Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14139 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8929
sebigeanina

sebigeanina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.02.2010
Salut ,am rezervat undeva al 75 de euro in 2013 si 2015  camera tripla cu 2 copii  cu varste  de 13 si 9 ani.Si in plus in 2015 am rezervat camere duble  pentru ca triple nu mai aveau pe Booking cu toate ca aveam 2 copii cu mine dar am zis ca nu o fi greu o noapte .Cand am ajuns la receptie le-am spus ca am mai fost la ei si cu 2 ani inainte ne-am cazat si in 10 minute au venit de la receptie ca sa ne ofere o camera dubla pentru fete  fara sa mai platim in plus nimic. Bineinteles ca am ramas placut surprinsi si am acceptat cu mare placere oferta lor.

#8930
mikydude

mikydude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 03.01.2010
Aici gasiti toate drumurile din Turcia, autostrazi sau drumuri expres.

http://www.kgm.gov.t...ar/turistik.jpg

#8931
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
E o harta buna... dar, cum e turcul, intrun an a mai construit ceva Posted Image .la noi era valabila si o harta din "2000joi" .....
Exemplu: am inteles, de la colegii de forum, ca au dat drumul la acesta portiune de autostrada, https://www.google.c...c2f7f30!1m0!3e0 care pe harta apare in constructie.
Deci munceste turcul....

Edited by marian.bazavan, 13 March 2019 - 10:09.


#8932
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Harta deja este depasita, fiind valabila la data de 01.01.2018
:)

#8933
bogdan-gava

bogdan-gava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.06.2011

 BOGDANLIVIU1980, on 07 martie 2019 - 07:02, said:

Multumesc frumos. Cu siguranta voi lua in calcul drumul acela, eu trebuie sa ajung in Alanya. Cazarea intermediara poti sa-mi spui un pret aproximativ?

Anul trecut am stat în loc. Altintas (aprox. 1000 km de București, 500 pana în Alanya) la Ecrin Hotel. Pt o tripla cu mic dejun inclus mi-a tras după card 178 lei.

#8934
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Mmm, se iese de pe ruta spre Antalya.

#8935
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Cat mai costa acum drumul pe autostrada pana la Istanbul? Merita sau o luam pe drum national?

#8936
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Daca ai deja sticker HGS:
Edirne - MAHMUTBEY  12,25 TRY

Daca nu, trebuie sa-l cumperi... 50 TRY parca este acum, 15TRY sticker restul, credit...
Gasesti informatii exacte, mai sus...

#8937
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
50 lire ar fi mai putin de 10 eur, iar creditul ar acoperi drumul dus-intors. Am inteles bine?

#8938
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 03.04.2017
Am inteles eu gresit sau stikerul HGS nu mai e necesar adica nu se mai da la posta. Poate vine un coleg si confirma suma asta de 12,25try ,eu citind mai multe forumuri despre turcia parca am retinut o suma mai mare de la edirne la istanbul.

#8939
mdaci

mdaci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 16.05.2014
Pe cardul HGS mai am doar 20 lire iar anul acesta am schimbat masina ,stiti cumva pot transfera doar aceasta suma pe noua masina sau trebuie sa complectez pana la 50 -60 lire ? Merg doar pana la Bodrum iar suma este suficienta .

#8940
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

 danutzu_1069, on 17 martie 2019 - 19:18, said:

^^
Daca nu, trebuie sa-l cumperi... 50 TRY parca este acum, 15TRY sticker restul, credit...
Gasesti informatii exacte, mai sus...
Cost, pt HGS initial, 57 TL.

 dacrad2, on 17 martie 2019 - 21:07, said:

Am inteles eu gresit sau stikerul HGS nu mai e necesar adica nu se mai da la posta.
Nu se mai da. Esti in baza de date cu numarul de la masina. La bariere scaneaza numarul si retrage banii din cont.

 mdaci, on 17 martie 2019 - 21:27, said:

Pe cardul HGS mai am doar 20 lire iar anul acesta am schimbat masina ,stiti cumva pot transfera doar aceasta suma pe noua masina sau trebuie sa complectez pana la 50 -60 lire ? Merg doar pana la Bodrum iar suma este suficienta .
Se poate transfera, un drum la PTT cu pasaportul si actele masinii si se rezolva. e ceea ce au scris cu multe pagini inainte alti colegi de forum care au fost in situatia ta.

#8941
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
^^
57 TRY din care xx credit si yy Sticker-ul (daca nu se mai da... atunci taxa de introducere in baza Posted Image ... )

"Se poate transfera, un drum la PTT cu pasaportul..."

Si mai trebuie sa dai peste un turc care intelege ceva engleza....  :)

Edited by danutzu_1069, 18 March 2019 - 08:01.


#8942
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Edirne - MAHMUTBEY (Istanbul) -   12,25 TRY preturile pot fi studiate la: http://www.kgm.gov.t...18Avrupaeng.pdf

Starea drumurilor in Turcia pot fi studiate pe:
http://yol.kgm.gov.tr/guzergahanalizi. Nici acest site nu este chiar actualizat la zi dar este acceptabil.

Sa nu intelegeti gresit stiker HGS este necesar pentru folosirea autostrazilor in Turcia.
Daca dintr-un motiv anume s-a pierdut nu este nici o problema. Este adevarat taxarea se face dupa nr masinii. Eu in ultimii 10 ani cred ca am avut stikerul in geam in primul an dupa care l-am pierdut si am schimbat si masina de 3 ori.

Se poate face cont pe https://hgs.ptt.gov.tr unde puteti tine sub observatie contul, trecerile precum si soldul.

Se poate alimenta si online. Sunt colegi care au incercat. Eu nu am reusit.
https://hgs.epttavm.com/sorgula


In baza noului talon al masinii si al pasaportului titularului cu care s-a platit HGS se poate transfera contul. Daca ai schimbat si pasaportul si masina poate fi putin mai greu. Trebuie sa te caute dupa numele propietarului.

Extras din contul personal de HGS

Attached Files



#8943
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 10.07.2007
&BOGDANLIVIU1980, vezi variant cazare la Hilton Garden Inn Kuitahia, 75 euro/noapte camea 2 adulti 2 copii cu mic dejun. Noi de fiecare data stam acolo. este in centrul orasului, cu parcare la subsol si supermarket.

#8944
adinu

adinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2012
Buna ziua!  Daca se poate sa ma lamuriti mai exact in privinta stiker ului HGS....Urmeaza sa plec la Istanbul si pe stikerul pierdut mai am 15 TL...,masina este aceeasi iar pasaportul l-am reinoit...

Cum sa procedez ?...este suficient doar citirea numarului masinii,sau trebuie sa am si stikerul in geam...?...am o poza a stikerulul unde se vede foarte clar codul de bare..dar nu stiu daca ajuta la ceva sa il printez...:(.....

Sau sa il declar pierdut si sa cumpar altul.? .pentru ca nu stiu cum il voi putea reincarca cu bani ulterior..

multumesc mult pentru raspuns!.

#8945
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Nu stiu ce nu ai inteles dar in cazul tau orice ai face tot trebuie sa treci pe la PTT. Suma care o ai nu ajunge dus -intors. Odata ajuns la Ptt cu talonul, noul pasaport si vro 20 Try alimentezi contul, in felul acesta afli si daca este valabil. Foarte important sa nu -i dai mai mult. Turcul o sa incerce sa-ti ceara mai mult din comoditate sa caute stikerul vechi. Tu insisti ca vrei doar sa alimentezi contul. Explici ca nu ai stiker dupa ce platesti. De unde stii ca mai ai 15 try?

#8946
adinu

adinu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2012
Multumesc ptr raspunsul prompt.!..Suma am verificat-o pe un link gasit aici pe forum,..dupa numarul masinii...citisem tot pe aici ca ar fi cam 11 TL drumul dus intors la Istanbul.(Sultanahmet)..dar ca sa fiu sigur mai bine reincarc...

Nu stiam daca pot reincarca fara stiker.....dar in acest caz daca tot incarc prefer sa incarc o suma mai mare sa nu pierd timpul la ghiseu la alte calatorii..

Edited by adinu, 25 March 2019 - 18:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate