Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

presa de balotat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1049 replies to this topic

#1009
Ady1212

Ady1212

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.07.2019
Pierde ulei pe la imbinarea dintre carcasa si capac. Nu trebuie pusa la punct daca demontez bratul berbecului? Ma gandeam sa nu modific pozitia unui pinion si sa nu mai fie sincronizata!

 illin_raul, on 04 august 2020 - 05:49, said:


Salutare adi, tocmai ce am desfăcut și eu un grup la un welger ap 52, capacul acela e băgat in forța acolo. Eu am procedat in felul următor, am dat maneta care acționează berbecul jos, și primul rulment conoic, înainte de a ajunge la rulment ai un șurub mare cu o șaibă cu blocare. 37 am dat rulmentul după care am pus șurubul și l-am infiltrat câteva spire, pe urma cu o platbanda găurită am pus-o peste șurubul ăla mare și am pus doua surube de la maneta berbecului și le-am strâns și ușor ușor a ieșit capacul, după capac e coroana care are doua rânduri de dinti și cele trei pinioane, unul de intrare de la priza de putere și celelalte doua care acționează pick-up-ul și care acționează aparatele. Ce problema ai de trebuie sa îl deschizi?
Ps: sa nu uiți sa scoți uleiul înainte de toate, are sub grup un șurub de golire care se desface cu un imbus de 8

 illin_raul, on 04 august 2020 - 05:49, said:


Salutare adi, tocmai ce am desfăcut și eu un grup la un welger ap 52, capacul acela e băgat in forța acolo. Eu am procedat in felul următor, am dat maneta care acționează berbecul jos, și primul rulment conoic, înainte de a ajunge la rulment ai un șurub mare cu o șaibă cu blocare. 37 am dat rulmentul după care am pus șurubul și l-am infiltrat câteva spire, pe urma cu o platbanda găurită am pus-o peste șurubul ăla mare și am pus doua surube de la maneta berbecului și le-am strâns și ușor ușor a ieșit capacul, după capac e coroana care are doua rânduri de dinti și cele trei pinioane, unul de intrare de la priza de putere și celelalte doua care acționează pick-up-ul și care acționează aparatele. Ce problema ai de trebuie sa îl deschizi?
Ps: sa nu uiți sa scoți uleiul înainte de toate, are sub grup un șurub de golire care se desface cu un imbus de 8

Pierde ulei pe la imbinarea dintre carcasa si capac. Nu trebuie pusa la punct daca demontez bratul berbecului? Ma gandeam sa nu modific pozitia unui pinion si sa nu mai fie sincronizata!

#1010
Agoroo93

Agoroo93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2020
Salutare, Am cumparat o presa de balotat L.sgorbati 132s care nu a mai lucrat in ultimii 2  ani. După ce am gresato  si curățat  bine  am făcut  cu ea 300 de baloti si acuma dintr-o dată nu vrea sa mai leagă baloti. A mai pățit cineva  asa ceva cu presa sau  daca este vreo persoană din județul Alba care repara balotiera. Va multumesc.

#1011
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 08.02.2018
Dar cat ai făcut cei 300 nu a dezlegat sau ai avut probleme?Ori s-a dereglat ceva ori ai schimbat ata.Urmateste daca acele când vin sus aduc ata,daca primeste comanda de legare si ele aduc ata atunci e probleme la aparatul de legare.

#1012
Agoroo93

Agoroo93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2020

 Techmasters35, on 16 august 2020 - 07:08, said:

Dar cat ai făcut cei 300 nu a dezlegat sau ai avut probleme?Ori s-a dereglat ceva ori ai schimbat ata.Urmateste daca acele când vin sus aduc ata,daca primeste comanda de legare si ele aduc ata atunci e probleme la aparatul de legare.
.
Ață am pus nouă la început,cand am făcut  baloti mai lasă cate 1 la 15 baloti dezlegat doar pe partea stângă.
Acum baga ata dar nu mai face nod la niciuna.
Se poate deregla doar  ca a stat,e tare ciudat,practic dupa 4-5 ore de pauza nu mai vrea sa  lege de loc

#1013
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
pune o poza clara la aparat , sa fie de aproape si se poate sa iti spun ce reglaj sa faci.

#1014
Agoroo93

Agoroo93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2020
Am tot încercat să incarc  poza pe site dar nu reușesc.

Edited by Dany_Darke, 20 August 2020 - 16:42.
nu se cer date personale


#1015
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,842
  • Înscris: 07.06.2014
cam asa

Attached Files



#1016
Agoroo93

Agoroo93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2020

 Dany_Darke, on 20 august 2020 - 16:42, said:

cam asa

Attached Files



#1017
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Slabeste piulita de la pinionul cu sageata albastra si roteste vreo 2 mm pinionul cu sageata rosie in sensul acelor de ceas. mai verifica si degajatorul sa mearga fix pe ciocul innodator.

Attached Files



#1018
Agoroo93

Agoroo93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.08.2020
Până la urmă am reusit sa repar presa,am gasit un mecanic in Alba  ca a reusit sa o repare. Nu a nimic rupt sau stricat la ea doar niște reglaje pe care eu n-am știut să le fac.
Partea  nasoală este ca eu am fost la servici cand a venit  mecanicul asa ca nu prea stiu ce ia facut dar acuma merge.
O mica întrebare:După ce se recoltează porumbul,as putea balota paiele de porumb daca au fost recoltate  cu o combina ce are tocator pe masă?



#1019
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 08.02.2018
Da se pot recolta dar nu faci balotul foarte presat.Anul trecut am făcut si eu dar a fist seceta si porumbul a fost foarte uscat  baloti s-au păstrat bine.

#1020
btiha_85

btiha_85

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2020

 massey595, on 17 iunie 2016 - 15:14, said:

Am manual pentru ap 41 daca te ajuta cu ceva...
buna!
As multumi daca trimiti prin email manualul pt class macanrt411 mersi

#1021
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salutare si la multi ani!
Am luat o presa krone kr 125 si are nitel joc in axul-priza de la grup, jocul este pe verticala( sus-jos), nu i mare dar as incerca sa il iua. M- am uitat si in fata are rulment drept, am inteles ca aproape de pinion ar mai avea unul conic.
Daca ati desfacut va rog sa ma ajutati cu ceva informatii, multumesc!

Edited by Misu_34, 09 January 2021 - 20:28.


#1022
bogmil

bogmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.03.2011
Va intreb si eu. Am un japonez Yanmar 32cp pe priza de putere  iar pe volanta 38-39 cp. M.ar interesa o balotiera cu baloti rotunzi,sa.i incarc cu tractorul. Ce.mi recomandati? Chinezească sau italiană? Sau ce poate duce tractorul?

Edited by bogmil, 27 February 2021 - 21:36.


#1023
Guranu

Guranu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.05.2021
Buna ziua,
Sunt nou pe forum si am o rugaminte, ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon al unui mecanic de balotiere in zona Sibiului? Am cumparat un welger 45 si nu pot sa-i dau de cap, multumesc

#1024
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
Am ceva probleme cu o balotiera de densitate medie ,john deere C-410...
Poate imi puteți da un sfat...am recitit tiate postarile pana pe la pag 43...
Pe partea stanga (ata alba,in poze si video) imi scapa un capat de la ata din cioc ,la finalul nodului si face nodul doar pe un fir.
Am si schimbat ata (initial am avut de 1000 ,albastra,ca in partea dreapta in foto),am pus o idee mai groasa ...770.
Atasez o filmare (am invartit manual cardanul) din care se vede ca prinde totusi bine ata si face nodul corect...
Prin comparatie cu xel din dreapta,acesta inchide ciocul mai repede...
Am suspectat pozitia suveicii comparativ cu cutitul ca este mai in fata cutitului cu putin....
Pun si foto cu pozitia cutitelor si suveicilor...
In filmare se vad pozitiile pe la minutul,5,6.10 si 8...parca

Attached Files


Edited by softaipan, 10 July 2021 - 14:03.


#1025
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu pot incarca video....o fi prea mare...

Edited by softaipan, 10 July 2021 - 14:14.


#1026
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Nu reusesc...cand leaga cand nu....din 33 de baloti a legat bine 13,17 intr-o sfoara si 3 deloc..
..capatul care este prins sub suveica...acela nu ramane in nod...
Sa fie de vina sfoara...prea subtire...Doar ca am balotat si in vara lui 2019 cu ața de 1000 si a mers ok...si in 2020...la finalul sezonului a inceput sa rsa nu lege....
Poate aveti careva tipul asta de balotiera...ce ata o fi fost folosita initial pe ele...

Attached Files


Edited by softaipan, 10 July 2021 - 15:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate