Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Locuinta in Spania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
164 răspunsuri în acest subiect

#109
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.323
  • Înscris: 24.06.2006

View Postelena_es, on 20th March 2011, 14:40, said:

ba ! am vazut ff bine! si nu din cabina camionului,am mers la masa si eram cu clientul unde am descarcat,si vb de una si de alta am intrebat de preturile caselor din zona....cand am iesit mi-a aratat o casa care costa 59 mii euro,era intr-o localitate ce se cheama castro de rey...in zona aceea casel sunt fff ieftine,eu locuiesc in aragon,muncesc in navara...in ambele provincii casele sunt f scumpe..
era concludent daca vedeai pe vreun site de vanzari, ca nea Jose din colt poate sa zica vrute si nevrute
cu toate ca mi se pare imposibil un asa pret la o casa decenta, sa-i dam credit omului
oricum, nu cred ca-i o zona prea atractiva pentru emigrat

#110
iris_blue

iris_blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 81
  • Înscris: 03.10.2008
O simpla cautare in satul de care zici, arata niste case, unele mult spus case, de fapt niste darapanaturi de piatra construite inainte de razboi, sau unele care mai degraba arata a grajduri izolate.
Nici intr-un caz nu indeplinesc SIMULTAN toate caracteristicile scrise de tine in primul post in care vorbeai de casa aia miraculoasa, si anume:
- casa noua, deci constructie noua, nu noua pentru tine
- 160mp
- gradina mare ( cat de mare?)
- garaje ( uau, nu unul ci mai multe!)
- curte pavata
Desigur fiecare poate sa-si spuna parerea, asta nu inseamna ca are si vreo legatura cu realitatea.

#111
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 20.04.2008

View Postdan210, on 20th March 2011, 12:34, said:

cu toate ca s-a petrecut in Espana, suna a basm romanesc, exact pilotul s-a dus la primar sa-l reclame pe ala ca vrea sa-ntoarca tigla pe casa si daca chiar a facut-o, ti-a spus tie la o bere ca el a facut-o
Eu nu beau alcool, deci nu avea cum sa-mi spuna pilotul, am aflat de la consilierul primariei. Avioneta se plimba in fiecare zi ca asta este munca ei, adica a pilotului, face verificare vizuala pentru incendiile de padure, daca ai auzit ca sunt destule in Spania, aici te amendeaza daca arunci tigara aprinsa din masina. Am vazut iarba aprinsa de la un flacon cu apa uitat in camp. Eu aici sunt taran, adica muncesc in camp, castig 1.250 euro pe luna, maine m-as intoarce in Romania dar nu am de ce, nu mi-am luat pana acum un apartament pentru ca nu am considerat necesar, eram multumit cu chiria de 300 euro pe luna, ceea ce nu ma impiedica sa caut sa-mi cumpar o bucata de pamant sa fac aici ce am invatat aici, cunosc multe piedici de care se lovesc strainii cand vor sa cumpere imobiliare in spania, sotia mea a inceput sa practice avocatura si se loveste de multe belele pe care si le fac oamenii singuri. Aici statul nu te iarta tocmai pentru ca este stat. Cand am implinit 40 de ani am primit o scrisoare acasa de la directia de sanatate prin care eram rugat sa-mi fac controlul de sanatate, gratuit si fara spaga, numai pentru ca eu cotizam la asigurarile de sanatate, iar de la firma la care lucrez sunt trimis in fiecare an la control sa vada cat de sanatos sunt.

#112
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Sa nu crezi ca cei de la firma te trimit anual sa-ti faci analizele medicale pt. ca li se rupe inima de tine .
O fac deoarece in acest fel se asigura ca esti bun de munca si ca nu le faci surprize , accidente de munca din motive de imbolnavire , concedii medicale lungi (nici scurte nu le plac ) care costa la buzunarul administratorilor .

#113
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.323
  • Înscris: 24.06.2006

View Postteknotronik, on 21st March 2011, 20:11, said:

Sa nu crezi ca cei de la firma te trimit anual sa-ti faci analizele medicale pt. ca li se rupe inima de tine .
O fac deoarece in acest fel se asigura ca esti bun de munca si ca nu le faci surprize , accidente de munca din motive de imbolnavire , concedii medicale lungi (nici scurte nu le plac ) care costa la buzunarul administratorilor .
lasa-l sa viseze, sa mai creada intr-o lume ideala, important e ca-i fericit

#114
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 20.04.2008

View Postdan210, on 21st March 2011, 22:47, said:

lasa-l sa viseze, sa mai creada intr-o lume ideala, important e ca-i fericit
Nu sunt deloc fericit, sunt mai linistit decat eram in Romania. Cand am ajuns aici credeam ca stau 3 luni si cu bani pe care ii fac ma redresez in Romania, atunci traiam intr-o lume ideala, mi-am ales cea mai imputita munca la cea mai a dracului firma pentru ca numai acolo am gasit si pentru ca stiam ca munca aceasta nu o alege nici un spaniol si majoritatea romanilor o evitau. Nu am vazut niciodata cutia de craciun pe care o primeau alti romani, nu am salivat niciodata povestind despre al 13-lea salar , despre concediile platite, orele extra platite dublu, mesele de sfarsit de an platite de empresa pentru ca nu am avut asa ceva, daca dan210 a fost, sau este in Spania sigur stie de acestea. Singurul favor pe care mi l-au facut sefi a fost o vorba buna la banca atunci cand mi-am luat masina, din care mai am de platit 1 an si la care i-au rupt hoti in romania ornamentul de pe manerul portiere cand au vrut sa o sparga; in Romania in Targu Mures. Analizele le-am primit in plic inchis, confidential, nu stie nimeni, numai eu de ce sunt bolnav, oricum la fiecare vizita la medic dupa ce aude ca unde lucrez remarca e: hace falta cambiar trabajo.
Acum cateva zile am fost la banca, schimb banca in care imi depune salariul, ( pe chestia asta primesc un televizor LED), si doamna de acolo ma intrebat daca nu vreau sa-mi cumpar apartament, avand aici in zona oferte foarte bune, preturi foarte mici. Apartamente proprietatea banci, predate de rau platnici. Toata chestia e sa cauti. :peacefingers:

#115
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Stii ca trebuie sa depui salariul in noua banca timp de 3 ani , daca nu te obliga sa platesti televizorul .
Sa dea domnu sa-ti mentii in continuare locul de munca pt. inca minim trei ani .

Despre cumparat apartamente ieftine in epoca asta , nu trebuie sa cauti , te impiedici de ele peste tot .
Este un moment destul de bun pt. a cumpara , desi te-as sfatui sa mai astepti macar pana catre sfarsitul anului in cazul in care doresti acest lucru .

Ce meserie practici ?

#116
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.323
  • Înscris: 24.06.2006

View Postalmeu, on 22nd March 2011, 17:57, said:

Acum cateva zile am fost la banca, schimb banca in care imi depune salariul, pe chestia asta primesc un televizor LED
nene, revino cu picioarele pe pamant, totul se plateste pe lumea asta, mai ales cand este vorba de banca
intr-un fel te invidiez ... la 40 de ani esti inocent, doar sper cand te trezesti la realidade sa nu doara prea tare
in ziua de azi sa crezi ca sistemul se intereseaza de tine dezinteresat ...

#117
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 20.04.2008

View Postteknotronik, on 23rd March 2011, 00:57, said:

Stii ca trebuie sa depui salariul in noua banca timp de 3 ani , daca nu te obliga sa platesti televizorul .
Sa dea domnu sa-ti mentii in continuare locul de munca pt. inca minim trei ani .

Despre cumparat apartamente ieftine in epoca asta , nu trebuie sa cauti , te impiedici de ele peste tot .
Este un moment destul de bun pt. a cumpara , desi te-as sfatui sa mai astepti macar pana catre sfarsitul anului in cazul in care doresti acest lucru .

Ce meserie practici ?
Lucrez in viveros de 8 ani si patroni nu au de gand sa inchida , trimit plante in toata Europa. Daca vreau pot sa stau pana la pensie la ei, si pentru ca au de lucru dar si pentru ca decat sa-mi plateasca finiquito mai bine isi taie o mana , eu fiind cu contract fix perioada nedeterminata.

#118
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 20.04.2008

View Postdan210, on 23rd March 2011, 00:15, said:

nene, revino cu picioarele pe pamant, totul se plateste pe lumea asta, mai ales cand este vorba de banca
intr-un fel te invidiez ... la 40 de ani esti inocent, doar sper cand te trezesti la realidade sa nu doara prea tare
in ziua de azi sa crezi ca sistemul se intereseaza de tine dezinteresat ...
Eu de fapt stiu foarte bine ca toate bancile din Spania sau pomenit cu o gramada de apartamente pe cap in urma crizei, apartamente care de fapt cat timp sunt in proprietatea banci nu produc decat cheltuieli cu intretinerea, banca este foarte interesata sa scape de ele, un apartament care este vandut sau ipotecat produce bani si creste cotarea banci pe piata. Ceva de bursa si economie nu stiu bine, ca nu creste in camp. Dar e mult mai simplu sa cumperi de la o banca decat de la o firma de imobiliare. Banca are interes sa-ti vanda prima data ce are ea pe stoc. Sigur dan210 stie mai bine dupa atatia ani de Spania.

#119
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
eu vreau un apartament intr-un bloc mai nou si in oras
de preferat barcelona,valencia ,sau in zona aia din valencia pe la marginea baltii
la anu cred ca ma duc in inspectie

#120
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Daca-l taie il taie, eu am incercat.

http://www.bancajaha...iniprecios.aspx

#121
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 04.06.2007

View Postpetre69, on 1st April 2011, 10:15, said:

eu vreau un apartament intr-un bloc mai nou si in oras
de preferat barcelona,valencia ,sau in zona aia din valencia pe la marginea baltii
la anu cred ca ma duc in inspectie
dar in Florida ce are domnu Petre?  e ieftine rau bre, ia uita-te pe net ca e ca la balamuc.  ieftine ca braga.

View PostPH7, on 24th April 2011, 07:17, said:

dar in Florida ce are domnu Petre?  e ieftine rau bre, ia uita-te pe net ca e ca la balamuc.  ieftine ca braga.
ziceam de Florida ca parca stiam ca ai acte pe aici si n-ar fi o problema cu vizele.

#122
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostPH7, on 24th April 2011, 07:20, said:

dar in Florida ce are domnu Petre?  e ieftine rau bre, ia uita-te pe net ca e ca la balamuc.  ieftine ca braga.


ziceam de Florida ca parca stiam ca ai acte pe aici si n-ar fi o problema cu vizele.
nu vreau america ca ma plictisesc acolo
sunt satul de ea
nu mai ma trage nimic acolo ,nu se compara cu europa unde de la oras la oras e ceva diferit
cred ca daca as merge din nou acolo ca ma tot cheama astia sa mai trec pe la ei nu as avea ce face
poate 5-6 zile in vegas pe la o jucarie ceva si niste show-uri,5-6 zile prin california poate au mai schimbat ceva prin parcurile de distractie ,hai doua in orlando florida ,si in rest nu mai vad ce si unde
crede-ma sunt satul ,am fost peste tot si pe masura ce trecea timpul imi dadeam seama de parca totul e tras la xerox indiferent unde te-ai duce
aaaaaaaaa era sa uit , san francisco un 3-4 zile ca tare mult mi-a placut orasul ala ,de fapt ala a fost unul din orasele care ma facut sa-mi fie dor de europa
prima data cand am fost acolo trebuia sa stau doar in transit ,mergeam in sud spre parcuri cu fiimea ,si dimineata m-am trezit pe la 6 si am plecat pe strazi sa-mi iau o cafea ,putina lume pe strazi ,multi boschetari iar pe la 7-7,30 a inceput sa misune lumea ,tare mult mi-a placut ,simteam ca e ceva ce-mi lipseste ,lumea ,boschetarii,ceva mizerie pe jos , ce sa mai arata a oras locuit
asa de mult mi-a placut ca am stat acolo 5 zile si apoi de cate ori coboram in sud mai stateam un cateva zile pe acolo
nu stiu daca m-am facut inteles in ce ma face pe mine clik ,dar asta sunt eu

#123
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 04.06.2007
Ai perfecta dreptate, stiu ce spui si sint de acord cu tine.  Este asa cum spui.  Nu stiam cum vezi lucrurile, dar acum te inteleg.  Cam asa simt si eu.  Sunt ruginit pe aici si ce ma tine inca e un fir de ata.  Vrau sa invete copilul engleza in scoala, sa scrie si sa citeasca si pe urma tot prin europa mi-ar place.  Apoi daca pierd jobul asta pe care il am acum, pai nu mai pup altul la fel si atunci voi fi fortat sa vin in europa ca nu o sa am asigurare medicala si sti cum e, cind nu ai, atunci ai nevoie.
Spania e perfecta in privinta asta, ca sa nu mai vorbesc de Franta.  E important ca inteleg si limbile respective, deci nu ar fi o problema.  Informatii sint destule si de aceea mai urmaresc si postarile pe aici.
Multa bafta ca vad ca esti baiat harnic si fericire la toata lumea.
O parere personala: incercati marea cu sarea ca nu se stie cum iese mamaliga si prin alte parti!!!! :thumbup:

#124
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
engleza-copil-scoala-stai linistit ca o poate invata oriunde
job-aia e altceva ,daca inca faci lovele mai stai pana ai atatea cat sa iti iasa planul de viitor
dar in rest nu merita

#125
PH7

PH7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 04.06.2007

View Postpetre69, on 12th May 2011, 07:10, said:

engleza-copil-scoala-stai linistit ca o poate invata oriunde
job-aia e altceva ,daca inca faci lovele mai stai pana ai atatea cat sa iti iasa planul de viitor
dar in rest nu merita
Asta asa e.  Nu se merita viata aici.  Cel putin eu am trait numai intr-un stres.  Sa vedem ce aduce si anul asta ca vad ca numai vesti sumbre la orizont.  Pacat ca nu mai pot traii in propria tara.  Si-au batut joc de ea.

#126
mxw2

mxw2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 17.06.2008
Draga Petre69, te inteleg foarte bine de ce nu vrei sa te intorci in America. Si noi vrem in Spania la boschet :thumbup: si caldura. Noi locuim in Canada, Toronto si iernile sunt lungi si friguroase -30C si chiar -40C. Visam la un loc calduros cu putina munca si fara stres (oare ezista asa ceva?). Stam si cu cortul daca este nevoie :peacefingers: .

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate