Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#217
gabrielovidiu

gabrielovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2011

View Posthoria66, on 9th June 2011, 17:49, said:

Nu vei reusi niciodata sa etanseizezi perfect acel adapost tip cort - tot va intra viscolul prin el. Si cum poti sa pui polistiren pe un perete curb ?

Ti-ai facut un calcul, cat iti va consuma tunul de aer cald, cu motorina ?

Mai sus ai spus un cuvant, care justifica tot: "Italia". Ceea ce ai vazut tu acolo este foarte bun pentru clima Italiei. Tu, la Vaslui ai clima de tip continental excesiva, care inseamna: Ucraina, estul Poloniei, stepa ruseasca.
  Daca vreau,il etansez de nici aerul nu intra :nonobad:      polistirenul pe un perete curb se pune f usor taind-ul in fasii mai mici ,l-as putea prinde pe peretele curb sudand pe semicercurile care formeaza structura  stafe de care sa prind plasa sudata astfel polistirenul ar sta pe aceasta plasa(nu stiu daca m-am facut inteles)oricum modalitati se gassc important e sa vrei...nu stiu exact cat consuma un tun de aer cu motorina,oricum nu f mult poi mai sunt si alte mijloace pt incalzire. apoi de frig si viscol nu mai este cum era odata,in ianuarie ce-i mai ger ca-n rest nu-i cine stie ce...apoi bunicu creste porci intr-un sopron cu trei pereti paie le pune cand si cand iar porcii nu mor si cresc f bine......ne apucam de acu sa construim hoteluri pt porci?ca tot la abator ajung :peacefingers:

Edited by horia66, 13 June 2011 - 21:19.


#218
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca iti iese mai ieftin decat un grajd din lemn sau chirpici... Succes si da-i bataie !

#219
gabrielovidiu

gabrielovidiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.05.2011
despre cresterea pe asternut permanent ce parere aveti?credeti ca ar merge in ,,cortul meu"?

#220
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sigur ca da. Numai ca trebuie sa adaugi zilnic, sa acoperi dejectiile.

#221
loryyyyyyy

loryyyyyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.10.2010
buna seara la toata lumea ,am si eu o mica nelamurire in legatura cu cresterea porcilor .am  vreo 40 de purcei  cam de vreo 10 saptamani iar eu as dori sa ii cresc pana la craciun dar ma tem ca sunt prea mici si nu o sa se faca decat de vreo 50 60 kg . are cineva idee ce ratie de mancare ar trebui sa le dau sa pot sa ii fac mai mari pana la craciun cu toate ca mai sunt vreo 5 luni pt ca eu cred ca in sistem gospodaresc nu reusesc sa ii fac de 100 kg. ceva retyete dee hrana de la niste ferme ar  fi mult prea multumitor

#222
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
http://www.google.ro...&...366&bih=571

#223
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postloryyyyyyy, on 10th July 2011, 23:27, said:

buna seara la toata lumea ,am si eu o mica nelamurire in legatura cu cresterea porcilor .am  vreo 40 de purcei  cam de vreo 10 saptamani iar eu as dori sa ii cresc pana la craciun dar ma tem ca sunt prea mici si nu o sa se faca decat de vreo 50 60 kg . are cineva idee ce ratie de mancare ar trebui sa le dau sa pot sa ii fac mai mari pana la craciun cu toate ca mai sunt vreo 5 luni pt ca eu cred ca in sistem gospodaresc nu reusesc sa ii fac de 100 kg. ceva retyete dee hrana de la niste ferme ar  fi mult prea multumitor
Uite, eu am folosit cu succes, ani de zile, urmatoarea reteta:
Sare de masa    0.2
Lizina            0.15
Metionina                    0.08
Tiamutin                    0.15
Arome (vanilie)    0.03
Premix vitaminizat    1
Carbonat de Calciu    1.2
Monofosfat de Calciu    0.8
Lapte praf                    7
Zahar                    2
Faina de peste    2
Srot floarea soarelui      3
Srot soia                    18
Porumb                    24.39
Grau                    20
Orz                    20
Total (in kg)    100

Cand spun "cu succes", ma refer la faptul ca am avut purcei fatati la inceputul lunii iunie care la 15 decembrie au ajuns la 125-130 kg, cu un mascul "plus-varianta"care injunghiat a avut 149 kg! Aceasta a fost reteta cu care am inceput de fiecare data furajarea purceilor si niciodata nu am avut nici rateuri (purcei care sa nu manace sau care sa ramana in urma cu cresterea) si nici probleme de sanatate (diaree la purcei). Pe masura ce cresteau le mai reduceam din bunataturi (lapte, zahar, arome, etc) astfel ca pe la 70-80 kg erau complet scoase din ratie.

O zi buna si sa auzim numai de bine!
Felician

#224
mariusdabija

mariusdabija

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2011

View Postadd, on 1st August 2005, 09:34, said:

pe de alta parte vin credite IMENSE de la UE pt agricultura, si subventii destule,  ca sa fie profitabila tre sa fie tehnologizata, si tre sa ai si tu un capital marisor. Cred pana la urma ca poate iesi o afacere buna, da tre sa te tii serios de ea.


Ca sa accesezi fonduri nerambursabile este bine sa apelezi la o firma specializata in scrierea proiectelor. Va pot recomanda una si persoana de contact. Cine doreste detalii, mail la mine ca nu-i voie sa facem reclama aici.

Si eu cred ca investitiile in agricultura si zootehnie sunt, dar mai ales vor fi, foarte profitabile. Daca intr-adevar va exista criza alimentelor, si cred ca va exista, cine va avea papa, va ave money :)

Succes!

#225
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmariusdabija, on 10th September 2011, 21:13, said:

...
Cine doreste detalii, mail la mine ca nu-i voie sa facem reclama aici.

Nu mai bine pui matale un anunt la "bursa agricola", si n-o mai dai cotita pe-aici, pe dupa piersic ?

#226
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Poate e de ajutor,

PLAN DE AFACERI FERMA DE PORCI

#227
mery_yca

mery_yca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.07.2008
M-ar interesa dac este o subventie la porci, si daca da cat este.
Multumesc anticipat

#228
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
Buna seara ,dragi fermieri,am o intrebare <am o scrofita de aproximativ 6-7 luni ,si cam 60 kg,sta impreuna cu un porc de cel mult 4,5 luni si cam 50 kg care e cam vier ,adica s-a cam dat la scrofita spun ingrijitori ,> I NTREBAREA E <ARE SANSE CA SCROFITA SA RAMANA GREA ?,E BUN PENTRU REPRODUCTIE POACUL LA DOAR 4 LUNI?

#229
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
fa-te inteles daca vrei sa ti sa raspunda! porcul e sau "e cam "vier?Cum adica"cam"? Te referi ca nu are varsta? O scrofita poate ramane gestanta la 60de kg. E cam mica in greutate dar are varsta. Dupa cum spui tu "porcul"nu prea  e bun de prasila la 4luni!

Edited by horia66, 22 February 2012 - 11:54.


#230
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Posttita_76, on 21st February 2012, 21:48, said:

> I NTREBAREA E <ARE SANSE CA SCROFITA SA RAMANA GREA ?

Are sanse, dar numarul de purcei va fi mic. Vierusii ajung la capacitatea reproductiva completa dupa 9-10 luni.

Introducerea la reproductie a vierusilor trebuie sa se faca in momentul in care acestia au o anumita dezvoltare corporala si sunt apti pentru reproductie.


Dorinta de impreunare (instinctul genezic) apare de obicei la vierusi inca de la varsta de 4 - 5 luni, cand ei pot sa fecundeze scrofitele. Cu toate acestea, varsta la care trebuie sa fie porcii introdusi la monta depinde de atingerea unei anumite dezvoltari, care corespunde unei greutati corporale de peste 100 kg.

In mod normal, vierusii din rasele perfectionate (Marele alb, Landrace, Duroc etc.) sunt buni pentru monta la varsta de 10 - 11 luni, iar vierusii din celelalte rase mai tardive (Bazna, Mangalita), incepand cu varsta de 12 - 13 luni.

Este cunoscut faptul ca maturitatea sexuala (momentul in care aparatul genital este complet dezvoltat, capabil sa produca celulele sexuale mature, apte pentru fecundare) apare la vierusi inaintea maturitatii corporale. De aceea, de la varsta de 3 - 4 luni si pana la varsta de monta, vierusii trebuie sa fie tinuti separat de scrofite (sau scroafe).

Rezulta astfel ca practica unor gospodari de a introduce la monta porcii pentru imperechere incepand cu varsta de 6 - 8 luni este daunatoare, deoarece acestia nu se mai dezvolta normal in continuare, se istovesc repede, au o perioada de folosire scurta, iar femelele vierite fată purcei mai putini si mai slabi.

Un vier sanatos, dat la monta la varsta si greutatea corporala normala, bine intretinut si supus unui regim de monta normal, poate fi folosit la prasila, cu bune rezultate, timp de 5 - 6 ani.

Introducerea la reproductie a scrofitelor depinde, de asemenea, de varsta optima pentru monta, ca si de dezvoltarea lor corporala. Primele calduri apar la scrofite inca de la varsta de 4 - 5 luni. Daca scrofitele sunt vierite la aceasta varsta, pot ramane gestante, dar vor fata purcei putini si debili, nu se mai dezvolta asa cum trebuie si nu vor mai deveni bune de prasila.

De aceea nu se recomanda monta sau insamantarea scrofitelor la aparitia primului estru (primele calduri), ci la al doilea sau chiar la al treilea estru.

In general, scrofitele trebuie introduse prima data la monta dupa ce ating greutatea corporala de 95 - 100 kg, respectiv la varsta de circa 8 luni, cele din rasele perfectionate, si la varsta de circa 9 - 10 luni, cele din rasele mai tardive.

O scroafa sanatoasa, data la monta la varsta si greutatea corporala optime, intretinuta si hranita corespunzator, poate produce purcei pana la varsta de 6 - 7 ani, timp in care fata de circa 8 - 10 ori. De obicei, scroafele sunt folosite mai frecvent pentru 4 - 8 fatari.

Ca o concluzie generala, rezulta ca folosirea prea timpurie la reproductie, atat a vierusilor, cat si a scrofitelor, inainte de a realiza o dezvoltare corporala corespunzatoare (circa 75% din greutatea de adult) duce la obtinerea unor rezultate necorespunzatoare.

In situatia in care tineretul de reproductie este corespunzator dezvoltat, introducerea la monta se poate face chiar ceva mai timpuriu, respectiv cu 2 - 4 saptamani mai devreme. Introducerea la reproductie a vierusilor si a scrofitelor la o varsta prea inaintata este, de asemenea, daunatoare.

Depasirea varstei si a greutatii optime pentru introducerea la monta are drept consecinta ingrasarea tineretului de prasila, manifestarea mai slaba a caldurilor, fecunditate si prolificitate scazute etc.

Din diferite studii rezulta ca introducerea scrofitelor la reproductie prea tarziu este tot atat de daunatoare ca si monta acestora la o varsta prea tanara. Din punct de vedere economic, introducerea la reproductie la o varsta prea inaintata atrage dupa sine efectuarea unor cheltuieli nejustificate cu intretinerea tineretului de prasila.



Sursa: http://www.fermierul...N...cle&sid=490

#231
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
Multumesc  mult d-le Horia ,intotdeauna in sprijinul nostru.Va doresc din suflet multa sanatate si viata lunga in softpedia ,sfaturile dvs.m-au ajutat intotdeauna.

Edited by horia66, 22 February 2012 - 12:39.


#232
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa dea Dumnezeu numai bine la toata lumea !

#233
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
am un purcel la vreo 30-40 kg si e constipat. cum il scap de problema ? mananca uruiala de porumb, grau, calciu. premix

#234
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Da-i niste ceai de crusin (de la plafar), putin indulcit, caldut.

Edited by horia66, 07 March 2012 - 22:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate