Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14201 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#9037
ZDR

ZDR

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 23.02.2017
Mersi fain, Marian!

Masina este pe numele tatalui, RCA pe numele lui facut. O sa merg pe varianta legala cu procura tradusa in turca.

Sarbatori linistite si drumuri bune!

#9038
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Recomandare pentru treseu. Folosesc ani de zile.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VsRjFJbbDHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#9039
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 05.09.2007
Hristos a inviat!
A folosit cineva automatele pt vigneta de la bulgari? Cum se poate plati? Card, leva sau lei? Daca se poate poze cu acest automat (cred ca suntem cu totii curiosi). Si pe unde il gasim la Ruse.
Multumesc si distractie placuta! O sa intreb si pe topicul "vigneta" , pe urma afisez raspunsul si aici.

#9040
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 marian.bazavan, on 29 aprilie 2019 - 13:13, said:

Hristos a inviat!
A folosit cineva automatele pt vigneta de la bulgari? Cum se poate plati? Card, leva sau lei? Daca se poate poze cu acest automat (cred ca suntem cu totii curiosi). Si pe unde il gasim la Ruse.
Multumesc si distractie placuta! O sa intreb si pe topicul "vigneta" , pe urma afisez raspunsul si aici.
Salut,
ai 3 varianta
1- cand intri la BG, in rond langa benzinarie  o sa vezi scrie  mare   ( poti sa platesti cu  RON , dar mai scump )
2- Poti sa cumpar de la benzinarie mai  mare genul OMV / SHELL ,  ai un aparat  care  scrie  datele  masina  si platesti cu  card
3- Sau online www.bgtoll.bg
Succes

#9041
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 05.09.2007
Am gasit poza unui tonomat. Dupa cum vad la prima vedere are fanta doar de card si de contactless. Cu cash leva se poate? Am pus deja cei 30 leva in plic cu mentiunea " Vigneta bulgari"

Attached Files

  • Attached File  vign.jpg   63.99K   27 downloads


#9042
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,172
  • Înscris: 20.12.2007
Nu are nicio fanta de Cash.
La noi pot sa iti iei rovinieta cu cash și de la automatele Zebrapay sau Rompay sau alte asemenea. La bulgari nu am văzut asa ceva.
Dar încă odată întreb DE CE CASH? de ce nu va descarcați BGTOLL pe telefon și veți avea mereu documentele necesare acolo?

#9043
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009
Astăzi am ajuns în kusadasi.
Câteva informații.
Traseul folosit :Ruse-Razgrad-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli-Edirne-Gelibolu-Lapseki-Bandirma-Akhisar-Izmir-Kusadasi.
Vinieta pentru Bulgaria cumpărată online.
Am prins 2 controale :primul la ieșirea din Ruse, al doilea aproape de intrarea în Târgoviște.
Porțiunea de drum dintre Razgrad și Târgoviște este finalizata.
Se lucrează la asfaltarea variantei ocolitoare a orașului Omurtag.Prima jumătate este terminata pe  cealaltă erau doar la partea de raschetare a asfaltului vechi.
Trecerea cu ferry la Gelibolu a costat 48.5 lire.
Porțiunea noua de autostrada dintre Akhisar și Izmir costa 38 de lire.
35 de minute a durat trecerea prin vama Ruse, 10 minute vămile de la Lesovo - Hamzabeyli.
Daca sunt întrebări punctuale... sunt pe aici.

#9044
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,172
  • Înscris: 20.12.2007
La cât ți s-a conversia RON - TRY dacă ai plătit cu cardul?

#9045
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009

 Kokoshmare, on 29 aprilie 2019 - 21:40, said:

La cât ți s-a conversia RON - TRY dacă ai plătit cu cardul?

Libra la 1.3812 lire pentru un leu.
Revolut intre 1.382 și 1.389.

 Kokoshmare, on 29 aprilie 2019 - 21:40, said:

La cât ți s-a conversia RON - TRY dacă ai plătit cu cardul?

Libra la 1.3812 lire pentru un leu.
Revolut intre 1.382 și 1.389.


Edited by eumorocanosul, 30 April 2019 - 05:43.


#9046
MarkFrati

MarkFrati

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.03.2019
In Turcia cu masina, din expreienta mea conteaza foarte mult cu ce masina mergi, daca puneti asa mare accent pe pret, cazare, depinde de fiecare ce isi doreste, e irelevant sa spunem niste preturi fixe avand in vedere ca exista persoana aici care pe 7 nopti isi permit sa plateasca 3000 euro iar altii care cu 3000 de euro merg cu toata familia. Recent am venit din Turcia, am fost cateva zile in Istanbul cu masina persoanala si am cheltuit doar pe combustibil dus intors undeva la 1200 lei, cu tot cu plimbatul prin Turcia iar pentru cazare am platit un total de 200 euro. (Pe 2 nopti) In rest, drumurile sunt foarte bune in Turcia, mai nasol pana ce treci de Bulgaria unde imi e si frica sa merg pe unele drumuri noaptea Posted Image  Cel putin mie imi place foarte mult Turcia, mai ales drumurile, desi sunt destul de prafuite... sunt bune tata... Si am observat ca nu sunt radare, nu am vazut unul tot drumul, in Istanbul la intrare o masina de politie mi-a facut semn, foarte discret si frumos sa las telefonul jos de la ureche, ceva gen (Lasa telefonul jos ca sunt superiorii aici si trebuie sa te oprim, noi nu vrem sa avem treaba cu ei) In fine, a fost ok. Dar in rest. nu am vazut o alta masina de politie pe timpul sederii mele in Istanbul. La vara m-ar interesa sa fac un drum Bucuresti Antalya, dar cu o alta masina pe care sper sa am bani de a o achizitiona pana la vara Posted Image ce va fi Diesel si mai mult ca sigur voi merge mult mai economic pana la celalat capat al Turciei Posted Image Apropo, voi aveti o benzinarie preferata cand mergeti in afara? Va informati despre eventualele benzinarii de pe traseu si renumele lor? Nu imi place sa bag benzina/motorina de la cine stie ce statii dubioase cu carburant ''Tras prin ciorap'' daca stiti ceva benzinarii bune in Turcia/Bulgaria astept pareri Posted Image Posted Image  O zi buna va doresc! Posted Image

#9047
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Ca sa raspund la intrebarea dvs. va comunic urmatoarele:

In BG - alimentez numai de la OMV (sunt statii de alimentare in toate orasele mari) sau Rompetrol (mai putine, dar suficiente) , fac o paranteza....o singura data am alimentat de la Luk (din Hamza) si am distrus sistemul de alimentare / injectie (cost suplimentar pentru inlocuire = 500 euro (pompa/injectoare).

In TR - alimentez doar in orasele mari la statii cu renume si numai cu combustibili superiori (aditivati), gen: Shell, Petrol Ofisi (fost OMV) sau Total (astea sunt mai ieftine pe "riviera" meditereanei). Prefer statiile Shell deoarece poti : poti spala masina (la unele statii gratis daca alimentezi cu un nr. de litri de combustibili > 20 l), stationa, servi masa, etc.

Drumuri bune sa aveti!

https://www.cargoped...rburanti-europa

#9048
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 14.11.2006

 MarkFrati, on 30 aprilie 2019 - 08:36, said:

In Turcia cu masina, din expreienta mea conteaza foarte mult cu ce masina mergi.
La vara m-ar interesa sa fac un drum Bucuresti Antalya, dar cu o alta masina.
Am ajuns in Antalya (venind dinspre Cappadocia), doi adulti si trei adolescenti, intr-un Chevrolet Spark din acela nou (M300). Deci cinci persoane intr-o masina uriasa si extrem de puternicaPosted Image. Asta asa, ca sa-ti dau curajPosted Image.

In Bulgaria am alimentat doar de la Lukoil-ul de la vama Hambazeyli (atat la dus cat si la intors). In Turcia am alimentat doar de la Shell.

Edited by florinbad, 30 April 2019 - 11:23.


#9049
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 05.09.2007

 Kokoshmare, on 29 aprilie 2019 - 20:07, said:

Dar încă odată întreb DE CE CASH? de ce nu va descarcați BGTOLL pe telefon și veți avea mereu documentele necesare acolo?
Intrebam de cash pt ca deja am pusi in plic, de anul trecut, cei 30 leva pt vigneta. Daca nu merge ii bag, la intoarcere, la cumparat castraveciori si zacusca :)

 Povestitorul, on 30 aprilie 2019 - 10:02, said:

In BG - alimentez numai de la OMV ........ am alimentat de la Luk (din Hamza) si am distrus sistemul de alimentare / injectie (cost suplimentar pentru inlocuire = 500 euro (pompa/injectoare).

In TR - Shell, Petrol Ofisi (fost OMV) sau Total (astea sunt mai ieftine pe "riviera" meditereanei). Prefer statiile Shell deoarece poti : poti spala masina (la unele statii gratis daca alimentezi cu un nr. de litri de combustibili > 20 l), stationa, servi masa, etc.
https://www.cargoped...rburanti-europa
In Bg am alimentat si de la OMV si de la Luk, nu au fost probleme. In Tr. mai mereu de la Shell. Ocazional Petrol. Motorina standard. Masina a tras f bine prin munti, in plina vara. Temperaturi de la 20*C la 42*C.

Pt Turcia (si nu numai) statii si pret : https://tr.fuelo.net.../id/165?lang=en

#9050
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,899
  • Înscris: 04.07.2010

 marian.bazavan, on 01 mai 2019 - 00:46, said:

Intrebam de cash pt ca deja am pusi in plic, de anul trecut, cei 30 leva pt vigneta. Daca nu merge ii bag, la intoarcere, la cumparat castraveciori si zacusca ...

Vezi pe topicul "Cu maşina spre Grecia prin Bulgaria", a postat acum câteva zile foxbat. A plătit înăuntru cash, a dat talonul pt. ca tanti de la OMV să bage numărul de înmatriculare în "calculator".
La fel o să procedez şi eu, dar o să plătesc cu cardul, ca şi până acuma. Oricum mă opresc la OMV-ul de la gara Ruse (Midia Enos) ca să beau o cafea şi să cumpăr ţigări, aşa că nu mă interesează automatele alea.

@all: e bine să urmăriţi ambele topice, fiindcă pentru tranzitarea Bulgariei sunt câteva informaţii comune atât pentru drumurile spre Turcia, cât şi pentru drumurile spre Grecia..


Sănătate şi toate cele bune !

#9051
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009
Încă un sfat legat de vinieta.
Daca din întâmplare una din literele sau cifrele care formează numărul de înmatriculare are o porțiune "decolorată" ,cumpărați un marker negru sau un pic de vopsea neagra și colorați acolo unde este nevoie.
După cum am spus într-un post ceva mai sus,duminică am întâlnit 2 echipaje pentru controlul vinietei și am fost oprit și controlat de ambele.
Ambele mi-au spus că motivul opririi a fost faptul că aveam o porțiune dintr-un număr unde vopseaua neagra se dusese și camerele nu reușeau să îmi citească corect numărul de înmatriculare.

#9052
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 14.11.2006

 florinbad, on 30 aprilie 2019 - 11:21, said:

vama Hambazeyli
Sorry, vinul rosu de Paste este de vina...Posted Image
(este vorba de Hamzabeyli)

#9053
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 05.09.2007
Prima incercare o sa fie cu cash la benzinarie. Daca nu merge, tonomat cu cardul sau cat beau o gura de cafea, de pe telefon.

#9054
mikydude

mikydude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 03.01.2010

 eumorocanosul, on 29 aprilie 2019 - 21:03, said:

Astăzi am ajuns în kusadasi.
Câteva informații.
Traseul folosit :Ruse-Razgrad-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli-Edirne-Gelibolu-Lapseki-Bandirma-Akhisar-Izmir-Kusadasi.
Vinieta pentru Bulgaria cumpărată online.
Am prins 2 controale :primul la ieșirea din Ruse, al doilea aproape de intrarea în Târgoviște.
Porțiunea de drum dintre Razgrad și Târgoviște este finalizata.
Se lucrează la asfaltarea variantei ocolitoare a orașului Omurtag.Prima jumătate este terminata pe  cealaltă erau doar la partea de raschetare a asfaltului vechi.
Trecerea cu ferry la Gelibolu a costat 48.5 lire.
Porțiunea noua de autostrada dintre Akhisar și Izmir costa 38 de lire.
35 de minute a durat trecerea prin vama Ruse, 10 minute vămile de la Lesovo - Hamzabeyli.
Daca sunt întrebări punctuale... sunt pe aici.

1. pot incarca cardul HGS in Gelibolu la Ptt?, am vazut pe harta in apropiere de ferry un oficiu postal;
2. daca te-ai cazat pe undeva pe acest traseu pe care doresc sa merg si eu in iunie, unde ai stat? eu intentionez sa opresc in Bandirma, sunt cateva hoteluri cu preturi mai bune decat in Canakale.

Multumiri anticipate!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate