

 dani1977, on 5th February 2011, 17:19, said:

Tehno ,omul are un presupuesto fix aprs 200k.Nu cred ca ex cu magazinul de langa Santiago Bernabeu este edificator.Acolo cum bine stii,mai bine ca mine ,preturile chiriilor sunt enorme (25-40? pe mp).Aparte de asta el nu are posibilitatea creditului .Sau cel putin la inceput.
           Un salut.


Dani, nu toata lumea intelege limba spaniola...la urma urmei topicul este in limba romana pentru romani si daca ne murdarim la gura de spaniola o facem o data de doua ori dar nu perseveram.......vorba cuiva de mai sus: ne zgarie pe retina.

Edited by jocherjocher, 01 March 2011 - 00:20.


#69
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

 jocherjocher, on 1st March 2011, 00:18, said:

incearca si pe www.segundamano.es....gasesti cam de toate pe acolo.

..................

Merci, insa pe acel site, dupa cum ii spune si numele, e vorba de produse second hand.
Pe mine ma intereseaza (in primul rand) preturile pentru produse noi, de stricta necesitate. Nu cumpar second hand din Spania...
Inafara de o rulota (campervan) si alte cateva obiecte pentru diverse hobby-uri (telescop, binoclu, barca etc) chiar n-as avea ce...

Edited by Rocknroll, 01 March 2011 - 08:27.


#70
jocherjocher

jocherjocher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 02.10.2007
pe site-ul ala gasesti si case si terenuri si joburi si masini noi si sh si .....de toate......

#71
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Am sa spun casa in proprietate deoarece tot ce am, e aici si nu in ro. unde nu am nici un ac de siguranta,asadar casa noua in proprietate cumparata acum 7 ani si jumate(bloc de 4 etaje si cate 2 apartamente pe palier/total 8 vecinii,lift),la 5 minute de plaja,cinema,farmacie,ba mai mult din mercadona merg cu caruciorul pana in bucatarie,deci sa zic facilitati destule, si zona super ok.Zona respectiva este COSTA BLANCA, mai exact orasul VILLAJOYOSA (la 7km de Benidorm si 25km Alicante).
Varianta a2a cu chirie aici este o tema care e mai personala,fiecare cauta ceva sau vrea sa stea un anumit timp si cum am spus e personala tema respectiva desi acum la momentul acesta,ipoteca si chiria sunt cam la fel(ma refer la pret)cu diferenta ca in ziua de maine acel ceva va fi al tau.

Dupa 11 ani si jumate aici,deci cred ca stiu cam, cum functioneaza sistemul educativ,social,politic,etc.Daca sunt doritorii despre informatii despre casa si etc, sau orice alta tema am sa va  ajut cu placere. :peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers: .

#72
dani1977

dani1977

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.05.2010

 jocherjocher, on 1st March 2011, 01:18, said:

incearca si pe www.segundamano.es....gasesti cam de toate pe acolo.




Dani, nu toata lumea intelege limba spaniola...la urma urmei topicul este in limba romana pentru romani si daca ne murdarim la gura de spaniola o facem o data de doua ori dar nu perseveram.......vorba cuiva de mai sus: ne zgarie pe retina.
Scuze.Era vorba despre buget.Dar oricum cred ca mai toti studiaza spaniola ,de vreme ce vor sa vina aici.Numai bine

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate