Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
14164 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: IMPORTANT (20 membri au votat)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 voturi [35.00%])

    Procentaj al voturilor: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 voturi [65.00%])

    Procentaj al voturilor: 65.00%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#8983
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 260
  • Înscris: 31.03.2005
Salut,

ati folosit card Revolut in Turcia? Se poate plati la POS-uri cu el? Se poate scoate numerar de la ATM-uri?
Multumesc,

#8984
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.724
  • Înscris: 02.02.2009

Vizualizare mesajradupe, pe 04 aprilie 2019 - 13:31, a scris:

Salut,

ati folosit card Revolut in Turcia? Se poate plati la POS-uri cu el? Se poate scoate numerar de la ATM-uri?
Multumesc,

Am folosit. Singurele POS-uri care nu mi l-au acceptat au fost cele din supermarketurile Kipa și Migros.
In rest a fost ok.
Numerar am scos de la mai multe bănci fără nici o problema.


#8985
copilul2009

copilul2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 13.07.2009
Salutare. Anul acesta, pentru prima data, voi pleca la Istanbul cu masina, in perioada 1-5 mai. Am citit ultimele 25-30 de pagini cu foarte multe informatii (recunosc ca mi-as fi dorit sa existe o sectiune de forum separata doar cu drumul cu masina spre Istanbul, dar nu am gasit; m-am incurcat in toate localitatile alea, care nu stiam daca se afla sau nu pe traseul meu, etc). Dar am gasit multe informatii folositoare, asa ca va multumesc. Totusi, mai am cateva nelamuriri (imi cer scuze anticipat - nu pentru greselile pe care le-am facut, asa cum zicea un mare filosof in viata - ci daca ati mai scris ceea ce va cer eu, iar eu nu am vazut. Asadar:
1. Eu nu am fost niciodata in Turcia cu masina, deci nu am sticker si nici cont pe site-ul ala. E posibil sa imi fac cont si sa alimentez acel cont, fara sa fiu nevoit sa trec pe la PTT, chiar daca nu m-au luat pana acum in evidenta lor? Afacut cineva asta?
2. Inteleg ca autostrazile de la granita BG - TR (Edirne) si pana la Istanbul te costa aprox 13 TRY. Dar exista si un pod, nu? Care costa in jur de 100 TRY (poate confirma cineva pretul actual?). Sau podul e in alta parte? :( Eu voi merge cu masina in zona Sultanahmet, o voi parca si o voi mai misca de acolo doar cand ma voi intoarce.
3. Cum merge Orange in Turcia? Din comoditate, as alege sa folosesc optiunea Orange Travel, chiar daca ma va costa mai mult. Imi trebuie neaparat pentru maps/waze, sa caut diverse informatii despre Istanbul, dar si sa mai omor timpul cand sotia va aloca vreo 2-3 ore pentru cumparaturi.
Va multumesc mult. Fac cinste cu o poza cu kebabul de la Durumzade. :)

Editat de copilul2009, 07 aprilie 2019 - 21:40.


#8986
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.184
  • Înscris: 05.09.2007

Vizualizare mesajcopilul2009, pe 07 aprilie 2019 - 21:37, a scris:

1. Eu nu am fost niciodata in Turcia cu masina, deci nu am sticker si nici cont pe site-ul ala. E posibil sa imi fac cont si sa alimentez acel cont, fara sa fiu nevoit sa trec pe la PTT, chiar daca nu m-au luat pana acum in evidenta lor? Afacut cineva asta?
2. Inteleg ca autostrazile de la granita BG - TR (Edirne) si pana la Istanbul te costa aprox 13 TRY. Dar exista si un pod, nu? Care costa in jur de 100 TRY (poate confirma cineva pretul actual?). Sau podul e in alta parte? Posted image
3. Cum merge Orange in Turcia?
Fac cinste cu o poza cu kebabul de la Durumzade. Posted image

1. Obligatoriu PTT. Pe urma faci contul si urmaresti pe el soldul. Cost initial 57 TL. Iti trebuie talon si pasaportul propietarului sau pasaportul tau si imputernicirea.
2. podul e in alta parte: https://www.google.c...ta=!4m2!4m1!3e0
3. Orange merge bine prin partenerii sai din Turcia. Eu am folosit doar pt voce. Internet in camera sau hotel WF. Pt trafic am gps dedicat. Deci sigur nu o sa ai probleme. Totul depinde de viteza internetului oferit de Turci :)
Vacanta placuta!

#8987
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.702
  • Înscris: 17.01.2008
Referitor la HGS, saca va fi singura vizita in Turcia, si nu vrei sa treci si in partea asiatica, nu renteaza sa cumperi HGS, poti merge pe drumul national.
Daca la intoarcere vrei sa te intorci pe al treilea pod peste Bosfor, adica pe traseul asta: https://goo.gl/maps/Wri2jYpDa7N2 , renteaza sa cumperi HGS.
Costu taxelor de drum si pod se vor apropia de 50 YTL (Edirne, Istanbul - 12.25, Pod Yavuz Sultan Selim - 19YTL, )
De mentionat faptul ca podul se plateste doar o data, la trecerea din Europa in Asia...
Pentru a intra cu masina in Turcia, sper ca iti este clar: daca persoana inscrisa in talon, este in masina si nu este soferul, trebuie sa dea pasaportul, pe langa documentele pe care le da soferul.
Daca propietarul nu este in masina, atunci trebuie imputerncire.... cu toate hangaralele de rigoare...
Referitor a telefonie si internet, la Orange, este o adevarata nebunie la internet.... 6 euro /Mb.....
Vad ca la Digi este... 0.0714 E/MB

O alta varinata ar fi sa iti cumperi o cartele Prepay, imediat ce intrii in Turcia si incarci si folosesti cum vrei.... Pui pe un telefon si faci Hotspot pentru restul...

#8988
iubitelxxx

iubitelxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 25.01.2009
in drumul spre istanbul de unde iau HGS-ul? si in cat timp trebuie luat? ca am citit undeva ca in termen de 15 zile.

#8989
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 26.01.2017
7 zile. De reincarcat se poate sigur si in unele benzinarii de pe autostrada. Unul nou la oficiile postale PTT. Cel mai aproape oficiu ar fi dupa statiile de taxare la intrare pe autostrada spre Istanbul sau in oras in Istanbul in decurs de 7 zile sau la intoarcere.

#8990
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.724
  • Înscris: 02.02.2009

Vizualizare mesajiubitelxxx, pe 08 aprilie 2019 - 14:56, a scris:

in drumul spre istanbul de unde iau HGS-ul? si in cat timp trebuie luat? ca am citit undeva ca in termen de 15 zile.

Chiar înainte de a trece de barierele de la întrarea pe autostrada oprești, traversezi pe celalalt sens și vei găsi un ghișeu al postei.
Mergi cu certificatul mașinii și pașaportul.
Toată treaba durează 10 minute. Inclusiv treversatul.

#8991
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.184
  • Înscris: 05.09.2007
Aici e intrarea pe autostrada pt PTT-ul de pe sensul celalalt.: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Dar cred ca e mai bine cat stai in Istanbul sa faci un mic popas la un Ptt. Intrebi la hotel care e cel mai apropiat. Te incadrezi in cele 7 zile.

#8992
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.724
  • Înscris: 02.02.2009

Vizualizare mesajmarian.bazavan, pe 08 aprilie 2019 - 23:08, a scris:

Aici e intrarea pe autostrada pt PTT-ul de pe sensul celalalt.: https://www.google.c...!7i13312!8i6656
Dar cred ca e mai bine cat stai in Istanbul sa faci un mic popas la un Ptt. Intrebi la hotel care e cel mai apropiat. Te incadrezi in cele 7 zile.

Nu înțeleg de ce te-ai mai încurcă cu găsirea unui Ptt în Istanbul când cea mai la îndemână soluție e oficiul Ptt de pe autostrada.
Poți lăsa pt Istanbul doar dacă intri pe autostrada după ora 22.Altfel nu vad sensul.

#8993
iubitelxxx

iubitelxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 25.01.2009
va multumesc pentru raspunsuri.fiind masina sotiei si eu sofer. trebuie sa merg cu pasaportul ei?

Editat de iubitelxxx, 09 aprilie 2019 - 10:46.


#8994
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.702
  • Înscris: 17.01.2008
Da.
Si apropo de asta, si la ghiseu la vama, unde iti cere talonul si asigurarea masinii, trebuie sa dai pasaportul sotiei...

#8995
iubitelxxx

iubitelxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 25.01.2009

Vizualizare mesajdanutzu_1069, pe 09 aprilie 2019 - 11:33, a scris:

Da.
Si apropo de asta, si la ghiseu la vama, unde iti cere talonul si asigurarea masinii, trebuie sa dai pasaportul sotiei...

ma refeream la HGS

#8996
radupe

radupe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 260
  • Înscris: 31.03.2005

Vizualizare mesajeumorocanosul, pe 08 aprilie 2019 - 16:39, a scris:

Chiar înainte de a trece de barierele de la întrarea pe autostrada oprești, traversezi pe celalalt sens și vei găsi un ghișeu al postei.
Mergi cu certificatul mașinii și pașaportul.
Toată treaba durează 10 minute. Inclusiv treversatul.

Se poate plati cu cardul?

#8997
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.724
  • Înscris: 02.02.2009

Vizualizare mesajradupe, pe 09 aprilie 2019 - 12:58, a scris:



Se poate plati cu cardul?

Nu din câte îmi amintesc. Însă ai un ATM Garanți în duty free,inainte întrarea în vama turca. Poți opri acolo și sa faci o retragere de 100 de lire.
De asemenea puteți achiziționa HGS și din prima benzinărie pe care o veți întâlni pe autostrada spre Istanbul.
Au și un banner mare prin care își fac reclama la acest serviciu.
Acolo puteți plăti cu cardul.

#8998
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.702
  • Înscris: 17.01.2008
@iubitelxxx,
Si am raspuns...
Si am adaugat si un ... supliment...

#8999
iubitelxxx

iubitelxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 25.01.2009
multumesc

#9000
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.184
  • Înscris: 05.09.2007

Vizualizare mesajiubitelxxx, pe 09 aprilie 2019 - 12:56, a scris:


ma refeream la HGS
Da, talonul masinii si pasaportul sotiei. Intrarea in TURCIA se face numai pe baza pasaportului valabil. Basarabenii pot intra cu buletinul :) :)
Cand am zis Ptt in Istanbul ma gandeam ca in drumurile pt vizitat, da si de un Ptt. Imbina placutul cu utilul. Nu se mai opreste pe drum pt scos TL si nici la trecut autostrada ... Dar face cum considera ca e mai bine ... Noi dam variante , el alege

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate