Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#3421
cristipopa75

cristipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.07.2015
tinand cont ca am avut caseta de directie foarte buna,fara pic de joc in ea, am cantarit si eu toate obtiunile inainte de a cumpara chitul de directie,ma gandisem sa pun damfos in locul casetei si cilindru de forta dar costurile erau mult mai mari,cumpararea damfosului 1000lei,cumpararea cilindrului 3-400,a pompei hidraulice de dreapta ,una mai buna ,de plopeni300-400,furtune hidraulice si bazin100,lei,facut suport damfos pentru prins in punte +suport prins cilindru in punte,2 capete de bara de directie60,lei,te duci spre 2000 de lei= ca trebuie sa dai cabina jos si capotajele,bordul ,rezervorul de combustibil dublezi costurile de achizitie ,de timp nici nu mai vorbim. Cunosc pe cineva care a facut asa cu piese S H si nu cred ca e mai multumit ca mine...Aici in chit iti vine totul ,numai trebuie sa montezi pompa  si  celelalte,daca esti harnic in cel mult2-3,hai 4 ore ai totul gata. Singurul avantaj care eta e ca aveai mai mult loc la picioare in partea stanga,langa pedala de ambreiaj, prin eliminarea levierului casetei de directie...

Edited by cristipopa75, 06 December 2015 - 10:04.


#3422
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Dar imi zici principiul de functionare al kitului de servo acesta Cristi te rog frumos.

#3423
cristipopa75

cristipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.07.2015
kitul se prezinta sub forma unui cilindru hidraulic cu 1 intrare presiune si 1 retur.in partea din fata.opus tijei hidraulice are un joistick,un fel de parghie care intra in  distribuitorul damfos incorporat incilindru si care comanda ca acesta sa se stranga sau sa se extinda in functie de cum este actionat,tras sau impins de catre tija care vine conectata la levierul casetei de directie,forta necesara de actionare a acestui joistick  de catre caseta este foarte mica ,ca si cum ai invarti volanul pe liber,fara bara de directie conectata. .mai ai si avantajul ca daca directia hidraulica se defecteaza directia merge in continuare pe ,,mecanic,, cum mergea inainte de ai pune servodirectia,lucru care nu prea e posibil cu damfosul de combina daca ai probleme.... AI SCHITA DE MONTAJ INCLUSA IN INTERIORUL CUTIEI CHITULUI,  ALATURI DE TOATE PIESELE ,MUFELE SI FITINGURILE HIDRAULICE, NU AI CUM SA GRESESTI...

#3424
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Subscriu la cele spuse de @cristipopa75,...Folosind ulei hidraulic de buna calitate,in cazul cand ai motorul oprit,directia functioneaza normal.Eu am procurat un astfel de cilindru(sh)insa...,ca multe altele isi asteapta randul...
Sistemul este extrem de simplu si sigur in caz de defectare al sistemului hidraulic.

#3425
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Iti multumesc mult sper in februarie sa ne vedem cu kitul pe el montat si pozele,video pe forum.

#3426
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
salutare. spuneti-mi va rog o firma serioasa de unde as putea procura piese sa zicem mai ieftine pt ca vreau sa fac o reparatie capitala motor, transmisie.

#3427
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Din Baia Mare este un baiat raspunde promt la comenzi iti explica da sfaturi tot kitul de hidraulic fara pompa am cumparat de la el prin curier are preturi foarte bune comparativ cu ce am gasit eu.Mai este pe almanauto iara piese ieftine unele.Acuma tu poti compara cu ce ai gasit tu,la motor recomand setul motor RUVER foarte bun.
http://www.asr.aaz.ro/

#3428
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
mersi. am sa vorbesc si la baia mare. pe almanauto am vazut si io ca au preturi bune.

#3429
MihaiVladut

MihaiVladut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.11.2013
Știe cineva ce tip de monobloc am eu? Si dacă se poate adapta distribuitor pt basculare? La mine sunt puțin diferit supapele si șuruburile ca aranjament. Mi-ar fi de mare ajutor dacă îmi puteți spune ce face fiecare. Mai exact la mine unde este acel șurub de reglare a distantei de ridicare?
Nu am tractorul de mult timp si încerc sa ma documentez.

PS: de pe almanauto am cumpărat si eu câteva piese, foarte prompți.

Attached Files


Edited by MihaiVladut, 07 December 2015 - 14:10.


#3430
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
http://www.pieseagro...aulic-u445.html
... se inlocuieste partea unde intra conducta de ulei...

#3431
cerneagabriel

cerneagabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 25.01.2015

View PostMihaiVladut, on 07 decembrie 2015 - 14:03, said:

Știe cineva ce tip de monobloc am eu? Si dacă se poate adapta distribuitor pt basculare? La mine sunt puțin diferit supapele si șuruburile ca aranjament. Mi-ar fi de mare ajutor dacă îmi puteți spune ce face fiecare. Mai exact la mine unde este acel șurub de reglare a distantei de ridicare?
Nu am tractorul de mult timp si încerc sa ma documentez.

PS: de pe almanauto am cumpărat si eu câteva piese, foarte prompți.
e distribuitor de fiat, ca sa pui distribuitor pt basculare treb sa pui distribuitor de u445 sau poti sa faci o improvizatie

#3432
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu se face improvizatie.Se demonteaza numai partea in care intra conducta dinspre pompa IH si se monteaza distribuitorul de basculare din poza pusa.
Poza e cea postata de colegul nostru;am marcat partea care se demonteaza.

Attached Files



#3433
MihaiVladut

MihaiVladut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.11.2013
Pai nu am cum sa demontez doar acea parte pentru ca toată acea piesa este dintr-o bucata care se demontează din cele 4 șuruburi mari. Inițial credeam ca se pot demonta cele 3 șuruburi încercuite de gcom61 pentru a monta distribuitorul de basculare acolo.

#3434
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Si nu se poate demonta ii turnat dintr-o bucata cu monoblocu sau are vopsea groasa si nu vezi tu imbinarile.De exemplu pe un fiat 312 r acelas monobloc se poate demonta si pune distribuitor de basculare.

#3435
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008

View PostMihaiVladut, on 12 decembrie 2015 - 00:43, said:

Pai nu am cum sa demontez doar acea parte pentru ca toată acea piesa este dintr-o bucata care se demontează din cele 4 șuruburi mari. Inițial credeam ca se pot demonta cele 3 șuruburi încercuite de gcom61 pentru a monta distribuitorul de basculare acolo.
Ce nu ai inteles? desfaci cele 3 suruburi marcate, piesa 'aia vine jos si montezi in locul ei distribuitorul.

#3436
MihaiVladut

MihaiVladut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.11.2013
Ba da Tudor. Ai dreptate! Doar ce am ajuns acasa ca am fost azi la arat. Am fost acum si am verificat. Este așa cum ziceți voi. Pana acum nu observasem. Va mulțumesc. Mai rămâne doar sa cumpăr distribuitorul sa pot folosi Discul si remorca.

Nu e vorba ca nu am inteles ci doar ca nu observasem ca sunt 2 piese diferite. Am crezut ca toată piesa este o bucata.

Attached Files


Edited by MihaiVladut, 12 December 2015 - 19:36.


#3437
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Ca o complectare ,  incercati  in viitor sa nu folositi bascularea pe  utilajele altora ... doar pe ale d-voastra , veti fi mult mai  castigat :)

#3438
MihaiVladut

MihaiVladut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.11.2013
Voi ce distante aveti intre rotile din spate ? intre roti pe interior sau din exterior pana in exterior. Valvele le aveti pe interior sau exterior ? Eu le am pe interior si cand am fost cu cs-ul sa eliberez un teren de balarii fiind si putin umed spre seara, s-au adunat resturi inainte de cs si cand sa dau inapoi sa il curat s-a rupt valva de pe dreapta. datorita gramezii de resturi adunate pe mijlocul tractorului.

ps: am inteles ca pe trompe se afla niste busoane sa verific uleiul insa eu nu gasesc aceste busoane. Stie cineva cum le pot gasi sau unde sunt mai exact pozitionate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

6 user(s) are reading this topic

0 members, 6 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate