Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Welcome and join the club,adicatelea ma regasesc(ca si multi altii)in tendinta de a fugi continuu de zobeala civilizatiei...cit despre Spania,nu te pot ajuta,sunt in IT din 1999,daca ajuta cu ceva...Ca parere, daca tot visezi frumos,sa te retragi cu sotia si sa ai o mica afacere de placere,fa-o cit mai departe,nu in Spania,IT,sau similare....

#20
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostCyber-sapiens, on 30th September 2010, 21:26, said:

Daca ai atatia bani atunci esti milionar si deci poti chiar mai mult !  :coolspeak:

Iar coasta de nord ?!, poi daca vrei ieftin de tot iti iei in Portugalia si mai si plus ai o clima mediteraneana, nu subtropical-umeda ori temperat-oceanica !?

Nu, nu am nici pe departe atatia bani. De unde, Doamne iarta-ma, ca am muncit (pentru mine, e-adevarat, nu pentru altii) toata viata. Ah, daca as fi investit toti banii pe care-i aveam prin 2000 in imobiliare (terenuri) si apoi asteptam si vindeam totul prin 2008 (in primavara), da, poate acum eram milionar. Insa cum n-am fost inzestrat cu darul profetiilor, precum madame Omidee...  :coolspeak:

Nord (sau vest, pe coasta Atlanticului) vrea sotia. Eu prefer zona de coasta, intre Barcelona si Valencia. Sigur, daca ar fi dupa mine (si aici ii raspund si lui Mihnea) am pleca in Australia sau Noua Zeelanda si atunci mi s-ar implini un vis din copilarie. Ramane de vazut, totusi, decizia inca nu este luata si intotdeauna e loc de alte variante (mai bune, chiar) in functie de imprejurari. Sanatosi sa fim...

#21
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 1st October 2010, 10:59, said:

Nu, nu am nici pe departe atatia bani. De unde, Doamne iarta-ma, ca am muncit (pentru mine, e-adevarat, nu pentru altii) toata viata. Ah, daca as fi investit toti banii pe care-i aveam prin 2000 in imobiliare (terenuri) si apoi asteptam si vindeam totul prin 2008 (in primavara), da, poate acum eram milionar. Insa cum n-am fost inzestrat cu darul profetiilor, precum madame Omidee...  :coolspeak:

Nord (sau vest, pe coasta Atlanticului) vrea sotia. Eu prefer zona de coasta, intre Barcelona si Valencia. Sigur, daca ar fi dupa mine (si aici ii raspund si lui Mihnea) am pleca in Australia sau Noua Zeelanda si atunci mi s-ar implini un vis din copilarie. Ramane de vazut, totusi, decizia inca nu este luata si intotdeauna e loc de alte variante (mai bune, chiar) in functie de imprejurari. Sanatosi sa fim...

Oceanul e rau si mult mai rece decat marea, in plus are rechini uneori.

Acum am ajuns sa finisez topicul cu clima perfecta si am ajuns la rezultate mult mai exacte datorita detalilor legate de amplitudinile termice. Practic in acest tipar avem un clasament: i-le Canare, Lisabona, Barcelona (la sud de Barcelona temperaturile de vara sunt nimicitoare, desi iarna este putin mai cald 18C in loc de 15C).

http://forum.softped...p;#entry8869298

http://en.wikipedia....,_Spain#Climate

http://en.wikipedia..../Lisbon#Climate

http://en.wikipedia....ortugal#Climate

Conform amplitudinilor climatul mediteranean de mijloc ar fi perfect (Lisabona), in timp ce mai la nord ar fi deja prea rece (Porto), iar la sud prea cald (Almeria).

Daca pierdem lunile de vara ca fiind extrem de fierbinti (Almeria), oricum ele nu sunt recuperate primavara ori toamna datorita amplitudinilor de la echinotiu, a ploilor care se accentueaza, etc.

Asadar mai bine un tipar climatic cu o vara adevarata si o iarna ceva mai rece (14-16C), Lisabona.

http://en.wikipedia....rcelona#Climate

Lisabona /Barcelona.

i-le Canare idem.

Edited by Cyber-sapiens, 01 October 2010 - 22:32.


#22
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View PostCyber-sapiens, on 1st October 2010, 23:19, said:

Oceanul e rau si mult mai rece decat marea, in plus are rechini uneori.

Acum am ajuns sa finisez topicul cu clima perfecta si am ajuns la rezultate mult mai exacte datorita detalilor legate de amplitudinile termice. Practic in acest tipar avem un clasament: i-le Canare, Lisabona, Barcelona (la sud de Barcelona temperaturile de vara sunt nimicitoare, desi iarna este putin mai cald 18C in loc de 15C).

Stiu ca tu esti responsabil cu vremea...  :OK:
Cum adica "...la sud de Barcelona temperaturile de vara sunt nimicitoare", adica 35 de grade si chiar peste... in zona unde as prefera eu, intre Barcelona si Valencia, pe coasta?
Totusi, chiar daca ar fi asa, nu ma ingrozeste foarte tare ideea asta avand in vedere ca vara (ca si iarna) prefer vacantele la munte, nu pe litoral, dar cred ca asta se datoreaza mai degraba manelismului de pe litoralul romanesc. Pur si simplu nu mai pot sa aud manele si sa vad manelisti in jurul meu. Imi ajunge Bucurestiul, imi este peste putinta sa-i mai suport si in vacante...

P.S. Merci de linkuri. ;)

Edited by Rocknroll, 01 October 2010 - 22:36.


#23
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 1st October 2010, 23:35, said:

Stiu ca tu esti responsabil cu vremea...  :OK:
Cum adica "...la sud de Barcelona temperaturile de vara sunt nimicitoare", adica 35 de grade si chiar peste... in zona unde as prefera eu, intre Barcelona si Valencia, pe coasta?
Totusi, chiar daca ar fi asa, nu ma ingrozeste foarte tare ideea asta avand in vedere ca vara (ca si iarna) prefer vacantele la munte, nu pe litoral, dar cred ca asta se datoreaza mai degraba manelismului de pe litoralul romanesc. Pur si simplu nu mai pot sa aud manele si sa vad manelisti in jurul meu. Imi ajunge Bucurestiul, imi este peste putinta sa-i mai suport si in vacante...

P.S. Merci de linkuri. ;)

de la Barcelona la Valencia este distanta mare. Probabil avem acelasi climat pana la Taragona in sud si pana la Pirinei spre nord.

#24
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Exista in Spania o initiativa prin care se incearca repopularea unor sate, se cauta familii care sa mearga si sa locuiasca acolo. Se ofera unele facilitati, insa nu stiu sa va spun exact conditiile. Se analizeaza fiecare caz in parte (familie care vrea sa se mute) si dupa aceea se decide daca li se permite sau nu.

#25
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postsoarce, on 2nd October 2010, 19:39, said:

Exista in Spania o initiativa prin care se incearca repopularea unor sate, se cauta familii care sa mearga si sa locuiasca acolo. Se ofera unele facilitati, insa nu stiu sa va spun exact conditiile. Se analizeaza fiecare caz in parte (familie care vrea sa se mute) si dupa aceea se decide daca li se permite sau nu.

Stiu, Soarce. Merci, oricum...
http://www.pueblosabandonados.es/
Noi n-avem copii, sunt preferate familiile cu copii, datorita imbatranarii accelerate a populatiei de la sate.
Noua ne plac zonele mai decente, mai lipsite de aglomeratia marilor metropole, dar nici la dracu-n praznic n-am merge.
E bine sa fii in apropiere de un oras, preferabil un oras cu aeroport, ori in apropierea unei autostrazi. Ma gandesc la o distanta de pana-n 15-20 km.

#26
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Probabil oferta asta e valabila numai pentru cei cu cetatenie spaniola, ca altfel s-ar fii umplut deja satele alea de negrii!

In nord, clima si relieful sunt apropiate de cele ale Romaniei! Si eu as prefera ceva mai sudic!

#27
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 2nd October 2010, 19:57, said:

Stiu, Soarce. Merci, oricum...
http://www.pueblosabandonados.es/
Noi n-avem copii, sunt preferate familiile cu copii, datorita imbatranarii accelerate a populatiei de la sate.
Noua ne plac zonele mai decente, mai lipsite de aglomeratia marilor metropole, dar nici la dracu-n praznic n-am merge.
E bine sa fii in apropiere de un oras, preferabil un oras cu aeroport, ori in apropierea unei autostrazi. Ma gandesc la o distanta de pana-n 15-20 km.

Uite acestea sunt zonele cele mai bune din lume, Canarele seamana cu cele mai bune zone din California, Balearele nu sunt nici ele departe, ...

TOP:

1. i-le Canare
2. i-le Baleare
3. Barcelona - Port Vendres (fr.)


PS:
i-le Canare (sa ai filtru de aer la casa si termopane pt. cand vine Calima cu praf si nisip, de obicei vine destul de rar si apare puternic odata la cativa ani), cel mai bine este sa fi in Santa Cruz de Tenerife ori in Las Palma de Gran Canaria, acestea au economie, ...

i-le Baleare (Palma de Mallorca), ori un orasel aflat in Menorca, ori la nord de muntii arhipelagului, unde chiar lunile de vara sunt ameliorate termic, fie undeva mai la altitudine pe panta sudica, dar aproape de mare !  :naughty:

...

cam acestea sunt zonele cu extrem de putine zile inorate ori cu ploaie, dar totodata cu putine zile caniculare, ...

#28
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Eu as alege un cartier mai inalt pe panta sudica al Santa Cruz de Tenerife, dar acelasi lucru ar fi interesant in Palma de Mallorca, sa vedem ce diferenta de costuri exista.

#29
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCyber-sapiens, on 3rd October 2010, 19:52, said:

...

Nu inteleg de ce ii tot dai cu vremea asta fara nori, fara ploaie, fara frig.
Nu mi se pare chiar asa de interesant sa iti petreci tot restul vietii numai in tricou.

#30
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Cyber, eu apreciez ca incerci sa ma convingi de zonele astea frumoase si minunate dpdv climateric, insa ce ma fac cu gecile de piele?  B) Mai e buna si cate-o ploaie din cand in cand. Vorba lui Luk, toata viata in tricou...

#31
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 3rd October 2010, 22:05, said:

Cyber, eu apreciez ca incerci sa ma convingi de zonele astea frumoase si minunate dpdv climateric, insa ce ma fac cu gecile de piele?  B) Mai e buna si cate-o ploaie din cand in cand. Vorba lui Luk, toata viata in tricou...

Unde-i ploaie ca la noi sunt si tantari ca la noi.

Uite in zona Almeria-Alicante chiar pana in Valencia, desi se ating 26 /29C -35 C in mod constant in cele trei luni de vara fierbinte, daca alegem un cartier aflat la altitudine, ori un orasel apropiat aflat la cca. 500-800 metri altitudine, vom avea temperaturi mai mici cu cca. 5-8 C, iar daca zona se afla pe o panta sudica, atunci iarna temperaturile inalte nu ar fi afectate, in timp ce vara ar fi ceva mai racoare.

PS: Cu fiecare 100 metri in altitudine temperatura scade cu 1 grad celsius pt. aerul uscat si cu 0,5C pt. zonele cu umiditate mai mare. Pe pantele sudice cu o inclinatie suficienta, iarna se ating temperaturi superioare altor zone.

Edited by Cyber-sapiens, 04 October 2010 - 17:33.


#32
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Spania de  CACAT.Luati-va ideea.Sant cei mai mari criminali de animale si mizerabili .Nu  degeaba se va a la mierda el pais.
Tariile nordice copii.Civilizati si respectuosi.Sau Noua Zeelanda.

Edited by zippo68, 05 October 2010 - 02:59.


#33
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postzippo68, on 5th October 2010, 03:58, said:

Spania de  CACAT.Luati-va ideea.Sant cei mai mari criminali de animale si mizerabili .Nu  degeaba se va a la mierda el pais.
Tariile nordice copii.Civilizati si respectuosi.Sau Noua Zeelanda.

Cu uciderea taurilor la Pamplona (si pe unde o mai fi) doar pentru a zgandari ego-ul unora nici eu nu sunt de acord, mi se pare un masacru inutil. La fel, cu aruncarea chistoacelor (hartii etc) de tigari pe jos in localuri, insa aici e vorba de cultura si traditia locala, asa ca - sa zicem - ii inteleg. In rest, Spania e Spania, muuuuuuuuult peste Romania. Topicul este (si) despre emigrarea in Spania din... Romania, nu diferente intre diverse tari. Sigur ca exista alternative mai bune decat Spania, iar Noua Zeelanda e doar un exemplu, insa exista - ca peste tot - avantaje si dezavantaje, iar unul dintre marile dezavantaje aici este distanta enorma fata de Europa. Cum mie mi-ar place sa calatoresc prin lume (motorhome, backpacker style etc), acest lucru ar fi un impediment considerabil.

#34
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRocknroll, on 5th October 2010, 08:51, said:

Cu uciderea taurilor la Pamplona (si pe unde o mai fi) doar pentru a zgandari ego-ul unora nici eu nu sunt de acord, mi se pare un masacru inutil. La fel, cu aruncarea chistoacelor (hartii etc) de tigari pe jos in localuri, insa aici e vorba de cultura si traditia locala, asa ca - sa zicem - ii inteleg. In rest, Spania e Spania, muuuuuuuuult peste Romania. Topicul este (si) despre emigrarea in Spania din... Romania, nu diferente intre diverse tari. Sigur ca exista alternative mai bune decat Spania, iar Noua Zeelanda e doar un exemplu, insa exista - ca peste tot - avantaje si dezavantaje, iar unul dintre marile dezavantaje aici este distanta enorma fata de Europa. Cum mie mi-ar place sa calatoresc prin lume (motorhome, backpacker style etc), acest lucru ar fi un impediment considerabil.

Noua Zeelanda nu are vara, la ei in cel mai bun loc "cea mai fierbinte luna" seamana cu aprilie, cel mult luna mai de la noi. In rest am auzit ca e cam saracie, asa se plang formistii care au venit de acolo. O alegere inteleapta ar fi Perth Australia, un fel de Spanie australa, avand cultura cosmopolita europeana mediteraneana in special, economie dezvoltata, o clima aproape perfecta, ...

#35
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Vazui ceva la tv despre Santa Lucia,insula,mi se pare net superior....dpmdvedere...

#36
___

___

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.08.2005

View PostRocknroll, on 26th September 2010, 23:33, said:

Da, mai e doar o parte din el. O familie (cu doi copii) din Bucuresti s-a mutat de curand acolo si sunt (mai) fericiti.

intra in fotocasa.es sau idealista.com si ai sa vezi ca apartamentele cu 3 camere ~ 100 metri costa peste 300 mii euro

pai cu banii astia esti de x10 ori fericit in romania


Quote

Si eu intentionez sa ma mut in viitor acolo si sa plec odata din Bucurestiul asta sufocant, insa mai am cateva mici "amanunte" de pus la punct. Cochetez, totodata, cu ideea de a pleca in Spania. Deocamdata, cum sunt un tip calculat, imi pregatesc terenul si este doar o chestiune de timp.

- vorbesti ca bucurestiul e sufocant .. vino in madrid, la 10 noapte ai sa fugi acasa si pun pariu ca ai sa incui usa de 2 ori, cand incep grupurile nazi sa iasa pe stazi

Quote

Nu ma intereseaza orasele mari. Prefer un loc linistit, departe de lumea dezlantuita...  B)

si cu ce traiesti ., pasti iarba in parc ca berbecul ?? ., doar chiria si mancare + mici cheltuilei sunt undeva la 700 euro

Quote

Nu voi lucra pentru nimeni, asa cum n-am mai lucrat decat pentru mine din momentul cand mi-am dat demisia (5 ianuarie 1990), asa ca sunt un pic pregatit si am o relativa independenta financiara. No kids, unfortunately...

bravo., lasi tara romaneasca cu atatea locuri frumoase si vi in desertul acesta .. vino, binevenit vei fi cat vei avea bani

Quote

Nu vreau sa ma imbogatesc defel in Spania, ori oriunde altundeva, ci doar sa am o casuta (impreuna cu sotia) si o mica afacere pe care s-o desfasuram de placere. Desigur, conteaza locatia, dar cel mai mult conteaza oamenii din jur. De aceea ma gandesc sa parasesc Romania, Bucurestiul in cel mai simplu caz...

Asadar, cat costa?  Birocratia e mare in Spania?

intelegi spaniola??

http://www.elpais.co...lpdmgrep_10/Tes

apoi ., oamenii .. RASISTI ., problema e ca ei nu sunt ca noi ca spunem uite tiganul uite ala, uite ala si injuram si nimic mai mult, ei te privesc cu ura si fac orice posibil sa te fure, insele, sa te jecmaneasca, sa nu te platesca, tipa ca le furi locurile de munca, te injura daca esti in fata lui la coada, ca ai venit in spania muritor de foame si ai ajuns sa cumperi mancare .. etc .. etc ..

bienvenido amigo..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate