Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Sa ajutam o doctorita rezidenta

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006
http://florentina.gotdns.com/


Daca fiecare sef de sectie si fiecare director( sunt minim 4) ai Spitalului Judetean de Urgenta Craiova ar fi donat fiecare 5000 euro( o suma infima pentru aceasta categorie de personal cu venituri salariale variind intre 6000 si 12000 RON, venitul oficial si legal!), cazul era rezolvat de mult si ar fi scutit-o pe fata aceasta de atata suferinta!

Va multumesc in numele ei si al familiei sale!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, foarte tare: orice suma e infima cind trebuie s-o dea altul. Doneaza tu 1-3+ salarii lunare cind tu aduci salariul in casa si din care iti platesti rate, benzina, mincare, facturi, tot ce le trebuie copiilor, etc, etc, etc si dupa aia mai vorbim.

#3
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
tu de unde ai scos acele salarii ? Or avea alte actiuni pe care le sustin.
Ce nenoriciti sunt aia care cer bani sa salveze o viata a unui coleg.

Aceasta este o mostra de cum putem gandi stramb.
Florentina sa lupti !!

Edited by cutler, 19 September 2010 - 08:31.


#4
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

ar fi donat fiecare 5000 euro
Auzi draga, aici se cere ajutor!
Tu crezi ca doctorii sunt obligati sa-si doneze 4 salarii ca asa ai tu impresia ca este corect?
Mai bine nu postai, ca din cate vezi s-a cam dus caritatea cu fraza respectiva.
Nici nu ma mir ca daca tu ceri bani cu atata tupeu nu-ti da nimeni.

#5
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

View Postreovel, on 19th September 2010, 09:20, said:

Auzi draga, aici se cere ajutor!
Tu crezi ca doctorii sunt obligati sa-si doneze 4 salarii ca asa ai tu impresia ca este corect?
Mai bine nu postai, ca din cate vezi s-a cam dus caritatea cu fraza respectiva.
Nici nu ma mir ca daca tu ceri bani cu atata tupeu nu-ti da nimeni.
Nu cunosc persoana respectiva. Am fost medic rezident, iar anuntul l-am intalnit pe forumul imed.Stiu doar atat. Pe un salariu de mizerie de rezident, fata aceasta slugareste in spital ca absolut toti rezidentii romani, in timp ce sefii incaseaza bani pe garzile in care dorm de rup, f.t asistente disponibile si cei tineri muncesc nemancati si nedormiti.
Pe fluturasul sefului de sectie, la salariul de incadrare se adauga banii pe 7-8 garzi lunare dinn care minim 2 sunt de week-end(deci platite dublu), salariu de merit, prima de sefie, etc, ceea ce conduce la un venit lunar oficial precizat in primul post. Luam apoi in calcul consultatiile in diverse cabinete private, personale sau nu, pe care le fac chiar in timpul orelor de program in spitalele de stat( de unde evident lipsesc, uneori chiar si din garda, in timp ce un rezident ca amarata de mai sus raspunde cu inima in gat de toate urgentele si apoi se mai si imbolnaveste, culmea tupeului!). Spaga nu o mai pun la socoteala, daca opereaza macar 2 intr-o zi, pleaca in buzunar cu cel putin 2000 euro pe zi. A-propos, chiar recent, am auzit un anestezist sef cum se mandrea cu noua lui vila de NUMAI 70 mii euro, o nimica toata...
Si nu m-am referit DELOC la doctori in general , ci la medicii sefi de sectie si maldarul de directorasi ce guverneaza spitalele, taie si spanzura pe feuda personala si incaseaza spagi de 20 mii pana 30 mii euro ca sa angajeze prin concurs un doctor.Aceste 2 categorii de oameni sunt aparte. Ce reprezinta pr ei 5 mii euro, 70 mii euro? O nimica toata, mai ales ca am auzit o sefa de sectie de chirurgie ca este dispusa sa dea spaga un miliard de lei noi ptr ca fiul ei( a se citi "beizadeaua") sa promoveze si el rezidentiatul.
Si nu mai vorbiti Dvoastra de tupeu atunci cand un om sufera, pentru ca nu se stie niciodata cand Dvoastra sau copilul Dvaostra veti ajunge in aceasta situatie nefericita.
Atat am avut de spus. Interpretati cum doriti, realitatea este una singura. Va urez sa fiti sanatosi cu totii si sa nu va doara niciodata nimic!

Edited by jderjerpelit, 19 September 2010 - 13:29.


#6
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postjderjerpelit, on 19th September 2010, 14:22, said:

....

Nu te supara, dar e dreptul fiecaruia sa decida ce face cu banii persoanli chiar daca tu consideri ca are prea multi.
Si inca o chestie, am vazut o astfel de campanie unde pacientul din nefericire a murit chair inainte de a benficia de minunata operatie din strainatate. Banii stransi binenteles ca nu i-a returnat nimeni donatorilor, si nici  n-au fost doanti mai departe unui alt pacient cu probleme de finantare.

#7
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

copilul Dvaostra
Nu am copii si nici nu planuiesc sa am.
Iar oricum, tu trebuie sa tii contabilitate altora? De ce ai pretentia ca toti sa-si doneze banii (Fie ei in exces)?

Quote

. Am fost medic rezident, iar anuntul l-am intalnit pe forumul imed
Atunci incearca sa nu-ti mai exprimi opiniile despre doctorii respectivi, pt. ca nu-i cunosti. :)

#8
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postjderjerpelit, on 19th September 2010, 14:22, said:

Nu cunosc persoana respectiva. Am fost medic rezident, iar anuntul l-am intalnit pe forumul imed.Stiu doar atat. Pe un salariu de mizerie de rezident, fata aceasta slugareste in spital ca absolut toti rezidentii romani, in timp ce sefii incaseaza bani pe garzile in care dorm de rup, f.t asistente disponibile si cei tineri muncesc nemancati si nedormiti.
Pe fluturasul sefului de sectie, la salariul de incadrare se adauga banii pe 7-8 garzi lunare dinn care minim 2 sunt de week-end(deci platite dublu), salariu de merit, prima de sefie, etc, ceea ce conduce la un venit lunar oficial precizat in primul post. Luam apoi in calcul consultatiile in diverse cabinete private, personale sau nu, pe care le fac chiar in timpul orelor de program in spitalele de stat( de unde evident lipsesc, uneori chiar si din garda, in timp ce un rezident ca amarata de mai sus raspunde cu inima in gat de toate urgentele si apoi se mai si imbolnaveste, culmea tupeului!). Spaga nu o mai pun la socoteala, daca opereaza macar 2 intr-o zi, pleaca in buzunar cu cel putin 2000 euro pe zi. A-propos, chiar recent, am auzit un anestezist sef cum se mandrea cu noua lui vila de NUMAI 70 mii euro, o nimica toata...
Si nu m-am referit DELOC la doctori in general , ci la medicii sefi de sectie si maldarul de directorasi ce guverneaza spitalele, taie si spanzura pe feuda personala si incaseaza spagi de 20 mii pana 30 mii euro ca sa angajeze prin concurs un doctor.Aceste 2 categorii de oameni sunt aparte. Ce reprezinta pr ei 5 mii euro, 70 mii euro? O nimica toata, mai ales ca am auzit o sefa de sectie de chirurgie ca este dispusa sa dea spaga un miliard de lei noi ptr ca fiul ei( a se citi "beizadeaua") sa promoveze si el rezidentiatul.
Si nu mai vorbiti Dvoastra de tupeu atunci cand un om sufera, pentru ca nu se stie niciodata cand Dvoastra sau copilul Dvaostra veti ajunge in aceasta situatie nefericita.
Atat am avut de spus. Interpretati cum doriti, realitatea este una singura. Va urez sa fiti sanatosi cu totii si sa nu va doara niciodata nimic!

esti la fel de...precum medicii de care vorbesti.

#9
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
da cunosc cazul
am donat pana acum 8 lei in cadrul urnei din centrul craiovei
de fiecare data cand  mai trec pe acolo si am bani mai donez
e usor sa faci rau dar e greu sa faci bine omului
ii rog pe craioveni sa mai puna un banut in urna de donatii fiecare leu e bun venit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate