Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14199 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#9073
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@digo, Podurile se taxeaza separat de autostrada..
Dupa podul FSM, ala cel mai nordic, mai urmaza inca cca 80km de autostrada.pentru care platesti 17.95TRY, del apod pana la Catalca...
Nu inteleg unde ai intrat pe 19 aprilie, in Turcia, sau prima data pe autostrada?

Pentru Selcuk-Bergama (Belevi) si retur te-a costat 4.25 x2 = 8.50 TRY

Cel mai bine iti faci cont aici: https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf
(te ajuta Google cu traducerea)
Si vei vedea toate inregistrarile... cu tarifele corespunzatoare...

#9074
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 07.01.2007

 danutzu_1069, on 05 mai 2019 - 09:12, said:

@piciul
Daca nu opreai, se luau dupa tine sau dadeau prin statie la urmatorul echipaj => amenda pentru ca nu ai oprit la semnalele regulamentare....


Prietene mai intales gresit,nu am scris ca nu vreau sa opresc la semnalele lor,doar ca din nu stiu ce motiv nu apucau ei sa iti faca semn sa opresti,ce se intampla cu numarul gresit citit de camerele lor!
Ideea era ca un detinator de masina care nici nu a trecut prin bulgaria sa nu primeasca amenda din cauza erori de citire a camerelor .
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#9075
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.12.2006
@Danutzu
Am intrat in 19 in Turcia si prima data pe autostrada in 20.
Nelamurirea mea era legata de penalitatea de 18 TL. Am avut 2 treceri spre Selcuk si una retur. Penalitatea au aplicat-o la o singura trecere, dar nu stiu la care si de ce. De pe aplicatia lor am dedus ca trecerea ar costa 3,75.

Legat de poduri, asa este. Am pus tariful pentru alti oameni ibteresati.

Multumesc

#9076
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Buna ziua.
Se poate sa ma lamuriti si pe mine care este noua autostrada care s-a deschis?

#9077
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009

 digo, on 06 mai 2019 - 07:09, said:

@Danutzu
Am intrat in 19 in Turcia si prima data pe autostrada in 20.
Nelamurirea mea era legata de penalitatea de 18 TL. Am avut 2 treceri spre Selcuk si una retur. Penalitatea au aplicat-o la o singura trecere, dar nu stiu la care si de ce. De pe aplicatia lor am dedus ca trecerea ar costa 3,75.

Legat de poduri, asa este. Am pus tariful pentru alti oameni ibteresati.

Multumesc

Vezi pe www.kgm.gov.tr
Ai opțiune de limba engleza iar în meniu ai un link care se numește TOLLWAY PASS VIOLATION QUERY.
Dai click pe el și ti se va deschide o pagina noua unde vei putea introduce numărul mașinii și verifica pentru ce porțiune de autostrada ai fost amendat.
Sau mai simplu accesează link-ul de mai jos:
https://webihlaltaki...falar/Sorgulama

Succes.


#9078
pavelica77

pavelica77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.09.2006
Salut,
Poti sa-ti faci cont inainte de intrarea in Turcia, chiar daca esti pentru prima oara?

#9079
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009

 pavelica77, on 06 mai 2019 - 09:57, said:

Salut,
Poti sa-ti faci cont inainte de intrarea in Turcia, chiar daca esti pentru prima oara?

Nu. Contul se face la un oficiu poștal

#9080
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 digo, on 06 mai 2019 - 07:09, said:

@Danutzu
Am intrat in 19 in Turcia si prima data pe autostrada in 20.
Nelamurirea mea era legata de penalitatea de 18 TL. Am avut 2 treceri spre Selcuk si una retur. Penalitatea au aplicat-o la o singura trecere, dar nu stiu la care si de ce. De pe aplicatia lor am dedus ca trecerea ar costa 3,75.

Legat de poduri, asa este. Am pus tariful pentru alti oameni ibteresati.

Multumesc
poate poate nu a citit la intrare autostrada stickerul  tau,

#9081
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.12.2006
@Eumorocanosul

Am verificat pe site. Cu greu de pe telefon, cu translate si am descoperit ca mai datorez 46TL.
E ok ~115 TL pt. Izmir-selcuk-izmir-selkuk-aydin, nigde-adana-gazintep-adana-nigde si ankara-edirne?

Oricum merg maine sa alimentez cardul si sa platesc, dar imi da cu virgula sistemul lor si aplicatia android numita HGS (link luat de pe site-ul PTT).

Sper sa nu mai apara alte taxe, ultima penalitate fiind iesirea de la Edirne did nziua de plecare di n Turcia. Este curios cum de nu au vazut in vama acele treceri din 2 si 3 mai.

Edited by digo, 06 May 2019 - 11:48.


#9082
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009

 digo, on 06 mai 2019 - 11:37, said:

@Eumorocanosul

Am verificat pe site. Cu greu de pe telefon, cu translate si am descoperit ca mai datorez 46TL.
E ok ~115 TL pt. Izmir-selcuk-izmir-selkuk-aydin, nigde-adana-gazintep-adana-nigde si ankara-edirne?

Oricum merg maine sa alimentez cardul si sa platesc, dar imi da cu virgula sistemul lor si aplicatia android numita HGS (link luat de pe site-ul PTT).

Sper sa nu mai apara alte taxe, ultima penalitate fiind iesirea de la Edirne did nziua de plecare di n Turcia. Este curios cum de nu au vazut in vama acele treceri din 2 si 3 mai.

La traseul dat de tine calculul meu e undeva la 90 de lire.
Legat de aplicația android, nu e foarte bine pusa la punct.
Nici site-ul Ptt Hgs nu e foarte ok.
Pe site-ul lor nu am figurat niciodată cu datorii.
Am fost tot timpul în regula.
Însă când am verificat și pe site-ul KGM m-am trezit și eu cu patru treceri neplătite și penalizate.
2 din 2017 și 2 din 2018.
Asta în condițiile în care am avut tot timpul bani destui în contul HGS.
Mai "amuzant" este următorul fapt:
In aceeași zi am trecut  pe trei secțiuni diferite de autostrada. Pentru prima mi-au tras banii, următoarea apare ca neplătit și implicit penalizata iar ultima din cele trei apare ca plătită.
Încă ceva:eu am ieșit din Turcia sâmbăta 04.05.2019 pe la 19.40.Insa nu m-a întrebat nimeni de la vama nimic legat de trecerile care apar ca neplătite.

#9083
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.12.2006
Eu am trecut in 3 mai undeva pe la 12.00. La penultimul ghiseu mi-a dat o ruptura de hartie pe care scria un nr., respectiv 41 si a baguit turcoaica ceva in limba ei si a aratat cu mana inspre spatele ei. Am tras masina in parcare si m-am dus inspre partea in care a aratat. Am mai aratat biletul unui vames si m-am prins ca e vorba de ghiseul 41. Nici cel de acolo nu prea vorbea mult engleza. Dupa mine s-au mai adunat vreo 7-8 persoane.

Sa fi dat sistemul chix cu Week end-ul si ziua nationala?

Si la mine penalitatea platita la iesire este intre alte treceri si aveam bani pe cont. Probabil ca la ultimile treceri gasite pe site-ul indicat de tine nu mai aveau bani suficenti, desi pe aplicatie mai arata ca am 5,5 lire.

Oare daca incarc pe aplicatie ce se intampla? Ia bani si achita datoria sau banii raman in cont si datoria nu se achita?

La urmatoarea vizita in Turcia, probabil la anu' cat o creste debitul?

Cred ca trecerile din 2 si 3 nu le-a vazut in vama pentru ca se actualizeaza greu sistemul. Sau e posibil sa ne tapeasca?

Oricum, suma nu e mare, merg sa o platesc. dar nu prea imi place rromia asta. Sistemul lor este de tot rahatul. Daca nu pot manageria o astfel de solutie, sa puna gherete cu d'aia cu mana intinsa si termina balciul.

Imi lasa gust amar si e pacat deoarece m-am simtit bine si oamenii sunt extraordinari, insa sistemul e cam ca la noi, de cacat.




Va multumesc pentru ajutor, lamuriri si va doresc vacante placute cu drumuri bune,

Dan

Edited by digo, 06 May 2019 - 13:03.


#9084
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009

 digo, on 06 mai 2019 - 13:01, said:

Eu am trecut in 3 mai undeva pe la 12.00. La penultimul ghiseu mi-a dat o ruptura de hartie pe care scria un nr., respectiv 41 si a baguit turcoaica ceva in limba ei si a aratat cu mana inspre spatele ei. Am tras masina in parcare si m-am dus inspre partea in care a aratat. Am mai aratat biletul unui vames si m-am prins ca e vorba de ghiseul 41. Nici cel de acolo nu prea vorbea mult engleza. Dupa mine s-au mai adunat vreo 7-8 persoane.

Sa fi dat sistemul chix cu Week end-ul si ziua nationala?

Si la mine penalitatea platita la iesire este intre alte treceri si aveam bani pe cont. Probabil ca la ultimile treceri gasite pe site-ul indicat de tine nu mai aveau bani suficenti, desi pe aplicatie mai arata ca am 5,5 lire.

Oare daca incarc pe aplicatie ce se intampla? Ia bani si achita datoria sau banii raman in cont si datoria nu se achita?

La urmatoarea vizita in Turcia, probabil la anu' cat o creste debitul?

Cred ca trecerile din 2 si 3 nu le-a vazut in vama pentru ca se actualizeaza greu sistemul. Sau e posibil sa ne tapeasca?

Oricum, suma nu e mare, merg sa o platesc. dar nu prea imi place rromia asta. Sistemul lor este de tot rahatul. Daca nu pot manageria o astfel de solutie, sa puna gherete cu d'aia cu mana intinsa si termina balciul.

Imi lasa gust amar si e pacat deoarece m-am simtit bine si oamenii sunt extraordinari, insa sistemul e cam ca la noi, de cacat.




Va multumesc pentru ajutor, lamuriri si va doresc vacante placute cu drumuri bune,

Dan

Nu incarca din aplicatie deoarece nu isi va trage automat banii.
Iti spun asta deoarece eu am avut tot timpul ,chiar si atunci cand eram in Romania, 50-60 lire in cont.
Si nu  i-au tras.
Cel mai bine incerci sa platesti pe pagina KGM unde ai facut interogarea.
Daca intri de pe un laptop sau desktop vei avea optiunea sa bifezi fiecare incalcare si sa platesti online.
Daca nu,la urmatoarea intrare in Turcia,iti printezi pagina respectiva si mergi la un oficiu PTT sa platesti(cu foia in mana,in limba turca sa inteleaga casierul despre ce e vorba).
Legat de debit:daca platesti in termen de 14 zile de la constatarea incalcarii suma ramine aceeasi.
Daca depasesti termenul de 14 zile suma respectiva se va inmulti cu 5.
Succes.

Edited by eumorocanosul, 06 May 2019 - 13:33.


#9085
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,205
  • Înscris: 05.09.2007

 eumorocanosul, on 06 mai 2019 - 09:48, said:

Sau mai simplu accesează link-ul de mai jos:
https://webihlaltaki...falar/Sorgulama

Succes.
Incercat....
Nu am nimic de plata
:) Posted Image Posted Image

#9086
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 07.01.2007

 oztan, on 06 mai 2019 - 11:20, said:

poate poate nu a citit la intrare autostrada stickerul  tau,

Pai nu cred ca citeste stickerul ,eu nu l-am lipit niciodata pe parbriz de cand l-am facut dar am fost taxat la fiecare puncte de taxare dupa numarul masini.

#9087
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,205
  • Înscris: 05.09.2007
Stickerul nu mai se pune de ceva ani. Se citeste nr. masinii.

#9088
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,736
  • Înscris: 02.02.2009

 marian.bazavan, on 06 mai 2019 - 15:16, said:

Stickerul nu mai se pune de ceva ani. Se citeste nr. masinii.

Se pune și sticker ul. Caz concret.
Doua masini:a mea fără sticker (schimbat parbriz) și a unui prieten cu sticker achiziționat lunea trecuta.
Pe porțiunile de autostrada privata Izmir - Istanbul eu am fost nevoit sa opresc la întrare, la case, pentru a lua un ticket din automat pe care erau trecute locul și ora intrarii pe autostrada.
Altfel nu se ridica bariera și nu puteam întra pe autostrada.
La mașină prietenului, cu sticker proaspăt lipit, barierele s-au ridicat automat la intrare iar la ieșire, atunci când a avut bani suficienți în cont, i-au fost trași automat fără sa mai fie nevoie sa oprească și sa plătească Cash la casier.

#9089
digo

digo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 02.12.2006
Nici eu nu cred ca merge sistemul pe baza citirii sticker-ului. Nu ai putea sa te inregistrezi in HGS dupa 7/10/15 zile (raspunsuri date pe Softpedia, Posta si Shell).
Pe mine m-a taxat de 2 ori fara sa fiu inregistrat in sistem bine, apoi dupa inregistrare iarasi aleatoriu. Mie mi s-a aprins verde doar o data si o data verde cu rosu in acelasi timp. In rest numai rosu. Am fost destul de atent la viteza de trecere prin porti (cam 30/h), am pastrat distanta intre masini.

A trecut un turc prin poarta cu 60/h si a avut verde, eu dupa el cu 30 si rosu.

Sistemul are hibe. Pentru a evita majorari e bine de verificat pe site dupa vacanta, dar repet nu mi se pare ok, tu find legal, sa mai faci alte verificari.


Dan



PS  

Am verificat acum din nou de pe laptop si ia ghiciti. Soldul este 0. Am intrat si de pe telefon, la fel, asta in timp ce, in drum spre casa, acum 30 min. aparea sold de 46 TL.
Fenomenal!!! Exact ca la noi.

Edited by digo, 06 May 2019 - 15:42.


#9090
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,205
  • Înscris: 05.09.2007
In 2014 luat HGS. La PTT nu mi-au dat sticker. Au spus ca nu se mai da si ca se citeste doar nr. masinii. Achizitionat anul trecut Un HGS nou pt alta masina. Acelasi raspuns: se citeste nr. masinii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 0 anonymous users

RR_SK, hijack3000

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate