Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14151 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#8407
andrei2610

andrei2610

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2018
@marian.bazavan
Te rog să-mi spui dacă mentalitatea mea este greșită ca sa stiu daca trebuie să-mi schimb gândirea mea micuță și prostuță!

#8408
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007
@andrei ..... gandirea ta nu greseste, dar, mereu e un "dar", singurul lucru care te incurca si asa ma incurci si pe mine, e citirea traseelor.
Nu e acelesi link, le deschizi separat si ai sa vezi diferenta. Tu ai spus ca ati plecat din Istanbul. Daca ai treaba prin Bursa, drumul tau e cel bun , iar daca te duci direct Antalya ce am pus eu e corect. Daca ai alta parere sa imi spui, dar sa pui varianta ta de traseu cu link.
Din schimb de pareri se naste o concluzie buna privind trasee, obiective, popasuri pt cei care citesc forumul.
Cred ca si alti cititori or sa fie de acord cu ce am scris eu. Dupa ani de mers in strainatate singur cu masina, pot spune ca ma descurc sa aleg varianta cea mai scurta, libera, ieftina si sigura pt un drum . Acolo unde ma poticnesc intreb. Vezi cateva pagini in urma, cu traseul Canakkale - Pamukkale. Una zice Maps-ul, una zic cei care au fost pe acolo. Concluzia: ma ghidez dupa ei. Le multumesc pt sfaturi!

Edited by marian.bazavan, 15 July 2018 - 18:52.


#8409
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.04.2014
Mulțumesc de răspunsuri , rămâne sa aleg cred ca varianta prin Sakarya sa vedem ce spune și grupul .

#8410
andrei2610

andrei2610

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2018
Da scuza-ma eu am gresit din cauza ca in loc sa-i dau drumul vechi i-am dat cu oprire in Sakarya.  Traseul tau este bun, dar in cazul nostru ne trebuia un hotel bun in zona si am ales Hotel Burcman din Bursa.

#8411
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 05.09.2007
Posted Image pt Bursa ... DA! Dar din Istanbul . Daca pleci direct din Romania mai e o varianta prin Gellipoli. Eviti aglomeratia din Istanbul, care poate fi de 2 ore. Intreaba pe cei care au facut popas in Bursa. Ei stiu cel mai bine. Eu unul nu am fost pana in Antalya, asa ca sfatul meu e teoretic. Cand ceri un traseu spune de unde pleci, punct intermediar (de vizitat) , punct final de dormit (chiar daca e intermediar si este ales). Sau vrei sfaturi pt  traseu , EX: Bucuresti - Antalyia , cu una sau doua opriri. Unde e mai bine, ce e mai rentabil si mai putin obositor. Asa vad ca se procedeaza pe forum, in caz ca nu ai stabilit inca tu ce si cum.

#8412
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009
Pentru punct final Antalya nu merita sa plătești 90 de lire și sa folosești podul de la Gebze.
Merita doar dacă se merge către Izmir.

#8413
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008

View Postandrei2610, on 15 iulie 2018 - 14:50, said:

Aveti grija la pacaleli la schimbul euro lira. Într-un Shell am alimentat de 225 lire și ne cerea 90 de euro în loc de 45 și la pod , doar ce realimentasem HGS-ul cu 55 de euro , turcu din cuseta ca nu sunt bani pe card .

Ce nu pot eu să înțeleg e cum în anul 2018, într-o eră a tehnologiei în care toată lumea are smartphone, sunt oameni care încă folosesc cash - dar nu doar cash, ci în altă monedă decât cea a țării pe care o vizitează.

M-am întâlnit cu câțiva turiști în vamă care-și luaseră la ei dolari pe motiv că ”turcilor le plac dolarii”. Wtf, există numeroase variante să schimbi bani la cursul REAL și să plătești corect fără să fii păcălit. E mișto să stai să te târguiești în benzinărie, să-ți facă el un calcul la ce curs o fi, în loc să bagi un pin în POS și să plătești corect?

Peste tot în TR poți să plătești cu cardul. Dacă nu poți, extragi frumos de la ATM direct în lire.

PS:
[ https://s22.postimg.cc/m1gtmq0s1/IMG_6334.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8414
andrei2610

andrei2610

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.06.2018
@naturist
Nu înțeleg de ce esti asa revoltat de faptul că am plătit în euro în loc de card. Poate este doar o pățania,  dar  am pe cineva care a plătit cu cardul în Turcia și i s-au furat toți banii de pe card , tot într-o benzinărie.  Din acel moment plătim cu cardul doar în mall sau alte locuri sigure.

#8415
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
Pentru că se încurajează târguiala ieftină și businessul ieftin de ”exchange” la casieriile din benzinării, în loc să mergem ca oamenii civilizați și să plătim în moneda oficială (sau cu cardul) cât face.

Nu există să-ți dea curs bun, e interesul lui să te ardă că îi dai alți bani decât cei de care are nevoie. Ăia din vamă s-au dus ei cu dolari că erau convinși că se târguiesc cu turcii și ies bine Posted Image

Treaba asta cu clonatul e relativă. La fel de bine se clonează și în Belga, Franța etc, nu-s turcii mai răsăriți. Riscul e același oriunde ai fi.

Și nu-s revoltat pe tine în mod special, nu mă înțelege greșit. Dar românii sunt singurii pe care i-am văzut cu alte monede decât cea oficială, mereu românii de la coada din fața mea se târguiau cu moneda. Și eu sunt mai bine de jumătate din timp în Turcia.

#8416
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Cel mai bun curs, in Turcia, il gasesti in magazinele in care poti plati in euro si primesti retul in lire turcesti. Gen Waikiki. Folosesc cursul oficial, iar tranzactia apare pe bon (pentru ca trebuie sa cumperi ceva de acolo).

#8417
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
Colegi, eu in afara Romaniei folosesc cardul de credit, nu сel de debit.
Diferenta este ca banii de pe cel de credit sunt banii bancii, si daca ti-i fura, banca ii urmareste si recupereaza altfel decat pe cei de pe cardul de debit, care sunt banii tai.
Dupa care, la venire in tara fac transferal in contul de credint, din contul de debit.

Edited by sarojna, 17 July 2018 - 08:25.


#8418
naturist

naturist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 09.09.2008
E o idee bună, la fel practicam și eu până să trec pe card pre-pay (revolut).

Pentru cei care nu știu - https://forum.softpe...t-mic-tutorial/ - poate vă este de folos.

PS: Culmea, fix mie mi-au clonat cardul în Fatih (mi-au venit în vizită niște prieteni și așa am ajuns acolo) - revolut s-a prins instant că se încearcă niște tranzacții dubioase, și le-a blocat pe loc și au anulat direct cardul.

Edited by naturist, 17 July 2018 - 08:36.


#8419
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 17.07.2018
Bună ziua.Poate sa îmi spună și mie cineva, care este programul feriboturilor din Bandirma către Tekirdag și care este prețul trecerii?

#8420
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
@g1102 uite aici orarul (in josul paginii)
http://marmaraadalar...ibot-seferleri/

pret nu am gasit

Edited by sarojna, 17 July 2018 - 12:40.


#8421
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 17.07.2018

View Postsarojna, on 17 iulie 2018 - 12:39, said:

@g1102 uite aici orarul (in josul paginii)
http://marmaraadalar...ibot-seferleri/

pret nu am gasit

Mulțumesc mult.
Nu înțeleg de ce google maps ma trimite acolo sa trec cu feribotul, din kusadasi ,având în vedere ca sunt decât 2 traversări pe zi.
Se pare ca tot în cannackale sau lapseki, voi trece.

Edited by g1102, 17 July 2018 - 14:51.


#8422
cirstoiu_alex

cirstoiu_alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.11.2009

View Postcirstoiu_alex, on 08 iulie 2018 - 22:15, said:

Salut!
Urmează sa plec in concediu in Turcia pentru prima data, ce asigurare medicală îmi recomandați și asistenta rutieră!
Va mulțumesc!
Chiar nu folosiți asigurări medicale???

#8423
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postcirstoiu_alex, on 17 iulie 2018 - 22:29, said:

Chiar nu folosiți asigurări medicale???
Ba da. Ma duc la un broker de asigurari si îi cer sa-mi dea trei asigurari de calatorie in valoare de 50.000 euro fiecare (eu, sotia si baiatul nostru). Ce-i atat de greu? O astfel de asigurare costa in jur de 25-30 lei. Asigurarile de calatorie sunt valabile doar la spitalele si policlinicile de stat din Turcia. Trebuie sa le cautati in jurul locatiei unde va veti caza. La policlinicile particulare nu se uita la aceste asigurari si trebuie sa scoateti euroii din buzunar (vezi cazul recent cu familia din Sibiu care a dat cam 1000 de euro de membru de familie). Cardul european de sanatate este egal cu zero in Turcia.
https://stirileprotv...din-turcia.html

Asistenta rutiera: imi verific foarte bine masina inainte de plecare cu doua saptamani (de exemplu), in sensul ca o duc la un mecanic s-o testeze (ambreiaj, frâne, lichid frâna, lichid racire etc) si sa se uite sub ea. Eventual ii fac si revizia anuala tot atunci. Asistenta rutiera foarte buna asigura ACR-ul; trebuie sa fii membru cotizant (cam 400 lei pe an).

Edited by florinbad, 17 July 2018 - 23:19.


#8424
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
@g1102, nu te complica cu feribotul bandirma-tekidag, eu as allege traseul: https://www.google.r...2!4m1!3e0?hl=ro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate