Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14152 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8947
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017
Eu din ce am inteles, de aici de pe forum , la posta nu se mai dau stikere deci asta ar insemna ca poti alimenta si fara. Pretul pana in istanbul este putin mai sus pe pagina si nu e 11 lire.

#8948
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Identificarea autoturismului nu se (mai) face pe baza RFID asa cu se prezenta la inceput, doar camere care citesc nr de inmatriculare si o identifica in sistem...
Poti verifica foarte simplu fara sa risti nimic, intrii pe autostrada la Edirne si daca bariara "nu tipa" atunci este OK, esti "identificat".

Edirne - Mahnutbey - 12.25TRY

Poti incerca incarcare online sau pe aplicata de pe mobil. Se comisioneaza, dar nu este exagerat

Edited by danutzu_1069, 25 March 2019 - 20:48.


#8949
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View Postadinu, on 25 martie 2019 - 17:14, said:

....Urmeaza sa plec la Istanbul si pe stikerul pierdut mai am 15 TL...
Am mai spus-o si cu alta ocazie. Daca mergi la Istanbul, se poate folosi fara probleme si drumul național D 100. In anumite perioade a zilei este mai rapid decat autostrada. Iar atunci cand există posibilitatea sa dureze mai mult este o întârziere de circa 20-30 minute. Minute pe care le pierzi cu alimentarea contului...

#8950
ro_laur

ro_laur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2007
Buna seara, am voie să urc pe feribot cu masina cu gpl? Mentionez ca plec in vară in Didim și parcă nu aș merge prin Istanbul. Multumesc anticipat.

Edited by ro_laur, 25 March 2019 - 20:45.


#8951
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
Pai de ce nu ai putea?

#8952
cosmina_p

cosmina_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2009
Nu ne-a întrebat nimeni, la urcarea pe feribot, ce combustibil folosim.
Am mers în Didim prin Canakkale.

#8953
adinu

adinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2012
Multumesc tuturor ptr raspuns!   Am incarcat online cu 25 TL ( 21 ron)  pe linkul date de BOGDANLIVIU1980   pagina anterioara..

#8954
XicomX

XicomX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 08.05.2014
Salutare,
Ca sa ma lamuresc total, in cazul meu, am sticker HGS, insa inteleg ca nu mai conteaza, identificarea facandu-se dupa nr masinii, dar nu mai am decat cateva lire in cont, ce fac?
Ma opresc la un PTT cu pasaport/talon si cer reincarcarea contului cu suma dorita?
Mentionez ca de la achizitionarea stickerului nu am schimbat nici pasaport si nici masina.
Multumesc!

#8955
ro_laur

ro_laur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcosmina_p, on 25 martie 2019 - 21:12, said:

Nu ne-a Ăźntrebat nimeni, la urcarea pe feribot, ce combustibil folosim.
Am mers Ăźn Didim prin Canakkale.
Multumesc mult, dar din ce am mai citit in stanga si dreapta, cică nu ai voie pe feribot cu gpl(gen, parcări subterane, etc.)
"În privința GPL-ului, nu prea cred că are importanță de unde iei ferry, când ajungi la rezervare se menționează:

LPG and CNG operated vehicles, are not allowed for the voyage with ship type FE."

Edited by ro_laur, 26 March 2019 - 00:49.


#8956
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Informatia este foarte clara.
Daca s-ar studia putin site-rile de specialitate din Turcia toata lumea s-ar eluciada.
http://www.kgm.gov.t...oot/HGSeng.aspx

Fast-Pass System (HGS) has been activated by PTT General Directorate on 17.09.2012, at the toll stations on Izmir-Aydın Motorway, Izmir-Çeşme Motorway, Bosphorus Bridges, European Motorway, Anatolian Motorway and Niğde-Mersin-Şanlıurfa Motorway.
For pre-paid HGS labels, (acele etichete - stickere despre care tot vorbim) you can apply to the PTT head Office or branches. You can also give a free automatic payment order from your credit card for automatic credit loading.

For pre-paid HGS labels - Sticker. Se cumpara in continuare de la sediiile PTT.

Diferenta era in cazurile in care nu mai era Stickerul lipit pe geam puteati alimenta. Oricum nu in baza etichetei aceleia alimentati contul.
Alimentarea se face in baza talonului si a pasaportului.
In cazul tau XicomX am explicat mai sus putin. Nu are legatura alimentarea contului cu eticheta din geam. Eticheta din geam este doar un element in plus care asigura identificarea masinii.

Adinu - poti sa ne spui cu cardul carei banci ai incarcat online? Eu am incercat cu cardurile de la 3 banci nu am putut.

#8957
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009
Eu am încărcat anul trecut folosind un card Mastercard emis de Libra.
A mers fără probleme.
De altfel, cred ca am fost prima persoana prezenta pe forum care a reușit să-și alimenteze contul folosind un card românesc.
Încă ceva. Cardul trebuie sa fie înrolat 3d secure. Altfel nu va merge.

Edited by eumorocanosul, 26 March 2019 - 08:54.


#8958
adinu

adinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2012
ING   ,Ideea este ca dupa ce am trecut numarul masinii in prima pagina ,apare tabelul cu numarul stikerului gen ****12345 ,nr masinii .clasa....am selectat suma de bani ,pay...si la prima rubrica aparuta imi cere sa scriu numarul intreg al stikerului....aici  m-a ajutat poza stikerului..gasita intamplator  de unde am luat codul numeric ..care este sub cel de bare.

#8959
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,691
  • Înscris: 17.01.2008
@XicomX, ca sa nu mai pierzi vremea pe la PTT, poti alimenta online HGS.
Ar fi de preferat ca mai intaii sa iti faci cont: https://hgsmusteri.p...r/hgs.jsf#login (exista tutoriale)
Apoi sa alimentezi HGS

#8960
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdanutzu_1069, on 25 martie 2019 - 20:29, said:

Identificarea autoturismului nu se (mai) face pe baza RFID asa cum se prezenta la inceput, doar camere care citesc nr de inmatriculare si o identifica in sistem ...

Cred că ar trebui lămurit şi alt aspect în cazul HGS.
Eu nu ştiu răspunsul, dar poate alţi colegi îl ştiu.

Aşadar, iată despre ce e vorba: se tot vorbeşte de identificarea maşinii prin nr. de pe plăcuţele de înmatriculare. Dar identificarea asta nu e în regulă. De exemplu, cineva e-n baza de date cu o maşină marca X, cu plăcuţele cu numărul (să zicem) B 000 TUR (am luat un număr fictiv), Şi anul acesta în ianuarie şi-a cumpărat altă maşină (să spunem marca Y), dar şi-a păstrat plăcuţele vechi cu acel număr B 000 TUR, pt. că aşa a dorit (real aşa am procedat şi eu, am plătit plăcuţele "pe viaţă" încă din 2001 şi am schimbat deja maşina de 2 ori păstrînd numărul de înmatriculare).
Cât timp sunt bani suficienţi în cont ce se va întâmpla pe autostradă în Turcia pare că e clar, numărul de înmatriculare fiind acelaşi, chiar dacă maşina e alta.
Când pot apărea probleme, la reîncărcarea on-line a contului, la vamă cu ocazia următoarei călătorii în Turcia, sau în ce altă situaţie ? E clar că o vizită la PTT poate reglementa situaţia, dar până atunci poate dura destul dacă sunt suficienţi bani în cont. Cum e ?


Sănătate şi mulţumiri anticipate pentru lămuriri !

Edited by OvidiuNS, 28 March 2019 - 00:51.


#8961
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

View PostOvidiuNS, on 28 martie 2019 - 00:49, said:



Cred că ar trebui lămurit și alt aspect Ăźn cazul HGS.
Eu nu știu răspunsul, dar poate alți colegi Ăźl știu.

Așadar, iată despre ce e vorba: se tot vorbește de identificarea mașinii prin nr. de pe plăcuțele de Ăźnmatriculare. Dar identificarea asta nu e Ăźn regulă. De exemplu, cineva e-n baza de date cu o mașină marca X, cu plăcuțele cu numărul (să zicem) B 000 TUR (am luat un număr fictiv), Și anul acesta Ăźn ianuarie și-a cumpărat altă mașină (să spunem marca Y), dar și-a păstrat plăcuțele vechi cu acel număr B 000 TUR, pt. că așa a dorit (real așa am procedat și eu, am plătit plăcuțele "pe viață" Ăźncă din 2001 și am schimbat deja mașina de 2 ori păstrĂźnd numărul de Ăźnmatriculare).
CĂąt timp sunt bani suficienți Ăźn cont ce se va ĂźntĂąmpla pe autostradă Ăźn Turcia pare că e clar, numărul de Ăźnmatriculare fiind același, chiar dacă mașina e alta.
CĂąnd pot apărea probleme, la reĂźncărcarea on-line a contului, la vamă cu ocazia următoarei călătorii Ăźn Turcia, sau Ăźn ce altă situație ? E clar că o vizită la PTT poate reglementa situația, dar pĂąnă atunci poate dura destul dacă sunt suficienți bani Ăźn cont. Cum e ?


Sănătate și mulțumiri anticipate pentru lămuriri !

Ovidiu, la ei în sistem apare doar numărul mașinii, nu și marca. Numărul mașinii și seria de pasaport.
Eu, chiar dacă am schimbat mașina de serviciu, o Honda Accord cu o Skoda Octavia păstrând numerele, am reîncărcat pe același cont.
Si nu am avut nicio problemă.

#8962
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017

View PostOvidiuNS, on 28 martie 2019 - 00:49, said:

Cred că ar trebui lămurit şi alt aspect în cazul HGS.
Eu nu ştiu răspunsul, dar poate alţi colegi îl ştiu.

Aşadar, iată despre ce e vorba: se tot vorbeşte de identificarea maşinii prin nr. de pe plăcuţele de înmatriculare. Dar identificarea asta nu e în regulă. De exemplu, cineva e-n baza de date cu o maşină marca X, cu plăcuţele cu numărul (să zicem) B 000 TUR (am luat un număr fictiv), Şi anul acesta în ianuarie şi-a cumpărat altă maşină (să spunem marca Y), dar şi-a păstrat plăcuţele vechi cu acel număr B 000 TUR, pt. că aşa a dorit (real aşa am procedat şi eu, am plătit plăcuţele "pe viaţă" încă din 2001 şi am schimbat deja maşina de 2 ori păstrînd numărul de înmatriculare).
Cât timp sunt bani suficienţi în cont ce se va întâmpla pe autostradă în Turcia pare că e clar, numărul de înmatriculare fiind acelaşi, chiar dacă maşina e alta.
Când pot apărea probleme, la reîncărcarea on-line a contului, la vamă cu ocazia următoarei călătorii în Turcia, sau în ce altă situaţie ? E clar că o vizită la PTT poate reglementa situaţia, dar până atunci poate dura destul dacă sunt suficienţi bani în cont. Cum e ?


Sănătate şi mulţumiri anticipate pentru lămuriri !
Te intreb altfel.
In Romania achiti rovinieta cu numarul masini TR.00.FBI ca este la moda. Schimbi masina dar vrei sa-ti ramana nr de inmatriculare ca s-au obisnuit vecinii cu el. Apari cu noua maina cu nr vechi. Mai este valabila rovinieta? CALR NU.
Identic este si in Turcia cu exceptia faptului ca acolo poti transfera creditul dupa o masina pe alta foarte usor. Si la noi exista o posibilitate dar implica birocratie multa.

#8963
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 03.04.2017

View PostBOGDANLIVIU1980, on 28 martie 2019 - 13:11, said:


Te intreb altfel.
In Romania achiti rovinieta cu numarul masini TR.00.FBI ca este la moda. Schimbi masina dar vrei sa-ti ramana nr de inmatriculare ca s-au obisnuit vecinii cu el. Apari cu noua maina cu nr vechi. Mai este valabila rovinieta? CALR NU.
Identic este si in Turcia cu exceptia faptului ca acolo poti transfera creditul dupa o masina pe alta foarte usor. Si la noi exista o posibilitate dar implica birocratie multa.
Din punct de vedere legal este asa cum spui tu,dar dupa cum spune di colegul mai sus este si o portita. La noi numarul masiniipoti sa il schimbi,la turci nu stiu daca poti face lucrul asta si daca e asa turcul daca schimba masina o schimba cu tot cu numar obligatoriu deci in aplicatia lor cred ca nr.masinii este echivalent cu VIN-ul de la noi( nr de identificare a masinii),pe cand la noi rovignieta pe site o verifici cu nr masinii si VIN. Asta din punctul meu de vedere ar fi o explicatie  de ce poti merge la turci cu acelasi nr dar o alta masina. Dar legal e cum ai spus tu.

#8964
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Am circulat in TURCIA in ultimii 10 ani cu 3 masini diferite cu numere de inmatriculare diferite. Am cumparat o singura data Hgs iar stickerul l-am si pierdut anul urmator. Am cont pe situl lor, in fiecare an alimentez contul cu suma de care am nevoie la un oficiu PTT sau mai nou de 2 ani se pot incarca si la unele benzinarii. La fiecare modificare m-am prezentat cu noul talon si pasaportul si am efectuat transferul. Toate platile si trecerile s-au regasit in cont.
Ma gandesc ca singurele date care raman neschimbate sunt Numele - CNP - nu stiu seria de pasaport daca se schimba. Cu pasaportul si noul talon poti rezolva orice probleme la PTT.

Edited by BOGDANLIVIU1980, 28 March 2019 - 14:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate