Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

presa de balotat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1049 replies to this topic

#1027
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 08.02.2018
Încearcă cu sfoara de 400 e mai groasa

#1028
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 Techmasters35, on 10 iulie 2021 - 18:09, said:

Încearcă cu sfoara de 400 e mai groasa
Zici ca e de vina grosimea sforii ?
Pun cateva capturi din video...poate sunt relevante pt analiza...

Attached Files



#1029
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Are cineva ,cunoștință despre ce fel de sfoara foloseau aceste tipuri de balotiere ,atunci cand au fost proiectate,fabricate ?
Prin anii '70 presupun...

#1030
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 08.02.2018
Eu am Welger si folosesc sfoara de 400.Nu se rupe si balotul rămâne presat,nu se deformeaza.

#1031
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Cand am cumparat-o avea sfoara Agrotex de 600 ,dar am tot luat mai subtire pt ca mi s-a paruto risipă sfoara asa groasa la baloti asa mici...si chiar a mers cu sfoară de 1000.
Acum tot uitându-mă la foto,mai ales la ultima...imi dau seama ca bucata de sfoara ca este smulsa din ciocul de papagak este cea care este prinsa sub suveica.Am marcat-o cu un marker verde ca sa o pot urmări la final unde este...asa mi-am dat seama ca dupa fiecare nod ramane rupta chiar bucata asta...in ultima foto se vede cel mai bine...
Si atunci ma intreb ,oare nu este prea stransa intre talpa si suveica si din aceasta cauza se smulge la finalul nodului,in loc sa iasa usor...?
Dar daca slabesc putin presiunea dintre talpa si suveica,nu exsista pericolul sa scape capatul in timpul formarii balotului ?

#1032
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Aici se vede cat de strans este arcul.Daca mai slabesc oare scapa capatul mai usor,fara sa se smulga...ca acum mi-am dat seama ca astea sunt capetele alea care raman dupa fiecare nod...

Este aparatul asta de legare si pe alte tipuri de balotiere,cele clasice cu piston ? Daca da,pe ce modele

Attached Files


Edited by softaipan, 11 July 2021 - 17:30.


#1033
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am rezolvat problema !!!
Merge perfect...
Am desfacut piulitele de la arcurile care creeaza presiunea intre talpa si suveica.Acolo era problema...
Acum mai ramane sa vad cum pot repune in actiune contorul pt numarat baloti...ca-l actiona manual "operatorul" de la supravegherea nodurilor...care acum si-a pierdut postul...

Edited by softaipan, 14 July 2021 - 08:43.


#1034
Vali1383

Vali1383

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2021
Buna ziua. Va rog ajutați mă cu un sfat. Am o  problema cu aparatul de legat la presa welger ap 45. Corpul din partea stângă este cel original și funcționează fără probleme. Corpul din partea dreaptă l am schimbat anul trecut a funcționat foarte bine atunci . Anul asta nu i mai dau de cap. Când da să facă nodul suveica se blochează și nu se mai învârte . Am comandat corp nou inodator polonez și nu se potrivește . La sfatul unui "mecanic" am schimbat doar capacul corpului inodator dar problema rămâne aceeași. Suveica rămâne blocata. Am schimbat doua came la sfatul altcuiva. Problema este că deabea a treia s a potrivit cat de cat pentru că pinioanele nu prindeau zimții camei . Distanța era mare între inodator și cama. Alta problema este aceea că pinionul de la suveica are joc.nu sta fix pe cama.

#1035
KatalynPyk1980

KatalynPyk1980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 18.11.2018
Trebuia adăugat ceva distanțare.

#1036
Vali1383

Vali1383

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2021
Distanțare unde ?


#1037
Vali1383

Vali1383

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2021
Buna ziua. Va rog ajutați mă cu un sfat. Am o  problema cu aparatul de legat la presa welger ap 45. Corpul din partea stângă este cel original și funcționează fără probleme. Corpul din partea dreaptă l am schimbat anul trecut a funcționat foarte bine atunci . Anul asta nu i mai dau de cap. Când da să facă nodul suveica se blochează și nu se mai învârte . Am comandat corp nou inodator polonez și nu se potrivește . La sfatul unui "mecanic" am schimbat doar capacul corpului inodator dar problema rămâne aceeași. Suveica rămâne blocata. Am schimbat doua came la sfatul altcuiva. Problema este că deabea a treia s a potrivit cat de cat pentru că pinioanele nu prindeau zimții camei . Distanța era mare între inodator și cama. Alta problema este aceea că pinionul de la suveica are joc.nu sta fix pe cama. ce sa fac sa nu se mAi blocheze suveica?

#1038
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
Cand cuplez capul decalimetrului pt gresare,la gresor,am senzatia ca nu intra vaselina,pt ca refuleaza f rapid pe linga cuplajul dintre gresor si cap...Este in regula sau este infundat gresorul ? Sau nu e bun capul decalimetrului ?
Am verificat biluta din gresor si nu este blocată...

Edited by softaipan, 25 July 2021 - 11:40.


#1039
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Softaipan, la ce spui tu ar trebui sa fie gresorul infundat asa ca, schimba-l.
Sunt gresoare puse in locuri unde nu intra vaselina multa, ex. unde sunt bucsi de plastic/teflon.

#1040
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Mulțumesc  !
Am desfacut gresoarele care nu lasau vaselina sa intre si le-am spălat. Am reusit sa bag vaselina la toate...
Doar cu incarcatul decalimetrului cu vaselina...urata operatiune si aiurea...

#1041
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 18.01.2016
Cumpără tuburi gata încărcate,  cea ieftina este 10 lei un tub cu care gresezi de 3-4 ori presa.
Dacă și asa ți se pare scump, ia un tub. După ce-l golești îl scoți cu grijă din decalimitru, îl umpli doar pe la un cap astfel incit sa nu ai goluri de aer, îi pui capacul și-l baci în decalimitru trăgând simultan de tija acestuia.

Tubul îl umpli cu o spatulă sau un șpaclu de zidărie.

#1042
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am cumparat 2 tuburi de vaselina pe baza de lithiu ,John Deere,400 g /buc,vreo 16-18 lei buc...a intrat pistonul decalimetrului,dar tubul avea diametrul exterior exact cat al corpului decalimetrului...si am impins vaselina cu el si am golit tubul,dar nu am putut bloca pistonul tras langa capac din cauza arcului...oooof ce aiureala....in fine am umplut cumva decalimetrul...
Cu cel de-al doilea tub de vaselina,care e intreg o sa-l incarc invers,daca se desfileteaza capacul cu diuza de gresare...prind tija pistonului in menghina pe poziția tras la maxim si umplu...


#1043
Teopacurar

Teopacurar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.02.2021
Buna ziua! As dori si eu o informatie. Am achiziționat o presa welger ap 45 si am observat ca furcile urca si coboară simultan. Este normal? Din clipurile ce le-am vazut pe youtube am observat ca atunci cand una urca, cealalta coboară. Va multumesc!

#1044
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Bună seara. Vă rog sa mă ajutați dacă mai citește cineva acest forum. Este vorba despre o presa Fahr HD360. S-a rupt o bucata din aparatul de innodare și vreau sa îl dau jos de pe ax. Problema este ca nu pot scoate axul, nu iese. Știe cineva cum pot sa scot axul ca să să acces la aparatul de legare?
Multumesc

Attached Files


Edited by xtrix, 09 July 2022 - 22:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate