Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

presa de balotat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1049 replies to this topic

#1
piticutz4you

piticutz4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2010
Salutare! Am cumparat o presa de balotat de densitate medie pentru acasa, si vreau sa intreb daca are cineva idee daca ii pot modifica felul in care strange fanul? Doresc sa stranga putin mai tare sau cea mai buna modificare e sa-mi iau una de densitate mare,eventual o romaneasca pe sarma ca e mai ieftina!

Attached Files



#2
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
nu am presa de balotat si nici nu stiu, DAR cand a venit la noi un tip din sat sa baloteze fanul, si s-au plans oamenii ca nu e destul de intinsa ata, a umblat oleaca pe la masinarie si dupa asta a fost in regula....
cat despre presele care folosesc sarma, spunea lumea pe aici ca sunt periculoase (pentru vaci), ca inghit bucati de sarma...
dar.. las pe ceilalti baieti sa vorbeasca :)

#3
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

 katilinus, on 28th July 2010, 22:10, said:

nu am presa de balotat si nici nu stiu, DAR cand a venit la noi un tip din sat sa baloteze fanul, si s-au plans oamenii ca nu e destul de intinsa ata, a umblat oleaca pe la masinarie si dupa asta a fost in regula....
cat despre presele care folosesc sarma, spunea lumea pe aici ca sunt periculoase (pentru vaci), ca inghit bucati de sarma...
dar.. las pe ceilalti baieti sa vorbeasca :)


Ii adevarat cu sarma am auzit si eu ii mai bine cu ata, am un vecin pe unde am pamant si tot cu ata le baloteaza, eu la iarba ii dau chibrit ca nu am ce face cu ea.

#4
piticutz4you

piticutz4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2010

 katilinus, on 28th July 2010, 22:10, said:

nu am presa de balotat si nici nu stiu, DAR cand a venit la noi un tip din sat sa baloteze fanul, si s-au plans oamenii ca nu e destul de intinsa ata, a umblat oleaca pe la masinarie si dupa asta a fost in regula....
cat despre presele care folosesc sarma, spunea lumea pe aici ca sunt periculoase (pentru vaci), ca inghit bucati de sarma...
dar.. las pe ceilalti baieti sa vorbeasca :)
mda nu zic ca nu, doar k masinaria lui era probabil de densitate mare si atunci e alta joaca! eu am optat pentru o versiune mai ieftina si mai simpla k sa o pot repara eu cand e nevoie!


 mviorel, on 28th July 2010, 22:41, said:

Ii adevarat cu sarma am auzit si eu ii mai bine cu ata, am un vecin pe unde am pamant si tot cu ata le baloteaza, eu la iarba ii dau chibrit ca nu am ce face cu ea.
nu-i rau asa, dar mie imi trebuie pt animale k altfel nu mai faceam nimic p'aci! cu sarma de fapt problema e de pret nu de mancat la animale pt ca in balot ramane doar sarma cu care legi, nimic altceva, dar si leaga frate, super strans. diferenta de pret intre ata si sarma e ca ata e 50 ron balotul, sarma 200-250 ron balotul, faci tot atat de mult cu un balot de ata cat cu unul de sarma, deci cam ustura in buzunar.

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 piticutz4you, on 28th July 2010, 23:00, said:

...
cu sarma de fapt problema e de pret nu de mancat la animale ...

Daca ai sti ca^te vaci am trimis eu la abator din motive de perforatie retea cu corpi straini metalici, te-ai feri de baloti cu sa^rma ca Necuratu' de tama^ie ....

#6
piticutz4you

piticutz4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2010

 horia66, on 1st August 2010, 01:34, said:

Daca ai sti ca^te vaci am trimis eu la abator din motive de perforatie retea cu corpi straini metalici, te-ai feri de baloti cu sa^rma ca Necuratu' de tama^ie ....

mda! in cazul asta nu pot comenta,dar eu zic k tot o gresala umana a dus la probleme! oricum eu am presa pe ata(cea din foto) si st multumit de ea, cea pe sarma ma interesa pentru paie si pentru a lucra pe la altii cu ea!

#7
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
bine bine dar presupun ca ai concurenta in sat( mai sunt altii care au presa de balotat) si cum crezi ca va reactiona lumea cand va auzi ca felul in care legi balotii e periculos pt animalele lor? sau ca unu si-a pierdut vaca pt ca era baut cand i-a dat de mancare si a lasat o sarmulita in balot?

#8
ticatac

ticatac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 11.12.2009

 piticutz4you, on 28th July 2010, 20:40, said:

Salutare! Am cumparat o presa de balotat de densitate medie pentru acasa, si vreau sa intreb daca are cineva idee daca ii pot modifica felul in care strange fanul? Doresc sa stranga putin mai tare sau cea mai buna modificare e sa-mi iau una de densitate mare,eventual o romaneasca pe sarma ca e mai ieftina!

Te salut si ma bucur pt. tine ca esti "utilat".

La cat m-am chinuit vara asta sa strang si sa aduc acasa paiele de pe 2,5 ha - totul manual,munca doar familia - m-am hotarat :la anul i-mi iau balotiera !
Daca la fan ne-am descurcat(altfel se aseaza si poti sa pui mai mult pe caruta),la paie m-a nenorocit ala cu caruta la transport.
Acum,pentru ca nu am nici tractor,sant ca in bancul cu ciobanul....."...macar usa sa-mi iau ".

Daca vrei sa ma ajuti,spune-mi te rog :

- cam cu cat ai cumparat-o ?
- ce inseamna  de "densitate medie " ....face balotii mai slabi ?
- cam ce marime si greutate au balotii ?
- de pe 1 pogon de paie cati baloti faci ?
- cea de "densitate mare" este mai puternica si mai scumpa , necesita un tractor de putere mai mare ?
- tractorul tau ce putere are,ar putea sa o duca si un tractor de putere mai mica ?
- pt. o anumita balotiera - ma refer la baloti mici - trebuie o anumita putere minima a tractorului ?
- de pilda un "ferguson" sarbesc de 39 cp ar face fata ?
- se poate atasa o remorcuta.....sa-i arunce direct sus ?

Edited by ticatac, 01 August 2010 - 19:25.


#9
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
la fan stiam ca  "productia" medie pe hectar e de 200 baloti... paralelipipedici.

#10
piticutz4you

piticutz4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2010
[/quote]

1000 euro, intr-adevar lasa balotii mai slabi, dar pentru acasa e beton! din culare vin cu presa si caruta legata de ea si pun pe bunica-miu sau nevasta-mia sa-i stivuiasca si cam atat! balotii au cam 90/60/25 cm si intre 5 si 7 kg la paie si intre 9 si 12 kg la fan! nu am idee cati baloti fac de pe un pogon, la noi de pe 30 ari de fan fac cam 150 baloti! uite aici cum merge munca cu presa la mine [url="http://www.youtube.com/watch?v=I3aXjdi94AM"]http://www.youtube.com/watch?v=I3aXjdi94AM[/url] . faza cu densitate mai mare= tractor mai mare nu cred k e neaparat necesara! eu am un tractor john deere lanz de 30 CP din 1960! cred k  tractorul tau merge perfect la presele paralelipipedice de densitate mare! faza cu remorcuta- merge si remorcoaie numai sa fie pe mai mult de o axa- neaparat! remorca pe o axa are tendinta ca pe masura ce o incarci sa apese pe utilajul de care este atasata si in cazul tau iti ridica masa la presa, nu mai incarca paiele si daca nu esti pe faza iti stramba cardanul!

[quote name='katilinus' post='8581927' date='1st August 2010, 16:50']bine bine dar presupun ca ai concurenta in sat( mai sunt altii care au presa de balotat) si cum crezi ca va reactiona lumea cand va auzi ca felul in care legi balotii e periculos pt animalele lor? sau ca unu si-a pierdut vaca pt ca era baut cand i-a dat de mancare si a lasat o sarmulita in balot?[/quote]

stai putin si nu ma certa :)
eu de fapt am presa pe ata, dar de densitate medie. faza e ca am mai gasit pentru paie doar, o presa romaneasca la pret f. bun pentru a lucra prin vecini cu ea si numai la paie! stiu ca astea strang cel mai tare balotul! faza e ca am lucrat cu a mea si nu prea erau vecini incantati de faza cu densitatea medie si eu as scoate un ban pana am monopolul! adica nu mai are nici draq alta presa si prin zona st mai rare ca fetele mari!

#11
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 piticutz4you, on 28th July 2010, 21:40, said:

Salutare! Am cumparat o presa de balotat de densitate medie pentru acasa, si vreau sa intreb daca are cineva idee daca ii pot modifica felul in care strange fanul? Doresc sa stranga putin mai tare sau cea mai buna modificare e sa-mi iau una de densitate mare,eventual o romaneasca pe sarma ca e mai ieftina!


Am lucrat cu presa romaneasca, m-am jurat ca nu imi mai trebuie. Masinarie mai complicata si mai greu de pus la punct, cred ca nu exista. Ca sa faci balotii mai stransi, la aia romaneasca, "strangi canalul",. adica parte paralelipipedica pe unde iese balotul. Are doua suruburi, le strangi, paiele inainteaza mai greu pe canal, deci se strang mai multe intr-un balot.
CFa pricipiu de functionare, pe cine intereseaza: pick-up-ul aduna paiele, care sunt preluate de o furca. Furca le inghesuie pe canal, unde un "berbec" le bate, presandu-le. In ace;asi timp, deasupra este o rotita dintata, care, la un moment dat, declanseaza acele. Acele pleaca de jos in sus, aducand sarma in inodator, care este un mecanism care inoada sarma, cu ajutorul unor "degete" inodatoare. Dupa aceea, sarma este trasa pe un cutit, care o taie, balotul fiind impins pe canal de cel dinaintea lui. Tot angrenajul este pus in functiune de priza de putere de la tractor. Simplu, nu? :D

#12
piticutz4you

piticutz4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2010
[quote name='wiseguy76' date='8th August 2010, 00:26' post='8613655']
multumesc pentru raspuns! aveam nevoie de cineva care sa stie cum merg astea! stii ceva despre cele romanesti cu aparat pe ata?

#13
piticutz4you

piticutz4you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.07.2010

 wiseguy76, on 8th August 2010, 00:26, said:

m-ar ajuta foarte mult daca as gasi pe cineva intr-un judet apropiat de Hunedoara care sa-mi arate cum se face silozul!

#14
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 piticutz4you, on 8th August 2010, 19:41, said:

multumesc pentru raspuns! aveam nevoie de cineva care sa stie cum merg astea! stii ceva despre cele romanesti cu aparat pe ata?


Nu am lucrat. Stiu ca acolo o sa ai nevoie de cutit, in loc de cleste, pentru taiat sarma :)).

#15
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o carte tehnica pentru o balotiera claas markant 60?Am schimbat mai multe piese noi la aparatul de legat, a functionat o perioada de timp foarte bine,  iar  mai nou imi mai dezleaga din cand in cand . :peacefingers:

#16
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
buna seara, acu 1 luna am cumparat o presa de balotat john deere, cand am probato la baieti totul a fost ok, mergea, azi am vrut sa o folosesc si eu, leg cardanu la tractor si plec sa lucrez cu ea, pe drum opresc sa vad daca merge ca nu o probasem pe tracotru meu ( u 445) melcu mergea fara probleme dar aia care trage paiele de jos nu se invarte, care este problema?mentionez ca este prima presa pe care lucrez.

#17
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 nika_florin, on 16th July 2011, 21:31, said:

buna seara, acu 1 luna am cumparat o presa de balotat john deere, cand am probato la baieti totul a fost ok, mergea, azi am vrut sa o folosesc si eu, leg cardanu la tractor si plec sa lucrez cu ea, pe drum opresc sa vad daca merge ca nu o probasem pe tracotru meu ( u 445) melcu mergea fara probleme dar aia care trage paiele de jos nu se invarte, care este problema?mentionez ca este prima presa pe care lucrez.
sa inteleg ca pick-ul nu se invarte la tine?uita-te de unde primeste transmisia .sar putea sa ai transmisia pe lant. pick -ul teoretic are un sistem de siguranta .cand ai mai mult material (fan,lucerna)ca sa nu ti forteze berbecul ,pick-ul se opreste automat.la claas transmisia se face pe lant si mai departe are un fel de disc de ambreaj care patineza cand e pre mult material.uita te sub ea cand cineva o invirte manual cu mana si poate gasesti cauza bafta

#18
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011

 ssf99bv, on 16th July 2011, 22:21, said:

sa inteleg ca pick-ul nu se invarte la tine?uita-te de unde primeste transmisia .sar putea sa ai transmisia pe lant. pick -ul teoretic are un sistem de siguranta .cand ai mai mult material (fan,lucerna)ca sa nu ti forteze berbecul ,pick-ul se opreste automat.la claas transmisia se face pe lant si mai departe are un fel de disc de ambreaj care patineza cand e pre mult material.uita te sub ea cand cineva o invirte manual cu mana si poate gasesti cauza bafta

gata am rezolvat, pick-ul trebuia lasat in jos, are o siguranta cu care il ridici in sus cand mergi cu ea pe drum pentru a nu lovi pick-ul de asfalt, si cand e ridicat cureaua este slaba, cand este lasat in jos la maxim se invarte. Este prima presa cu care am lucrat in viata mea, deci nu prea stiu cum sa o folosesc, presa este un john deere 330, este adusa din germania, cand am probato facea baloti super, eu inca nu am apucat sa o probez pentru ca a plouat si paiele s-au inegrit, am vrut sa o probez odata dar paiele erau ude si s-a infundat imediat cu paiele ude, nici macar nu avea putere sa le ia de jos, am o intrebare, pe presa scrie ca se lucreaza la maxim 540 de rotatii pe minut, asta la u445 al meu inseamna cam a 5a putin turat, are ceva daca o turez mai mult sa zic pana la 1500 de turatii?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate