Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple watch 41 vs 45 si culoarea

Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat
 Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...
 EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14205 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#9001
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Pe acest site gasiti toate oficiile postale in functie de zona unde mergeti.
http://enyakinptt.pt...y=22&type=posta

#9002
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019
Bună ziua, îmi poate recomanda cineva o ora de plecare din buc. Pt. A ajunge în ayvalik pt. A nu prinde aglomerație, vreau sa fac o oprire intermediara în ayvalik în drum spre Didim. Mulțumesc!

#9003
mdaci

mdaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.05.2014
Aglomeratie unde si cand ? Este un drum destul de usor trebuie sa ti cont ca ai doua vami si un feribot in rest drum lejer .Aglomeratie poate de pasti in vama la Giurgiu iar in vama turceasca la toamna cand astia se intorc acasa . Daca pleci la 4.30 din Buc ai timp sa faci si baie in Ayvalik. La ce hotel ai cazare in Ayvalik ?

#9004
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019

 mdaci, on 14 aprilie 2019 - 16:46, said:

Aglomeratie unde si cand ? Este un drum destul de usor trebuie sa ti cont ca ai doua vami si un feribot in rest drum lejer .Aglomeratie poate de pasti in vama la Giurgiu iar in vama turceasca la toamna cand astia se intorc acasa . Daca pleci la 4.30 din Buc ai timp sa faci si baie in Ayvalik. La ce hotel ai cazare in Ayvalik ?
perioada 27.08-03.09 la hotel nu m-am hotarat doar zona vreau sa mai ramana putini km.pt,a doua zi .eu asi vrea sa merg cat mai mult posibil noaptea am doi copii care nu prea rezista mult timp in masina .este primul meu drum in turcia astept orice sugestie sau idee multumesc

#9005
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.01.2008
Eu cind copilul era mai mic plecam seara, pe la 17-18, dar din Brasov.
Ideea e ca daca pleci seara, ajungi devreme in Ayvalik, tu obosit, iar copiii...
In functie de cum te simti tu ca sofer si cit crezi ca rezista copiii poti sa faci un calcul in functie de ora la care crezi ca e bine sa faci oprirea intermediara.
Personal, as pleca seara si m-as apropia mai mult de Didim. Poate chiar Kusadasi. E o senzatie atit de misto sa intri in hotel pe la 8-8.30 dimineata!

#9006
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 14.10.2018

 RR_SK, on 14 aprilie 2019 - 19:03, said:

E o senzatie atit de misto sa intri in hotel pe la 8-8.30 dimineata!

Si sa stai cu bagajele in masina pana la 2-3 dupa amiaza....

#9007
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.01.2008
da-le incolo de bagaje!
Noi intram in hotel imbracati de plaja. De cele mai multe ori nu ni se da imediat camera, dar pina la ora 14 suntem liberi sa facem ce vrem.
Si, da, pina primim camera bagajele stau in masina. Ca doar nu stam de timpiti in fata receptiei!

#9008
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 05.09.2007

 bgmmihai, on 14 aprilie 2019 - 14:28, said:

Bună ziua, îmi poate recomanda cineva o ora de plecare din buc. Pt. A ajunge în ayvalik pt. A nu prinde aglomerație, vreau sa fac o oprire intermediara în ayvalik în drum spre Didim. Mulțumesc!
Cat mai devreme. Intre ora 2.00 si 3.30 AM. Sunt 800 km in, teoretic 11.30 ore. Cu opriri, vami te poti intinde la 13 ore, daca nu mai mult. Cred ca e f obositor, mai ales ca o sa mergi o perioada pe intuneric. Eu fac mereu oprire in Canakkale. Teoretic impart drumul in doua parti aproximativ egale. De ce plec pe la orele amintite: drum liber pana la vama romana, la vama putine sau chiar fara masini; drum liber si fara politie prin Bulgaria; vama turca libera; ferry Kilitbahir-Canakkale liber.
Pt tine: putina aglomeratie in Eceabat tinand cont ca e si intrarea din portul din localitate ; aglomeratie la iesirea din Canakkale si pe aceasta portiune, https://www.google.c...ta=!4m2!4m1!3e0 , unde drumul trece de la 2 benzi la o banda si este virajat. Aici poti intalni TIR-uri , camioane, deci coloane, dar sunt 12km...

#9009
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007
Buna dimineața
A mai făcut cineva drumul către Turcia de curând? Cum sunt drumurile prin Bulgaria pe ruta Razgrad - Târgoviste...?


Edited by criss_65, 15 April 2019 - 04:02.


#9010
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 05.09.2007
drumul Razgrad - Târgoviste : https://forum.softpe...6#entry23290772
acum poate trasat

#9011
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 criss_65, on 15 aprilie 2019 - 04:01, said:

Buna dimineața
A mai făcut cineva drumul către Turcia de curând? Cum sunt drumurile prin Bulgaria pe ruta Razgrad - Târgoviste...?
drumul nu are probleme. a fost reabilitat in 2018 si este si trasat. am fost de vreo 6 ori pe el in ultimele 12 luni.
drum bun.

#9012
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017

 bgmmihai, on 14 aprilie 2019 - 14:28, said:

Bună ziua, îmi poate recomanda cineva o ora de plecare din buc. Pt. A ajunge în ayvalik pt. A nu prinde aglomerație, vreau sa fac o oprire intermediara în ayvalik în drum spre Didim. Mulțumesc!
Eu plec dimineata in jur de 3.00 - 3.30 din Bucuresti nu ma grabesc. Nu prinzi aglomerat pe nicaieri. Eu traversez cu feery pe la Gelibolu - Cardak este mult mai liber si nu se mai intra prin Çanakkale.
Singura aglomeratie o prinzi daca calatoresti in perioadele de Ramadam 2019 dar nu este cazul tau.
05.05.2019 – 04.06.2019
Bayram 2019
04.06.2019 - 06.06.2019
Plus - minus o saptamana inainte si dupa va fi foarte aglomerat.
Hotel de tranzit opresc la Club Hotel Gultur - Küçukkuyu aproximativ 700 km cam 11 - 12 ore. 35 - 40 euro camera dubla cu cina inclusa piscina si mare. A doua zi plecam devreme 04 - 05 dimineata, mai sunt cam 400 km - cam 5 ore pana in Didim. Nu opresc in Çanakkale pentru ca a doua zi am mai mult de mers. Singura aglomeratie ar fi la intrarea pe autostrada de la Izmir nimic de speriat.

#9013
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 criss_65, on 15 aprilie 2019 - 04:01, said:

Buna dimineața
A mai făcut cineva drumul către Turcia de curând? Cum sunt drumurile prin Bulgaria pe ruta Razgrad - Târgoviste...?
Este  OK. am fost sept trecut

#9014
paolyka

paolyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.07.2009
Buna ziua!  Saptamana viitoare pe 25 , plec  in Istanbul , urmand ca la intoarcere sa stau si 3 nopti in Thassos ( desi vremea nu ma ajuta ) . Va fi pentru a 3 a oara cand vizitez orasul Istanbul , ultima data fiind anul trecut . Plecarea este din Bacau , probabil in jurul orei 20:00 , deci aproape tot drumul il voi face noaptea. Pana acum am fost pe traseul Veliko - Gabrovo - Stara Zagora ( prima data nu alesesem eu traseul , a doua oara pentru ca il stiam) , Drumul a fost destul de bun , ( putin mai greu cei aprox 30k cu serpentine dar zic ca recuperez pe autostrada) ,  iar vama intrand dimineata la 5 a fost libera , inclusiv acum 3 ani cand am intrat pe la 9-10 . Citind acest forum observ ca toata lumea recomanda traseul Razgrad - Targovishte , deci si intrebarea mea este daca acest drum recomandat este mai bun , sau doar mai scurt, si daca merita sa imi reconfigurez traseul.
Si legat de camerele din Bulgaria de pe strada ,a luat cineva amenda pana acum , mentionez ca cele 2 drumuri facute nu am tinut cont de ele, am banuit ca is pentru Rovineta ( La primul drum eram 2 masini , eu ma tineam dupa cea din fata ).
https://distanta.ro/...25.317650/bacau

#9015
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 18.04.2007

 paolyka, on 18 aprilie 2019 - 13:09, said:

...
Si legat de camerele din Bulgaria de pe strada ,a luat cineva amenda pana acum , mentionez ca cele 2 drumuri facute nu am tinut cont de ele, am banuit ca is pentru Rovineta ( La primul drum eram 2 masini , eu ma tineam dupa cea din fata ).
https://distanta.ro/...25.317650/bacau
Da, a luat. Dar sunt 2 tipuri de camere, și numai unele dau amendă pentru viteză.

#9016
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 05.09.2007

 paolyka, on 18 aprilie 2019 - 13:09, said:

Citind acest forum observ ca toata lumea recomanda traseul Razgrad - Targovishte , deci si intrebarea mea este daca acest drum recomandat este mai bun , sau doar mai scurt, si daca merita sa imi reconfigurez traseul.

https://www.google.c...2e51d04!1m0!3e0
acesta e traseul. Merg in fiecare an cand petrec concediul in Turcia. Peste 90% reabilitat. Mai rapid si mai liber. Nu sunt camioane si nu dai de garcea. Partea de munte, multi spun ca ar fi mai virajata, dar pt mine deoarece e libera mi se pare usoara. Si la vama e mai liber. Mai ai unele localitati unde sunt acele renumite damburi de asfalt ininte de trecerile de pietoni. Ai viteza , iti rupi masina.
Per total un drum fara stress.

Edited by marian.bazavan, 18 April 2019 - 17:00.


#9017
paolyka

paolyka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.07.2009
Si pe traseul facut pana acum drumul a fost destul de bun , si destul de simplu de urmat , adica doar E85 , dupa care iesire la Dimitrovgrad pe autostrada A4. Mergand noaptea drumul a fost destul de liber , nu am intalnit Camioane , doar cativa compatrioti care isi faceau si ei concediu la Istanbul de 1 mai . Politie nu am intalnit decat intr-un singur loc la intoarcere, iar in vama avand in vedere ca ajung dimineata pe la 6 , ar trebuie sa fie libera, cel putin asa am prinso pana acum. Singurul dezavantaj e ca e mai lung traseul cu aproximativ 50km .
Am sa incerc sa ma mai documentez si despre aceast traseu folosit cel mai des , si am sa iau o decizie pana in ziua in care plec.

#9018
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,906
  • Înscris: 04.07.2010
Paolică, nu vreau să discut dacă o iei pe Razgrad - Târgovişte sau pe unde ai zis tu, ci doar faptul că între Veliko Târnovo şi Stara Zagora există o variantă de drum mult mai ok. Asfaltul e bun, iar timpul e cu vreo juma' de oră mai scurt. Pe scurt, e recomandabilă varianta VT - DN55 - Gurkovo - DN6 - Tulovo - DN5 - Stara Zagora. Am parcurs de multe ori acest drum când am ieşit în Grecia pe la vama Makaza şi când am avut treabă în zona Plovdiv. DN55 urcă doar până pe la 700 de metri altitudine şi sunt serpentine pronunţate doar în 2 locuri, dar foarte puţine (vreo 2 - 3 serpentine doar, care se pot aborda chiar în viteza a 3-a, fiind destul de largi). E drept că mai apare câte un TIR, dar în general pe sensul de urcare sunt două benzi şi nu mai e problemă. Apoi în Gurkovo e asfalt nou, pus anul trecut, iar DN6 are asfalt impecabil şi e aproape drept. Poţi merge pe el cam ca pe autostradă, chiar dacă are doar câte o bandă pe sens. Părerea mea este să uiţi de varianta prin Gabrovo, te duci pe-acolo doar dacă vrei să admiri Pasul Şipka (1200m altitudine) sau să vizitezi obiectivele turistice din Kazanlâc.

În ce priveşte camerele foto radar, astea sunt semnalizate corespunzător prin indicatoare, şi până la Stara Zagora sunt 3 camere mari şi late (prima pe centura Ruse, în curtea Lukoil-ului de pe contrasens, a doua la km 26, la obeliscul aflat imediat după ramificaţia spre Trastenik, şi a treia în Radanovo, în curtea Rompetrol-ului de pe contrasens). Apoi imediat după Stara Zagora sunt alte 2 camere foto radar până-n autostrada Sofia - Burgas, şi acestea semnalizate bine. Atât. În rest, camerele pentru vignetă sunt montate exclusiv pe nişte stâlpi ca nişte spânzurători, şi n-ai treabă cu ele. Respectă limita de viteză doar în dreptul celor 5 camere şi va fi ok. Dacă în ultimii ani n-ai respectat-o, atunci probabil că vei primi amenzile prin poştă. Roagă-te ca pozele să nu fi ieşit clare, se pare că numai aşa scapi. S-a spus de mai multe ori pe-aici despre amenzile primite prin poştă în România.


Sănătate şi drum bun !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate